ben bir neyim?

Sosyal fobiyi yenenler..Hastalığı yenme sürecinde yaşadıklarınız..Söylemek istedikleriniz..
Kullanıcı avatarı
tradewind

Re: ben bir neyim?

Mesaj gönderen tradewind »

birkedigördümsanki yazdı:biraz karışmış yazılar [smilie=crazy.gif] tradewind sen tam gaz devam [smilie=comando.gif]
evet aynen :)
sen ne güzel şeysin laleağacı!!
yurtas61

Mesaj gönderen yurtas61 »

sana ne kadar teşekkür etsek azdır tradewind.çok yardımcı oluyosun abi ya. saol.
birkedigördümsanki

Mesaj gönderen birkedigördümsanki »

tradewind hergün bakıyorum sen yazdınmı diye[smilie=dance4.gif]
[smilie=bb.gif] bi konu rica edebilirmiyim senden.insanlarla mesafe kurulmalı mı yoksa herkese sempatik ve sıcak mı davranılmalı??ben safım birazda herkesle iyi oluyorum onlara kapılarımı araladımmı onlar dalıyorlar kapılarımdan içeri.hadsizleşiyorlar..ne yapmam lazım?
insanlarla mesafe kurmak istiyorum.duygusallığımı atmak istiyorum üstümden.birinin gözlerini kardeşime benzetsem aynı onu kardeşim yerine koyuyorum.mesela birinin burcu yengeç buru olsa ölen annemin burcu diye ona karşı daha duygusal davranıyorum.acayip saf kalpliyim.annemde derdi hep saf minik kızım diye [smilie=cray.gif] çok özlüyorum onu o ayrı konu neyse...bu konu hakkında yazar mısın benim için bir kaç kelam...destanda yazabilirsin ben seni okurum.
Kullanıcı avatarı
tradewind

birkedigördümsanki yazdı:tradewind hergün bakıyorum sen yazdınmı diye[smilie=dance4.gif]
[smilie=bb.gif] bi konu rica edebilirmiyim senden.insanlarla mesafe kurulmalı mı yoksa herkese sempatik ve sıcak mı davranılmalı??ben safım birazda herkesle iyi oluyorum onlara kapılarımı araladımmı onlar dalıyorlar kapılarımdan içeri.hadsizleşiyorlar..ne yapmam lazım?
insanlarla mesafe kurmak istiyorum.duygusallığımı atmak istiyorum üstümden.birinin gözlerini kardeşime benzetsem aynı onu kardeşim yerine koyuyorum.mesela birinin burcu yengeç buru olsa ölen annemin burcu diye ona karşı daha duygusal davranıyorum.acayip saf kalpliyim.annemde derdi hep saf minik kızım diye [smilie=cray.gif] çok özlüyorum onu o ayrı konu neyse...bu konu hakkında yazar mısın benim için bir kaç kelam...destanda yazabilirsin ben seni okurum.
ne demek tabi birkedi
Kullanıcı avatarı
tradewind

Sevgili birkedi tabiki yazarım
Ölen annene Allah rahmet etsin.çok üzüldüm valla Allah sanada sabır versin
dünyada ölmeyen hiçbir canlı varlık yoktur.ölüm emeğe bakmaz
bir insan düşün ki eylenmeye,ailesine zaman ayıramadan okumuş gecesini gündüzüne katmış bir doktor olmak için ama tam mezun olacağı gün bir trafik kazası geçiriyor ve ölüyor.vay benim emeklerim.demek şu ki günümüzü gün etmeyi bilmeliyiz .ölçüyü kaçırmamalıyız
benimde zaaflarım var neneme benzeyen bir dilenci vardı her kaşılaştığımda para verme isteğim olurdu.Gariban bir kadındı.Bir gün gene para verecektim ki bana oğlum otur yanıma dedi
oturdum.Bak dedi benim kimsem yok.olanlarda hep yamyamlar.kimseye güvenmiyorum,
çalan var,hırsız var,gaspçı var rahat edemiyorum dedi tabi baya yaşlıdır
seni çoktandır takip ediyorum dedi. Çok merhametli bir insansın dedi.sülaleni de bilirim dedi
sana fazla olanını verecem lazım oldumu isterim verirsin dedi
tamam teyze dedim.verdi paraları tam 5000bin ytl idi. sonra birkaç ay görüyordum
hatırını sorardım.birden teyze kaybuldu.git gelmelerle bacaklarıma kramp girdi
giderken inşallah neneyi görürüm ümidyle gidiyorum.bakıyorum nene yok
vijdanım sızlayarak dönüyorum sanki o yaşlı kadını gasp etmişim.niye aldım
diye kendimi suçluyorum bir yandan da ben almasaydım hırsızlar çalardı diye
kendimi teselli ediyorum.çok pis bir duyguydu nineme hakzılık gibi
sonra bir gün gene araştırdım meğerse hastalanmış ölmüş dediler hayda
sonra babama dedim olayı.insan neyse onu düşünür ama arkadaşlar
bir gün param bitmişti teyzenin bir parasını bozdum bir poğaça aldım
vallahı boğazımdan aşağı gitmedi.siz nasıl düşünürseniz düşünün
babam git olkul müdürüne ver dedi ihtiyaçları varmış
gittim okula müdürle görüştüm olayı müdüre de anlattım
müdür biraz paraya ihtiyacımız var bu ay dedi versen iyi olur dedi
müdüre verdim.
İnsan bütün davranışlarında ölçüyü korumak zorundadır
Bu ölçüyü aştığı an bir anormallik çıkıyor ortaya hemen
Sende ölçüyü kaçırmışsın birkedi
Hadi diyelim gözleri benzemiş bir duygu uyandırmıştır kabul ettik de
Bu burç benzemesi de ne oluyor .burda aşırılık var
İnsan ruhuna terbiye verdiği gibi organlarına da bu terbiyeyi verebilir
Var olan terbiyeyi boza da bilir.bazı davranışların kökleri beyindedir
O insana baktığında gözlerinde yaşlar geliyorsa bu gözlerinle alakalı değil
Tam tersi de olabilir hiç tanımadığın birine bakarsın öldüresin gelir
Sebebi geçmişte buna benzer birinden yediğin darbeden başka ne olabilir
Birine aşık oluyorsun sonra buna benzer birine denk geldin mi
Kanın hemen ısınıyor.buda onun gibi diyorsun belki onun kadar değil ama benzemesi
Onu farkı kılıyor.insanın ortak özellikleridir bunlar.yeterki ölçüyü elde tutalım
Birinin ayakkabısının numarası veya birinin saç rengi annemin saç rengine benziyor
Yada buçları anneminkiyle aynı ise bunları nasıl seveyim
Bu mantığa göre 7milyar insan varsa bir milyarıa yakın, duygularımın
Kapsamında olmacak aşırılık değilde nedir
Bir sapığa,bir dolandırıcıya,yankesiciye,hırsıza ,cepçiye,yiyiciye,rüşvetçiye
Kötüye,arsıza,tacizciye karşı mesefeyi kurumalımı da ne demek ya
bak bu kavramların hepsi başına tehlike gelebilir diyor
ben mesafeyi kurumalı mı kurumamalı mı derken şunu anladım
onlara güvenmeli miyim güvenmemeli miyim gibi anladım
yoksa adam hırsız da olsa yolda saat sorduysa
heyyy ben hırsızlara saati söylemem demiyesin.farklı bir konu o
kanaat getirsen bile,mantıkça haklı olsan bile birilerine siz yalakasınız,
dürüst değilsiniz diyemezsin valla döverler bunuda söylim
ama tabi yani bu kadarınıda biliyorsun herhalde.bunu daha iyi anlamak için
Evela genel psikolojiyi biraz konuşalım normal ile anormalı bilelim
insan davranışlarının temelinde hep insan yatar bunun ispatı var arkadaşlar
bu davranışlar kültürler arası farklılık göstermektedirler
irandaki bir bayan kara çarşaf içindeyken İranlılara göre çok ahlaki ve normal
karşılanırken bir ingilize göre bu davranışın gerçekleşmesi için insanın deli olması gerekiyor diyor.aynı şekilde bir İngiliz bayanın açık seçik şekilde giyinişi İngilizler arasın çok normal
karşılarken bir İranlıya göre bunu yapmak dedililiktir..hadi deli kimdir bilin bakalım
açıktır ki insan davranışlarının ölçüsü toplumun ta kendisir.demekki insan davranışın temelinde gene insan yatıyor.birini ben toplumdan bağımsızım demesi için deli olması gerekir
bir deli çıplak da gezebilir ve umrunda olamaz bu davranışı
insanın sorumluluk alabilmesi için ne olması gerekiyor? akıllı olması
peki delilerin yaptığı davranış misal bir sf li anlatmış utanmayan,hayasız insanlarda sf yoktur
demiş. Bu insana göre normal olan sf lilerdir buna ne diyeceğiz
tabi ki çoğunluğa bakacağız.eğer bütün insanlar sf li olsaydı nadiren böyle normal
insanlar olsaydı.normallar anormal olarak değerlendirilmiyecekler miydi
anlıyoruz psikolojik olarak normal çoğunluğu kabul gördüğüdür
bütün dünyada olsaydı arada tek tük normallar da bulunsaydı
bu normalların öne sürdüğü savlara ki insanlar şizofren (bunlar insan değil hayal) kim inanırdı
3d resimlerin içindeki o farklı boyutları görmeden içindek resimi anlatsalar
Kim inanır şu sitede www.msxlabs.org girin birinci resimde bukalemun,ikinci resimde 8 şeklinde bir tavşan, üçüncü resimde bir deste gül 4.resimde ata binmiş elinde bayrak adam
Sırayla hepsini gördüm bakalım siz görecek misiniz
Belki sizde inanmayacaksınız ama orada bu resimler var.hani gözler yalan söylemezdi
Dünyadaki bütün insanları aniden yok olduğu kanısına varsaydınız ne olurdu
Hayatın bir anlamı kalırdı oda yaşam için savaş olacaktı.
Ne giydiğin penyenin modası nede takındığın üstünlük davranışının anlamı kalırdı
Demek ki giydiğimiz ve yaptığımız davranışların büyük bölümünde hep başkasını etkisi
öyleyse psikolojide normal nedir sorusu kanımca şu cevabı alır
psikolojide büyük çoğunluk tarafından kabul edilen doğrulara normal denir
bunu söyleyebilmek için psikiyatrist olmayı asla gerektirmez
buraya kadar normalın anormaldan farkını anlatmaya çalıştım eleştiriyi seven bir insanım
şimdide iyi ile kötü arasındaki sınırları görelim
istenilene iyi istenmiye kötü diyelim.nispi olduğunu gördünüz mü
istenilen,beğenilen bir mal,daha üstünü çıktı mı istenmeyen haline geliyor
yani kötüyü,iyiyi görmeden anlayamıyoruz.eğer iyiyi görmeseydik kötü bize iyi olarak kalacaktı öyle mi değil mi?
Bu bilgileri dayanak alarak birkedi sorunu şöyle cavapliyorum
Normalin sınırları içerisinde değilsin.kaç kişi bu yaptığını onaylar ki
Duygusal bir bağ kullanıyorsun bu duygusallık başladığı an
Karşındakinin sana sağ gösterip sol vurabileceği düşüneceksin
Ayrıca bu davranışın kardeşine benzettiğin insanlara değildir
Geçmişindeki doyurulamayan davranışların ile ilgidir kanımca
Ben şuna inaniyorum ki dönemine göre doyurulan insan davranışları ileride bir aşırılık göstermez
Çoçukluğunu cocuk gibi yaşamamış yada geçliğini bir gerektirildiği gibi yaşamış
Bir insanda ileride çocukluğunu yaşamaya yönelik girişimleri elbet olacaktır
Bir yalancı ağaca aşı vemeden yalancı meyve vermemeyi bekliyezsin ki
Bunları bilmek için psikolog olmaya gerek yok ki
Yeterki yolumuzu bilelim. Emin adımlarla kendimize güvenrek adımlarımızı atalım
Ürkek olmayalım ürkeklik bir insan için yakışmayan bir davranıştır
Korkak olarak ne kimse namusu koruyabilir ne devletini ne milletini
Onun için çekinmeden casaretle hakkımızı koruyalım.bunu yaparkende baçkasının
Hakkını çiğnemeden yapalım.Kendimizi büyük diğerlerinde üstün görmeyelim
kendini büyük gördükçe vallahi başkasını nefretin kazanıyson.Bu kendimden biliyorum ya
niye anlamıyorsunun.kendini üstün gören birini gördüm mü vallahi tepem atılıyor
bunda bir yıl evvel gene bir su fataurasını yatıracam baktım biri geldi çekinmeden hemen öndeki bir hanzonun önüne geçti ve oda sığır gibi baktı.tekpki sıfır
hemen sıradan çıktım gittim yanına. dedim sıra denen bir şey var dağdan mı indin dedim
dediki kim olduğumu biliyor musun(üstünlük babında)
ha senin kim olduğunu düşünmüşüm(kuzulaşarak tahammül,göz yummak ) ha çorabını yıkamış,tuvaletini temizlemiş,metreslik yapmışım varmı farkı ulan söyleyin
yazması bile çirkin be.
bir insanın bu lafı duyupta barut fıçısına dönmemesi için insan olmamak lazım
bu lafa karşılık senden daha üstünüm demek, üstünlük taslamaksa
ben üstünüm ve üstün kalacağım cesedim çiğnensin gene üstünüm diyeceğim
orada bu adamın ağzında daha laf çıkmadan ki bunlara laf değil dışkıdır resmen
ağzına bir yumruk indirdim ki kim olduğunu kaybetti
hani üstündün, hani üstünlük yerde kıvranıyorsun üstünlük mü kaldı
sonra millet toplaştı polis molis geldi. oda polismiş meğer sivil kıyafetli biri
beni önce hastaneye çektiler bi şeyim var mı diye.sonra karokula çektiler.sonra babama telefon ettim.bütün akrabalarımızla tabi bizimde subay akrabalarımız var
sen oysan bende buyum havaysa bende sana hava atarım onlara da haber vedim
ordan da biraz rahatım beraber mahkemeye gittik
hakim onun ifadesini alırken,
dediki arkadaşın biri sıranı bana verdi oda gördü. geldi yüzüme vurdu
sonra benim ifademi aldı.anlat oğlum nasıl oldu olay dedi
dedim ki valla hakim bey bu adam, arkadaşının yerine mi geçti orayı bilmem
ben niçin sıraya girmedin dedim o bana ‘benim kim olduğumu biliyon mu lan’ dedi
olay bundan ibaret dedim.beni darağacına çeksende bundan pişman olmadığımı söyleyeceğim dedim. çünkü hakaret görüyorum ve altında kalamam dedim
sonra hakim o polisi bide azarladı neden bilmiyorum ooh oldu sanki yeni doğdum
çıkabilirsin oğlum dedi çıktım geldim
o poliste amcamın eniştesinin bilmem neyi geliyordu sonra öğrendik
şimdi benim anormal bir insan olduğumu nasıl bileyim.üstünlük taslıyorlar
bende buna sessiz kalamıyorum.bu üstünlüğü sen hangi kaynaktan okudun ya
ırakdaki zat da üsütünüm,kral benim diyordu ama sonunda boynuna ipi
geçirdiler mi geçirmediler mi
onu bunu bilmem ben canımdan korkmadıkça mutlu yaşarım
sen üstünsen bende üstünüm derim sana metreslik mi yapim ulan
dünya sırtında olsa ne yazar.benimde bir can seninde
bu polis memuru medeni bir şekilde bana deseydi ki ya birader görecdeyim hemen gitmem
lazım acildir müsaden varsa veya sıraya sorsaydı millet müsadeniz varmı deseydi
biz o kadar mı hanzoyuz elbet anlayış gösterirdik .ama nerde
çok acelece yazdım kusurlu dokunaklı yazılarım varsa affedin
scary
İletişim:

Mesaj gönderen scary »

abi ekolsün sen yaa.. :D :D :D
Ey sf, benden aldıklarını senden geri almazsam senden alçak olayım.
birkedigördümsanki

Mesaj gönderen birkedigördümsanki »

Sağol...evet arada dokunaklı yazmışın ama düşündürücü yine vurucu.çocukluğundaki doyumsuzluk derken doyurucu duyguları yaşayamaman derken haklıydın orda çok dokundu yazın...mesela annemle çok daha iyi anlaşabilmek isterdim.kardeşim çocukluğunda yaramazken ona daha iyi ablalık yapabilmek isterdim.şu ana çok severiz birbirimizi o ayrı..

şimdi onların yerine yeni yüzler koyup içlerinde onları aramam büyük hata.

Herkesten bu dünyada bir tane var değil mi.Annem o burca sahipti diye yengeç burcu olanlara zaaf duymam yanlış.birgün yengeç burcunda bir katil tarafından öldürülebilirim.işte bazen bazı şeylerin saçma olduğunu bildiğim halde bunları düşünebilmemde çok saçma..hissettiklerim saçma yaptıklarım saçma.hayatım hatalarla dolu geçti.hep hata yapma korkusuyla mükemmel olmaya çalışmakla geçti.ne zaman mükemmel olmaya kalksam batırdım.bende hatalarımdan ötürü kendimi fazla cezalandırmama kararı aldım.insanın hatalarını bile sevmesi gerekmiş kendini değerli hissedebilmek için. bizse bir hata yapsak o çocukluktaki bilinç altımıza işlene baskıyla tamam işte bitti hayatım karardı diyoruz.halbuki devam et kaldığın yoldan, bu ne ilk hatan ne de son hatan olacak.sen istediğin kadar planla hayatını hayat sana yaşayacaklarını planlıyor senin hesap edemeğin şekilde...
Bizi hayat anormal yaptı ve biz normal olabilmek için ne savaşlar veriyoruz.aslında normal insan olabilmek bizim için mükemmel insan olabilmek anlamına geliyor.ama hiçbir normal insan bizim verdiğimiz bu çabayı anlayamaz.içimizdeki dolmayan boşlukları hayata tutunma çabamızı,ailemizde dolmayan boşluklarımızı.onlar hayatın bir ucundan tutmuş yaşıyorlar sorgulamadan,geçmişte çok büyük yaralar almadan.travmatik şeyler yaşayanların çabası büyük oluyor.delirmeme çabasını bile vermek ne zordur bir ben bilirim.çığlık atmama çabası.duvarları yumruklamama çabası,insanlara normal bakabilme ve hiç bir acı yaşamamış gibi görünme çabası.sana benzedim az daha devam edersem bende tuttum yolu bırakmam neyse dolmuşum bende
Kullanıcı avatarı
tradewind

birkedigördümsanki yazdı:Sağol...evet arada dokunaklı yazmışın ama düşündürücü yine vurucu.çocukluğundaki doyumsuzluk derken doyurucu duyguları yaşayamaman derken haklıydın orda çok dokundu yazın...mesela annemle çok daha iyi anlaşabilmek isterdim.kardeşim çocukluğunda yaramazken ona daha iyi ablalık yapabilmek isterdim.şu ana çok severiz birbirimizi o ayrı..

şimdi onların yerine yeni yüzler koyup içlerinde onları aramam büyük hata.

Herkesten bu dünyada bir tane var değil mi.Annem o burca sahipti diye yengeç burcu olanlara zaaf duymam yanlış.birgün yengeç burcunda bir katil tarafından öldürülebilirim.işte bazen bazı şeylerin saçma olduğunu bildiğim halde bunları düşünebilmemde çok saçma..hissettiklerim saçma yaptıklarım saçma.hayatım hatalarla dolu geçti.hep hata yapma korkusuyla mükemmel olmaya çalışmakla geçti.ne zaman mükemmel olmaya kalksam batırdım.bende hatalarımdan ötürü kendimi fazla cezalandırmama kararı aldım.insanın hatalarını bile sevmesi gerekmiş kendini değerli hissedebilmek için. bizse bir hata yapsak o çocukluktaki bilinç altımıza işlene baskıyla tamam işte bitti hayatım karardı diyoruz.halbuki devam et kaldığın yoldan, bu ne ilk hatan ne de son hatan olacak.sen istediğin kadar planla hayatını hayat sana yaşayacaklarını planlıyor senin hesap edemeğin şekilde...
Bizi hayat anormal yaptı ve biz normal olabilmek için ne savaşlar veriyoruz.aslında normal insan olabilmek bizim için mükemmel insan olabilmek anlamına geliyor.ama hiçbir normal insan bizim verdiğimiz bu çabayı anlayamaz.içimizdeki dolmayan boşlukları hayata tutunma çabamızı,ailemizde dolmayan boşluklarımızı.onlar hayatın bir ucundan tutmuş yaşıyorlar sorgulamadan,geçmişte çok büyük yaralar almadan.travmatik şeyler yaşayanların çabası büyük oluyor.delirmeme çabasını bile vermek ne zordur bir ben bilirim.çığlık atmama çabası.duvarları yumruklamama çabası,insanlara normal bakabilme ve hiç bir acı yaşamamış gibi görünme çabası.sana benzedim az daha devam edersem bende tuttum yolu bırakmam neyse dolmuşum bende
kanımca bu ''yol'' çok önemli
id ego ve süper ego arasında bir uzlaşı yapılmalı
sfliler karşılaştığı en buhran anlarında bile
geçmişlerine baksınlar bir şey kaybetmiyeceklerini anlıyacaklar
Kullanıcı avatarı
tradewind

Bu gün biraz freud’u konuşalım çünkü tahmin edersen Türkçe’ye çevrilmiş adam gibi kaynak yok.çok üst düzeyde bir İngilizcem var kendim çevirimle ve yorumlarımla bu gün freud’ öne sürdüğü bu üç oluşun ki bunlara literatüre de geçti .bunların ne olduğu açık bir şekilde yazacam anlıyasınız diye
Freud 1900’lerde insan ruhunu üç katmandan oluştuğunu idda etti.bunlar id,ego ve süperego idi. Çoğumuz bu terimleri ezbere biliyoruz
ne anlama geldiklerini bizden sorulursa belki alakası olmayan şeylerle cavaplarız.Ben bunu güzel bir dille anlatmak istiyorum
insanın ortak özelliklerinde olan sevgi her insana gerekli olduğunu hepimiz biliriz.bir insan birini sevdi mi mutlaka onu elde etmek ister
ama bazen bu mümkün olmayabilir.seversin ama o seni sevmez
Buna karşın peşinden koşarsın olur diye.Bazen içinden bir ses yaptığının yanlış olduğunu, ahlaki olmadığını bildiren başka bir güç olduğunu görürüz.
Bu güç her nakadar sevdiğimizin peşinden ‘‘gitme küçük düşürme,gülerler sana,sen şerefli birisin’’ desede insan bazen bu içsel ikaza uymaktan
Kendini alıkoyamıyor .Freud bu güce id ismini verdi. İd, ilkel ve doğuştan getirdiğimiz dürtülerimizi kapsıyor. Bedensel ihtiyaçlarımızın, cinsel arzularımızın ve saldırgan tepkilerimizin,mantıksız girişimlerimizin,ahlaki olmayan davranışlarımızın idden kaynaklandığını söyleyebiliriz. Freud'a göre
İd hoşlanma prencibiyle işler.örenğin eğer açsanız haram yeme olasılığınız artar Çünkü ilkel güdüler, arzulara bir an önce doyum arayıp bireyin davranışlarını bu yönde şekillendirebiliyorlar. Ancak ne yazık dünya tüm istek ve dürtülerimizi o anda tatmin etmemize olanak sağlamıyor. Eğer idi doyurmaya tatmini odaklı yaşamaya devam edersek ,, sudan çıkıncaya kadar bize dayak atabilirler. İşte dayak yememek ,rezil olmamak,haysiyetli yaşamak için süper ego devreye giriyor
İd’in kontrolcusudur adeta
bu güç ise yapmalısın, yapmamalısın gibi ikazlarla karşımıza çıkıyor
Annemin, babamın,çevremin,toplumumun,milletimin,dünyalımın, arkadaşlarımın davranışlarını baz alarak yanlış olanı sürekli vurgulayan
Fakat baş gelemesiği için insana suçluluk duygusu hissettiren,utanç duymaya yol açan ve insanın kendine güveninini azaltan büyük bir etkendir
Bir insan id’in sesini duyuyorsa yani id’den gelenleri yapmamaya kendini alıkoyamıyorsa orada süper ego devreye girerek kişiyi cezalandırıyor
Tabi yani freudun görüşleri bunlar bir homoseksüelde ahlak dersi alacak deyiliz yani . mesala bir insan id’den gel haza kapılarak kendisini sevmeyen,aramayan,sormayan ve davet etmediği halde hani davetsiz misafir derler ya o şekilde kalkıp birinin yanına giderken muhtemeldir ki ‘seni ahlaksız seni, seni alçak seni,utanmaz seni’ şeklinde bir iç ikazla karşılaşacak kesinlikle suçluluk duygusu gelişecek burada sanki gerçekten freudun dediği doğruymuş gibi geldi bana ki ben hiç bu adama inanmam. yani kişinin içinde sanki başka biri var gibi değil mi arkadaşlar işte Freud buna superego ismini verdi.
Superego ve idin işlevini açıkladıktan sonra şimdide 3 katman ola egoya bakalım arkadaşlar
Ego, idin doyurulabileceği elverişli şartlar oluşana kadar onu kontrol altında tutuyor.misal birine yumruk atmak istedik yumruğu atmadan evvel gözünüze bir polis ilişti işte hemen orda ege devreye girerek sen bu yumruğu atarsan
Polis de seni görür suçüstü yakalanırsın hapse girersin komutunu devreye sokarak engellemiş oluyor
Yalnız şuna dikkat etmenizi rica ediyorum ego ile süper ego arasındaki
Fark şudur: ego gerçeklik ilkesiyle hareket ederken süperego ahlaki
İlkesiyle çalışıyor
Örneğin o yumruk atmak istediğiniz babanızsa burada süper ege devreye girerek gayri ahlaki bir iş yaptığını hatırlatır ve engellemiş olur bu ayrıntıları lütfen dikkat ediniz
demekki ego gerçeklik prensibi ile işliyor. Çevresel şartları değerlendirerek pek çok davranışın olası sonuçlarını tartıyor. Bu şekilde, uygun zamanı kollayarak bireyin anlık dürtüleri sonrasında acı çekmesini engellemiş oluyor.demeki
ego bu id ve süper egodan gelen komutları yerine getiren 3. kişidir

sanırım artık ego, superego ve id’in ne olduğunu artık araştırmazsınız
bide arkadaşlar benlik var. Onuda biraz tanıyalım neymiş bu.
Freuda göre id,ego ve süperego arasında bir uzlaşı sağlanmazsa
Kişi iç çatışma yaşayacağı için gerçek benliğini bulamaz.
Kimisine göre gere benliğin oturması için insanın belli bir dönem atlaması
Lazım. hani kişilik oturması falan diyorlarya
yirmi yaşlara kadar bir süredir.kanımca insan olgunlaşmadan
İd ego ve süper ego arasındaki bu dengeyi koruyamıyor
İnsan belli bir sorumluluk aldıktan sonra nebilim yani evlenip bir aile
Kurduktan sonra bazı davranışlarının da değişmesi gerektiğini
Artık anlar kabiliyetini kavrıyor.Bu sorumluluklar içsel dürtüleriyle baş gelebiliyor ve ahlaki olanla olmayanı ayırt edebiliyor dolayısıyla
İç dengeyi daha sağlam bir temele oturtuyor
Kısacası benliğin gelişmesi için bu id ego ve süper ego arasındki
Bir uzlaşı gerektiğini söylüyor
şimdi gavur ahlakını size öğretmek gibi anlaşılmasın zaten onu hiç sevmem
bütün hayatı eşcinsellik üzeri geçmiş.kitaplarında da adeta homoseksüelliği teşfik var
böyleleri kednine terbiye vermemiş ki bana terbiye versin
Freud insan ruhunu üç gücün yönettiğini iddia etmiş.tabi yani bu homoseksüel bir bakışın esiridir çünkü bende bunun birkaç yazısını okudun
Adete eşcinselliği aşılar gibi sapıkça düşünceleri var hatta bir kaynakdan okudum
Kendisi de eşcinselmiş.işi gücü eş cinsellik üzerine yazı adeta insanları teşfik etmiş sapık herif
Tabi yardakçıları da az değilmiş.bu gün batıdaki bir çok bilim adamları bakıyorsunuz
Çoğu homoseksüel insanlardır.bu sapıkları kendine rehber alan insan sakın demesin ki ben insanın vallahi domuzdan bir farkı yoktur.bunlardan terbiye alan bir insan
Evela insanlıktan çıksın ben hayvanım desin insanlıkla bir ilgisi yok bunların
Dünyadaki ne pis bulaştırıcı virüs varsa hep bu ahlaksızların başı altında çıkıyor
çoğunuz belgeleri seyrediyorsunuz hayvanlar arasında bile bir cinsin kendi cinsinden
Haz aldığını şahit olanınız var mı yok mu? Bakın hayvanlar bile bunlardan
Daha temiz ya.son yıllarda bu hastalık değilmişmiş kişisel tercihmişmiş diyorlar
Sen bunu söylersen zaten olanıda yoldan çıkarırsın bu ahlak mı be
terbiyeni elin gavurundan niye alalım ya.kendisine terbiye vermemiş ki
bize versin.bilimini al,teknolojisini al ahlakını almayın be o ayrı konuda
tabi yani bazı faydaları bilime olmamış değil.bunuda görmek lazım
Kullanıcı avatarı
tradewind

Her dönemin belli sorumlulukları vardır
Bir insanın gençliğiyle çocukluğu aynı davranışlara muhatap değildir
Freud hani ‘id’ demişti ya işte o ide biz izzetinefis diyoruz
Araplar id’e şeytan diyorlar sonuç olarak bu bilgilerin freud'dan evvel de olduğunu görüyoruz
İnsan nefsine hakim olmak zorundadır(yani id’i ne).Hiç bir şey başı boş bırakılamaz.İzzetinefisi terbiye etmeden vallahi kimse mutlu olamayacağı açıktır
Elin gavuru kendisi bir eş cinsel olmasına rağmen buna vurgu yapmış
İd ile ego arasında bir uzlaşı gerektirğini söyliyerek bakın bir gavur bile
düşüncelerimiz böyle başı boş bir şekilde salmamızın akıl hastalıklarına yol açabileceğini söylemiş.Şimdi biz izzetinefsimizle baş edebiliyor muyuz söyleyin
Düşüncelerimizle temiz olduğumuzu idda edebilir miyiz.Bakıyorsun kocaman
adam yazmış işte oraya,evliyim demiş eve gelen misafirleri ağırlamayıp mantıklı bir gerekçe üreterek(ki kafaları buna çalışıyor) evde uzaklaşmış
Ben bunu yazıncada bazıları çıkıp yok biz,eşlerimizin bizi aldatmasına göz yummayız falan diyorlar.Tabi yani çirkin şeyler bunlar olmaması gereken şeyler
fakat yani bu kişinin bu sorumluktan kaçması ben çirkin buluyorum yani
başka şekilde izah edeniniz varsa buyur açıklasınlar.
İnsanın bunu görmemesi için iki gözünün kör olması lazım
Görüyorsunuz yani kaçtığı şeye bakın başına gelecek olası şeye bakın
Bu insanın böyle durumlarda kendi ilgini kendine verip kendisiyle ilgili
korkuya kapılmasından daha aşağılk bir düşünce olamaz
evela bu sapık düşüncenle baş gelmelisin.
Bu sapıklığı yenmeden adam olunmaz.
kızarırsan kızar ne var bunda.tüküreyim sıfatına ki utanmiyasın
bir toplundasınız insan eleştiriledebilir,bir konuşmadasınız bir size
ağır ithamlarda da bulunabilir.bunlar her an karşılaşabileckerimiz şeyler
olabilir yani dünya halı acil bir işin çıkar gidebilirsin misafiri eşin
ağırlar her kes insan.Buna itirazım yok yanlış anlaşılmasın diye söyledim
kendi değerlerinizin farkında değilsiniz.senin ailen vallahi rezil kızarmandan
daha önemlidir.dünya anneniz sevgisinin derecesinde size sevgi gösterebilecek başka bir kadın bulamazsınız.abinizn size yakınlığı kadar kimseyi yakın göremezsiniz.biliyorum evet var diyeceksiniz bana ağabeylik yapan var diyeceksiniz.bana ablalık yapan var diyeceksiniz ama bunların sadece bir tatmin olduğunu düşünüyorum.diyelim ki hastalandınız bir hastanede yattınız
her ne kadar ailenizi tanımazsanız da.her ne kadar başka aile size ailelik yapmış olursa olsun
her ne kadar metresiniz çevrinizde dolanıyor olursa olsun
anneliğinizin babalığınıza ‘herif çocuk kötü,ben burada kalacam’ demesine ne kadar güvenebilirsiniz.hadi aileyi inkar et bakalım ne kadar edecen.aynen bir devlet dairesindeki çalışan bir görevlini size karşı güler yüzlü görünmesi
gibi değil mi? Geçen bir bankada kendi gözlerimle gördüğümü ve kulaklarımla duyduğumu söylüyorum.bem otururken baktım bir bayan orda çalışan
bir personelin yanına gitti .bankacını hareketlerine şöyle bi baktım nasıl bir robotun düğmelerine basılır da robot çalışır oda aynen robot gibi…
sanki birileri merkezde kumandaya basıp bu kişinin çenesini kaldırıp indiriyor
gibiydi..dişlerini gösterip müşteriyi memnun etmek için..Sonra yolunda gitmeyen bir şeyler oldu ki bu mutlu robot binden saldırganlaştı..yüksek ses çıkmaya başladı..yüzündeki kızıllık bana kadar ulaşmıştı..görüyormusunuz sahte dünyayı.Bu huzur evlerindeki yaşlılarımıza yapılan işkenceler nerden kaynaklandığını sanıyorsunuz.programlanmış insanla sen devleti devlet yapamazsın.insanı insan yapamazsın evela insan yeyiştirmemiz lazım
şimdi yani okullarda bu ruh hastalıkarı ile ilgili uzmanlaşmış öğretmenler
olsaydı sf nin ne olduğu bilecekmiydik.Bilmiyorlarsa işi bilim adamlarına bıraksınlar niye kendi başına iş yapıyorlar ki..sen robot yetiştireceğine insan yetiştir robotta ne anlarsın.bakıyorsun bu robot işime yarar diyorsun
alıyorsun bi bakiyorsun arıza verdi ne anladım bu işte.
Saçmalıklarda da üzerimiz de yok.hele Türkçe bir akıl,mantık dışı bir şeyler yazın da googlede arayın bakalım neler neler çıkacak
Ama aynı şeyi İngilizce yazın arayın bu aramanda utandıyorlar insana ya.
Saçmalıklar da üzerimizde yok.uçkur insanı olmuş gitmiş
Ben bir İngiliz kaynağında aldığım bilgiyi Türkçe yazılmış bir kaynaktan alamıyorum.Adam yazmış ama belki kendisi bile zor anlar yazdıkalarını
Niye anlaşılmaz oluyorlar ya.Sen o kitabı yazarken okuyanın profesör olduğunu mu sanıyorsun .Türkçede adam gibi bir kaynak yok ya.
Bu gün vallahi bir İngiliz çocuktan pisagor teoreminin ispatını istedim çocuk şakır şakır yaptı 12 yaşında bir çocuk be.eğitim sistemi sıfır bu kafayla sen değil batıyı afrikayı geçemezsin be.Uçkur sevdalılar başka kafası neye çalışır ki
aha geçen bir adamla msn de yazıştık.kendini Naciye diye tanıttı
sonra kadir çıktı.ne yani sen bu davranışından haz mı alıyorsun
vallahi her şey alışkanlılıkla bağımlılık yapar.sende kendini böyle göstere
göstere bir gün bi bakarsın homoseksüel olup gitmişsin.
Sakat düşünce ile davranışlarımızın temelin atıyoruz.
Araştırın göreceksiniz ki internet üzerindeki aşk,arkadaş,sevgili arayanların
büyük bölümü akıl hastası yani delidir
sen sağlıklı bir insan olsaydın evlenecek insanı internet üzerinden mi arıyor olacaktın.çevrende insan mı kalmadı.hiç unutman bir gün gene bir kızla msn de tanıştık.falan yerde görüşelim kararını aldık.neyse gittim az bekledim
baktım geli.-merhaba -merhaba.. bir yere kafeye gittik..oturduk kolamızı
içtik..yaklaşık yarım saat konuşmama rağmen bundan çıt çıkmadı
bende belki hoşladığı alan farklı diye konudan konuya atlıyorum
hani olur ya insan bilmediği bir konuda sadece kafa sallar
fizik,kimya,astronomi,matematik ne aklınıza geliyorsa anlat anat dilimden tüy bitti.arada bi sırıtıyor kafa sallıyor onaylıyorum gibilerde başka sıfır
motor ağızlı oldum resmen.şimdi yani konuş konuş karşındaki tepki vermezse
o zaman git bir kediyle konuş ne fark eder bari arada mivav mivay de.orada kerizlik modelini çizmiyoruz ya.Demek istediğim insanız yani
çekinecek bir durum yok.En nefret ettiğiniz bir insana bile sevecen bir yaklaşım
sergileyin yanılıp yanılmadığınızı göreceksiniz.
İnsan insanda korkar mı.. sen benden korktuğun an beni hayvan yerine koyuyor oluyorsun.kuduz hayvanmı ki insan insandan korksun.
Vallahi korkak olduğunuz sürece o kıymet vediğin canına tüküren çok olacak
Ben bir pısırığın hakkını yediklerini gördüğümde sanki hakkım yeniyor gibi oluyorum.evela canını düşünme çünkü bazı değerler varki titremenden,kızarmandan,gebermenden daha önemli.Bir insan misafirini nasıl bırakıp da kaçar ya buna aklım ermiyor.Kızaracaksan kızar be ne korkuyorsun
Bu hastalık diyorlar bu haysiyetsizlikti,ahlaksızlıktır… na hastalığı be
Bazen korkuyorsunuz diyorum. Yok korkmuyoruz diyorlar
bir delikanlı korkmasa yarınki toplantının şokunu girer mi be akıl var mantık var
kendinize cesur insanlar arkadaş edinin yoksa bir korkak sana cesaret vermez
olsa evela kendini düzlüğe çıkarır,yoksa sen ona dudağım oynuyor o sana kulaklarım da oynuyor der.bi bakarsın seninde onun gibi dudağın seğirdi gitti
körle yatan şaşı kalkar atasözümüzü görüyormusunuz. ne güzel özetlemiş
bunları yazan alim insanlardır. bir sözle ne kadar kapsamlı bir konuyu anlatmış
bunlar durup dururken ortaya atılmış sözler değil.insan yaşamında deneme sonucu genellenebilirliği olçülmüş sözlerdir
arkadaşlar insan davranışlarını olduğu gibi organlarını da terbiye edebilir
bir ara boynum ağrıyordu ve her çevrdiğimde sanki boynum kopuyodu
birine bakmak istediğimde bedenimi çevirek anacak bakıyordum
bir süre öyleydi sonra iyileşti iyileşmesine rağmen ve bende bunu bilmeme rağmen gövdemi döndürmekten alıkoyamıyordum kendimi
demekki biyolojik bir noksaklık yoksa organlarımıza verilen terbiye belli bir süre sonra beynin bu komutuyla şeklini alıyor.Bununla ilgili sizde örnek verirseniz sevinirim.Eğer bağırarak sesinizi alıştırsanız ses tellerinizdeki açılar ayarlanacak ve kalıplaşacak büyük ihtimalle kişinin düşüncesinin önünü kesecek aynen ezbere bilinen bir şiir gibi bülbül gibi ötersiniz.
Çünkü bağırırken içinizdeki öfkenin kendiniz olan suçlamalarınız da bir nevi atmış oluyorsunuz.mesela biri doluca karşısındakine bağırarak kendini rahatlamaya(hırs boşaltma) gitmiyor mu ? buda öyle işte
Bağırırken daha hızlı bir nefes atıyorsunuz dolayısıyla daha hızlı nefes almış oluyoruz.Gördünüz gibi hem bedensel bir rahatlık hemde psikolojik bir
Rahatlama yol açacaktır.Şunu anlamalısınız ki bi sakat fikirlr,bu korkak fikirler uzaydan getirtilip kafanıza sokulmadı.bunları deneyimlerinizle kazandınız
Hepimiz öyleyiz bende öyleyim.her kes ektiğini biçer.Bu gün hepiniz biliyorsunuz kızamık aşısı diye bir aşı var.şimdi bu aşıyı çocuğa veripte
Kansere karşı bir koruma sağlamayı bekliyebilir miyiz bu kadar açık yani
Onun içindir ki bakıyorsun kocaman adamlar bıyıkarı çıkmış hala pısırık
Kendi organlarının farkında değiller ki.ulan ahmak sen bıyıklarından da mı utanmıyorsun.dünşünecek bir şey varsa ailendir senin rezil olup olman önemli değilki.senin rezil olman diyelim ki kızardın,morardın,titredin,heyacan falan filan hadi diyelim ki oldu.normal biri için bunlar anlıktır unutulur.heyecanlandı sesi titredi der ama senin için kıyametin oluyor bu.İşte gördüğün pencere de yanlıştır diyoruz.Kızarmayın ama kızarsanızda önemli değil ki.
Nasıl düşünüyorsa sanıyor ki her kes öyle düşünüyor.Sen terbiyesizlik düşünüyorsun ama ben senin bu terbiyesizliği düşünmeni istemiyorum
Benden olanı sana söylemkle görevli olduğumu terbiye görmüşüm.
İnsanın nefisinden(id) daha aşağılık bir * yoktur
Bu * sakın kendinizdenmişcesi kendinizi suçlamayınız.aşılık düşünerek
Kendinizi suçlamayınız o sizden biri değil.eğer sizden biri olsaydı
Onu durduramadığınız için kendinizi suçlamazdınız.bu pis düşünceleri düşünmekten kendiniz alıkoyamıyorsanız düşüncelerinize terbiye verin
Bu yolları size anlattım.bunlar nasıl kazanılmışsa aynı şekilde atılır sabırlı olur
Biliyorsunz kıskançlık insanın doğasında var. Doğumla başlar ölümle biter
Şu anda dünyada karısını,sevgilisi kıskanmayan çok nadiren deyysus var
Öyleyse namus kavramını da insan var oldukça kaldıramazsın
Belki namus kavramına bakışlar farklılık gösterebilir ama insan var oldukçe
Bu kavramda yerini koruyacak.bakın İngiliz halkı ki en namus bilmez halk olarak biliriz. ki böyle olsaydı şu anda caddelerinde hep çıplak dolaşırdı.
Tv’lerinde hap cinsellik yayınlanırdı.aile olmazdı. ama her ne kadar namus kavramını ortadan kaldırmış olsalar gibi görünüyor olsalar da,bunu becermediklerini görecekler.çünkü bir gerçek varsa sen o gerçeği kaldıramazsın.kıskançlığı kaldırdığın an namusu kaldırabilirsin ama
Kıskançlık doğuştandır kaldırılmaz.aynı şekilde savaşları da bitiremezler
Çünkü insanın ihtiyaçlarını ortadan kaldırdığın an savaş biter
İnsanın ihtiyacı biter mi be.sınırı varmıdır isteklerimizin bu gerçekleri göz önünde bulundururak hareket etmeliyiz
Ne acıdır ki insan bu gerçekleriyle yüzleşmekten hep kaçmıştır.Aslında kaçmak sonunları dahada derinleştiriyor diye düşünüyorum
Hoşumuza gitmeye bir olayı hemen bastırırız yani artık aklımıza getirmek istemeyiz.Ama sandığımız gibi unut değildir.Freud’a göre biliç dışına atılan bu deneyimler patlamaya hazır bir bomba gibi orda yerini alırlar.bazen bilince çeşitli şekillerde kendini bu bastırılmış deneyimler sayıklama,rüyalara ve kişinin kendini boşta görmesin durumlarında kendini gösterirler demiş
Kişiyi şekillediren ve onun davranışlarının kaynağında biz id’i sorgulamalıyız
Bu bastırılmış deneyimleriyle kişiyi yüzleştirmeden onu davranışlarını şekillendiremeyiz demiş. bayada anlaşılmaz bir tip süsü kendine vermiş
Bu freud’un ahlakıdır.şimdi akıl var mantık var yani bir kişiye geçmişte gayri ahlaki bir olay yapılmış olacak. bende o olayla onu yüzleştirecem.
Yani bir nevi ahlaksızlığı ahlı hale getirecem şu rezalete bak
Bunu ancak bir deyyusta denersin ki tutsun yoksa tutmaz vallahi
İşte bu batılı bilim adamlarının bazı komik yanları bunlar.Adam kendini baz alarak yani herkesi homoseksüel görerek yazmış.zaten id’i ortaya atarken
İzzetinefisten bahsetmiyor muydu.türk devletlerinden biri çıkıpta
Kardeşim bu bahsettiğiz id,ego mego nefis,terbiye ve izzetinefis ten öte bi şey değildir dememişler. Şimdi bir yerde gözüme ilişti abd de cimrilik okulları
Açılılır sakın şaşmiyasınız bildiğimiz eli sıkılar varya pinti diyorlarya parayı harcamaz yarı aç kalırım diye,tutumlu davranmak gibi bir şeydir aslında
Tabi yani kimse kendini aç bırakmaz.bunlar geleceğini düşünürler
Elindeki parayı direk yemezler. azar azar harcarlar ihtiyaç gereği şeklide
Ben diyorum ki gelsin öğretmenlerini türkiyeden alsınlar. Çünkü bir insan içinde bir şeyi yaşamadan yaşayan kadar bilmez kanımca bunlar ayrı konu da
Degerli sf liler hastalığınız gereği biliyorum ki gelişiminiz yaşıtlarınızla oranla çok geride.toplumdan uzak kaldıkça gelişen hayat şatlarına paralel olarak
İnsan davranışları da değişiyor.açık anlatayım ki eksiden güldüğümüz bir olay artık günümüzde komikliğini kaybetmiş olabilir .yol yordam,mekan bilmiyebililir
İnternet var artık bunları rahatlıkla atlatacağınızı biliyorum

Neşeli günler dileklerimle
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

Mesaj gönderen mahsunkul »

en son ufak bi yanlış anlama olmuş, bununla alakadar mesajları sildim arkadaşlar, haberiniz olsun, hoşçakalın, iyi sohbetler [smilie=bye.gif]
..............Resim.................~~Resim
alen34

Mesaj gönderen alen34 »

trade wind kardeşim yazılarını okudum çok dobrA yazmışsın okadar dobra ki buraya yazmaya cesaret edemez herkes benim boyumda 188 dikkatimi çekti bu konuyu açman açıkçası hakkaten bu yüzden dikkat çekiyoruz bak bende basketbolcuyum çok iyi bi işim var iyi bi maaşım var yakışıklıyımda ama bu özellikler insanların dikkatini çekiyo bende bundan hem rahatsız oluyorum hemde dikkat çekmek isitiyorum tam bi paradoks bütün hayatım paradoks çelişki
Kullanıcı avatarı
tradewind

alen34 yazdı:trade wind kardeşim yazılarını okudum çok dobrA yazmışsın okadar dobra ki buraya yazmaya cesaret edemez herkes benim boyumda 188 dikkatimi çekti bu konuyu açman açıkçası hakkaten bu yüzden dikkat çekiyoruz bak bende basketbolcuyum çok iyi bi işim var iyi bi maaşım var yakışıklıyımda ama bu özellikler insanların dikkatini çekiyo bende bundan hem rahatsız oluyorum hemde dikkat çekmek isitiyorum tam bi paradoks bütün hayatım paradoks çelişki
birader benim bulunduğum ortam boy açısından bana uyarsa sıkıntı yok
fakat diyelimki hepsi 170 o zaman kendime karşı tavır alıyorum
ne bilim yani böyle niye sırık gibiyim,şimdi bir bana deve gibi olmuş gibi düşünceler
halbuki 185 çok değil bence bak sen 3 santim daha uzunsun
bide birader kendi boyumda kız da bulamıyorum en uzunu 178 falan oda hep denk gelmiyo tabi
bazen düğün müğün olur hele iki kısa arasındaysan yandın bir çenedeki altın dişer gibi parlarsın
bilmiyorum ben mi bunu düşünüyorum.sende böyle düşünceler var mı
geçen otobüse binerken bi kafa vurdum beynim dağılacaktı resmen
bu dez avantajların yanında eklmek istediğin var mı
söylemesi ayıp siz kaç numara ayakkabı giyonuz beni 45 sıkıyo da
valla kardeş keşke 175 olsaydım diyorum
En son tradewind tarafından 23 May 2010, 21:55 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
tradewind

bu arada bulmuşken çok soru sordum kusura bakma
yasemin2

Mesaj gönderen yasemin2 »

tradewind gerçekten son mesajların insana güven veriyo
bir çok arkadaş gibi banada güven verdi bunu söylemek için üye oldum