Secret-man .. Nasıl yendim !!

Sosyal fobiyi yenenler..Hastalığı yenme sürecinde yaşadıklarınız..Söylemek istedikleriniz..
secret-man

Secret-man .. Nasıl yendim !!

Mesaj gönderen secret-man »

Merhaba,bundan önceki forum post uma bakarsanız,son mesajımın bundan kaç sene önce yazılmış olduğunu görürsünüz.
Benim şuan kız arkadaşlarım var,ve diğer insanlardan çok daha fazla özgüvene sahibim.Zamanında kantine inemez,titremekten insanlarla konuşamazdım.Şuan 24 yaşındayım ve ilk erkek arkadaşım 22 yaşımda olmuştu,o kadar kötüydüm.
Şimdi size sırrımı paylaşacağım.
Sır: Amerika da yazılmış bir kitap olan "oyun : kadın avcılarının gizli dünyasına giriş" adlı kitabı bulmamla başladı,bu kitap Neil strauss tarafından yazılmıştır. Kitap yabancı kızlarla nasıl tanışılacağını anlatıyor,bu kitabı alıp okuduktan sonra,Türkiyede şuan aktif olarak bir kaç tane site var bu konu üzerine.google da arayarak bulup o topluluklara girebiliriniz.
Bu kitabı okuyup,bu konu ile ilgilenmeye başladıktan sonra,2 senelik bir süre içinde,gündüz vakti sokakta yaklaşık 2000 tane kadınla konuştum.Bunu normal insanlar bile yapamıyor,ve bu benim özgüvenimi tavan yaptırdı(tabi önce adres sormayla fln başladım).Şuan sokakta bir kadını durdurduğumda 6-8 dakika onu tanımadıgım halde konuşabiliyorum.Ve aynı bu şekilde sokaktan çevirdiğim ve kız arkadaşım olan kızlar oldu. Tek yapmanız gerek bu kitabı bulmak,ve okuduktan sonra google da araştırıp ilgili topluluklardan bir tanesine katılmak. o sitelerin isimlerini yazmayacağım,bu sizin ne kadar istekli olduğunuzla ilgili ... Ben bu şekilde kurtuldum.Size bir alternatif yol açabildiysem ne mutlu bana.Dönüp nasıl kurtuldugumu yazmak benim vicdani görevimdi,herkese iyi tedaviler.
Kullanıcı avatarı
caferali

Re: Secret-man .. Nasıl yendim !!

Mesaj gönderen caferali »

sokaktan geçen kızlarla konuşunca sf'den kurtulabilecek miyiz yani bu mudur?

sf, bende bu kadar basit değil. mesela şu an 30/40 kişinin karşısında ders anlatıyorum ve bunlar ilkokul çocuğu değil kocaman adamlar. hiç gerilmiyorum çok rahatım ders anlatırken. ama hala sf'liyim. sadece topluluk karşısında konuşma fobimi yendim. o da ders için konuşmada. belki başka bir ortamda sunum yapsam yine zorlanacağım.

ben 24 saat sokaktan kız çevirip konuşmaya başlasam yine de sf'yi yenmiş olmam.

bende sf bu kadar basit değil.
de te fabula narratur
var

Mesaj gönderen var »

caferali'nin de değindiği gibi, önemli olan "piliç çevirmek" değil, sürekliliktir. İhtiyaç duyduğumda kadın veya erkek gözetmeksizin her insanla konuşabildiğim halde "2000 kadın" diye abartmam. Bunu yapabilmem bir gelişme olsa da sosyal fobiyi yenmiş değilim. Şimdiye kadar sadece bir kez 20-30 kişilik bir topluluğa sunum yaptım. Elbette heyecanlandım ama bu herkesin ilk deneyiminde olur. Sonuçta sunumumu başarıyla tamamladım. Ama hala sosyal fobiğim.

Önerilerin için teşekkür ederim. Bahsettiğin gibi sitelerin olduğunu bilmiyordum. Bir takım uyduruk forumlarda "kız nasıl tavlanır" gibi komik yazılara da gülüp geçiyorum. Fakat söz konusu sitelerin içeriğini merak ettim. En azından özelden bana iletirsen memnun olurum.
Bence sosyal fobiyi yenip yenmediğini şöyle ölçe bilirsin; şayet o 2000 kadını arayıp en azından 1000 tanesi ile buluşabiliyorsan ve en azından 100 tanesiyle sürekli görüşebiliyorsan (ki bu sadece kadınlar olmak zorunda da değil) büyük ölçüde atlatmışsın demektir. Peki komşuların (kapı komşusu, apatman komşusu, sokak-mahalle komşusu, karşı bakkal, esnaf, sokaktaki çocuklar) ile aran nasıldır?
Kullanıcı avatarı
manzara

Mesaj gönderen manzara »

gordugum en saçma sfyi yenme hikayesi. diye dusunuyorum.
BEN BENİM
Kullanıcı avatarı
ecsam

Mesaj gönderen ecsam »

caferali yazdı:sf, bende bu kadar basit değil. mesela şu an 30/40 kişinin karşısında ders anlatıyorum ve bunlar ilkokul çocuğu değil kocaman adamlar. hiç gerilmiyorum çok rahatım ders anlatırken. ama hala sf'liyim.
Sosyalfobi çok dallı ve aşamalı bir hastalıktır. Bu hastalığın bir şubesiyle baş edebilmiş olmanız tamamen yendiğiniz anlamına gelmez. Bu çeldirici bir durumdur. lütfen dikkat!
Bu dünya, bir misafirhanedir. Ebedi hayatı isteyenler, misafirhanedeki vazifelerine dikkat gösterdikleri nisbette memnun edilirler.
Kullanıcı avatarı
joseraul

Mesaj gönderen joseraul »

secret-man bu sizin anlattığınızın SF ile alakası yok bundan gençlik kız erkek hikayeleri. SF çok karmaşık çok çapraşık bir sorundur & hastalıkdır. Mesela kişi eşcinsel ise ne olacak veya kadın ise onlarada erkek avcıları kitabı lazım olur o zaman.
secret-man

Arkadaşlar durumu şöyle izah edeyim..ben 22 yaşına kadar erkek arkadaş bile bulamadım sf yüzünden..psikologlara binlerce lira para harcadım . 2000 kadınla sokakta konuşmam ne için işime yaradı ? Sf liler her iki cins karşısında da sorun yaşarlar,ama erkek sf liler için,kadınlarla konusmak erkeklerle konuşmaktan daha fazla zorluk demek.
bana göre bir insan için en zor şey sokağa çıkıp yoldan bir kadın durdurup ona "seni oradan gördüm ve bunu söylemek istedim,güzel bir tarzın var" ,"seni oradan gördüm ve bunu söylemek istedim,çok sevimlisin" tarzı iltifatlar etmektir... bu bir erkeğin yapabileceği en korkunç şey !! eğer bunu yapabilirseniz,diğer her şeyi de yaparsınız ! çünkü bundan korkuncu yok..bu sosyal fobili olmayan insanlar için de çok korkunç bir şey. tabii ben dozajı yavaş yavaş yükselttim,önce adres sorarak,sonra yavaş yavaş bir konu hakkında fikirlerini sorarak,sonrada bu şekilde konuşma başlatmaya başladım... nasıl bunun saçma bir yol oldugunu düşündünüz anlamadım.
Kısacası kendimi en zor ve en rezil durumlara soktum ve artık aştım diyebiliorum,çünkü bir erkek için bunu yapmaktan daha zor bir şey yok. bu yöntemle 3 ayda bile çok rahat bir insan olabilirsiniz.benim 1- 1.5 yıldır hiç sosyal fobim yok,tamamiyle rahat bir insanım.Bazıları "saçma" diyebilir ,o zaman kendi "mantıklı" yolunuzda devam edebilirsiniz ;)
sevgiler...

(şuan yoldan çevirdiğim bir kadın ile 8-10 dakika sohbet edebiliyorum)(olaya "olabilecek en korkunç durumun üzerine gitmek" olarak bakarsanız olay kafanızda netleşebilir,sonuçta aynı sınıfta/işteki insanlarla konuşmak,sokaktaki tamamıyla yabancı oldugumuz insanlarla konuşmaktan daha kolay)(doktorlarda bunu öneriyor,gidin 10 tane yabancıya adres sorun vs gibi,ben sadece bu durumu ileri bir noktaya taşıdım)(eğer sokaktaki insanlarla konuşabilirseniz,sınıfınızdaki insanlarla hayli hayli rahat olursunuz)(sokaktan geçen bir kızı durdurup iltifat etmek,1000 kişinin önünde konuşma yapmaktan çok daha zor)
tonyukuk

Mesaj gönderen tonyukuk »

yaa yazdı:gordugum en saçma sfyi yenme hikayesi. diye dusunuyorum.
Yav adam kendince işe yarayan birşeyi paylaşmak istemiş; saçma vs diye yüklenmeyelim; bilakis teşekkürler
var

Mesaj gönderen var »

secret-man yazdı:olaya "olabilecek en korkunç durumun üzerine gitmek" olarak bakarsanız olay kafanızda netleşebilir,sonuçta aynı sınıfta/işteki insanlarla konuşmak,sokaktaki tamamıyla yabancı oldugumuz insanlarla konuşmaktan daha kolay
Kesinlikle yanılıyorsun. Aksine kuvvetle muhtemelen bir daha asla görmeyeceğin bir insana iltifat etmek veya herhangi bir konuda konuşmak çok daha kolaydır. Çünkü bir daha görmeyeceksindir. Asıl rahatlık budur. Sen hele bir söyle, yukarıda dediklerimi yapabiliyormusun? O zaman derim ki bu adam bir şeyleri aşmış.
secret-man

"var" ,bir kez denemen yeterli anlaman için :) paraşütle dağdan atlamaktan farkı yok. hangisi zor diye tartışacak değilim,bana göre bu zor.bilgisayar başında sana öyle geliyor. 1000 kişi ye değil 10.000 kişiye karşıda yaparım ben konuşmayı .. nitekim okulda da tek başıma sunum yapıyorum. Normal sosyal insanlar sunum yapabiliyor,ama dışarıca yabancılarla konuşmak konusunda büyük korkular yaşıyorlar mesela.
Kısacası ,böyle bir sistem var,ezik utangaç insanları ,karşı cins ile iletişim konusunda harikalar yaratacak dereceye getiren,isteyen uygular,istemeyen kendi yöntemiyle gider,bana göre en hızlı çözüm yolu bu.bana seninle hangisi zor diye tartışmak bir şey kazandırmaz,ben zaten kurtuldum bu illetten bahsettiğim yöntemle..geride kalanlar düşünsün.benimkisi bir öneri.
var

Mesaj gönderen var »

"var" ,bir kez denemen yeterli anlaman için
Neyi?
secret-man

Galiba cinsiyetin kadın..
farkına varmadıysanız bilmenizi isterim,dünyanın her yerindeki erkekler için en en en korkunç olan şey,yabancı kadınlarla konuşma başlatmaktır.en korkuncuna alıştırsanız kendinizi topluluk onunde konusmak gibi daha basit olanlarını kolayca yaparsınız.
itiraz edenler olabilir ama önce sokakta yürüyen bir kadınla konuşmayı deneyip sonra konuşsunlar.
araştıranlar böyle bir yol oldugunu görebilirler,size iyi çalışmalar.
var

Mesaj gönderen var »

Yolda yürüyen, durakta bekleyen bir kadınla konuşmakta sıkıntı yaşamam. Daha önce de vurguladığım gibi, benim sıkıntım herhangi bir konuşma/dinleme eyleminden (ki biz buna sohbet deriz) hoşlanmamam. Benim için en büyük eziyet tekrar görmek zorunda olduğum birisiyle konuşmaktır. Çünkü kaçış yoktur, kurtuluş yoktur. O gün kötü olabilirsin ama kötü olduğun için soğuk davranırsan bu tavrın sana yapışır. Anladın mı? Bu yüzden diyorum ki tanışmak fasa fiso. Buradaki her sf'li erkek doğru davranışları öğrenerek herhangi bir kadınla tanışabilir. Asıl sorun ilişkileri güçlendirebilmek ve sürdürebilmektir. Biz buna kaynaşmak deriz ve sosyal fobiklerin en çok sıkıntı yaşadığı ikinci şey kaynaşmaktır. Umarım anlamışsındır. Çünkü şimdiye kadarki hiç bir soruma yanıt alamadığım için bundan sonra anlatmaya çalışmayı düşünmüyorum secret-man'ciğim.
secret-man

ben sosyal-fobiden kurtulma yolunu söyledim,nasıl kaynaşılır,ortamda döktürülür ü değil ! Eğer bunu yaparsanız,hiç bir yerde utanmayacağınızı söyledim ! ilişkileri kuvvetlendirmek zamanla öğrenilen bir şey.
bir araştırmaya göre "dünyada erkeklerin yüzde 90 ı yabancı kadınlarla konuşmak yerine uçaktan atlamayı tercih ediyorlar"...var cıgım.
var

Mesaj gönderen var »

Bu yüzden mi ısrarla süreklilik konusunda sorduğum soruyu geçiştiriyorsun?

"Bir araştırmaya göre secret-man %87.4 sallıyormuş. "
İnandın mı? Ben inanmadım. Gerçek ve güvenilir kaynağı olmayan hiç bir şeye inanmam.