((iyilesme sureci: 4.adim)) ilac gibi etki

Sosyal fobiyi yenenler..Hastalığı yenme sürecinde yaşadıklarınız..Söylemek istedikleriniz..
Kullanıcı avatarı
ecsam

Re: ((iyilesme sureci: 4.adim)) ilac gibi etki

Mesaj gönderen ecsam »

Hiç üzülme. Moralimi bozamassın.
Ben her şeyi düşündüm ve her şeye karşı önlemimi aldım.

BAŞLAYAN İLERLER.
Bu dünya, bir misafirhanedir. Ebedi hayatı isteyenler, misafirhanedeki vazifelerine dikkat gösterdikleri nisbette memnun edilirler.
Kullanıcı avatarı
delidomuz

Mesaj gönderen delidomuz »

anladık
''insanlarla beraberken kendimi rahatsız hissediyorum.benden uzak şeylerden bahsedip, benim duymayacağım heyecanlar duyuyorlar.'' c. bukowski
Kullanıcı avatarı
smurfs

Mesaj gönderen smurfs »

Bu arada yazdıklarıyla iyileşenleri görüyoruz ama şu son günlerde bu forumda yazan ve foruma giren sayısı çok az. Acaba çoğu üye sosyal olmaya mı başladı? Yalnız hissettim kendimi [smilie=dash3.gif]
"You got a fast car
I want a ticket to anywhere
Maybe we make a deal
Maybe together we can get somewhere"
Tracy Chapman
nötr

Mesaj gönderen nötr »

dostum sen kim ne derse desin yoluna devam et bende aynı şeyleri yapıyorum ve inanılmaz rahatladım başarılmıcak bişey değilallahın izniyle ...
Kullanıcı avatarı
ecsam

Mesaj gönderen ecsam »

yorumun icin tesekkurler
Bu dünya, bir misafirhanedir. Ebedi hayatı isteyenler, misafirhanedeki vazifelerine dikkat gösterdikleri nisbette memnun edilirler.
Kullanıcı avatarı
retchop

Mesaj gönderen retchop »

Bence doğru yoldasın. Profesyonel bir yardım eşliğinde devam edersen daha hızlı ilerleme kaydedebileceğini düşünüyorum.

Sosyal Fobikler olarak çoğunlukla karşılaşmadığımız veya nadiren karşılaştığımız durumlarda nasıl hareket edeceğimizi bilememekten ötürü aşırı kaygı duymakta ve bu da bizi bir kısır döngü içerisine sokmakta. Bu kısırdöngüler çeşitli psikolojik faktörlerin de etisiyle zaman içerisinde öğrenilmiş çaresizlikler haline dönüşmekteler. Sosyal fobi olarak yaşadığımız çeşitli sıkıntıları, öğrenilmiş çaresizlikler olarak adlandırırsak ki bence adlandırabiliriz, en çok çaresiz kaldığımız konuları belirleyerek çeşitli ödevleri; profesyonel yardımların nezaretinde uygulayabilirsek; bu çaresizlikleri çaresizlik olmaktan çıkarmaya başlamış oluruz kesinlikle. Kalıcı tedavimiz ancak bu şekilde olacaktır zaten. Bu yolda ihtiyacımız olan en önemli özelliklerse, sabır, kararlılık ve çalışkanlık.

Yukarıda teorik olarak yaptığım açıklamayı kendimden bir örnek vererek daha anlaşılır hale getirmem gerekirse, ben bir sosyal fobik olmama rağmen bir milyon kişinin önünde dahi rahatça şiir okuyabilirim veya şarkı söyleyebilirim. Neden? Çünkü bunu çocukluğumdan bu yana yapmaktayım ve iyi yaptığım konusunda da oldukça fazla olumlu eleştiri aldım. Gel gelelim toplum önünde konuşmak benim için dünyanın en zor işi. Neden? Çünkü hayatımda pek az kez topluluk önünde konuşma yaptım. Olumsuz eleştiriler ve aşırı önemseme ile de bu durum bir öğrenilmiş çaresizlik haline geldi bende.

Anlatmak istediğimi toparlayacak olursam, öğrenilmiş çaresizliklerimizden kurtulmak istiyorsak, ecsam arkadaşımızın yapmaya çalıştığı şekilde çeşitli "üstüne gitme stratejileri" geliştirip bunları sabırla, kararlılıkla uygulamalıyız. Yani çaresizliklerimize nokta atışları yapmalıyız.
yıkamadım bir turlu seni
bütün güreşleri kazanmış pehlivansın sen
aklin kısır döngüsü,
beynin kördüğümlenişi,
sanki ne varsa sürekli bir susma hali;
bana, ben gibi saplanıp; öylece kanimi akıtan ama,
er geç katili olacağım, amansız bir düşmansın sen.
Kullanıcı avatarı
ecsam

Mesaj gönderen ecsam »

retchop yazdı:Bence doğru yoldasın. Profesyonel bir yardım eşliğinde devam edersen daha hızlı ilerleme kaydedebileceğini düşünüyorum.

Sosyal Fobikler olarak çoğunlukla karşılaşmadığımız veya nadiren karşılaştığımız durumlarda nasıl hareket edeceğimizi bilememekten ötürü aşırı kaygı duymakta ve bu da bizi bir kısır döngü içerisine sokmakta. Bu kısırdöngüler çeşitli psikolojik faktörlerin de etisiyle zaman içerisinde öğrenilmiş çaresizlikler haline dönüşmekteler. Sosyal fobi olarak yaşadığımız çeşitli sıkıntıları, öğrenilmiş çaresizlikler olarak adlandırırsak ki bence adlandırabiliriz, en çok çaresiz kaldığımız konuları belirleyerek çeşitli ödevleri; profesyonel yardımların nezaretinde uygulayabilirsek; bu çaresizlikleri çaresizlik olmaktan çıkarmaya başlamış oluruz kesinlikle. Kalıcı tedavimiz ancak bu şekilde olacaktır zaten. Bu yolda ihtiyacımız olan en önemli özelliklerse, sabır, kararlılık ve çalışkanlık.

Yukarıda teorik olarak yaptığım açıklamayı kendimden bir örnek vererek daha anlaşılır hale getirmem gerekirse, ben bir sosyal fobik olmama rağmen bir milyon kişinin önünde dahi rahatça şiir okuyabilirim veya şarkı söyleyebilirim. Neden? Çünkü bunu çocukluğumdan bu yana yapmaktayım ve iyi yaptığım konusunda da oldukça fazla olumlu eleştiri aldım. Gel gelelim toplum önünde konuşmak benim için dünyanın en zor işi. Neden? Çünkü hayatımda pek az kez topluluk önünde konuşma yaptım. Olumsuz eleştiriler ve aşırı önemseme ile de bu durum bir öğrenilmiş çaresizlik haline geldi bende.

Anlatmak istediğimi toparlayacak olursam, öğrenilmiş çaresizliklerimizden kurtulmak istiyorsak, ecsam arkadaşımızın yapmaya çalıştığı şekilde çeşitli "üstüne gitme stratejileri" geliştirip bunları sabırla, kararlılıkla uygulamalıyız. Yani çaresizliklerimize nokta atışları yapmalıyız.
bu yazından şöyle çok önemli bir sonuç çıkardım:
toplum içindeki durumlarda nasıl davranıldığını bilmediğimiz için sıkıntı yaşıyoruz. Yani toplum adabı konusunda yetersiziz. bu konuda kendimizi geliştirmemiz lazım.