Lütfen beynimizi kandıralım !!!

Sosyal fobiyi yenenler..Hastalığı yenme sürecinde yaşadıklarınız..Söylemek istedikleriniz..
Kullanıcı avatarı
kaşif

Lütfen beynimizi kandıralım !!!

Mesaj gönderen kaşif »

Merhaba sf likardeşlerim,

Ben düne kadar orta derece sf sahibi biriydim.Dün yaşadığım bir olay sebebiyle özgüvenim yerine geldi ve sfem inanılmaz zayıfladı.

Akıcı olarak - hikaye gibi - sunduğum yazıyı lütfen erinmeyin okuyun..Ben yazarken hiç erinmedim :)

Malum ya her sf li gibi okul ve diğer arkadaşlarından kopuk, tek arkadaşım olan bilgisayarımın başında internetteidim.İNternette görüştüğümüz eski bir okul arkadaşım " ... bu arkadaşlarla yarın buluşacaz sende gelirmisin" dedi.O kadar belliydim ki kız bunu söylerken tereddütdeydi.Bilmem gelirmisin diye de ekledi.Hayır dedim.Keyfinize bakın...

Görünüşe göre 1-0 maluptum.Ama hayır dedim öyle hemen pes yok.Ve düşündüm ki bu davete gitmessem zaten ortaya bile çıkamayan bir kişiyim sıfırım...Fakat gidersem hiç değilse bir şansım olur.En kötüsünü düşünelim rezil bile olsam çeker çıkarım onlar beni unutur ben de onları.. Denemesi bedava, git ve gör dedim kendi kendime...

Akşam yatarken seslice şunu tekrarlıyordum:olum yarın orada kedine güvenin herkesten çok olacak, herkesten çok, daha fazla ...

Yarın oldu.En rahat elbiselerimi giydim.Bu sırada kendimi telkinleyerek hazırlıyordum.Buluşma yerine erken gittim, çikolata yedim (çikolata mutluluk hormonları salgılar).Arkadaşlardan birini iyi tanıyordum onunla biraz konuştuk.Ve bütün bunlar beni rahatlattı, hazırladı, özgüvenimi besledi.

Buluşma...Bayan - erkek oturduk konuştuk birşeyler içtik..VE ONLARIN ARASINDA BENİM KADAR RAHAT OLANI YOKTU.Gerçekten...BEYNİMİ KANDIRMIŞTIM...Ne bir stres ne bir adrenalin hormonu, yüz kızarması ucube hareketler...Sıfır.Bu gerçek mi diyordum.Vay be...:)

Tırnak yeme terapisi

Lawrance Sheean tırnak yiyen bir grup erkek çocuğunun uyuduğu odada her gece defalarca "Tırnaklarım çok acı" cümlesini tekrarladı. Yaz tatili sonunda biten deneyde çocukların yüzde 40'ının tırnak yeme alışkanlığına son verdiği tespit edildi.

İlaçlar beynimizi geçici ikna eder ama biz ikna edersek asla gerilemez emin olun
:)
Kullanıcı avatarı
sosyalotesifobik

Mesaj gönderen sosyalotesifobik »

senin şansın yaver gitmiş.. bu ileri düzeydeki sflilerde hiçbir işe yaramıyor.. bu kendini kandırma işi yani... bende çok denedim ama denediğime 1000 pişman oldum sonradan... sadece rezilliğime rezillik kattım... aslen senin gibi insanlar yada böyle şeyleri başarabilen insanlar sf li diğildir bana göre... sadece moralleri bozuktur ve kendilerini sf li olarak nitelendiren içine kapanık insanlardır.. sf li olmak apayrı bir olay... ben markete gittiğimde baygınlık geçirmeden eve dönmem bir hayli uğraş istemekte malesef... yada kapıcı zili çalsın, kalp çarpıntısından ne yapacağımı şaşırıyorum... yıllardır bir kere telefona dahi bakmadım.... sf sandığınız gibi kolay bir şey değildir...
Dünyanın en büyük ve en aşağılık sosyal fobiğinin yorumunu okudunuz...
OverTheRainbow

Mesaj gönderen OverTheRainbow »

Herkesin sf si aynı derecede olacak diye bir şey yok ki sosyalotesifobik. Bu arkadaşımızınki sana ya da bana göre az olabilir ama kimin sf li kimin sf siz oldugu düşüncesine böyle rahat varamayız kanımca.

Sf insanın dış görünüşüne etki ettiği kadar,içini de kemiren,düşünceler ile insanı yiyip bitiren bir şeydir.İnsanların içinde ne tür fırtınalar koptugunu kimse bilemez.
sanguine

Mesaj gönderen sanguine »

sosyalotesifobik yazdı:senin şansın yaver gitmiş.. bu ileri düzeydeki sflilerde hiçbir işe yaramıyor.. bu kendini kandırma işi yani... bende çok denedim ama denediğime 1000 pişman oldum sonradan... sadece rezilliğime rezillik kattım... aslen senin gibi insanlar yada böyle şeyleri başarabilen insanlar sf li diğildir bana göre... sadece moralleri bozuktur ve kendilerini sf li olarak nitelendiren içine kapanık insanlardır.. sf li olmak apayrı bir olay... ben markete gittiğimde baygınlık geçirmeden eve dönmem bir hayli uğraş istemekte malesef... yada kapıcı zili çalsın, kalp çarpıntısından ne yapacağımı şaşırıyorum... yıllardır bir kere telefona dahi bakmadım.... sf sandığınız gibi kolay bir şey değildir...
senin dediklerinin hepsi bende de vardı tedaviden önce sırf bu yüzden dışarı çıkamıyordum kapı zili,okul zili,çocuk sesi,telefon sesi duyunca etkileniyordum çok şükür tedaviyle hepsini atlattım şuan çok az bişeyler kaldı hepsi bitecek.
Kullanıcı avatarı
sosyalotesifobik

Mesaj gönderen sosyalotesifobik »

bence utangaçlık, çekingenlik vs ayrı birşey, sf ayrı birşey.. onlar atlatılabilir ama sf apayrı, atlatılması çok zor milyonda 1..
Dünyanın en büyük ve en aşağılık sosyal fobiğinin yorumunu okudunuz...
devrim_

Mesaj gönderen devrim_ »

Yazdığın şeyler basit gibi görünüyor ama çok önemli şeyler bence.. Bunu bizimle paylaştığın için teşekkürler Kâşif

mutlu kal.. :)
Karanlıktan korkan bir çocuğu elbet hoşgörebiliriz. yaşamdaki asıl trajedi, yetişkinlerin aydınlıktan korkmasıdır.
Kullanıcı avatarı
Ela

Mesaj gönderen Ela »

Bence gayet güzel bir yöntem.Zaten bana göre herşey insanın kendisinde.Ben de ağır bir sfliydim ama şimdi çok şükür eskisine göre çok iyiyim ve hayatımı o kadar kısıtlamıyor sf.Ben de beynimi kandırma yöntemini çok kullandım umutlu olarak ve işe yaradı.
Kullanıcı avatarı
athena

Re: Lütfen beynimizi kandıralım !!!

Mesaj gönderen athena »

kaşif yazdı:İlaçlar beynimizi geçici ikna eder ama biz ikna edersek asla gerilemez emin olun
:)
iyi bir keşif kaşif tebrikler uygulamayada geçirmişsin hep böyle devam edersin umarım :?
insanlar hayal ettiği müddetce yaşar...
Kullanıcı avatarı
rainslovee

Mesaj gönderen rainslovee »

bu telkın olayını bende cok dıle getırmmıstım bende de cok ıse yaramıstı..
hayatı oldugu gibi deil de hayal ettikleri gibi yaşamaya kalkanlar mutluluga ancak delirdikleri zaman ulaşırlar..
Kullanıcı avatarı
kaşif

Mesaj gönderen kaşif »

sosyalotesifobik öncelikle orta derece bir sfliyim çünkü bütün belirtiler tutuyor..hepsi..ve şansa inanmam .sf yi yenmek için herkesin sfsinin derecesine göre atması gereken adımlar vardır.kimisi doktor doktor gezip 10 yıldır biçare bulamadığını hatta daha kötüye gittiğini söyler.(katettiği mesafenin farkında değildir malesef).kimisi sağlam ve etkili bir/birkaç tedaviyle mutlu sona ulaşır. vb...yani herkesin psikolojisine ve hastalığının ağırlığına göre katetmesi gereken bir mesafe var.bu mesafeye erken başlayan erken bitirir.biri uçakla gider diğeri yaya...ama mutlaka biyerinden başlamalıyız.ümitsizlik,tükenmişlik içinde kıvranmamız da normal..sf nin en büyük silahları bunlar zaten.Kendini dünyanın en aşağılık fobiğimi zannediyorsun !...değilsin .beterin de beteri ve onun da çok çok beteri var ... kendine zulmetmeyi ve acımayı bırak lütfen... gerçekten seni anlıyoruz...ve hafifsemiyoruz

OverTheRainbow kesinlikle katılıyorum

devrim aynen .. önemi de bizzat yaşamamdan ..sağol :)

Ela ...göz rengim :))

athena evet...hepimiz iyi birer kaşifiz..çünkü zor durumda ve büyük ihtiyaçlar içindeyiz.bu da bizi hassaslaştırıyor ve sürekli keşfe zorluyor..böyle düşünüyorum..temennin için sağol :)
savasci-kiz

Mesaj gönderen savasci-kiz »

tebrik ediyorum bence sen sf yi yenmede en büyük adımı atmışsın umarım tamamen geçerde kurtulursun bu lanetten
sigmund

Mesaj gönderen sigmund »

Beynini kandıramazsın ki ? Sadece kendini kandırmış olursun. Bilişsel yöntemlerle iyileşmeyi deneyin. Bunu yapan terapistler var. İlaç desteği gerekiyorsa da kullanın. Klişe laf ama korkularla yüzleşmek lazım. herşeyi doktordan beklersen yerinde sayarsın.
Kullanıcı avatarı
sunlight

Mesaj gönderen sunlight »

Peki ya kaybedecek bişeyin olsaydı?...
*Toplumun %10 unda SF görülüyormuş ama ben göremiyorum ve sadece birkaç talihsiz insandan biri olduğumdan korkuyorum.
Kullanıcı avatarı
kaşif

Mesaj gönderen kaşif »

savasci-kiz yazdı:tebrik ediyorum bence sen sf yi yenmede en büyük adımı atmışsın umarım tamamen geçerde kurtulursun bu lanetten
sağolasın.. inşallah hepimiz kurtuluruz bundan :?

Beynini kandıramazsın ki ? Sadece kendini kandırmış olursun. Bilişsel yöntemlerle iyileşmeyi deneyin. Bunu yapan terapistler var. İlaç desteği gerekiyorsa da kullanın. Klişe laf ama korkularla yüzleşmek lazım. herşeyi doktordan beklersen yerinde sayarsın.
ilk iki cümlende cevabı vermissin ;) beyni kandırma meselesini bilim çoktan kabullenmiştir ..

Peki ya kaybedecek bişeyin olsaydı?...
olsaydı...işte o zaman gidemezdim :? çünkü buyaptığım hesabı, daha şimdi gibi hatırlıyorum..o işi yapma gücünü bana bahşeden tek güç "kaybedeceğin hiçbir şey yok" düşüncesiydi.bu düşünce beni o kadar rahatlattıki daha sonra yaptığım şeyleri yaparken bunları benmi yapabiliyorum demekten kendimi alamıyordum harika bir duyguydu sunlight :)
Kullanıcı avatarı
sunlight

Mesaj gönderen sunlight »

Bu duyguyu biliyorum. Sen herşeye rağmen üzülüp, bir köşeye çekilip ağlamadın. Gerçekçi düşündün, cesaret ettin ve çözüm için bir adım attın. Sonuç: başardın tek kelimeyle. Daha çok gerçekçi düşünmek gerekirse, her zaman başaramazsın ama hep başarısız olamazsın. Şimdiye kadar yaptığın girişimlere bakıp kaçında başarılı olduğuna bak. Hepsinde başarısızdım demen imkansız. Ve çok büyük ihtimalle yarısından çoğunda da gayet başarılı sonuç aldın. Bunları bir düşün. Boş bir yazı değil bu. Dünyanın en ünlü Sosyal fobi ile başa çıkma kitabından okuduğum 'gerçekçi düşünme' metodu, tekniği, ne derseniz deyin işte.
*Toplumun %10 unda SF görülüyormuş ama ben göremiyorum ve sadece birkaç talihsiz insandan biri olduğumdan korkuyorum.