İNSANLAR BENCİLDİR

Sosyal fobiyi yenenler..Hastalığı yenme sürecinde yaşadıklarınız..Söylemek istedikleriniz..
bulutlu gökyüzü

Re: İNSANLAR BENCİLDİR

Mesaj gönderen bulutlu gökyüzü »

valla bende benciilm ne yalan söyliyim :D
Kullanıcı avatarı
joseraul

Mesaj gönderen joseraul »

Anqel yazdı:Benim atam homo habilis değil.Bildiğin kıllı maymun.

Konu ve yorumların çoğu saçma.3-5 şey öğrenmiş insanların Harvard Profu edasında kesin bil dille yazması ve var adlı vatandaşın bunlara dikkat etmeyipte kendi bencilliğini gösterip olayın din kısmına taşıyacak yobaz bencil insanlar imasında bulunduğu kişilerden biri olarak bunu dile getirmeden edemedim.
Sevgili Anqel kıllı maymundan gelmedik kıllı maymunlar ile aynı atadan geliyoruz :)

Şaka bir yana bilim bunları gayet güzel açıklıyor mesela ben bazı primatlara hayret ediyorum sosyal ilşkileri biz insanlara çok benziyor.

Bencillik malesef evrenin kendisinde var hatta mesela somalide büyük şirketlerin küresel sermayelerin uyguladığı gıda politikaları yüzünden (tabi kuraklıkta var) yüzbinlerce çocuk insan açlıktan ölüyor.
remus

Mesaj gönderen remus »

Tabi ki her insan gibi bir sfli de bencildir ama bizim sorunumuz(!) bu bencilliği dışarı vuramamak ki suçluluk,eziklik duygularımızın temelinde bu yatıyor. Oysa bencilliğimizi diğer insanlar gibi uygulamaya dökebilsek bilinçaltımızda birikmeyecek.Kuş gibi hafif olacağız yani :)

joseraul yazdı:
insan tabiki bencildir bu bilinen bir gerçek insanların ataları homo habilisler afrika çöllerinde yaşıyorlardı ne büyük pençeleri ne büyük dişleri vardı ne hayvan avlayıp etini yiyebiliyorlardı ne bonobolar gibi büyük ekinlerin köklerini yiyebiliyorlardı hayvan leşlerinden kalan kemiklerin üstündekilerle besleniyorlardı. Bu milyonlarca süren açlık çaresizlik ve bilinç ile süren evrim insan cinsinin bugünkü bencil haline getirdi.
2001:A Space Odyssey filmini izlemeni tavsiye edirim homo habilisin evrimine farklı bir açıdan yaklaşmış :)
Kullanıcı avatarı
joseraul

Mesaj gönderen joseraul »

Tşk. Filmi bulup seyretmeye çalışacağım :)
Kullanıcı avatarı
juanpr

Mesaj gönderen juanpr »

sercan266 yazdı:Aslında insanlar bencildir Ölüm anında bile kendilerini düşünürler belki de acaba Cennet mi gideceğim yer yoksa cehennem mi ? Hiç birisi düşünmez acaba kalan üzülecek mi diye ölmek bencilliktir. Belki de kalmakta bencilliktir? Belki de sevmekte bencilliktir? Belki de Belki de "Sencil" olmak bile bencilliktir düşünürsen? Kim bilir belki de? Sorular bencilliktir, Cevaplar Bencilliktir, Susmak bencilliktir, Belki de... Hayat... Yaşamak bencilliktir? Bence Bencil olmamak bencilliktir, Bencil olmadan yaşamak mümkün değildir. Nasılda demişler "Kendin için yaşamazsan başkası için birşey yapamazsın."
haklısın,
ama ölüm başka şeydir ve kendini düşünmekten baska caren yoktur:) ayette de geçer kıyamet zamanında herkes kendi derdine düşer..
'Kişi o gün kardeşinden, anasından, babasından, karısından ve oğullarından kaçar.” (Abese: 34-35-36)

bencil olmaktan baska secenegimiz yok aslında,bu dünyaya yalnız geldik ve yalnız ölücez,her koyun da kendi bacagından asılacak..
bencillikten kasıt eğer benlik yani ego ise ozaman herşeyin içinde o vardır zaten,belki sevmk de bencilliktir demişsin evet aynen öyle,karşılıksız sevgi her insanın harcı degildr,her zaman karşılık bekleyerek severiz maddi veya manevi karşılık farketmez..
karşılıksız sevenler,bencil olmayanlar zaten hakiki sevginin ne oldugunu çözmüş olanlardır,o sevgide sen ben de kalmaz artık seven, sevilen,sevdiren 'bir' olur..
onun dışında dedigin gibi bencillik dünyanın kanunu gibi bişeydir..:)
Tahterevallinin diğer ucuna oturarak sayemde yükselen insanlara;
canımın sıkıldığında kalkabileceğimi söyleyin..
[ Neyzen Teyfik ]
folder

Mesaj gönderen folder »

doğanın kuralı bencillik. bencillik yani ben merkezcilik. her canlı ben merkezci düşünür. misal karadul adlı örümcek eşiyle çiftleştikten sonra onu genellikle yermiş. başka bir misal: bir sinek yumurtalarını karıncaya enjekte ediyor. yumurtalar lavraya dönüşerek karıncanın beynine doğru ilerliyor ve karıncanın beyniyle beslenerek yaşamını sürdürüyor. sonuç olarak karınca zombi'ye dönüşüyor. *** hayvanların birbirini yemesi bile ben merkezcilik. doğa böyle bir sürü acımasızlıkla dolu. bencilliğin kaynağı oraya dayanıyor :)

insanları anlamanın yolu hayvan belgeseli izlemekten geçer. hayvanların hayatlarını idame ettirmeleri için birbirlerini yemeleri gibi insanların sosyal ilişkileride ben merkezcilik üzerine kuruludur. ama sosyal ilişkilerde bencillik kontrol edilebilir bir şeydir. yemek yeme ihtiyacı vs. gibi bir zorunluluk değildir. bencilliği en aza indirmek gerekli.

sözün özü diyeceğim şu: burdan tüm insanlara sesleniyorum. tamam tavukları ve onların doğmamış çocuklarını(yumurtalarını) yiyor olabiliriz. ve yerken aldığımız lezzet dışında başka bir duyguda hissetmiyor olabiliriz. bu konuda benciliz ama sosyal ilişkilerimizde bencil olmamıza gerek yok. bari sosyal ilişkilerde hayvanlaşmayalım değil mi? biraz insan taklidi yapalım?