*_Dr. Ahmet Bey'in Yeni Kitabı/SF'lilerde DEHB_*

Beğendiğiniz ya da okumayı düşündüğünüz kitaplar hakkındaki düşünceleriniz..
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

*_Dr. Ahmet Bey'in Yeni Kitabı/SF'lilerde DEHB_*

Mesaj gönderen mahsunkul »

Resim
şahsen gayet başarılı buldum. önsöz ve arka kapaktan bi kaç kesit sizlerle paylaşayım...

--------------

Geçmişte sosyal fobi tanısı alan hastalara sadece antidepresan başlardım. Artık bana başvuran hastalarda erişkin DEHB eştanısı yoksa, sadece ilaç olarak antidepresan veriyorum. Ama eşzamanlı erişkin DEHB eştanısı alan sosyal fobiklere ise antidepresan yanı sıra Metilfenidat ya da Atomoksetin ekliyorum. Erişkin DEHB tedavisini eklemenin, sosyal fobi tedavisine çok önemli katkılarını gördüm. Artık çok daha iyi sonuçlar almaktayım. Çünkü çok önemli bir eştanıyı göz ardı etmiyorum…

Yaptığımız bir çalışmada sosyal fobiklerin yaklaşık olarak % 60’ ının eşzamanlı olarak erişkin DEHB olduğunu bulduk. Özellikle dikkat eksikliği baskın tip DEHB sosyal fobiklerde çok fazlaydı. ( Bu çalışma yayım aşamasındadır. )…

Dikkat eksikliği tip hiperaktivite ( DEHB ) pek bilinmez ve genellikle gözden kaçar. Çünkü hiperaktif olarak aşırı yaramaz çocuklar damgalanmıştır. Dikkat bozukluğunun da bir hiperaktivite çeşidi olabileceğini, genellikle pek çok kişi bilmez. Bu nedenle dikkati bozuk tip hiperaktifler hastalıklarıyla neredeyse bir ömür geçirirler. Dalgın, unutkan, dinlemeyen, son dakikaya erteleyen, dağınık ve dikkatsiz olarak.

Genel olarak bakıldığında sosyal fobisi olan kişiler genellikle sessiz, sakin, uysal ve uyumludurlar. Bir çok sosyal fobik hastama kendisinin bir hiperaktif olduğunu ve erişkin olmasına rağmen hiperaktivitesinin devam ettiğini söylediğinde çok şaşırmışlardır. Bana ilk yanıtları " Ama doktor bey, ben uslu bir çocuktum. Nasıl hiperaktif olabilirim ki ?" şeklinde olmuştur. Onlara dikkati bozuk tip hiperaktif olduklarını açıkladığımda çok şaşırmışlardır. Çünkü bu kişilerin dikkat bozukluklarının bir hiperaktivite çeşidi olduğu gözden kaçmış, nedense hiç sorgulanmamıştı. Bir çok psikiyatr meslektaşımızın bile gözünden kaçmıştı.

Dikkat eksikliği- hiperaktivite bozukluğu (DEHB) bir çocukluk hastalığı olarak bilindiğinden, belki de en çok çocuk- ergen psikiyatristleri bu konuya aşina idi. Ama son dönemde yapılan çalışmalarda DEHB' nun sadece çocukluk ile sınırlı olmayıp, adolesan ve erişkinlik yaşamını da etkilediği, erişkinlikte uzun dönem devam ettiği gösterilmiştir. Yani hiperaktiflik çocuklukta başlar, ergenlikte biter diye bilinir. Ama yapılan ileriye yönelik çalışmalarda DEHB’nin sıklıkla erişkinlikte de sürdüğü, etkilerini devam ettirdiği gözlenmiştir. (Mannuzza vd, 1993; Rasmussen vd, 2000; Mancini vd, 1999; Biederman vd, 2010 ve 2011 ) .
xcf
Bu kitapta erişkin dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu ( DEHB, halk diliyle hiperaktif) eştanısı olan 9 sosyal fobik hastadan bahsedilmiştir. Bu sosyal fobik hastalar erişkin DEHB eştanısının değerlendirilmesi açısından tipik hastalardı. Son bir yıl içesinde 200’ den daha fazla sosyal fobik hastanın aynı anda erişkin hiperaktif ( DEHB) tanısı aldıklarına şahit oldum. Adler vd, 2009 çalışmasında ise sosyal fobi ve erişkin DEHB’li 442 olguluk bir ilaç çalışmasından bahsedilmiştir.

Stimülan ve stimülan olmayan DEHB tedavisi eklemek, sosyal fobi tedavisinde bir milat olabilir. Sosyal fobiklerde eşzamanlı DEHB tedavisinin katkılarını gösteren yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.
---------------------------------------------
ARKA KAPAK YAZISI...

Genel olarak bakıldığında sosyal fobisi olan kişiler sessiz, sakin, uysal ve uyumlu kişilerdir. Bir çok sosyal fobik hastama kendisinin bir hiperaktif olduğunu ve erişkin olmasına rağmen hiperaktivitesinin devam ettiğini söylediğinde çok şaşırmışlardır. Bana ilk yanıtları " Ama doktor bey, ben uslu bir çocuktum. Nasıl hiperaktif olabilirim ki ?" şeklinde olmuştur. Onlara dikkati bozuk tip hiperaktif olduklarını açıkladığımda çok şaşırmışlardır. Çünkü bu kişilerin dikkat bozukluklarının bir hiperaktivite çeşiti olduğu gözden kaçmış, neredeyse hiç sorgulanmamıştı.

Dikkat eksikliği tip hiperaktivite pek bilinmez ve genellikle gözden kaçar. Çünkü hiperaktif olarak aşırı yaramaz, yerinde duramayan çocuklar damgalanmıştır. Oysa onlar hiperaktif tip hiperaktiftirler.
Dikkat bozukluğunun da bir hiperaktivite çeşidi olabileceğini, genellikle pek çok kişi bilmez. Bu nedenle dikkati bozuk tip hiperaktif sosyal fobikler, hastalıklarıyla neredeyse bir ömür geçirirler. Dalgın, unutkan, dinlemeyen, son dakikaya erteleyen, dağınık ve dikkatsiz bir şekilde…

Ders ve toplantıları dinleyemezler. Dikkatlerini sürdüremezler ( dersi derste değil, sonradan çalışarak öğrenirler ). Odaklansalar bile, dikkatleri çabuk dağılır. İnsanları dinlerken bile, dinlemiyormuş gibi gözükürler. İlgi alanında ( bilgisayar ve oyun) süper odaklanırlar, görevlere odaklanamazlar.
Organize olamazlar, ayrıntılara özen gösteremezler ve sık dikkatsizlikten kaynaklanan basit hatalar yaparlar. Bu nedenle dikkat gerektiren zor işlerden kaçarlar.
Evde odaları, dolabı ve işyerinde masaları DAĞINIKTIR. Sık eşya ve evrak kaybederler.
Yapacakları işleri ertelerler. Bugün, yarın derken, yumurta kapının ağzına dayanır. Bunlara ek olarak çok UNUTKANDIRLAR. Dinledikleri dersi, ödevleri, okudukları yazıyı, yapmaları gereken işleri yada kendisine söylenenleri unuturlar.

Bu kitapta hem sosyal fobik, hem de hiperaktif olan 9 kişinin öyküsü mevcuttur. Bu öyküleri okuyan sosyal fobikler, kendi yaşamlarında aradıkları birçok sorunun karşılığını bulacaklardır… Sosyal fobiklerin neden kendine güveni azdır? Neden değişken ve tutarsız mizaca sahipler? Neden sonbahar kış aylarında üzerlerine bir ağırlık çöker ve durgunlaşırlar? En önemlisi dikkat bozukluğu…Dikkat sorunlarını nasıl düzeltebilirler?

Bu kitabı dikkati bozuk tip HİPERAKTİF SOSYAL FOBİKLERE adıyorum.

.

Dr. Ahmet Koyuncu
.
.
..............Resim.................~~Resim
Kullanıcı avatarı
Bornfobik

Re: *_Dr. Ahmet Bey'in Yeni Kitabı/SF'lilerde DEHB_*

Mesaj gönderen Bornfobik »

İsabetli tespitler, yaklaşım tarzı güzel, sorunun kaynağına inilmiş görünüyor, bizler için umut vaat ediyor..
--SF yi yenmeyi bir SONUÇ olarak beklemeyin bu bir SÜREÇ!
Kullanıcı avatarı
cinali

Mesaj gönderen cinali »

kitaptaki 9 fobili kim acaba?
Sf den uzaklaşmaya çalışıyorum.
Kullanıcı avatarı
primer

Mesaj gönderen primer »

zybydy yazdı:kitaptaki 9 fobili kim acaba?

dokuzunu bilmem ama biri mahsunkul olabilir
Kullanıcı avatarı
primer

Mesaj gönderen primer »

zybydy yazdı:kitaptaki 9 fobili kim acaba?

dokuzunu bilmem ama biri mahsunkul olabilir
fobikisosyal

Mesaj gönderen fobikisosyal »

Ne gzel, kitlesi de hazır, öncesinde tanıtımını da yaptı, kızıyorum ben böyle şeylere, belki samimidir ama gene de kızıyorum, aldıklarının karşılığını vermeli insan.
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

fobikisosyal yazdı:Ne gzel, kitlesi de hazır, öncesinde tanıtımını da yaptı, kızıyorum ben böyle şeylere, belki samimidir ama gene de kızıyorum, aldıklarının karşılığını vermeli insan.
ahmet bey 100' aşkın sf'liyi ekonomik durumuna göre ücretsiz veya düşük ücretlerle tedavi ediyor. Kabul, bu durumdan kendiside karlı çıkıyor olabilir, değişik vakalar ve kitap tanıtımları, seminerler Ahmet beye bişey katıyorsa bizlere çok şey katıyor. Başka Ahmet Koyuncu yok, farklı düşünenler ve Önyargıların olmasını doğal karşılıyorum. Ama doktorumuzun bu yöndeki çalışmaları, azmi başarısı ve bizlere gösterdiği ilgi bir saygıyı hakkediyor..
PaSSiVe AgGReSSiVe

Mesaj gönderen PaSSiVe AgGReSSiVe »

nasıl bir insan hakkında hiçbir fikrim yok.buradan bilgi ediniyorum.tanışanlar şanslı olmalı.
hiçbi kitabını okumadım.bulamadım.yada aramadım.ama bizler için yararlı işler yapıyor.sağolsun.
bir gün tanışırız bende faydalanırım belki.mahsun haklı bu arada.yazılar içinde sağolasın.
fobikisosyal

mahsunkul yazdı:
fobikisosyal yazdı:Ne gzel, kitlesi de hazır, öncesinde tanıtımını da yaptı, kızıyorum ben böyle şeylere, belki samimidir ama gene de kızıyorum, aldıklarının karşılığını vermeli insan.
ahmet bey 100' aşkın sf'liyi ekonomik durumuna göre ücretsiz veya düşük ücretlerle tedavi ediyor. Kabul, bu durumdan kendiside karlı çıkıyor olabilir, değişik vakalar ve kitap tanıtımları, seminerler Ahmet beye bişey katıyorsa bizlere çok şey katıyor. Başka Ahmet Koyuncu yok, farklı düşünenler ve Önyargıların olmasını doğal karşılıyorum. Ama doktorumuzun bu yöndeki çalışmaları, azmi başarısı ve bizlere gösterdiği ilgi bir saygıyı hakkediyor..
Tedavi ediyor mu sahi, yoksa bir iki kere görüyor mu?
Hayatta her şey karşılıklı olmalı, buna bi şey dediğim yok, önemli olan niyet ama dediğim gibi bazı insanlar sadece göstermelik, sembolik şeyler yapıp daha fazlasını alıyorlar, bu şekilde eleştirel yaklaşmak lazım bence ki insanlar vicdanlarını her daim sorgulayıp yanlışa sapmasınlar. Yani dediğim bu tarz anlaşılabileceğinin de endişesini taşımalı bence.
Saygısızlık yaptığımız yok zaten, olası bir şeyi dile getiriyorum.
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

estağfrullah fobiki, eleştriler, farklı fikirler ve yaklaşımlar, çok seslilik demokrasinin bir güzelliğidir.
fobikisosyal

mahsunkul yazdı:estağfrullah fobiki, eleştriler, farklı fikirler ve yaklaşımlar, çok seslilik demokrasinin bir güzelliğidir.
O senin güzelliğin Mahsun, seni seviyoruz:))
bitmezyalnızlık

Mesaj gönderen bitmezyalnızlık »

mahsunkulun ahmet koyuncu olduğunu düşünüyorum...
Kullanıcı avatarı
cinali

Mesaj gönderen cinali »

bitmezyalnızlık yazdı:mahsunkulun ahmet koyuncu olduğunu düşünüyorum...
her ikisini de görmüş birisi olarak söyleyebilirim ki yanlış düşünüyorsun.
Sf den uzaklaşmaya çalışıyorum.
Kullanıcı avatarı
manzara

Mesaj gönderen manzara »

bitmezyalnızlık yazdı:mahsunkulun ahmet koyuncu olduğunu düşünüyorum...
ahmet koyuncu benim. bilmeden konusmayalım.
BEN BENİM
fobikisosyal

Hayır, benim.
Ölü Ozanlar Derneğinde çocuklar ne diyordu ya, tüh hatrlayamadım.