Ailem artik hastaligimdan haberdar

Sosyal fobiyi yenenler..Hastalığı yenme sürecinde yaşadıklarınız..Söylemek istedikleriniz..
Kullanıcı avatarı
birderdimvar

Ailem artik hastaligimdan haberdar

Mesaj gönderen birderdimvar »

Arkadaslar merhaba. Uzunca bir süredir yazamiyordum. Ben Almanya da üniversite egitimime devam ediyordum. Malum isler felan.
Baslikta belirttigim gibi ailem sf hastaligimin ve depresyon hastaligimin oldugunu biliyor. Size hikayemi kisaca anlatacagim, belki ailesine acilamayanlar kendine nasil bir yol izleyecegine dair bir seyler bulurlar. Yazacaklarimida insallah anlayabilirsiniz. SFden dolayi basim cok daginik su an.
Az birsey kendimden bahsedeyim. 21 yasindayim. Bu hastaligin yaklasik 3 senedir farkindayim+ depresyonda var. 2 senedir ciddi anlamda bu hastalikla savasiyordum.

Almanya dan 2 ayligina Türkiye ye tatile gelmistim. Bu sefer iyi bir tatil yaparim diyordum kendime, cünkü arkamda 2 senelik kara bir zaman dilimi var. Önümdede 3 sene daha var ilerisi icin sarj olurum diyordum. O hevesle tatilimi en iyi sekilde gecirmeye calistim. Yazliga felan gittik, mac yaptim vs. Ayni zamanda, check-up gibi kendimi kontrol ettiriyordum. Dis, kulak derken, annemlere basimda agriyor dedim. Onlar tabi gecer felan, ama ben israr ettim, ki beynimde bir sorunda olabilecegini düsünüyordumda(keske olsada hep ailemin yaninda kalsam diye düsünüyordum zaten :? ) Bu sebeple özel hastaneden Nöroloji doktoruna gittik. Doktor az bir sey bakti. Durusumdanmidir nedir, az bir kontrolden sonra, unipolar depresyon teshisi koydu. Icimden helal olsun dedim adama, nasilda anladi :D . Neyse, aklima simdi kapi önünde bekleyen ailem geldi bir anda. Onlara ne diyecektim?? Ben nöroloji doktorunun bu teshisi koyacagini zannetmiyordum cünkü. Bi kacis yolu düsündüm ama, artik buradan da kacis olmazdi yani. Adam recete felan yazdi. Uyku hapi birde anti depresan. Kapidan ciktim, annemle babamin yanina oturdum. Ne oldu dediler. Bende utanarak bozararak unipolar depresyon dedim. Birde sanki bende ilk defa duymusum gibi rol yapmaya calisiyordum :D Hey Allahim. Buydu iste hep yapmak istedigim, söylemek istedigim. Yüzlerindeki ifadeyi merak ediyordum. Sanki biraz sasirmislar gibiydi, sessizlik oldu. Anneannemde bi ara depresyon hastaligi oldugu icin az cok biliyorlardi bunun ne anlama geldigini.

O anda hastaligin sebeplerinden felan bahsetmedik hic, doktor ne yapti, ne ilaclar yazdi onlari konustuk. Eve kadar hicbirimiz dogru dürüst konusmadik sanirim. Ben arabada saklanacak delik ariyordum, utaniyordum akilliya bak iste. Hep istedigin sey bu degilmi sevinsene. Eve geldigimizde seviniyordum bu durumdan. Bir yandanda icimde huzursuzluk vardi, simdi neolacak...

Aksam yemeginde baya bir utanmistim, yanimda kardesim oldugundan bu konu acilmadi. Yemekten sonra, annemle babamin kendi arasinda konusmalarini duydum. Megerse annem anneannemle dedeme durumu anlatmis, onlarda acaba biz birsey yaptikta onun icinmi böyle oldu demisler. Cok hosuma gitmisti. Demekki durumumu önemsiyorlar.

Nöroloji doktorunun verdigi uyku haplari cok kötü tesir yapiyordu. 1 kere aldim, ama 2 gün kendime gelememistim. Annem, böyle olmaz, sen ögrenci cocuksun, uyku hapi sana olmaz deyip psikiyatriste götürmek istedi. Gidecegimiz doktorda anneannemin psikiyatristiydi ayrica. Gittik annemle. Ben gene cok utaniyordum. Ben doktora durumumu anlattim 40 dakika kadar. 1 ay sonra tekrar Almanya ya dönecegimden bir tedavi olmazdi. Ama haplarimi degistirdi. Uyku yapmayan haplar verdi. Sadece ilacla tedavi olmaya calisacaktim. Ciktiktan sonra, annem durumumu sordu haliyle. Doktor SF arti depresyon dedi direk :D . Artik SFli oldugumuda biliyorlardi yani. Gene cok utaniyordum.

Bu arada ailemle hicbir zaman bu hastaligin sebepleri üzerine konusmadik. Onlar hep sunu yapariz, bunu yapariz dediler. Bende konuyu acmaya utaniyordum zaten.

Gene gurbete geldik. Bu sefer yeni arkadaslarla tanisacaktik göya. Yeni insanlar, yeni ortam. Onlar hep kendi aralarinda konusuyorlar ama ben bir türlü söyleyecek bir sey bulamiyorum. Tamam bir seyler diyecegim ama, hicde bilmedigim yerlerden konusuyorsunuz. Bi süre sonra birisi, sen niye konusmuyorsun hic dedi :? Yanimdakide "Bumu? Bu hic konusmaz ki." demezmi :evil: Birde gülüyorlar üstüne. Bu olayin üstünden 1 hafta falan gecmistir, evden kimseyle konusamiyordum. Merhaba, günaydin diyecek cesareti bulamiyordum. Göya tatil yapmistin hani. Gene savasmaya devamdi.. Ama artik yorulmustum, savasmaktan bikmistim. Birgün birisi odasina cagirdi. Bana neden bizimle hic konusmuyorsun diye sordu. Arkadaslar benim hakkimda hep soruyorlarmis, neden bizimle konusmuyor diye. Ters bir seymi yaptik diyorlarmis. Evet yaptiniz ama nasil söyleyeyim simdi. Selam sabah yok, sabah gidip aksam geliyorsun dedi. Böyle olmaz dedi. Onlarla konusacakmisim zorla. :?

O gece yatakta aklimdan hep kötü seyler hep ne yapacagim geliyordu. Birakip gitsem türkiyeye annemin yanina ne olurdu? Sabah 5 e kadar böyle düsündüm arkadaslar, ve sinir krizi gecirdim sanirim ne yapacagimi bilmez haldeydim. Herkes uyurken salya sümük koridorda, salonda geziniyordum, kendime vuruyordum. Dipteyim demek buydu iste. Anneme cepten, "Ne hallere düstügümü bilmiyorsunuz. Sizin yaptiklariniz yüzünden bu haldeyim. 20 sene gün yüzü görmedim." vs.vs. Bunu yapmamaliydim, ama oldu iste. Anneme bunu yapmama hakkim yoktu. Ama mesaji yazarken yari bilincli gibiydim, delirmistim. Sonrasini cok anlatmayacagim, gözlerim doluyor. Beni aradilar durmadan, mesajlar falan. Disari attim kendimi saat 5. Yaptigimdanda utaniyordum annemlere. Onlara birseyim yok dedim özür dilerim dedim. Ama ok yaydan cikti bir kere. Artik geri gelmemi istiyorlar.Sagligim daha önemliymis.

Simdi olayin cok ciddi oldugunun farkindalar. Neden böyle oldu diye soruyorlar, daha konusmadim nedenlerini. Yakinda Türkiye ye 1 senelik tedavi icin dönecegim. Universiteyide iptal ettirip, birdahaki seneye devam edecegim.

Kisa olur demistim ama uzun oldu. Insallah bir yardimi olur bu yazinin. Cogu kisi ailesine söylemek istiyor biliyorum. Ben bunlari hic kurgulamamistim. Ama kader iste. Nereden nereye. Belki siz böyle bir hikayeyle durumu aciklarsiniz.
Saygilar.
Daha yapacagimiz cok sey var...
Jest

Mesaj gönderen Jest »

sf hastaları genelde hastalığını nöroloji uzmanından öğrenirler diye bi şey okumuştm bi yerde doğru valla ben de nörolojide öğrenmiştim başım uyuşuo ağrıo fln die gitmiştm.. bence okuluna devam etmelisin bizle konuşmuosn diye üzülüp ,,açmaya çalışan bi sosyal ortam az rastlanan bişey sf çevresinde ,,bu güzel bişey.. türkiyede tedavi olurken böyle bir ortam bulman biras riskli hazır bulmuşken ve 3 sene geçireceğin bi yerdeyken orada açılmaya ve sosyalleşmeye çalışmalısn bence..hem tedavi için orada da tıp imkanları var tabiki..
elden çıkanı selamlamak, vedaya dönüşürkenki tebessümü yakalamak
Kullanıcı avatarı
nanotime

Mesaj gönderen nanotime »

benimde bu tarz çekincelerim vardı,kimse bilmiyordu önce annem sonra yakın arkadaşlar derken önüme gelene anlatmaya başladım.utanılacak bişey değil tabi benim gibi yapıpta önüne gelen herkesede anlatmayın;)
Kullanıcı avatarı
beyaban85

Mesaj gönderen beyaban85 »

bende geçen sene doktordan öğrendikten sonra;öğrenmiş olmanın şokuyla annemlerede söyledim.keşke söylemeseydim.hem durumu üzerlerine alındılar hemde bu olaydan sonra onların yanında daha mahçup hissetmeye başladım.ama herşeyde bir hayır vardır.belki bunu bilmeleri küçük kardeşim için avantaj olacak.ailesine söylemeyenlere tavsiyem;mümkün olduğunca gizlemeleri ve kesinlikle ailelerini suçlamamları.inanın bilselerdi bu şekilde yetiştirmeyeceklerdi.kim çocuğunu yanlış yada eksik şekilde yetiştirmek isterki?
user

Mesaj gönderen user »

ah beyaban yanlizca sunu söylim, ailemiz bana kalirsa bizi böyle kasitli yetistiriyor...malesef, her hatamizi acimasizca elestiren, bizden mükemmel birey olmamizi isteyen, kücük gören kisiler kasitsiz yapamazlar. Ben sahsen onlara hakkimi helal etmiyorum, cünkü her rezil durumuna düstügümde onlarin beni böyle yetistirmeleleri aklima geliyo, ve onlara lanet ediyorum :cry: Insan ailesine lanet edermiymis demeyin, ben artik her gün onlara yüzlerine veya icimden beddua ediyorum, ne bu dünyada ne de öbür dünyada huzur görsünler diye. Nefretimin, kinim en cok onlara. Bende digerleri gibi ailemle gurur duymak isterdim ama malesef bu yasadigim hayat beni onlara tamamen düsman etti... Cok zor, cok aci verici bir hayat yasiyoruz yaa arkadaslar, ben artik kendimden korkmaya basladim, hadi simdi gencim diyorum, katlaniliyo bazi seyler, ya ihtiyarligim nasil olucak eger yasarsam?
OverTheRainbow

Mesaj gönderen OverTheRainbow »

Hiçbir aile bile bile çocugunu ateşe atmaz.Sen şimdi gidip onlara sf yüzünden yaşadıgın sıkıntıları anlatsan,içini döksen,onların yanlış çocuk yetiştirme tutumundan dolayı çektigin dertleri anlatsan emin ol çok üzülürler."Böyle olacağını bilseydik yapmazdık" derler.İnan bana..Ağlarsa ana-baba ağlar yine,gerisi yalan.Aileni silip atmak yerine,olaya farklı açıdan bak.Onlar kendi ailelerinden bunu görmüşler,ne gördülerse onu sende uyguladılar.Ama sen bunun yanlış bir şey oldugunu gördün.Olur da evlenip çocuk sahibi olursan,kendi çocuklarına bu şekilde davranmayacaksın.Ya da çevreni bu konuda uyaracaksın.Ne bileyim işte.Farklı açıdan düşün.Diğer türlü ancak kendini yıpratır,aileni de üzersin.Lanet okumak başka hiçbir işe yaramaz.
Kullanıcı avatarı
beyaban85

user yazdı:ah beyaban yanlizca sunu söylim, ailemiz bana kalirsa bizi böyle kasitli yetistiriyor...malesef, her hatamizi acimasizca elestiren, bizden mükemmel birey olmamizi isteyen, kücük gören kisiler kasitsiz yapamazlar. Ben sahsen onlara hakkimi helal etmiyorum, cünkü her rezil durumuna düstügümde onlarin beni böyle yetistirmeleleri aklima geliyo, ve onlara lanet ediyorum :cry: Insan ailesine lanet edermiymis demeyin, ben artik her gün onlara yüzlerine veya icimden beddua ediyorum, ne bu dünyada ne de öbür dünyada huzur görsünler diye. Nefretimin, kinim en cok onlara. Bende digerleri gibi ailemle gurur duymak isterdim ama malesef bu yasadigim hayat beni onlara tamamen düsman etti... Cok zor, cok aci verici bir hayat yasiyoruz yaa arkadaslar, ben artik kendimden korkmaya basladim, hadi simdi gencim diyorum, katlaniliyo bazi seyler, ya ihtiyarligim nasil olucak eger yasarsam?
meşhur bir hikaye vardır;
bir adam kendi babasının eziyetinden bıkıp, onu bir dereden aşağı yuvarlamaya ve ondan kutulmaya karar vermiş.çocuğunuda yanına almış babasıda ihityar olduğu için onu bir sepete koymuş.bir tepenin kenarına gelmişler,adam babasını sepetten çıkarıp aşağı fırlatmış.tabi çocuğuda bütün olanları görüyor.adamla çocuğu eve dönerlerken adam sepeti bir çöpün kenarına bırakmış.çocuk babacığım sepeti atmayalım deyip sepeti sırtına yüklenmiş.adam niçin "oğlum onunla işimiz bitti,bırak onu" deyince.çocuk "olur mu babacığım sen yaşlanınca bende seni bu sepetle bu sepetle atarım"demiş.

yarın çocukların olacak; senin anne-babana değer vermediğini görünce hem sana değer vermeyecekler hem nene-dedelerine...böyle olmasını isteyeceğini sanmıyorum.ayrıca yarın çocuk yetiştirirken sende hatalar yapabilirsin -ki mutlaka yapacaksın,çünkü hatasız kul olmaz- çocuklarının senin hakkında böyle düşünmesini istermisin.bir anne-baba için en büyük hayal kırıklığı çocuklarının kendileri hakkında böyle düşünüyor olmasıdır.işin şu boyutuda varki sen "hakkımı helal etmiyorum öbür dünyada soracağım" demişsin.hakkın senin gözünde hak olması değil Allah'ın gözünde hak olması önemlidir, belkide "hakkımı alacağım" diye söylediğimiz birçok şeyi "Allah sen nasıl bunları haddin olmadan hakkın diye düşündün" derse ne diyeceğiz,ki biz anne-babamızı suçluyoruz,bu daha ağır oluyor.
eğer illaki burada anne-babamızla hak yarışına sokuyorsak; yine onların hakkı bizimkinden kat kat fazla.düşünsene peygamber (as); "cennet annelerin ayağı altındadır " demiş.yani insanların bir ömür boyu girmek için çabaladıkları cenneti annelerin yanında o kadar değersiz görmüşki,onların ayaklarının altına sermiş.
anne babamıza suç yüklememiz hem bizi hem onları yıpratıyor...onlar hata yapmış olabilir.ama şuna eminimki,hepimizin ailesi bilinçsizce yapıyor bu hataları.(yukardada yazdığım gibi) herkes çocuğunu değerli görür onun iyi yerlere gelip güzel işler yapıp;kendilerine saygıda kusur etmemesini ister.onlar yanlış yapmış olabilir; biz kendimizi bilinçli görüyorsak bile bile ailemize eziyet etmemeliyiz,edemeyiz.sizden ricam anne-babnın haklarını anlatan güvenilir birkaç kitap okuyunuz.fikirleriniz değişecektir.
asa

Mesaj gönderen asa »

user yazdı:ah beyaban yanlizca sunu söylim, ailemiz bana kalirsa bizi böyle kasitli yetistiriyor...malesef, her hatamizi acimasizca elestiren, bizden mükemmel birey olmamizi isteyen, kücük gören kisiler kasitsiz yapamazlar. Ben sahsen onlara hakkimi helal etmiyorum, cünkü her rezil durumuna düstügümde onlarin beni böyle yetistirmeleleri aklima geliyo, ve onlara lanet ediyorum :cry: Insan ailesine lanet edermiymis demeyin, ben artik her gün onlara yüzlerine veya icimden beddua ediyorum, ne bu dünyada ne de öbür dünyada huzur görsünler diye. Nefretimin, kinim en cok onlara. Bende digerleri gibi ailemle gurur duymak isterdim ama malesef bu yasadigim hayat beni onlara tamamen düsman etti... Cok zor, cok aci verici bir hayat yasiyoruz yaa arkadaslar, ben artik kendimden korkmaya basladim, hadi simdi gencim diyorum, katlaniliyo bazi seyler, ya ihtiyarligim nasil olucak eger yasarsam?
böyle kin besleyerek bir yere varamazsın bir çin ata sözü derki "çin çan çun" yani " nasıl görürsen öyledir"
mutlu sayılır

mutlu sayılmaz

ama hangisi karar ver artık canım aaaaaaaaa

olmazki.................
Kullanıcı avatarı
sosyofobikimsi

Mesaj gönderen sosyofobikimsi »

beyaban85 yazdı:bende geçen sene doktordan öğrendikten sonra;öğrenmiş olmanın şokuyla annemlerede söyledim.keşke söylemeseydim.hem durumu üzerlerine alındılar hemde bu olaydan sonra onların yanında daha mahçup hissetmeye başladım.ama herşeyde bir hayır vardır.belki bunu bilmeleri küçük kardeşim için avantaj olacak.ailesine söylemeyenlere tavsiyem;mümkün olduğunca gizlemeleri ve kesinlikle ailelerini suçlamamları.inanın bilselerdi bu şekilde yetiştirmeyeceklerdi.kim çocuğunu yanlış yada eksik şekilde yetiştirmek isterki?
ama gizle gizle nereye kadar...

asıl gizlersek olanlar daha da artıyor.

bunun utanılacak birşey olmadığını o zmana anlıyoruz.

tabi kendi kendini aşağılayan(sfnin bir sonucudur.isteyerek olmuo bazen) insanlar bundan ters tepki görebilir.

o zman şunu söleyelim.

Ailesiyle samimiyetine güvenen açsın konuy.
beni tanıyanlar iyi bilir;biz üç kişi gezeriz:

ben keyfim ve kahyası...
Kullanıcı avatarı
sosyofobikimsi

Mesaj gönderen sosyofobikimsi »

beyaban85 yazdı:bende geçen sene doktordan öğrendikten sonra;öğrenmiş olmanın şokuyla annemlerede söyledim.keşke söylemeseydim.hem durumu üzerlerine alındılar hemde bu olaydan sonra onların yanında daha mahçup hissetmeye başladım.ama herşeyde bir hayır vardır.belki bunu bilmeleri küçük kardeşim için avantaj olacak.ailesine söylemeyenlere tavsiyem;mümkün olduğunca gizlemeleri ve kesinlikle ailelerini suçlamamları.inanın bilselerdi bu şekilde yetiştirmeyeceklerdi.kim çocuğunu yanlış yada eksik şekilde yetiştirmek isterki?
ama gizle gizle nereye kadar...

asıl gizlersek olanlar daha da artıyor.

bunun utanılacak birşey olmadığını o zmana anlıyoruz.

tabi kendi kendini aşağılayan(sfnin bir sonucudur.isteyerek olmuo bazen) insanlar bundan ters tepki görebilir.

o zman şunu söleyelim.

Ailesiyle samimiyetine güvenen açsın konuy.
beni tanıyanlar iyi bilir;biz üç kişi gezeriz:

ben keyfim ve kahyası...
asa

Mesaj gönderen asa »

bence söylememek daha iyi yayılınca iyi olmaz ,insanlar farklı gözle bakmaya başlar. Ben mesela o gün bende panik atak var doktora gidecem dedim ,ama artık iyice bunalmıştım.Sosyal fobi var demeye çekindim orada çıkar nasılsa diye ,bendede böyle bişey var halbuki panik atağın sosyal fobiden ne farkı varsa , annemde sende cesaret yok dedi panik atak felan değil kafana niye bu kadar takıyon felan... demmekki oda durumun farkında zaten çoğu kişide söylüyordu bunu bana cesaretin yok lafını, istersen gideriz dedi ama sonradan vaz caydı ,neyse bende sonradan pişman oldum, otuz yaşına gelmişiz hep başkalarından bekliyoruz ,kendin gitsene dedim kendi kendime,çünkü annemle gitsem herkese söyliyecek, ne kadarda okumuşta olsa sonuçta kadın ,dedikodu etmesini sever.Ondan sonra bütün mahalle "kafana takma yaw"diyecek boşversene kendim gider yazdırırım ilacı kimsenin haberide olmaz.İşin kötü yanı iş yok ilaca para verecez bide orası kötü.Yine şüpelenecekler bu oğlan bişeyler çeviriyor diye.
mutlu sayılır

mutlu sayılmaz

ama hangisi karar ver artık canım aaaaaaaaa

olmazki.................
Kullanıcı avatarı
beyaban85

sf li olduğumuzu söyleyebiliriz,ancak problem sfli olmamızda kendilerininde etkilerinin olduğunu bilmeleri.bunu hissetirmeyeceksek söyleyelim.ancak ben böyle bir anne-baba tanımıyorum,yani illaki bu nedir diye araştıracaklar.ailenin etkisi olduğunu anladıklarında kendilerini kötü hissedecekler.onun için en iyisi hiç söylememek;ama onlar durumu farkedip bize sorarlarsa durum değişiyor,üslubunca söylmek zorunda kalabiliriz.