sosyal fobi nedemek hiç düşündüzünmü?

Sosyal fobiyi yenenler..Hastalığı yenme sürecinde yaşadıklarınız..Söylemek istedikleriniz..
layerc

sosyal fobi nedemek hiç düşündüzünmü?

Mesaj gönderen layerc »

Arkadaşlar s.f s.f diyoruzda s.fnin adına bakıp hiç düşündükmü sosyal=sosyal fobi=fobi(Fobi, korkunun, kişinin günlük yaşamını olumsuz yönde etkileyen, bu anlamda kontrolden çıkmış halidir) yani s.f Genel takıntı hastalığının bir parçası sosyal fobi dediğimiz şey ise sosyal durumun takıntısı merak ediyorumda simetri hastalarının tedavisi varmı veya aşırı temizliğe meyilli bayanların tedavisi varmı ki! bizim takıntının çaresi olsun mesela simetri hastasının tedavisi nasıl iyileştirilirki bizimkide oyoldan tedavi edilsin yanlışmı konuşuyorum arkadaşlar. hiç duydunuzmu simetri hastası olupta iyileşen :roll:
MACHİNE
layerc

Mesaj gönderen layerc »

birşey daha ekliyim.Fobi bir nesne veya olaya karsi gelistirilen kalici ve rahatsiz edici bir korkudur.
MACHİNE
layerc

Mesaj gönderen layerc »

kusura bakmayın birşey daha ekliyeyim mesela benim bi arkadaşımda son derece sosyal biri akftif ve başarılı biri ama bütün böceklerden bi hayvana bile dokunmak ölümdür onun için sf ile bu fobi arasındki fark nedir :) onun şansı daha az insanların dikkatini çeken fobi hastalığı olmasımı :)
MACHİNE
devrim_

Mesaj gönderen devrim_ »

Sosyal Fobi iyi tanımlanmış ve tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır arkadaşlar. mesela yükseklik fobisi olan birisi cesaretini toplayıp bu korkusuyla yüzyüze gelirse bu fobisini yenebilir.. SF'yide ilaç tedavisiyle,psikolojik yardımla veya üzerine yılmadan gidersek yenebileceğimizi düşünüyorum..
Karanlıktan korkan bir çocuğu elbet hoşgörebiliriz. yaşamdaki asıl trajedi, yetişkinlerin aydınlıktan korkmasıdır.
Okan1992

Mesaj gönderen Okan1992 »

sosyal fobi tamamen kendi kafanızda olan bişeydir ve bu düşünceleri değiştirmek sizin elinizden sf li düşüncelerin tam tersini düşünürseniz bu meleti yenersiniz
Kullanıcı avatarı
blackpine

Mesaj gönderen blackpine »

Ben de düşüncelerimizi değiştirerek bu sorundan kurtulabileceğimizi düşünüyorum.Tamamen olmasa bile (ki buda mümkündür bence)ne kadar ilerleme kaydedebilirsek o kadar kardayız.
uykucu

Mesaj gönderen uykucu »

Okan1992 yazdı:sosyal fobi tamamen kendi kafanızda olan bişeydir ve bu düşünceleri değiştirmek sizin elinizden sf li düşüncelerin tam tersini düşünürseniz bu meleti yenersiniz
yani sen sfli değilsin. çünkü sf ye neden olan düşüncelerimizi kontrol etmek elimizde değil. eğerelimizde olsaydı. hiç sfli olmazdık değil mi
Okan1992

bak şimdi bir insanı alıp hiç bir insanın olmadığı yere koyarsan yürümeyi öğrenemez konuşmayı öğrenemez.. büyüdükten sonra onu insanlarla karşılaştırırsan şaşırır çünkü hiç böyle bişey görmemiştir aynayı gördüğünde korkar vs ama uzunda olsa alışır ve konuşmayı yürümeyi herşeyi öğrenir..

biz sf lilerde böyleyiz tamamen yanlış görüp yanlış yetişmişiz yani herşey senin düşüncelerinden ibaret bunu yalanlayamassın eğer yalanlıyorsan zaten senin kurtulma şansın %1 gibi düşük bir hitimal hayatın sefalet içinde sf li olarak ölenekadar mutsuz gider. Ancak düşünce sistemini değiştirirsen herşey yoluna girer mesela ben bunu yaparsam benimle dalga geçerler vs bu tamamen saçma bi düşüncedir senle dalga geçen senle neden dalga geçer bilionmu? ya seni kıskanıordur yada senden bi sebepten dolayı nefret eder onun dışında sadece komik olursun o kadar ertesi günde bunu kimse hatırlamaz imkanı yok hatırlayanlarada hiç aldırmıyacaksın ben öyle yapıom ve sinirden köpürüyorlar. Ve sıra bana gelince öyle bi laf sokuomki bidaha benle değil dalga geçmek yoluma çıkamaz hale geliolar.
sf liler gerçekten çok güzel laf sokar bunu kendimden biliyorum çünkü keşke şöyle böyle yapsaydım diye düşünmekten her davranışa hazır bi cevapları ve lafları şekillenir :evil: sf den kurtulmak tamamen senin elinde beynin dışarıdan aldığı sinyalleri kodlayarak kafanda saklar eğer beynin ölürse vücudun hiç bi fonkisyonu yerine getiremez nefes bile alamaz. ne öğrenirsen ne düşünürsen ne yaparsan beynin sayesinde yaparsın ve bunu kullanmak tamamen senin elinde çünkü o beyin sensin. sadece yaşamsal fonksiyonlarını kontrol etmen zordur zordur diyorum çünkü bunu yapabilirsin yeterince konsantre olursan kalbini bile durdurabilirsin ama bunu yapmak çok ama çok zordur. Bunu sadece beynini normal kullanamayan spastik özürlü insanlar yapabilir. yani burdan çıkarman gereken herşey senin elinde bu sf sadece sen öyle düşünüyorsun diye var! diğer insanlar neki! hepimiz Allah'ın bir kuluyuz kimse senden sende kimseden üstün değilsin, bu unutmaman gereken ilk kural karşındaki herkez insan herkez senin gibi yer içer s..çar vs. Sende onlar gibisin tamamen farksızzın, Kendine güvenmenin tek yoluda burdan geçer herşeyi saptırma ama beyninde bazı şeyleri saptırarak çok güzel bi hayata sahip olabilirsin. Sen nasıl başkalarının fikirlerine saygı gösteriosan herkez senin fikrine saygı duymak zorundadır bu böyledir. sen yanında manyak gibi bağıran oynayan zıplayan birini gördün diyelim kalabalık ortasında ertesi gün onu yolda görsen tanırmısın? büyük hitimal hayır tanısanda bişey dermisin kesinlikle hayır. sende böylesin sen var ya hiç kimsenin dalga konusu değilsin olamassında. insanların aklında sadece başarılar kalır düşmanların hariç. :roll: eminim bir sf li olarak düşmanın azdır eğer sf liysen herkez senden faydalanmak için elinden geleni yapar bir sömürge haline gelirsin inan bana bunu çok yaşadım artık sf li birini görünce şap diye anlıyorum biraz takip ediom muhakkak biri haklarını çiğneyip onu sömürmeye kalkıyor orda ben devreye giriom senin etrafında benim gibi bi insan olmaması çok yazık. Ama inan bana bu tamamen senin kafanda hemde tamamen. Ben hep tipsiz olduğumu düşünürdüm başkaları aksini söylese bile ama ben koşullanmışım bi kere her aynaya baktığımda tipsiz diyordum kendime. bi kız bana tipsiz çirkin falan demişti 3 sene önce ama gelde gör 3 ay önce intikamımı aldım o cadıyı öyle bi yerin dibine soktumki o günden bu güne suspus. nasılmı yakışıklı oldum? çok basit aynaya her bakışımda kendime olum sen var ya çok yakışıklısın deyip kendimi şartladım ve şap 2 ay sora yakışıklı oldum bişey değiştimi evet düşüncem peki yüzüm kesinlikle hayır. Birisi sizin haklarınızı çiğner herkezin gözü önünde kazık yersiniz arkanızdan gülerler hemde ne biçim ama yemeyen birine vay be ne akıllı derler siz şimdi ne derler diye hakkınızı savunmuyonuz ve aptal durumuna düşüyosunuz buda size - olarak geri dönüyor halbuki haklarınızı bilseniz bilinçlenseniz bunları savunabilirsiniz kimse ama kimse size hiç birşey diyemez çünkü o sizin hakkınızdır çekinme hakkın olan bişey için herkez arkanda durur ama sen hakkını savunmassan o arkanda duranlar seni sömürür hemde her şekilde.
sadece düşüncelerini değiştir en ama en önemlisi acaba ne der düşüncesi ya ne diyecek? hadi dedi ne yapalım bidaha görecenmi onu hadi gördün? nolcak hiç çünkü onun için sen senin yanından bağırıp hoplayarak geçen adamdan farksızzın bişey demiycek hatırlamaz bile çünkü oturup gece gündüz o anı düşünecek hali yok! bu yüzden bu düşünceyi bi kenara bırak kendini beyenmiş birini görünce hiç ama hiç yokmuş gibi davran zaten belli bi süre sora acayip sinir olucaktır ve peşini bırakır. asla ama asla acaba ne derler sorusunu sorma kendine eğer bunu sorarsan işin biter asla iğleşemessin başkaları ne derse desin. dediler nolacak ha sen ayıp bişeymi yaptın insanlık hali mükemmel insanmı var hayır. ama siz ne düşünüyorsunuz herkez mükemmel ben aptalım yalanmı? değil bu ne gerçekmi hayır! peki bu ne yanlış düşüncemi evet! sizmi düşünüyorsunuz evet! başkası katılıyormu hayır! bu birazda insanların hatalarını görün o hataları görünce diceksinizki vay be bende kendimi aptal sanırdım ben aptalsam bunlar beyinsiz dersiniz çünkü siz o kadar kasarsınızki az hata yaparsınız ama bu iyi değildir bu kadar az hata ama 0 başarı. diğerleri çok hata mutlu hayat yüksek başarıya erişiyorlar ve şunu söyliyeyimki herşey düşüncede biter siz nasıl düşünürseniz öyledir. siz ne düşünürseniz odur, asla buna hayır diyecek biri çıkamaz tabi ahlak kurallarına aykırı olmadığı sürece. başkalarını boşverin dünya sizin için yaratıldı bu nimetlerden faydalanın iman edin Allah'a inanın emin olunki olumsuz düşünceler yerine öğrenerek ve gözlemleyerek olumlu düşünceleri yerleştirebilirsiniz hemde çok kısa bi zamanda! ilaç milaç hepsi sizi sömürmek için kurulan tezgahlar dünyada o biçim tezgahlar dönüyorki haberiniz yok o mükemmel sandığınız insanlar öyle haltlar yiyorki duyulsa insan içine çıkamaz. peki ya siz? sadece saygılı olun ve rahat olun görüceksiniz karşılığını alıcaksınız ben şuan iyiki sf li olmuşum dedim çünkü sf yüzünden sürekli pc başında araştırma yapar tv de nathional geographic izlerim binlerce film izledim ve hepsinde bişleyler çıkardım çünkü izlemek en iyi öğrenme yoludur. sizde öğrenin ve bu kötü düşünceleri kafanızdan atın bunlar sadece basit birer düşünce ve onu kontrol etmek tamamen sizin elinizde! eğer bunu kontrol edemesseniz zamanla güçlenerek 2 ci kişilik denen yanınız ortaya çıkar beyninizin tamamen başka bi kısmı ve sizi kontrolü altında tutarak o kısım bundan zevk alır sanki bedeninizde başka biri olur sizsinizdir ama düşünen başka biridir bu yüzden bunu biran önce kontrol altına alın gücün sizde olduğunu biran önce anlayın.
Kullanıcı avatarı
blackpine

Mesaj gönderen blackpine »

"okan1992"

yazını okudum tebrik ediyorum güzel yazmışsın :smt038
Okan1992

sağol çok uzun yazmışım :D

bi örnek daha vereyim aynı hastalıktaki kişileri 2 gruba bölmüşler yaşları cinsiyetleri aynı kilolaro boyları hemen hemen aynı kişiler A gurubuna işe yarayan ama işe yaramadığı sadece test için verdiklerini söyledikleri bi ilaç veriyorlar diğer grubada içi boş fakat %100 işe yaradığını söyledikleri boş kapsülleri veriyorlar bu boş kapsülü içenler iğileşiyor. işe yarayan ilacı içenlerde bi ilerleme kaydedilemiyor.. işte beynin ve düşüncenin gücü
erkan7

Mesaj gönderen erkan7 »

@Okan1992
çok uzun yazmışsın ama sıkılmadan hepsini okudum. kesinlikle katılıyorum.
Okan1992

umarım bunu uygulayanlar çıkar ama şunu unutmayınki içinizdeki o ses daima sizi karamsarlığa sürükler çünkü bunları yaparsanız o ses yok olur gider ve o ses sizi ele geçirmeye çalışır hemde sürekli sizi hep olumsuz düşüncelere iterek zayıflatmaya çalışır onu yenin herşeye olumsuz bakmayın yoksa durumunuz git gide kötüleşir bunu bilin ben böyle yendim sizde yenersiniz
savasci-kiz

Mesaj gönderen savasci-kiz »

[quote="Okan1992"]bak şimdi bir insanı alıp hiç bir insanın olmadığı yere koyarsan yürümeyi öğrenemez konuşmayı öğrenemez.. büyüdükten sonra onu insanlarla karşılaştırırsan şaşırır çünkü hiç böyle bişey görmemiştir aynayı gördüğünde korkar vs ama uzunda olsa alışır ve konuşmayı yürümeyi herşeyi öğrenir..

biz sf lilerde böyleyiz tamamen yanlış görüp yanlış yetişmişiz yani herşey senin düşüncelerinden ibaret bunu yalanlayamassın eğer yalanlıyorsan zaten senin kurtulma şansın %1 gibi düşük bir hitimal hayatın sefalet içinde sf li olarak ölenekadar mutsuz gider. Ancak düşünce sistemini değiştirirsen herşey yoluna girer mesela ben bunu yaparsam benimle dalga geçerler vs bu tamamen saçma bi düşüncedir senle dalga geçen senle neden dalga geçer bilionmu? ya seni kıskanıordur yada senden bi sebepten dolayı nefret eder onun dışında sadece komik olursun o kadar ertesi günde bunu kimse hatırlamaz imkanı yok hatırlayanlarada hiç aldırmıyacaksın ben öyle yapıom ve sinirden köpürüyorlar. Ve sıra bana gelince öyle bi laf sokuomki bidaha benle değil dalga geçmek yoluma çıkamaz hale geliolar.
sf liler gerçekten çok güzel laf sokar bunu kendimden biliyorum çünkü keşke şöyle böyle yapsaydım diye düşünmekten her davranışa hazır bi cevapları ve lafları şekillenir :evil: sf den kurtulmak tamamen senin elinde beynin dışarıdan aldığı sinyalleri kodlayarak kafanda saklar eğer beynin ölürse vücudun hiç bi fonkisyonu yerine getiremez nefes bile alamaz. ne öğrenirsen ne düşünürsen ne yaparsan beynin sayesinde yaparsın ve bunu kullanmak tamamen senin elinde çünkü o beyin sensin. sadece yaşamsal fonksiyonlarını kontrol etmen zordur zordur diyorum çünkü bunu yapabilirsin yeterince konsantre olursan kalbini bile durdurabilirsin ama bunu yapmak çok ama çok zordur. Bunu sadece beynini normal kullanamayan spastik özürlü insanlar yapabilir. yani burdan çıkarman gereken herşey senin elinde bu sf sadece sen öyle düşünüyorsun diye var! diğer insanlar neki! hepimiz Allah'ın bir kuluyuz kimse senden sende kimseden üstün değilsin, bu unutmaman gereken ilk kural karşındaki herkez insan herkez senin gibi yer içer s..çar vs. Sende onlar gibisin tamamen farksızzın, Kendine güvenmenin tek yoluda burdan geçer herşeyi saptırma ama beyninde bazı şeyleri saptırarak çok güzel bi hayata sahip olabilirsin. Sen nasıl başkalarının fikirlerine saygı gösteriosan herkez senin fikrine saygı duymak zorundadır bu böyledir. sen yanında manyak gibi bağıran oynayan zıplayan birini gördün diyelim kalabalık ortasında ertesi gün onu yolda görsen tanırmısın? büyük hitimal hayır tanısanda bişey dermisin kesinlikle hayır. sende böylesin sen var ya hiç kimsenin dalga konusu değilsin olamassında. insanların aklında sadece başarılar kalır düşmanların hariç. :roll: eminim bir sf li olarak düşmanın azdır eğer sf liysen herkez senden faydalanmak için elinden geleni yapar bir sömürge haline gelirsin inan bana bunu çok yaşadım artık sf li birini görünce şap diye anlıyorum biraz takip ediom muhakkak biri haklarını çiğneyip onu sömürmeye kalkıyor orda ben devreye giriom senin etrafında benim gibi bi insan olmaması çok yazık. Ama inan bana bu tamamen senin kafanda hemde tamamen. Ben hep tipsiz olduğumu düşünürdüm başkaları aksini söylese bile ama ben koşullanmışım bi kere her aynaya baktığımda tipsiz diyordum kendime. bi kız bana tipsiz çirkin falan demişti 3 sene önce ama gelde gör 3 ay önce intikamımı aldım o cadıyı öyle bi yerin dibine soktumki o günden bu güne suspus. nasılmı yakışıklı oldum? çok basit aynaya her bakışımda kendime olum sen var ya çok yakışıklısın deyip kendimi şartladım ve şap 2 ay sora yakışıklı oldum bişey değiştimi evet düşüncem peki yüzüm kesinlikle hayır. Birisi sizin haklarınızı çiğner herkezin gözü önünde kazık yersiniz arkanızdan gülerler hemde ne biçim ama yemeyen birine vay be ne akıllı derler siz şimdi ne derler diye hakkınızı savunmuyonuz ve aptal durumuna düşüyosunuz buda size - olarak geri dönüyor halbuki haklarınızı bilseniz bilinçlenseniz bunları savunabilirsiniz kimse ama kimse size hiç birşey diyemez çünkü o sizin hakkınızdır çekinme hakkın olan bişey için herkez arkanda durur ama sen hakkını savunmassan o arkanda duranlar seni sömürür hemde her şekilde.
sadece düşüncelerini değiştir en ama en önemlisi acaba ne der düşüncesi ya ne diyecek? hadi dedi ne yapalım bidaha görecenmi onu hadi gördün? nolcak hiç çünkü onun için sen senin yanından bağırıp hoplayarak geçen adamdan farksızzın bişey demiycek hatırlamaz bile çünkü oturup gece gündüz o anı düşünecek hali yok! bu yüzden bu düşünceyi bi kenara bırak kendini beyenmiş birini görünce hiç ama hiç yokmuş gibi davran zaten belli bi süre sora acayip sinir olucaktır ve peşini bırakır. asla ama asla acaba ne derler sorusunu sorma kendine eğer bunu sorarsan işin biter asla iğleşemessin başkaları ne derse desin. dediler nolacak ha sen ayıp bişeymi yaptın insanlık hali mükemmel insanmı var hayır. ama siz ne düşünüyorsunuz herkez mükemmel ben aptalım yalanmı? değil bu ne gerçekmi hayır! peki bu ne yanlış düşüncemi evet! sizmi düşünüyorsunuz evet! başkası katılıyormu hayır! bu birazda insanların hatalarını görün o hataları görünce diceksinizki vay be bende kendimi aptal sanırdım ben aptalsam bunlar beyinsiz dersiniz çünkü siz o kadar kasarsınızki az hata yaparsınız ama bu iyi değildir bu kadar az hata ama 0 başarı. diğerleri çok hata mutlu hayat yüksek başarıya erişiyorlar ve şunu söyliyeyimki herşey düşüncede biter siz nasıl düşünürseniz öyledir. siz ne düşünürseniz odur, asla buna hayır diyecek biri çıkamaz tabi ahlak kurallarına aykırı olmadığı sürece. başkalarını boşverin dünya sizin için yaratıldı bu nimetlerden faydalanın iman edin Allah'a inanın emin olunki olumsuz düşünceler yerine öğrenerek ve gözlemleyerek olumlu düşünceleri yerleştirebilirsiniz hemde çok kısa bi zamanda! ilaç milaç hepsi sizi sömürmek için kurulan tezgahlar dünyada o biçim tezgahlar dönüyorki haberiniz yok o mükemmel sandığınız insanlar öyle haltlar yiyorki duyulsa insan içine çıkamaz. peki ya siz? sadece saygılı olun ve rahat olun görüceksiniz karşılığını alıcaksınız ben şuan iyiki sf li olmuşum dedim çünkü sf yüzünden sürekli pc başında araştırma yapar tv de nathional geographic izlerim binlerce film izledim ve hepsinde bişleyler çıkardım çünkü izlemek en iyi öğrenme yoludur. sizde öğrenin ve bu kötü düşünceleri kafanızdan atın bunlar sadece basit birer düşünce ve onu kontrol etmek tamamen sizin elinizde! eğer bunu kontrol edemesseniz zamanla güçlenerek 2 ci kişilik denen yanınız ortaya çıkar beyninizin tamamen başka bi kısmı ve sizi kontrolü altında tutarak o kısım bundan zevk alır sanki bedeninizde başka biri olur sizsinizdir ama düşünen başka biridir bu yüzden bunu biran önce kontrol altına alın gücün sizde olduğunu biran önce anlayın.[/quo
çok güzel yazmışsında sf liler hazır cevaptır diyosun ya ben o an hiç bişey diyemiyorum susup kalıyorum sonra aklıma gelince keşke söyleseydim diyorum mesela geçenlerde birisi bana artist bi şekilde sen hiç mutlu olamazsın mutlu olmayı bilmiyosun dedi ama ben o kişinin hiç güldüğünü gördüğümü hatırlamıyorum suratı hep asık ona ama senden daha çok gülüyorum diyebilirdim :|
mirtatli_ceyar

Mesaj gönderen mirtatli_ceyar »

ya bütün sflileri seviyorum ya ne güsel de yazıyorlar hiç sıkılmadan cekinmeden aslında ne kadar üstün oldugumuz cok acık ama sadece bunu toplum içine aktarnak problem elbet onuda çözücez arkadaslar
1lh4n

Re: sosyal fobi nedemek hiç düşündüzünmü?

Mesaj gönderen 1lh4n »

layerc yazdı:Arkadaşlar s.f s.f diyoruzda s.fnin adına bakıp hiç düşündükmü sosyal=sosyal fobi=fobi(Fobi, korkunun, kişinin günlük yaşamını olumsuz yönde etkileyen, bu anlamda kontrolden çıkmış halidir) yani s.f Genel takıntı hastalığının bir parçası sosyal fobi dediğimiz şey ise sosyal durumun takıntısı merak ediyorumda simetri hastalarının tedavisi varmı veya aşırı temizliğe meyilli bayanların tedavisi varmı ki! bizim takıntının çaresi olsun mesela simetri hastasının tedavisi nasıl iyileştirilirki bizimkide oyoldan tedavi edilsin yanlışmı konuşuyorum arkadaşlar. hiç duydunuzmu simetri hastası olupta iyileşen :roll:
senin simetri dediğin obsesif kumpilsif bozukluktur. herkesin derdi kendine büyük ama onların tedavisi biraz daha zor bizden ama iyileşen var elbetki.. sosyal fobi tedaviye çok iyi yanıt veriyor.. alakası yok fln demeyin öyle ben bunu anladım..