Bende sosyal Fobiyi Yendim!!

Sosyal fobiyi yenenler..Hastalığı yenme sürecinde yaşadıklarınız..Söylemek istedikleriniz..
alen34

Bende sosyal Fobiyi Yendim!!

Mesaj gönderen alen34 »

Merhaba arkadaşlar herkese.Birzamanlar bende foruma çok girer devamlı okur düşnürdüm acaba bu rahatsızlığı yenebilecekmiyim diye....
Şuan sosyal fobiyi tamamen yendim iyi bir işim var evlendim vs.orta okul yıllarımdan beri sf yi yaşıyordum.Lise sondayken bi programda sfyi anlatıyodu doktor ozaman dedimki bu belirtiler bende var bende sfliyim demekki dedim sene 2000 di sanırım.En çok benim rahatsız eden yüzümün kızarmasaydı yüzümün kızaracağından çok korkardım ama hiç bir zaman kendimi sosyallikten koparmadım.Basketbol oynuyodum spor yapıodum arkadaş ortamım vardı.Üniversite yıllarımda iyice arttı sf bende yemekhanede yemek yiyemicek seviyeye yolda yürürken acayip derecede zorlanma seviyesine kadar gelmiştim.Niye ben böyleyim diye düşnüyodm tek kendimin böyle olduğunu düşünüyodum.Karar verdim doktora gitmek istiyordum.Tabiki buna karar vermem de baya bi zor oldu.Ama sonunda gittim doktora ....Üniversite hastanesine gittim muayne olcam giderken ama hep dönsemmi acaba diye düşündüm zorladım kendimi gittim.Doktorun odasına girdim bide ne görim 5-6kişi içerde oturuyo doktorla birlikte .Meğersem onlar asistanmış ben doktora derdimi anlatırken baktım hiç biri benim yüzüme bakmıyo sf li birisine bakmak ona sövmek gibi bişe tabiki onlarda anladı derdimi anlattm çıktım ilaç yazdı doktor bi umutla ilaçlarımı kullanmaya başladım hmen etki edeceğini zannediyodum ama tabi umduğum gibi olmadı ilaçların ben çok bi etkisini gördüğümü söyleyemem .Daha sonra yine gittim doktora yine ilaç falan olmadı.Artık ailemede açtım konuyu annem babam çok destek oldular Allah onlardan razı olsun..çok zor güler yaşadım potansiyelimi ortaya çıkaramadım.son iki yılda baya sıkıtılı olaylarda yaşamama rağmen sfyi tamamen yendim.Annemi kaybettim,trafik kazası geçirdim,Bamamın başkasıyla evlenmesine şahit oldum,Eşimle bi süre bi araya gelemedik iş yüzünden falan bir sürü sorunla boğuşmama rağmen sfyi yendim..Şimdi okuyanlar kıs kesde nasıl yendiğini anlat diyo biliyorum..Bence bunun ilaçla tedavisi mümkün değil.Üstüne gitmek yardımcı olacaktır bana göre sf yi yenmek için en dibe vuracaksın okadar rahatsız edecek ki seni savaşmak için bi nedenin gayen olacak.Ben uzun süre üstüne gittim tabiki en önemli şey ise arkadaşlar zaman...Sf nin çözümünde zaman çok önemli zamanla insan bazı şeylerin farkına varıyo aslında düşündüğü şeylerin gerçek olmadığını zamanla görüyo..Herkesin inancına saygım sonsuzdur ama bana namaz ve Allaha dua etmenin çok faydası oldu kesinlikle annemin babamın duasını rızasını aldığımı düşünüorum onlarda çok da ettiler bana..Bu korkunun üstüne giderken zamanlada aslında düşüncelerin zannetiğimiz gbi olmadığını anlicaz korkulacak bişe olmadığını anlicaz ama tabiki sabırlı olmak gerekiyo başka bi çözümü yok bence askerlik gibi herkesin hikayesi farklı çözüm şekli farklı olabilir bu benim yaşadığım ve tecrübe ettiğim şeyler herkes aynı şeyleri yaşicak aynı şekilde çözecek diye bişe yok.Buraya girmeyeli baya uzun zaman oldu.Benim mücadelem 13 sene sürdü ama galip geldim şükürler olsun inşallah bu dertten muzdarip olan herkes şifasını bulur Allah yar ve yardımcınız olsun....
Kullanıcı avatarı
divercans

Re: Bende sosyal Fobiyi Yendim!!

Mesaj gönderen divercans »

Merhabalar. Peki kaybettiğini düşündüğünüz olumlu bir özellik var mı pişman olunabilecek sf'yi yendiğinizde. Merak etmekteyim.
özgürlük için...
alen34

Mesaj gönderen alen34 »

Sfli olan herkesmi öle yoksa sadece benmi öyleyim bilmiyorum ama çok vicdanlı duygusal bi insandım halada öyleyim kaybettiğim bi özellik olmadı aksine bi çok özellik kazandım bence
Kullanıcı avatarı
neclaaa

Mesaj gönderen neclaaa »

tebrikler... [smilie=derisive.gif]
sfyi yenenler buradakilere motivasyon amaçlı dönüş yapmalılar sizin gibi. bitmez bir dert olmadığı görülsün.
inanç noktasında ben de kesinlikle size katılıyorum. dua ve duada ısrar. ben de şimdi yüzde 75-80lerdeyim. inşallah sfnin tamamen bittiğini de görürüm.
Bir kapının kapalı olduğunu anlamak için o kapıyı itmek gerekir.
Montaigne
revenger332

Mesaj gönderen revenger332 »

Sfyi tamamen ortadan kaldırmanın yolu onun altında yatan sebeplerin ortadan kaldırılmasıdır. Bunu da bi psikiyatrist yada psikolog yapabilir.
unnamedhouse.blogspot.com
aliek

Mesaj gönderen aliek »

Sfyi yenmem için tek ihtiyacım bir arkadaş, beni destekleyen içten dinleyen, gezip kafamı dağıtabileceğim bir arkadaşım olsa sf kalmaz bende.
revenger332

Mesaj gönderen revenger332 »

aliek yazdı:Sfyi yenmem için tek ihtiyacım bir arkadaş, beni destekleyen içten dinleyen, gezip kafamı dağıtabileceğim bir arkadaşım olsa sf kalmaz bende.
Beni gerçekten anlayan bir dostum vardı sf olduğum zamanlar. Hatta bu kişi bir kızdı. Hemcinslerime göre beni daha iyi anlamasına rağmen terapi yapamayacağı aşikardı. Yani bir arkadaş , bir dost gerçekten çok lazım oluyor. Ancak sfyi yenmemizi sağlamıyor. Bu gidip bir doktora ciddi ciddi tedaviye başlamayı gerektiriyor. Geç kalmamakta da fayda var. Kemale erdikten sonra yaşın, hayatın boyu ilaçlarla yaşamak zorunda da kalabiliyorsun.
unnamedhouse.blogspot.com
aliek

Mesaj gönderen aliek »

revenger332 yazdı:
aliek yazdı:Sfyi yenmem için tek ihtiyacım bir arkadaş, beni destekleyen içten dinleyen, gezip kafamı dağıtabileceğim bir arkadaşım olsa sf kalmaz bende.
Beni gerçekten anlayan bir dostum vardı sf olduğum zamanlar. Hatta bu kişi bir kızdı. Hemcinslerime göre beni daha iyi anlamasına rağmen terapi yapamayacağı aşikardı. Yani bir arkadaş , bir dost gerçekten çok lazım oluyor. Ancak sfyi yenmemizi sağlamıyor. Bu gidip bir doktora ciddi ciddi tedaviye başlamayı gerektiriyor. Geç kalmamakta da fayda var. Kemale erdikten sonra yaşın, hayatın boyu ilaçlarla yaşamak zorunda da kalabiliyorsun.
Bir tane teyzeoğlum vardı, şu an konuşmuyorum aramız açık. Aramız iyiyken beraber dışarı çıkar bir yerlere gider sohbet ederdik, kafam dağılırdı, bir ara çok fazla görüşür olduk özgüvenim epey artmıştı. Şu an onunla görüşmüyorum ve görüştüğüm hiç bir kimse yok özgüvenim aşırı düşük. Kendimi dışlanmış, kenara itilmiş, çevreye olumlu veya olumsuz hiç bir etkisi olmayan biri olarak görüyorum.
diktac

Mesaj gönderen diktac »

Tebrik ederim.İnşallah bir gün bizler de yeneriz. :(
Forumun şimdilerde ölü gibi.Herkes kurturdu mu acaba ya :(