KAREN HORNEY-NEVROZLAR VE İNSANIN GELİŞİMİ

Beğendiğiniz ya da okumayı düşündüğünüz kitaplar hakkındaki düşünceleriniz..
sosyalfobik

KAREN HORNEY-NEVROZLAR VE İNSANIN GELİŞİMİ

Mesaj gönderen sosyalfobik »

Sosyal fobi için bazı kitaplar okunarak bakış açısı kazanabileceğimizi ve bu problemin üstesinden gelebileceğimizi düşünüyorum
1.David Burns- İyi Hissetmek
Kitab ilk kitap.Burdan yüzeysel olaak aslında bakış açımızla ilgili bir problemden dolayı bu sorunu yaşadığımızı görebiliyoruz.
2.jeffrey Young-Şema Terapi.
Daha sonra biraz daha derine inmek için Şema Terapi kitapları okunabilir zira İyi Hissetmek daha yüzeysel bir kitap.Şema Terapi kitabında ise sostal fobiye sebeb olan bakış açısının temelinde hangi şemaların olduğu açıklanıyor.Bakış açımızın problemini İyi Hissetmek kitabıyla yüzeysel olarak öğrendikten sonra biraz daha temele inip kusurluluk yada onay bağımlılığı hasssaslık vb şemaların nasıl bakış açımızın temelini oluşturduğunu öğrenebiliriz.
3.Karen Horney-NEVROZLAR VE İNSANIN GELİŞİMİ
Bu kitapta nevrozun bir türü olan sosyal fobi dahil nevrozların nasıl oluştuğu ve devam ettiği gayet incelikle ve temelden anlatılmış.Sorunun temelini buradan öğrenip daha köklü bir kavrayışa daha derin bir anlayışa sahip olabilirsiniz.

Ben ilk olarak iyi hissetmek kitabını okuyarak farkındalık kazandım ama daha derinlerde bir şeyler vardı.Şemalar sayesinde nasıl belli kalıplarla düşündüğümü anladım.Son olarak Karen Horney kitabıyla derinlemesine ve temelden bu probleme sebeb olan şeyleri ve işleyişi anladım.Altını çize çize okuyorum.Bitirince bir de tersten gidip şema terapi okuyacağım ve iyi hissetmek kitabındaki uygulamaları tekrar yapacağım