beğenilme isteği

Sosyal fobiyi yenenler..Hastalığı yenme sürecinde yaşadıklarınız..Söylemek istedikleriniz..
rüzgar

beğenilme isteği

Mesaj gönderen rüzgar »

çekingenliğin veya sfnin en önemli nedeni beğenilme isteği dolayısıyla beğenilmeme korkusudur. korku kaygı boyutuna ulaşır ve kişi kendi olmaktan kaçınır. kendini varedemez. saklanır.... toplantılarda sınıfta arka sıralarda görünmeyeceği köşelere oturur. 20 li yaşlar beğenilme arzusunun hat safhada olduğu yaşlardır. yaş ilerledikçe beğenilmekten daha önemli olaylar ve sorunlar olduğunu öğrenir. beğenilme takdir edilme egonun bir oyunudur. ego insanın içindeki şeytandır daima yapılması gerekenin tersini söyler ve sizi yoldan çıkarır.

sizce arkadaşlar,,beğenilme isteğini yok etmek ya da kendimizle ilgili beğenilmeyeceğemize dair yalnış düşüncelerimizi ortadan kaldırabilmenin yolları nelerdir?
ağaç85

Re: beğenilme isteği

Mesaj gönderen ağaç85 »

Beğenilme isteğini yok etmenin yolu bence önce kendimizi beğenmektir. Kendimizi beğenmediğimizden, başkalarının da bizi beğenmeyeceğini düşünmüyor muyuz? Peki ama biz neden kendimizi beğenmiyoruz? Bu konuda olumsuz tepkiler aldığımız için mi? Of of! [smilie=bomb.gif]
revnaknuma

Mesaj gönderen revnaknuma »

bende had safhada beğenilme isteği var çünkü narsisist kişiliğim.
ama benim beğenilme konusunda pek sıkıntım olmadı. ilkokul ve lise de süper zeka olarak beğenildim. daha sonraki dönemde ise müzisyenliğim ile beğenildim ve hali hazırda da çok beğenilen bir müzisyenim.
herkeste ego olduğuna göre herkes beğenilmek ister, herkes yaptığı işte veya ilgi alanında başarılı ve hatta en başarılı olmak ister. beğenilme arzusu çok fazla fakat yetenek ve çalışma bu ölçüde beğenilmeyi sağlayamayacak kadar az ise patalojik narsisizm oluşur. tıpkı bendeki gibi.
narsisisti mutlu edebilecek tek şey başarıdır. başarıyı ise diğer insanların takdirleri belirler.
narsisist yeteri kadar beğeni ve takdir toplayamazsa ya depresyon ya da öfke yaşar. tıpkı benim durumum gibi. patalojik narsisizmin tek tedavisi başarılı olmak ve beğenilmektir.
narsisizmden vazgeçemiyorum. her konuda en iyi olmak istiyorum. narsisizmden vazgeçemediğime göre benim hayattaki tek hedefim en iyi, en başarılı olmaktır. en çok beğenilen olmaktır.
ama ilgi alanım psikiyatride çok başarısız oldum ve bu durum bendeki narsisizmi patalojikleştirdi.
ama müzikte çok başarılıyım. psikiyatri ile ilgilenmesem sadece müziğe konsantre olsam narsisistik patalojimde azalma olacak fakat psikiyatriden de vazgeçemiyorum. çünkü müzik tek ilgi alanı olunca sıkıcı oluyor.
rüzgar

Mesaj gönderen rüzgar »

beğenilme isteği her zaman var yok etmek mümkün değil. fakat beğenilmeme korkusu kalıcı değildir. çocuklukta temelleri atılan bu korku ileriki yaşlarda cesur olmamızı engeller. hayata karşı ürkek insanlardan kaçan biri olmaya başlarız. ailenin aşırı koruyucu tutumu ve eleştirileri başarıları ödüllendirmemesi ve şiddet ya da tüm bunların tam tersine tutumdaki abartı bu sonuca götürür. bunlar herkesin bildiği gerçekler. çözümü kendi iyi niteliklerimizi düşünmek. bizi biz yapan iyi nitelikler..... nelere yeteneğimiz ve ilgimiz olduğunu saptamak ve bu alanlarda kendimizi yetiştirmek. politika, edebiyat, yazma, iyi bir okur olma, spor vs...

ben de içedönük narsisist sınıflamasına giriyorum. ilhanla zıt kutuplardayız. ben fazla eleştirilen ödüllendirilmeyen istenmeyen kız çocuğu, ilhan bol miktarda pohpohlanan tek erkek çocuk.
rüzgar

Mesaj gönderen rüzgar »

http://www.uzmanlariz.com/Yazdir/Makale/35

narsist kişilik bozukluğu hk.
içedönük yerine tedirgin narsist diye tanımlamış. son teşhisim tedirgin narsist.
inadinahuzur

Mesaj gönderen inadinahuzur »

Narsistin tedirgin olanını da ilk defa okuyorum; neye karşı tedirginmiş? Tuhaf geldi bana.
rüzgar

Mesaj gönderen rüzgar »

sf liler için en önemli konuşma konusu bu başlıkta gizli ne yazık ki katılım çok düşük oldu.
tekinya

Mesaj gönderen tekinya »

Traş olacaktım kapatmamıştır inş.Kimseye kendimi beğendirme kaygısı gütmüyorum artık.Beni beğenmesinler özellikle.Allah kalbime gurur,kibir,ve böyle kötü hisler vermesin.................AMİN........
Kullanıcı avatarı
_İsyankar_

Mesaj gönderen _İsyankar_ »

Çoğu sf'li beğenilme isteğinin olmadığını söyler. Benim için de durum öyle, sadece 1 kere beğenilme isteğim oldu onda da boyumun ölçüsünü aldım.
Order66 begins! I'm You because The Dark Lord of the Sith and this is Revenge of The Sith!

Resim
Kullanıcı avatarı
manzara

Mesaj gönderen manzara »

ben bu begenilme isteğinden dolayı soylenmemesi gereken şeyler soyluyorum. ilginç olur diye agzımdan cıkıveriyolar, bunu engelleyemiyorum. hem de abartılı ve bazen de yanlış olarak.
bir ornek: gecenlerde kendime ceket tarzı birşeyler bakıyorum. birkaç tane denedim. evet ilginçtiler, biraz dar gibi gorunduklerini anlamıstım. ama nerden bileyim kadınlar için var olduklarını. erkekler için var olanlara benziyorlardı. basımdan gecen bu durumu biryerlerde soylemeyi istemiyordum. ama olmadık bi yerde anlattım.
BEN BENİM
rüzgar

Mesaj gönderen rüzgar »

[smilie=dance3.gif]
var

Mesaj gönderen var »

Beğenilme isteğini olmayan insan yoktur. Sadece kavramları karıştıran insanlar vardır. Beğenilme isteği bir bozukluk olmadığı gibi, tüm canlıların (evet, hayvanlar ve bitkilerin de) en büyük arzusudur.
rüzgar

Mesaj gönderen rüzgar »

sevgili var, beğenilme isteğinin bir bozukluk olduğunu söylemedim varolan son derece normal bir durum olduğunu ancak beğenilmeme korkusunun insanda fizyolojik ve psikolojik tepkilere neden olduğundan sözettim yazımda. beğenilme isteği beğenilmeme korkusuna dönüşüyor ve insan pot kırmaya başlıyor. olduğu gibi davranamıyor yüz kızarması el titremesi sözcükleri yanlış seçmek gibi patalojik tablolar ortaya çıkıyor. çözüm nedir? bunu tartışmak istemiştim.. bir başka deyişle özgüven tohumları nasıl yeniden ekilebilir yetişkin bir insanda? çekingen insanların handikapı burada. üzerine gitmek kalabalıklarda bulunmak değildir üzerie gidilmesi ve düşünülmesi gereken budur.
var

Mesaj gönderen var »

Yorumun için teşekkür ederim belgin. Ancak yanıtım sana değildi. Önceki yorumları tekrar okumanı öneririm. Bunu yanında, ek açıklama yapmış olmanın bir sakıncası yok. Böylece tartışma konusu daha açık dile getirmiş oldun. Tebrik ederim.
rüzgar

Mesaj gönderen rüzgar »

beğenilmek istediğini fark ettiğinde bu başlığı hatırla ve hemen beynine beğeniliyorum komutunu ver.
veya tam tersine beğenilmemek istiyorum komutunu ver. bakalım nasıl davranmaya başlayacaksın.

evet var,konu başlığına büyük katkılarından dolayı asıl ben seni tebrik ederim.