Sf hiç bitmez mi?

Sosyal fobiyi yenenler..Hastalığı yenme sürecinde yaşadıklarınız..Söylemek istedikleriniz..
citizen

Re: Sf hiç bitmez mi?

Mesaj gönderen citizen »

manzara yazdı:uzun suredir bu soruyu arastırıyorum ve nihayet beklenen sonuca ulastım. ve açıklıyorum. bitebilir de bitmeyebilir de. bitse bile yuzde100 bitmez. bitmese bile yuzde100 bitmemezlik yapmaz.
[smilie=good.gif] Gerçekten qimsenin tahmin edemeyeceği çıkarımlara ulaşmışın
Kullanıcı avatarı
joseraul

Mesaj gönderen joseraul »

Bitmez özllikle çok eğer genç yaşta sorun çözülmezze ilerde mümkün değil çözülemez değişir dönüşür azalır artar şekil değiştirir ama kesinlikle bitmez.
citizen

Mesaj gönderen citizen »

Çekingen kişilik bozukluğuyla aynı şey; düzelmez ama psikiyatri DSM literatürü genişlemeli ki psikiyatrlara maddiyat imkanları artsın SF'nin değişmez bir kişilik çöküşü olduğunu hastalardan saklarlar çünkü bunu bilen SFli ilaca veya terapiye gerek görmez O zamanda psikiyatrinin imkanları büyük ölçüde kısılır SF dünyada en yaygın 3 psik. hastalıktan birisidir SFli gerçekte KORKAKTIR ve bunun farkındadır ama bu korkaklığı böyle psik. hastalık gibi farklı bir kılıfla yorumlamak işine gelir AGORAFOBİ BAGORAFOBİ ÖRÜMCEK KORKUSU UZAYLI KORKUSU VS. sürekli saçma sapan şeyleri hastalık gibi gösterip tedavisi gerekir gibi iktisadi yaklaşımlar...
PaSSiVe AgGReSSiVe

Mesaj gönderen PaSSiVe AgGReSSiVe »

ne zaman ömür biter ahanda sf ancak o zaman biter
Kullanıcı avatarı
motivasyon

Mesaj gönderen motivasyon »

İçinizdeki endişe sıfır olmuyor ama büyük oranda azalabiliyor..
Sonunda küçük prens, "İnsanlar nerede?" diye söze başladı.
"Çölde insan çok yalnız hissediyor kendini..."
"İnsanların arasında da yalnızdır insan," dedi yılan.
demir

Mesaj gönderen demir »

Tekrar ortaya çıkar, kesinlikle bitmez vb. gibi yazılar yazan arkadaşlara inanmayın. SF nin bir rahatsızlık (korku) ve bu rahatsızlığın % 100 tedavisinin mümkün olduğuna inanın. Şayet bu arkadaşların dediği gibi olmuş olsaydı şu anda 26 kişilik bir sınıfta ders vermem imkansızdı, mümkün değildi. Ayrıca SF den tamamen kurtulduktan sonra bir maden şirketinin şantiyesinde 22 kişiden sorumlu vardiya amiri olarak çalıştım. Bu 22 kişi ile devamlı iletişim halinde bulunuyorsunuz. SF den tamamen kurtulamayan biri bu işleri yapamaz hele ders anlatmayı. İnanın bana bu sf den kurtulduktan sonra hayatınız o kadar değişiyor ki, ben nasıl böyle bir hayat yaşamışım diyorsunuz geçmişe bakıp.
Kullanıcı avatarı
neclaaa

Mesaj gönderen neclaaa »

demir yazdı:Tekrar ortaya çıkar, kesinlikle bitmez vb. gibi yazılar yazan arkadaşlara inanmayın. SF nin bir rahatsızlık (korku) ve bu rahatsızlığın % 100 tedavisinin mümkün olduğuna inanın. Şayet bu arkadaşların dediği gibi olmuş olsaydı şu anda 26 kişilik bir sınıfta ders vermem imkansızdı, mümkün değildi. Ayrıca SF den tamamen kurtulduktan sonra bir maden şirketinin şantiyesinde 22 kişiden sorumlu vardiya amiri olarak çalıştım. Bu 22 kişi ile devamlı iletişim halinde bulunuyorsunuz. SF den tamamen kurtulamayan biri bu işleri yapamaz hele ders anlatmayı. İnanın bana bu sf den kurtulduktan sonra hayatınız o kadar değişiyor ki, ben nasıl böyle bir hayat yaşamışım diyorsunuz geçmişe bakıp.
kesinlikle katılıyorum...
Bir kapının kapalı olduğunu anlamak için o kapıyı itmek gerekir.
Montaigne
saidtemiz

Mesaj gönderen saidtemiz »

demir yazdı:Tekrar ortaya çıkar, kesinlikle bitmez vb. gibi yazılar yazan arkadaşlara inanmayın. SF nin bir rahatsızlık (korku) ve bu rahatsızlığın % 100 tedavisinin mümkün olduğuna inanın. Şayet bu arkadaşların dediği gibi olmuş olsaydı şu anda 26 kişilik bir sınıfta ders vermem imkansızdı, mümkün değildi. Ayrıca SF den tamamen kurtulduktan sonra bir maden şirketinin şantiyesinde 22 kişiden sorumlu vardiya amiri olarak çalıştım. Bu 22 kişi ile devamlı iletişim halinde bulunuyorsunuz. SF den tamamen kurtulamayan biri bu işleri yapamaz hele ders anlatmayı. İnanın bana bu sf den kurtulduktan sonra hayatınız o kadar değişiyor ki, ben nasıl böyle bir hayat yaşamışım diyorsunuz geçmişe bakıp.
ben de arkadaşa kesinlikle katılıyorum evet bazı sorunlarım var tabiki her normal insan gibi ama eskiden dışarıya çıkmaya bile tereddt eden ben şimdi çok daha başkayım eğitim fakültesi okuyorum daha mezun olmadan toplulukla ilgili hiç bir sorunum kalmadı ders anlatmak çoçuk oyuncağı gibi bir şey artık zamanla ve çabayla her şey normale dönebiliyor tek eksik nedir biliyomusunuz nerde duracagınızı bilememek hep daha fazlasını istiyor insan,eskiden olmayı istediğimden daha fazlasıyım ama insan fıtratı işte ,doymuyor,şu anda tek eksiğim bu gibi aza kanaat etmeyi öğrenmek,bazı şeyleri zamana bırakmak ve sabretmek...merdivenleri teker,teker tırmanmak hiç bir sosyal fobik bir günde bir ayda düzelmez,insan zannediyor ki öyle hemen oluverecek ve her şey bitecek,yok arkadaşlar öyle bir şey ,her şey zamanla ve sabırla alakalı başta bunu kabul etmezseniz,hayal krıklığına uğrarsınız söylemiş olayım...
Kullanıcı avatarı
sosyofobik

Mesaj gönderen sosyofobik »

Bitmesi biraz zor heralde ama kesinlikle azalabiliyor bu kişiye bağlı.
Kişi kendini evde saklarsa hiçbir ortama girmesse sorumluluk almassa azalmanın aksine
daha ağır da geçebiliyor.

28 yaşındayım sosyal fobi 3..4 sene öncesine kadar çok daha ağır geçiyorken şimdi
rahatım. Bunda askerliği yedek subay olarak yapmamın çok büyük rolü var hem maddi yönden
hem manevi yönden kendime güvenim arttı. Rütbenin yüklediği sorumluluk duygusu '' ben neymişim be''
dedirtiyor insana.

Şimdi o gazla insanların arasına daha rahat girebiliyorum bunla paralel olarak kendine olan güven
artıp eziklik duygusu azalıyor. Bu hastalığı yenmek ya da daha rahat olmak için insanların içine gireceksin
başka türlü olmuyor. Şimdi de kurumsal bir firmada o zor mülakatları geçtim ve müşteri danışmanı olarak çalışıyorum.
Heralde sosyal fobiye en ters mesleklerden biri.

Lakin toplantılarda söz bana gelince eskisi gibi titreyip kaşım gözüm halay çekmese de heyecanlanmıyor değilim. Olsun belli bir zaman sonra
bunu da atlatırız belki. Buna da şükür hiç değilse kabuğa çekilip acı çekmiyoruz