Sf hiç bitmez mi?

Sosyal fobiyi yenenler..Hastalığı yenme sürecinde yaşadıklarınız..Söylemek istedikleriniz..
Kullanıcı avatarı
caferali

Sf hiç bitmez mi?

Mesaj gönderen caferali »

Bazı arkadaşlar sf'linin bazı konularda ilerleme gösterebilecek olmasına rağmen asla sf'li olmaktan kurtulamayacağını söylüyor.
Bazı arkadaşlar da sf'linin sf'siz olması sürecini lineer bir süreç olarak görüyor. Söz gelimi bir insan %90 sf'lidir, sonra %80 sf'li sonra %70... derken en sonunda sf'siz biri olup çıkar.
Bu konuyu biraz irdeleyelim.

Önce doğadaki bir kanundan bahsetmek istiyorum. Doğada nicel değişimin nitel sıçrama göstermesi kanunu var.
Örneğin bir suyu ısıtmaya başlarsınız. 30 dereceden 40'a 50'ye sonra 100 dereceye kadar getirirsiniz. Burada biriken enerji ile birlikte yine aynı miktarda enerji (ısı) vermenize rağmen artık su kaynamaya başlar. Ve sonunda hızla hal değiştirir, buharlaşır. Hep aynı miktarda enerji vermenize rağmen, nicel değişimler, nitel sıçramaya dönüşmüştür.

Başka bir örnek.. Led'lerin (ışık veren diyot, örneğin tv kumandasındaki kızılötesi ışık yayan led) çalışma prensibi de doğadaki nitel sıçrama kanununa uyar. Led üzerine uygulanan gerilim belli bir eşik seviyesini aşmadan led ışıl vermez. Ama belli bir eşik gerilimi aşıldığında diyottan akım akmaya ve led ışık vermeye başlar. Nicel değişimin nitel sıçraması görülür.

Sf'yi aşma süreci de nitel sıçrama kanununa uymalıdır. Kişi hep aynı çabayı göstermesine, hep aynı isteği içinde bulundurmasına karşın, süreç öyle bir noktaya gelir ki kişi kısa sürede artık sf'li olmaktan çıkar.
Eskiden sf'liyim ama bazı şeyleri yapabiliyorum derken, şimdi sf'li değilim ama bazı şeyleri yapamıyorum demeye başlar. Bu sıçrama noktası kendini belli eder. Tıpkı suyun buhara dönüşmesi gibi...

Peki sf'nin aşılabilmesinin mümkün olduğunu nereden anlıyoruz?
Bilimsel bir şeyler söylemek istiyorsak diğer doğa bilimlerindeki ve sosyal bilimlerdeki yöntemi izlemeliyiz. Eskiden sf'li olduğunu söylediği halde şimdi sf'siz olduğunu söyleyen bir çok kişi varsa (bu forumda düzinelerce var, hatta sf asla aşılamaz diyenlerin bile günün birinde artık sf'li değilim dediğine şahit olunmuştur) ve sf'nin oluşum koşulları ve kendini devam ettirme koşulları her sf'li de üç aşağı beş yukarı aynıysa; sf'nin asla yenilemeyeceğini söylemenin hiçbir sebebi yoktur.
Sf yenilebilir.
Sf'yi aşma süreci de insanın kendini aşması ile değil, hep gösterdiği çabanın çok üstünde bir çaba göstermesi ile değil, küçük nicel değişikliklerin birikerek nitel bir sıçrama göstermesi ile gelişir.
İki gün önce sf'liyim derken artık bugün sf'li değilim dersiniz ve iki gün içinde çok büyük çaba göstermiş de değilsinizdir.

Sf'yi yenenlerin hikayelerini göz önüne aldındığında ulaşılan sonuç bu.
de te fabula narratur
Kullanıcı avatarı
sıkıfobik

Re: Sf hiç bitmez mi?

Mesaj gönderen sıkıfobik »

I hate you ALL!!
serhadkulu

Mesaj gönderen serhadkulu »

mükemmel bir yazı
sispro

Mesaj gönderen sispro »

diyalektik düşünce tarzıyla ortaya çıkan sonuç bu. evet doğrudur da. çünkü kanun bunu gerektirir. süreç içinde ciddi bir ilerleme gerçekleşecektir, o da radikal bir değişime sebebiyet verecektir.

güzel bir bağlantı kurmuşsun, tebrik ederim.
Kullanıcı avatarı
katre

Mesaj gönderen katre »

Hiç böyle düşünmemiştim.Çok doğru ve ilginç şeyler yazmışsın.

Bir şeyleri başarmak istiyorsak (sf dışında da) sabırlı,azimli ve inançlı olmalıyız.Eşiği aştıktan sonra gerisinin geleceğini düşünüyorum.Eskiden gözümüzde büyütüp,çok zor gelen işlerimiz bile bir zaman sonra bize küçük gelecektir.
"Hiç kimse kendisi için gizlenen müjde ve mutluluğu bilemez."
fabian_ernst

Mesaj gönderen fabian_ernst »

%60 sfli, %80 sfli gibi bir ifade bana yanlış geliyor, aslında dikkat edilmesi gereken nokta sfnin niceliği değil niteliğidir. bende sf olup olmaması yada sfnin yüzde kaç olduğundan ziyade sfnin benim hayatıma ne kadar zarar verdiği, hayatıma ne tür olumsuzluklar kattığı daha önemlidir. benim düşünceme göre doğru olumlama sfyi nasıl yenerimden ziyade, sfnin hayatıma verdiği zararları nasıl azaltabilirim yada yokedebilirim olmalıdır.
erportwin

Mesaj gönderen erportwin »

aslında durum daha cok su gibi..hapise girip cıkmıs insanlar oraya ziyarete bile gidemez ya,eskiden sf li olupta kurtuanlarda eski anıları dirilteceginden bu konudan bahsetmezler,dogrumuyum acaba..:)mesela ben,ergenlikle bir siddetlenip bir hafifleyen bu illeti uzunca sure unutmustum ama son aylarda hortladı internette olayı arastırıp bu foruma rastgelmem de bu yuzden

ve guze3l bi yazarında konuya yakın bir gozlemi,hasta sorar ben mutsuzum ama diger herkesde oyle bana bunu ogretecek kimse yok,yazar cevap verir;herkes mutsuz deil,mesud verimli,dolu dolu yasayan insanlar kimseye bunu ispatlamak zorunda hissetmezler kendilerini,varolurlar kendi yasamlarında senin rasgeldiin mutsuz olupda boslukda olupta hala gosteris yapanlardır sadece..
sarımsak

Mesaj gönderen sarımsak »

Sosyal fobiden her zaman biraz kalır sanırım. İletişimde sorun yaşamasak bile veya eski şikayetlerimiz hayatı zorlaştırmayacak bir seviyeye inse bile izleri yine de kalır. Kırılan bir vazoyu yapıştırıp boyasan da gibisinden...
1lh4n

Mesaj gönderen 1lh4n »

sarımsak yazdı:Sosyal fobiden her zaman biraz kalır sanırım. İletişimde sorun yaşamasak bile veya eski şikayetlerimiz hayatı zorlaştırmayacak bir seviyeye inse bile izleri yine de kalır. Kırılan bir vazoyu yapıştırıp boyasan da gibisinden...
sosyal fobiyle sosyal kaygı duymayı karıştırmayın.

köpeğe fobisi olan birini düşünün.. bu adam tedavi olmuş diyelim. köpek adamın karşısına dikilmiş hırlıyo parçalıcak. adam köpekten korkuyo diye hala köpek fobik olcak mı demek oluyo.

sosyal fobiyle sosyal kaygı da böyle. sosyal kaygı duymak çok normaldir. her insanda vardır. olmasıda gerekir. ama sosyal fobik saçma sapan yerlerde sosyal kaygı duyar. sosyal kaygı hayatını ele geçirmiştir. sf sini yenince de her insan gibi sosyal kaygı duyacaktır. buda en normal şeylerdendir. ama sosyal kaygı duyuyuo diye sosyal fobik değildir. sadece normal yerlerde sosyal kaygı duyar tedavi olan bi sosyal fobikde. ama artık sosyal fobik değildir.
Kullanıcı avatarı
antonio_montana

Mesaj gönderen antonio_montana »

tabi ki biter. yükseklik korkusu gibi birşey. bilinçaltımıza sosyal durumları istemeden yanlış kaydettiğimiz için sosyal ortamdan sıkıntı duyuyoruz. ama zorlandığımız şeyi başardığımız zaman boşuna kendimi sıkıntıya sokmuşum o kadarda zor değilmiş, başardım diyor insan. bunu başarmanın hazzı inanılmaz güzel, daha önce birkaç kere sosyal fobiyi yendim, bu bana güç veriyor. tekrar yenebileceğimi biliyorum.
1lh4n

Mesaj gönderen 1lh4n »

ben yendim arkadaş. kendimde bunu yapcak gücü bulamayıp da kendime mazeretler hazırlasaydım bu yenilemez zaten zart zurt diye yenemezdim.
sanguine

Mesaj gönderen sanguine »

bende yeneceğime tüm kalbimle inanıyorum.Ayrıca yenenler varsa bizde yenebiliriz.
Kullanıcı avatarı
impubes

Mesaj gönderen impubes »

Tam bitti derken bir yerlerden tekrar çıkıveriyor. Kurtulmak asla mümkün değil. Yaşanabilecek en önemsiz olay bile sizin hastalığınızı alevlendirebiliyor.
bemiks

Mesaj gönderen bemiks »

arkadaşlar sosyal fobi zaten bir kaygı bozuklugudur sosyal fobi ve sosyal kaygı aynı şeylerdir sosyal fobinin icinde 1.si rahatlıkla yaptıklarımız vardır 2.si yaparken rahatsızlık duydumuz şeyler vardır ama yinede yaparız 3.sü hiç yapamadıgımız şeyler vardır ki bana göre bunlarda sosyal fobinin derecelendirmesi olarak kabul edebiliriz. buna bakarak sf yi yenmede ne kadar yol aldıgımızı görebiliriz. şu da varki herkes aynı derecede sosyal fobik degildir.
bu nokta da ben tamamen sosyal fobiyi yendim diyen arkadaşlara da katılmak gerekir. zaten tüm sf li arkaşların ulaşmak istedikleri noktada bu olmalıdır.
sf ile ugraşmak bir süreç işidir bu süreci uzatmak veya kısaltmak tamamen kişinin hasatalıkla yaptıgı mücadeleye baglıdır gerek ilac gerekse psikoterapi yoluyla bu vesile ile tüm arakadaşlara mücadeleye devam diyorum. saygılarımla
catatonic20

Mesaj gönderen catatonic20 »

bence bitmez,en azından tamamen kurtulmak imkansız gibi bişeydir [smilie=blush.gif]