Sosyal fobi yenilebilir

Sosyal fobiyi yenenler..Hastalığı yenme sürecinde yaşadıklarınız..Söylemek istedikleriniz..
revenger332

Sosyal fobi yenilebilir

Mesaj gönderen revenger332 »

Arkadaşlar ben bu foruma ilk girdiğimde sizler gibi bir sfliydim. Nekadar zor bir hastalık olduğunu çok iyi biliyorum. Yıllarca çektim bu berbat hastalığı. Öyle ki zaten kişilik olarak ve ilgi alanları olarak yaşıtlarımdan çok farklı olan ben bu hastalıkla birlikte iyice içime kapanıp yalnızlaştım. Aylarca sadece tek bir arkadaşla , onunla da haftada-iki haftada bir görüştüğüm zamanlar oldu. Kendime güvenim zamanla dip yapmıştı. Ama bir şekilde bendeki bu durumun bir hastalık olduğunu öğrendim ve bunu aşmak için ne gerekiyorsa yapmaya çalıştım. Yaklaşık bir yıl tedavi gördüm. 17 yaşlarında olmam benim için bir avantajdı. Ama her insanın seveceği cinsten biri değildim(sf etkisi ile oluşmuş bir düşünce değil malesef gerçek), hiçbir şeyi sorgulamadan kabul etmeyen, sorgulamayan-düşünmeyen insanları yok sayan bir insandım. Sf yüzünden kendimi sefil etmekle kalmayıp etrafınca kaçık, soğuk olarak bahsedilen biri olmuştum. Benimle bir insan istese de muhabbet edemezdi. Anlayacağınız hapı yutmuş durumdaydım. Ama inanmadığım ilaç tedavisi gerçekten işe yaramıştı. Uzun zaman sonra kendimi hiç oladığım kadar mutlu hissetmiştim. Okuldaki arkadaşlarıım dahi benim yeni halim karşısında yaptığım onca şeyi unutup bana iyi davranmaları benim için çok büyük bir motivasyon kaynağı olmuştu. Dersaneye yeni başladığım bir döneme gelmişti bu zaman dilimi. Dersanede sınıfımda ve diğer sınıflarda neredeyse herkes tarafından tanınan biri olmaya başlamıştım. Kendimi sosyal ortama bilinçli olarak bıraktıkça daha da açılıyordum. Önceden 5 yıllık hocamla tek kelime konuşmayacak halde olan ben okulda ve dersanede neredeyse tüm hocalarla muhabbet eder hale gelmiştim. Kendimi zorladıkça çok şey değişti. Bu okul başarıma da yansıdı ayrıca. Şu anda tıp fakültesinde okuyorum. Gayet sosyal ve rahat biriyimç Ve artık görüyorum ki sf insanı o kadar zor şartlara dayanacak şekle getiriyor ki , onu yendiğiniz zaman sfnin hayatınızdan çaldıklarını fazlasıyla geri alacak kadar güçlü oluyorsunuz.
unnamedhouse.blogspot.com
hammurmihi

Re: Sosyal fobi yenilebilir

Mesaj gönderen hammurmihi »

Evet sf insanı güçlendiriyor. Kalbi de öldürüyor mu dersin. Hafiften kösele gibi hissediyorum da kendimi.
revenger332

Mesaj gönderen revenger332 »

Kalbi öldürüyor mu bunu neye göre söylüyorsun bilmiyorum. Ama şunu kesinlikle söyleyebilirim, insanı çok fazla yıpratıyor, bu ne kadar uzarsa etrafındaki insanların duygularına karşı duyarlılığını yitiriyorsun. Empati yeteneğin çok gelişmiş olmasına rağmen düşüncelerinin aniden değişmesi bunu biraz güçleştiriyor. Ayrıca benim ergenlik dönemini şu lanet sf yüzünden hiç flörtüm olmadan geçirmiş olmam nedeiyle halen nasıl flört edeceğimi bilmiyorum. Tedaviye ilk başladığım sırada biriyle epey yakınlaşmama rağmen başarısız ve komik bir girişimdi. İlaç korku ve kaygıyı bir anda ortadan kaldırınca pimi çekilmiş bomba gibi dolaşıyordum etrafta. Bu sosyal çevreye çok hızlı girmemi ve insanların dikkatlerinin üzerimde toplanmasını sağladıysa da kızı korkutmuştum. En yakın iki dostum diyebileceğim insanlar kız ama daha halen düzgün bir ilişki kuramıyorum. Komik geliyor insana.
unnamedhouse.blogspot.com
diktac

Mesaj gönderen diktac »

İnşallah bir gün bizde yeneriz.
O sf flörtü falan çok engelliyor.Elime çok fırsat geçmesine rağmen sf yüzünden sevgilim olmadı.Bana teklif eden birisi olmuştu.Sonra benim sıkıcı biri olduğumu söyleyerek ayrıldı.Gerçek arkadaşlıklar lisede başlar diyorlar.Lisedeyim ve hiç arkadaşım yok :(