Normal bir insanın gözünden nasıl göründüğünüze bakın.

Sosyal fobiyi yenenler..Hastalığı yenme sürecinde yaşadıklarınız..Söylemek istedikleriniz..
Kullanıcı avatarı
joseraul

Re: Normal bir insanın gözünden nasıl göründüğünüze bakın.

Mesaj gönderen joseraul »

Kişisel görüşüm, sf li olmayan insanlar tarafından her türlü yanlış anlaşılırsınız kaba, soğuk, dengesiz, uyumsuz, huysuz, utangaç, çekingen, vs vs ancak bu konu üstüne okumuş etmiş (ne bileyim makale kitap dergi) kişiler bir takım şeyler sezinlerler bunun dışında tub eğitimi almış kişiler genelde durumunuzu anlarlar.

Aslında sf linin dışarıdan nasıl göründüğünü anlaması için kendisini kameraya aldırması bir davette ortamda vs yeterlidir o zaman yaptığı hareketleri kendiside görecektir.
thealone

Mesaj gönderen thealone »

Benim bazı arkadaş gruplarında fotoğraflarım falan var . Gerçekten o fotoğraflar çekilirken orada değilim. Ya ağız açık ya gözler kapalı ya başka bir yöne bakıyorum. mezuniyet günü de bir video var herkes sırayla mikrofana işte teşekkür ederim falan filan diyor ben de teşekkür edeceğim ama o an aklımda hazırladığım tüm konuşmayı heyecandan unutuyorum ve benden çıkan ses ıııııııı ben teşekür ederim herkese. -diplomanı kimden almak istersin
_-Yusuf versin. pardon hoca . : ))
psikosomatik

Mesaj gönderen psikosomatik »

evet kameraya alma imkanımız olsa veya aynadan bakabilsek güzel olur.
Kullanıcı avatarı
yesill

Mesaj gönderen yesill »

lifealivelife yazdı:
Bluesky yazdı:
Brk yazdı:merhaba hmmm hadı yorumlayın bakalım kavga etmeyı bırakıp =)
ben yenı bır ortama gırdgm zaman en sessız olmamak ıcın ses cıkarmak gıbı bı sacmalık yapıyorum,
her denılen espırıye fln komık bulmasamda haha dıye bır sesle guluyorum, =) hepsıne ama
ne kdr aciz gozukorum dımı :S
Sessiz olmak sadece sana özgü bişey değil brk. Sessiz durup çok saygı ve ilgi gören bir sürü kişi tanıyorum. Eğer aciz gözüktüğünü düşünüyosan bu durum sessizliğinden değil kendine güvenmediğinden kaygaklanıyor. Kendi güvenini kazanmak içinde önce neden kendine güvenmediğini anlayıp sonra o sorunu yıkman gerekir. Yazıldığı gibi kolay değil biliyorum ama yapmakta sandığınız kadar zor değil.
Ben de genelde bir ortamda çok konuşmam. Genelde dinlemeyi tercih ederim. İnsanlar sessiz dediklerinde ise rahatsız oluyorum. Sanki bunu kötü bir şeymiş gibi algılıyorum. Sanki sürekli konuşan insnalar daha dominant oldukları için ben kendimi pasif olarak görüyorum.
doğru algılamışsın SF liler pasif insanlardır zaten mesela kendini savunamaz SF liler ve girişken deildirler yani pasifdir SF liler
eski kullanıcım adım lezgi
psikosomatik

Mesaj gönderen psikosomatik »

arkadaşlar size bir olay anlatiyim. sürekli depresyona giren bir arkadaşım var. bir gün arkadaşımla sohbet ederken gülme esnasında arkadaşımın yanaklarında bir titreme olduğunu gördüm. bunun bir sosyal fobi belirtisi olduğunu biliyorum. ve bu arkadaşım kağıt oynarken, insanlarla konuşurken titriyor. ben bile bu arkadaşımda sosyal fobi varmı yokmu bilmiyorum. ve sosyal fobi var diyemiyorum. ben dahi bunu diyemiyorken normal vücut ve beyin fonksiyonlarına sahip bir kişinin sfli olduğumuzu düşünmesine imkan yok. ben bunu size anlatıyorum ama bi taraftan insanların aksi yönde düşündüklerini sanıyorum. sonuç olarak bizde paranoya var, sanrı var. kimse bizim o sırada heyecenlandığımızı filan düşünmez. evet ben size bunu anlatıyorum ama beynimdeki obsesyondan dolayı bu farkındalıkta olamıyorum.

yaşadığım başka bir olayda 3 kişilik bir grup içinde konuşurken semptomların meydana geldiğini gördüm ve onlara kaba davrandığımı düşündüler. terlemeler meydana geldi ama arkadaşlar ama daha sonra bu arkadaşlar bana tepki gösterdiler. hasta olarak kabul edip acımadılar. çünkü sanırım acısalardı bana kızmazlardı.
thealone

Arkadaşlar bence sf'liyi anlatan bir kelime var. SOĞUK. Türkçemizde deyimleşmiş bir kelime de var kendim için de kullanırım sık sık ve samimi bulurum "soğuk nevale" başkaları bizi soğuk olarak görüyor. Biz kendimizi öyle hissetmesekte. Bu tabii bence olumsuz bir şey değil. Herkes sıcak kanlı olacak diye bir şey yok. Bu arada kendimden örnek verdim sadece Hepimiz SF'li olsakta farklı kişilik özelliklerine sahibizdir muhakkak.
ağaç85

Mesaj gönderen ağaç85 »

joseraul yazdı:Kişisel görüşüm, sf li olmayan insanlar tarafından her türlü yanlış anlaşılırsınız kaba, soğuk, dengesiz, uyumsuz, huysuz, utangaç, çekingen, vs vs
"Havalı" var bir de. :)
inadinahuzur

Mesaj gönderen inadinahuzur »

Sözde sağlıklı bazı insanlar kızlara tecavüz ederler; adam yaralama suçu işlerler vs. asıl anormal olanlar bunlar
Kullanıcı avatarı
ikarus

Mesaj gönderen ikarus »

başkalarının anormalliklerini bırak sercan.
bulutlu gökyüzü

Mesaj gönderen bulutlu gökyüzü »

zaten sf de bu yüzden kaynaklanıyor. sanki başkaları için yaşıyouz. bana ne kim benim hakkımda ne düşünürse düşünsün. ama bu sf boşver demiyor. kafana tak ve bunu kocaman sorun haline getir diyor .
rüzgar

Mesaj gönderen rüzgar »

başkalarının gözünde nasıl göründüğünüzü saptamak diye bişi yoktur. bu tamamen sizin kendinizle ilgili fikriniz ve yorumunuzdur. kendinizi aptal gibi hissettiğiniz için başkalrının da bunu farkettiği sanısına kapılırsınız. fakat şu gerçeği gözardı etmeyin aptal insanları daha da aptallaştırmaya yönelik davrananlar son derece kişiliksiz güçsüz insanlardır, empatiden yoksun hayatı ve toplumu ve insanları tanımadan yaşayan derinliği olmayan insanlardır. onlar için ben kendimi asla feda etmem, aptallığımın keyfini çıkarırım. bu keyif beni bir süre sonra akıllı olmaya götürecektir. alkol ilaç gibi maddeler uzun dönemde kronik bir aptallık haline yol açar.titremeler vs.. için düzenli meditasyon düzenli yoga ile beyninizin dizginlerini elinize almanız mümkün olabilir fakat bunun için sabırla ve ibadet eder gibi sıkı bir şekilde ,süreklilik uygulamak gerekir.böylece başka insanların düşünceleri sizi ilgilendirmemeye kendi içinize taa içinize dönerek gücünüzü enerjinizi artırmayı başarırsınız.
Kullanıcı avatarı
juanpr

Mesaj gönderen juanpr »

thealone yazdı:Arkadaşlar bence sf'liyi anlatan bir kelime var. SOĞUK. Türkçemizde deyimleşmiş bir kelime de var kendim için de kullanırım sık sık ve samimi bulurum "soğuk nevale" başkaları bizi soğuk olarak görüyor. Biz kendimizi öyle hissetmesekte. Bu tabii bence olumsuz bir şey değil. Herkes sıcak kanlı olacak diye bir şey yok. Bu arada kendimden örnek verdim sadece Hepimiz SF'li olsakta farklı kişilik özelliklerine sahibizdir muhakkak.

dedigin dogru hepimizin ortak bir sorunu olsa da farklı karakterlere sahibiz,sf olmsaydı nasıl olurduk acaba? hepimiz farklı farklı olurduk..

herkes genelde evet soğuk olarak görür,havalı diyen de olabilir bence,çünkü çoğu zaman kimseyi aldrımazmış gibi görüneblirz(ama tam tersi oldugunu kimse bilmez)
herşeye gülmeyiz,ağır ve ciddi görünebilirz..
dersanede mesela ben en sessizlerden biriydim ama bunu dogru yansıtmayı bildim ve ağır abla havası verdim biraz galiba:)
erkeklere hiç yüz vermezdim,konuşmaya deger bulmazmışm gibi ki hakkten öyleydi,hepsi cocuk gibiydi..
herkese şakalar yaparlardı ama bana yapamazlardı..

çoğu zaman olgun,akıllı,seviyeli,terbiyeli oldugumu düşünürler bunu ifade de ederler ve ben bundan hiç de rahatsız degilim:)
ama utangaç,pasif,pısırık olarak tanımlayanlar olursa fena bozulurum:)
Tahterevallinin diğer ucuna oturarak sayemde yükselen insanlara;
canımın sıkıldığında kalkabileceğimi söyleyin..
[ Neyzen Teyfik ]
thealone

Pısırık olarak tanımlanmak beni de çok üzer. hem de çok üzer. Ama malesef başıma geliyor zaman zaman. Gerektiği zaman gereken tavrı koymazsam daha da çok gelecek. Ama gerektiği zaman gerektiği tavrı koymak bile üzüyor bazen. Yaa sert mi davrandım acaba. Biraz alttan mı alsaydım diye düşüncelere takılıyorum ve üzülüyorum. İşte bu duygu karışıklıkları herhalde SF.
Kullanıcı avatarı
manzara

Mesaj gönderen manzara »

gerizekalı gibi.
BEN BENİM