Sf hiç bitmez mi?

Sosyal fobiyi yenenler..Hastalığı yenme sürecinde yaşadıklarınız..Söylemek istedikleriniz..
Kullanıcı avatarı
Bornfobik

Re: Sf hiç bitmez mi?

Mesaj gönderen Bornfobik »

"Bitmez" diyende bitmez,
"Biter" diyende bitebilir,
"Bitecek" diyende biter,
"Koy sırtına rahvan gitsin" diyende bitmiştir.
--SF yi yenmeyi bir SONUÇ olarak beklemeyin bu bir SÜREÇ!
Kullanıcı avatarı
kaşif

Mesaj gönderen kaşif »

caferali yazdı:Bazı arkadaşlar sf'linin bazı konularda ilerleme gösterebilecek olmasına rağmen asla sf'li olmaktan kurtulamayacağını söylüyor.
Bazı arkadaşlar da sf'linin sf'siz olması sürecini lineer bir süreç olarak görüyor. Söz gelimi bir insan %90 sf'lidir, sonra %80 sf'li sonra %70... derken en sonunda sf'siz biri olup çıkar.
Bu konuyu biraz irdeleyelim.

Önce doğadaki bir kanundan bahsetmek istiyorum. Doğada nicel değişimin nitel sıçrama göstermesi kanunu var.
Örneğin bir suyu ısıtmaya başlarsınız. 30 dereceden 40'a 50'ye sonra 100 dereceye kadar getirirsiniz. Burada biriken enerji ile birlikte yine aynı miktarda enerji (ısı) vermenize rağmen artık su kaynamaya başlar. Ve sonunda hızla hal değiştirir, buharlaşır. Hep aynı miktarda enerji vermenize rağmen, nicel değişimler, nitel sıçramaya dönüşmüştür.

Başka bir örnek.. Led'lerin (ışık veren diyot, örneğin tv kumandasındaki kızılötesi ışık yayan led) çalışma prensibi de doğadaki nitel sıçrama kanununa uyar. Led üzerine uygulanan gerilim belli bir eşik seviyesini aşmadan led ışıl vermez. Ama belli bir eşik gerilimi aşıldığında diyottan akım akmaya ve led ışık vermeye başlar. Nicel değişimin nitel sıçraması görülür.

Sf'yi aşma süreci de nitel sıçrama kanununa uymalıdır. Kişi hep aynı çabayı göstermesine, hep aynı isteği içinde bulundurmasına karşın, süreç öyle bir noktaya gelir ki kişi kısa sürede artık sf'li olmaktan çıkar.
Eskiden sf'liyim ama bazı şeyleri yapabiliyorum derken, şimdi sf'li değilim ama bazı şeyleri yapamıyorum demeye başlar. Bu sıçrama noktası kendini belli eder. Tıpkı suyun buhara dönüşmesi gibi...

Peki sf'nin aşılabilmesinin mümkün olduğunu nereden anlıyoruz?
Bilimsel bir şeyler söylemek istiyorsak diğer doğa bilimlerindeki ve sosyal bilimlerdeki yöntemi izlemeliyiz. Eskiden sf'li olduğunu söylediği halde şimdi sf'siz olduğunu söyleyen bir çok kişi varsa (bu forumda düzinelerce var, hatta sf asla aşılamaz diyenlerin bile günün birinde artık sf'li değilim dediğine şahit olunmuştur) ve sf'nin oluşum koşulları ve kendini devam ettirme koşulları her sf'li de üç aşağı beş yukarı aynıysa; sf'nin asla yenilemeyeceğini söylemenin hiçbir sebebi yoktur.
Sf yenilebilir.
Sf'yi aşma süreci de insanın kendini aşması ile değil, hep gösterdiği çabanın çok üstünde bir çaba göstermesi ile değil, küçük nicel değişikliklerin birikerek nitel bir sıçrama göstermesi ile gelişir.
İki gün önce sf'liyim derken artık bugün sf'li değilim dersiniz ve iki gün içinde çok büyük çaba göstermiş de değilsinizdir.

Sf'yi yenenlerin hikayelerini göz önüne aldındığında ulaşılan sonuç bu.
bilimsel olarak çok güzelde açıklamış caferali ayrıca tamamen de katılıyorum, bornfobiğin imzasıyla da paralel bir düşünce..o imzayıda hep takdir etmişimdir..sık sık gözardı ettiğimiz en temel gerçekler hepsi
folder

Mesaj gönderen folder »

bu nicel değişim ve nitel sıçrama olayı keşke doğa bilimlerindeki gibi kesin sonuç verse. çevresel faktörleri biz ayarlayabilsek :). ama öyle değil. bizi etkileyen birçok faktör var. çabalarken olumsuz bir durumla karşılaşıp dahada gerileyebiliriz. yani suyu kaynatıcaz derken dondurabiliriz.
nötr

Mesaj gönderen nötr »

tam olarak olmasada bir adım bile kurtulsam yeter .
Kullanıcı avatarı
2PacHastası

Mesaj gönderen 2PacHastası »

Biz sosyal fobili olarak hayattan bloke olmuşuz.Puk kodumuzu unutmuşuz.Bana göre bu kodun %80 ini bulabiliriz.Ama geri kalanını bulmak biraz zor gibi geliyor.
Tupac umursar,eger baska kimse umursamazsa.
Ben bir eşkıyayım ve kafa tutan mazlumlar hakkında rap yapıyorum.(2Pac)
"Küçük çocuklara aşıladığınız nefret herkesin ağzına ..ıyor."(2Pac)
!!!TARIK!!!

Mesaj gönderen !!!TARIK!!! »

Biter mi bitmez mi bilemem ama,bitmezse bu derdi çekeni çok kısa zamanda bitirebilecek kudrete sahip olduğu tecrübeyle sabittir.
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

Mesaj gönderen mahsunkul »

biter gibi yapar, kurtulduğunu sanırsın, taa ki olmadık bi anda, ummadık bi zamandaa... "pardon lavaboya kadar gitmeliyim" dersin, o zaman anlarsın ki, sf hiç bitmeyecek, bittiğini sandığın anda başlar sf derinlerde bi yerde bi tohum misali kendini gizler, filizleneceği anı bekler. ve o aklından bile geçirmek istemediğin an gelir, yakalar seni ve bir girdap gibi içine çeker [smilie=wacko.gif]
..............Resim.................~~Resim
useless

Mesaj gönderen useless »

küçük bir çocuğun 'dünya biter mi?' diye sorması gibi birşey, cevabı yok.
Kullanıcı avatarı
domates

Mesaj gönderen domates »

Yıldız Burkovik en bilinen örnek aslında. Yaşam tarzı sosyal fobiyi hortlatmayacak şekilde olursa bir daha hortlamaz.

SF bitebilir ve bir daha da hortlamayabilir.
sosyalfobi : geçici çekingen zar
tonyukuk

Mesaj gönderen tonyukuk »

SF biter ama geriye bakınca gençlik de gider;kalan vakitlerde bahçeli bir evde ekip biçilir veya ibadet edilir...
Kullanıcı avatarı
Ulasilmaz

Mesaj gönderen Ulasilmaz »

caferali yazdı: Eskiden sf'li olduğunu söylediği halde şimdi sf'siz olduğunu söyleyen bir çok kişi varsa (bu forumda düzinelerce var, hatta sf asla aşılamaz diyenlerin bile günün birinde artık sf'li değilim dediğine şahit olunmuştur) ve sf'nin oluşum koşulları ve kendini devam ettirme koşulları her sf'li de üç aşağı beş yukarı aynıysa; sf'nin asla yenilemeyeceğini söylemenin hiçbir sebebi yoktur.
şahsen bu kişilerin gerçek anlamda bir sf geçirdiğine inanmıyorum, dolayısıyla bu tezin çürümüş oluyor en azından benim için.. :)
Hayat herşeye rağmen yaşamaya değer değildir..
Kullanıcı avatarı
caferali

Mesaj gönderen caferali »

bu yazıyı aslında kendimi gaza getirmek için yazdığımı itiraf ediyorum.
bendeki sf'nin bitebileceğini hiçbir zaman düşünmüyordum. bendeki çok zordu...

ama... şu an o bahsettiğim eşik seviyesinde olduğumu düşünüyorum. aşacağım ve depresif, melankolik, çekingen, sessiz ve utangaç ve en önemlisi de sosyal-hayat tecrübesi olmayan fakat sf'siz biri olacağım.
de te fabula narratur
Kullanıcı avatarı
anxiety

Mesaj gönderen anxiety »

domates yazdı:Yıldız Burkovik en bilinen örnek aslında. Yaşam tarzı sosyal fobiyi hortlatmayacak şekilde olursa bir daha hortlamaz.

SF bitebilir ve bir daha da hortlamayabilir.
peki ya yasam tarzı diğer türlü olursa?
aslında bu yıldız burkovik midir nedir ona da sf li olduu konusunda pek inanasım gelmiyo
reklam kokuyo sanki sfli kazları nasıl yolucagını ii biliyo
"bende yaşadım sizi en ii ben anlarım" hesabı ha

alayına gider
bunlara gitmem
Kullanıcı avatarı
LAYSOS

Mesaj gönderen LAYSOS »

hergün bir savaş. abartmıyorum ben görebileceğiniz en ağır sf yim.
isteyen olursa anlatırım.
hiçbir zaman sihirli değnek yok.
her gün bir savaş hergün azraille (sf)
meydan okuma. savastiginiz kişiler sizden iyi. ama hayatta kaldıkça problem yok.
spartakus deki gibi hergün arena. ama sizin farkınız yarınki maçı düşünmeyin sahaya çıkın . ölümü kabul edip çıkın. cesaret tahtasının okuyun
Kullanıcı avatarı
manzara

Mesaj gönderen manzara »

uzun suredir bu soruyu arastırıyorum ve nihayet beklenen sonuca ulastım. ve açıklıyorum. bitebilir de bitmeyebilir de. bitse bile yuzde100 bitmez. bitmese bile yuzde100 bitmemezlik yapmaz.
BEN BENİM