İNSANLAR BENCİLDİR

Sosyal fobiyi yenenler..Hastalığı yenme sürecinde yaşadıklarınız..Söylemek istedikleriniz..
Kullanıcı avatarı
sercan266

İNSANLAR BENCİLDİR

Mesaj gönderen sercan266 »

Aslında insanlar bencildir Ölüm anında bile kendilerini düşünürler belki de acaba Cennet mi gideceğim yer yoksa cehennem mi ? Hiç birisi düşünmez acaba kalan üzülecek mi diye ölmek bencilliktir. Belki de kalmakta bencilliktir? Belki de sevmekte bencilliktir? Belki de Belki de "Sencil" olmak bile bencilliktir düşünürsen? Kim bilir belki de? Sorular bencilliktir, Cevaplar Bencilliktir, Susmak bencilliktir, Belki de... Hayat... Yaşamak bencilliktir? Bence Bencil olmamak bencilliktir, Bencil olmadan yaşamak mümkün değildir. Nasılda demişler "Kendin için yaşamazsan başkası için birşey yapamazsın."
Hayat 3.5 ile 4 arasındadır.Ya korkup üçbuçuk atarsın ya da dört dörtlük yaşarsın.
omerer

Re: İNSANLAR BENCİLDİR

Mesaj gönderen omerer »

başkaları için değil kendin için yaptıkların takdir edilir.
var

Mesaj gönderen var »

Eee? Sosyal fobiyi yenmiş mi oldun şimdi?
feraye

Mesaj gönderen feraye »

evet insanlar bencil ve oldukça patavatsızlar. kimsenin takdirini, saygısını kazanmaya çalışmadan, kendine saygını koruyarak yaşamalısın, zaten böylece başkalarının saygısını da kazanmış olursun.
Kullanıcı avatarı
Diren

Mesaj gönderen Diren »

feraye yazdı:evet insanlar bencil ve oldukça patavatsızlar. kimsenin takdirini, saygısını kazanmaya çalışmadan, kendine saygını koruyarak yaşamalısın, zaten böylece başkalarının saygısını da kazanmış olursun.
demesi kolay abla. eğer başkalarının saygısını önemsemeseydik ne sen bu sitedeydin ne ben.
feraye

Mesaj gönderen feraye »

haklısın Diren en azından düşünceyi zamanla benimsemeye çalışmak gerekir. kimsenin kimseyi taktığı yok herkes kendisi için yaşıyor biz hariç.
Kullanıcı avatarı
cewdetabi

Mesaj gönderen cewdetabi »

var yazdı:Eee? Sosyal fobiyi yenmiş mi oldun şimdi?
ne alaka?
var

Mesaj gönderen var »

cewdetabi yazdı:
var yazdı:Eee? Sosyal fobiyi yenmiş mi oldun şimdi?
ne alaka?
Ben de onu diyorum ne alaka?
tonyukuk

Mesaj gönderen tonyukuk »

Bencil olmayan insan var mıdır ? Bir yerden sonra herkes kendi menfaatini düşünür. Önceliklerine göre davranır.
Kullanıcı avatarı
kaşif

Mesaj gönderen kaşif »

evrendeki yaşamın devamı için belli derecede bencillik, hayatın olmassa olmazı bence..uç bir örnek verim : Mesela mevlana hz lerini düşünün..onada bencil diyebilirsiniz..sonuçta herkese kucak açan ve herkesin iyiliğini isteyen mükemmel insan, evet ama "bunu Allah katında daha iyi biri olmak için yapıyor" bile diyebilirsiniz..bu felsefenin sonu yok onun için..bencillikte bir noktaya kadar hayatî bir önem taşıyor..o kadar bencillik hayatın olmassa olmazı..en uç örneği vereyim =)))) : Kur'an da; Allahın kendini beğendiğini ve insanları/cinleri de O' nu beğenmeleri için yarattığını yazar..bencillik, temelinde bencillik değildir, "benlik" tir..bunu abartırsanız bencillik olur
Kullanıcı avatarı
dreams

Mesaj gönderen dreams »

sosyal fobililer de bencildir her insan gibi [smilie=buba.gif]
İnsan neden aldanıyor herşeye ?
Kullanıcı avatarı
joseraul

Mesaj gönderen joseraul »

sercan266 yazdı:Aslında insanlar bencildir Ölüm anında bile kendilerini düşünürler belki de acaba Cennet mi gideceğim yer yoksa cehennem mi ? Hiç birisi düşünmez acaba kalan üzülecek mi diye ölmek bencilliktir. Belki de kalmakta bencilliktir? Belki de sevmekte bencilliktir? Belki de Belki de "Sencil" olmak bile bencilliktir düşünürsen? Kim bilir belki de? Sorular bencilliktir, Cevaplar Bencilliktir, Susmak bencilliktir, Belki de... Hayat... Yaşamak bencilliktir? Bence Bencil olmamak bencilliktir, Bencil olmadan yaşamak mümkün değildir. Nasılda demişler "Kendin için yaşamazsan başkası için birşey yapamazsın."
Sevgili dostlar insanların ölürken bile cennet cehenmem hayali ile ikilemde kalması zaten sorunların temelini teşkil eder. Bana göre cennet ve cehenmen sadece bir mit bir hikayedir aslı olmadığı kesindir.

Aslında bu dünya başka bir yerin cehennemi bile olabilir mesela biz SF liler için cehennem değilmi :)

insan tabiki bencildir bu bilinen bir gerçek insanların ataları homo habilisler afrika çöllerinde yaşıyorlardı ne büyük pençeleri ne büyük dişleri vardı ne hayvan avlayıp etini yiyebiliyorlardı ne bonobolar gibi büyük ekinlerin köklerini yiyebiliyorlardı hayvan leşlerinden kalan kemiklerin üstündekilerle besleniyorlardı. Bu milyonlarca süren açlık çaresizlik ve bilinç ile süren evrim insan cinsinin bugünkü bencil haline getirdi.

Aslında durum her geçen gün iyileşmekle birlikte insan binyıllar sonra bugünkü durumundan başka bir durumunada evrilebir yaftalamayan yargılamayan özgür bencil olmayan bir ortak akıl bulabilir. Ama şimdilik bu ütopyaların bize bir faydası yok onun biz SF liler bir anca önce başkalarını suçlamadan kendimiz için iyi olacak bir şeyler üretmeliyiz.

Bunları titreyelim ve kendimize gelelim diye söylüyorum sevgili dostlar. [smilie=cool.gif]
var

Mesaj gönderen var »

joseraul yazdı:Sevgili dostlar insanların ölürken bile cennet cehenmem hayali ile ikilemde kalması zaten sorunların temelini teşkil eder. Bana göre cennet ve cehenmen sadece bir mit bir hikayedir aslı olmadığı kesindir.
Umarım, bencil insanlar yüzünden bu konuya müdahale etmek zorunda kalmayız. Çünkü bencil insanlar, kendi düşüncelerini yegane doğru olarak kabul ettirmeye çalışırlar.
Bunları titreyelim ve kendimize gelelim diye söylüyorum sevgili dostlar. [smilie=cool.gif]
Bence forumda titremek isteyen pek kimse yoktur.
Kullanıcı avatarı
joseraul

Mesaj gönderen joseraul »

var yazdı:
joseraul yazdı:Sevgili dostlar insanların ölürken bile cennet cehenmem hayali ile ikilemde kalması zaten sorunların temelini teşkil eder. Bana göre cennet ve cehenmen sadece bir mit bir hikayedir aslı olmadığı kesindir.
Umarım, bencil insanlar yüzünden bu konuya müdahale etmek zorunda kalmayız. Çünkü bencil insanlar, kendi düşüncelerini yegane doğru olarak kabul ettirmeye çalışırlar.
Bence forumda titremek isteyen pek kimse yoktur.
Sevgili var ; sanmıyorum zira bizler SF liyiz yani hümanist saygılı efendi başkalarını rahatsız etmek istemeyen insanlar sayılırız, yoksa SF li olmazlık. Eğer saldırgan agrasif davranışlar olursa zaten o kişinin başka sorunları vardır ve forum tarafından cezası verilir.

SF olarak belkide düşünmediğimiz hissetmediğimiz şey kalmadı gibi burada eğer bir gerçek varsa veya bir şey söylenecekse bunu öğrenmek bunu bilmek bunu tartışmak (sakince) bizim hakkımız çünkü en fazla acıyı bu dünyada biz çekiyoruz. Hemde acı çektiğimizin farkındayız.

Titremeyi kendi gelmek yeni bir başlangıç yapmak anlamında kullandım bunu istemeyenler olacağı gibi bu forumlarda ,bunu isteyen bir çok kişide var.
Anqel

Mesaj gönderen Anqel »

Benim atam homo habilis değil.Bildiğin kıllı maymun.

Konu ve yorumların çoğu saçma.3-5 şey öğrenmiş insanların Harvard Profu edasında kesin bil dille yazması ve var adlı vatandaşın bunlara dikkat etmeyipte kendi bencilliğini gösterip olayın din kısmına taşıyacak yobaz bencil insanlar imasında bulunduğu kişilerden biri olarak bunu dile getirmeden edemedim.