Sosyal fobiden kurtulmanın tek çaresi.***

Sosyal fobiyi yenenler..Hastalığı yenme sürecinde yaşadıklarınız..Söylemek istedikleriniz..
dogukan

Sosyal fobiden kurtulmanın tek çaresi.***

Mesaj gönderen dogukan »

Bence Sosyal fobiden kurtlmanın tek çaresi başımıza birşeylerin gelmesine izin vermek. Risk alarak, reddedilmeyi göze alarak insanlara arkadaşlık teklif etmek. Kendimizi alay edilemez, reddedilemez, küçümsenemez yapabilmek için hiçbir şey yapmıyoruz. Ne hayat ama hiç risk almadan bir köşede sessiz sakin, aman bana bir şey olmasın, aman insanlar bana kötü bir şey yapmasın aman karizmam çizilmesin diye parmak uçlarında ve güvenli, beşikten mezara kadar yaşayan ölü olup gömülmeyi beklemek. Böyle yaşamaktansa alay edile edile ret cevapları ala ala beni seven ve değer veren arkadaşlar bulurum daha iyi.
sayimin

Re: Sosyal fobiden kurtulmanın tek çaresi.***

Mesaj gönderen sayimin »

artık hiçbir şey bilmiyorum. "alay edile edile ret cevapları ala ala" yalnız kalırsın sonuçta. etrafındaki herkesin güzel ilişkileri, harika dostlukları olur, sen yapayalnız oturursun evinde. binbir türlü riski almışsındır, ama elinde olan tek şey nedir biliyor musun, mis kokulu bir yalnızlık! artık neyle ilgili anlamıyorum. iyileşmek, düzelmek, denemek, kurtulmak, uğraşmak! bi sonuç yok, bi son yok.
dogukan

Mesaj gönderen dogukan »

Sosyal fobi depresyona neden olduğu için Zihinsel enerjimizi ve zamanımızı hep ” ya kötü bir şey olursa” fikrine harcayarak karamsar falcılık yapıyoruz.Bir davranışta bulunmadan ya da insanlarla konuşmadan önce olası olumsuz sonuçlara odaklanmak yerine ben falcı değilim geleceği bilemem diye düşünmeliyiz. Sonuçta işlerin yolunda gitme olasılığı da var.
dogukan

Mesaj gönderen dogukan »

Kendini aşırı koruma SF den kurtulmada en büyük engeldir. Kendinize acımayın. Bırakın başınıza iyi veya kötü bir şeyler gelsin. Olasılıklardan korkmayın. Kendimizi küçük bir çocuğu olası tehlikelerden korur gibi koruyoruz. Bunun nedeni aşırı korumacı ailemizin kişiliğini içselleştirmemiz. Kendini küçük bir çocuğu olası tehlikelerden korur gibi korumak yerine atla hayatın içine sanki insanlar sana saldırmaya çok meraklı. Ailesi ilgisiz olan, çok kardeşi olan ve yetimhanede büyüyen kişiler daha dışadönük, risk almaktan korkmayan, girişken bireyler oluyorlar çünkü kafalarının içinde onları durduran ebeveynler yok. Bir düşünün bakalım, ailenizden izin almadan şehir dışına çıkabiliyor musunuz? Anneniz nerde olduğunuzu bilmezse huzursuz mu oluyor? Yetişkin bir birey olduğunuz halde hala çocuk gibi seviliyor ve korunuyor musunuz? Evhamlarıyla hem kendini hem de sizi huzursuz eden bir anne/baba/kardeş tarafından korkutuluyor musunuz?(Bence böyle yaparak bizi kendilerine bağımlı hale getirerek dizlerinin dibinde kalmamızı istiyorlar) İnsanların size en küçük bir hatanızda, sözlü ya da fiziksel olarak saldıracağını varsaymaktan yoruldunuz mu?
Ailemiz bilinçli ya da bilinçsiz olarak sadık ve itaatkar olmamızı istiyor. Girişken ve bağımsız olmamızı istemiyor aldığımız her nefesi bilmek hep yanımızda olmak istiyorlar. Mükemmeliyetçi beklentilerle bizi strese sokuyorlar. Uyanalım ve kendimize gelelim artık.
Sensizlik

Mesaj gönderen Sensizlik »

dogukan yazdı:Bence Sosyal fobiden kurtlmanın tek çaresi başımıza birşeylerin gelmesine izin vermek. Risk alarak, reddedilmeyi göze alarak insanlara arkadaşlık teklif etmek. Kendimizi alay edilemez, reddedilemez, küçümsenemez yapabilmek için hiçbir şey yapmıyoruz. Ne hayat ama hiç risk almadan bir köşede sessiz sakin, aman bana bir şey olmasın, aman insanlar bana kötü bir şey yapmasın aman karizmam çizilmesin diye parmak uçlarında ve güvenli, beşikten mezara kadar yaşayan ölü olup gömülmeyi beklemek. Böyle yaşamaktansa alay edile edile ret cevapları ala ala beni seven ve değer veren arkadaşlar bulurum daha iyi.
Sosyal fobi diye bir hastalık yok bence, insan kendini etiketliyor ve bu durum bir kısırdöngü haline geliyor. Hassas bir yapı, mükemmeliyetçilik, önyargı gibi saçma şeyler oluşuyor. İnsan kendine hata yapma şansını vermeli. O kısırdöngü bir şekilde kırıldı mı devamı gelir. Cehennem azabını dünyada yaşamak gibi bir şey sosyal fobi denilen depresyon hali.

Doğukan seni tebrik ediyorum, bunu yapabilen insan çekingenliği büyük ölçüde yener. Ama yazdıkların çözümün sadece bir parçasıdır, kişi kendine has teknikler oluşturup çözüm konusunda aşama kaydedebilir.
sayimin

Mesaj gönderen sayimin »

Sensizlik yazdı:kişi kendine has teknikler oluşturup çözüm konusunda aşama kaydedebilir.
Ne gibi teknikler?
Sensizlik

Öncelikle Merhaba Hasan,

Hepimiz farklı bireyleriz ve böyle bir sorunu kişi ancak kendi mücadelesiyle aşabilir. Sonuca ulaşmamız için kendimize özgü bir yol haritası çizmeliyiz. Ben ne kadar çözüm sunsam, onu birebir uygulamakta zorlanırsın elbette. Önce yaşadıklarını gözden geçirmeli insan, herkesin yaşadıklarında ortak noktalar olabilir ama bakınca farklı şeyler olduğunu görürüz.

Sadece bir örnekten yola çıkarak konuyu anlatayım. "İnsan yaşamdan keyif almalı ve kendini sevmeli" diye bir cümle kurdum örneğin. Bu cümle sadece ipucu verir bize. Bunu açıp detaylandırmalıyız. Detaylandırmak da yetmiyor üzerinde kafa yorup, kalbimiz ve beynimizle bunu onaylamalıyız.

Niye keyif almalıyım?

Bu soruya biri, çok acı çektim artık hep gülmek istiyorum istiyorum. Artık acı çekmek istemiyorum şeklinde cevap verir. Bense insan doğuştan değerlidir ve mutluluk onun yapısında vardır diye düşünebilirim.

Niye kendimi sevmeliyim?

Canlıların içerisinde en değerli varlık insandır. Evet acı ve sıkıntı vardır ama herkes bu olumsuz durumu yaşıyor. Birçok imkana sahibim, oturup boş yere üzülmek yerine kendimi sevip yaşama katılmak en mantıklısı. Doğuştan değerliyim ve kendimi seviyorum..

İstersek çözümü yönelik adımları tamamen kendimiz oluşturabiliriz(ki benim tercihim bu yönde) ya da dışardan bize mantıklı gelen düşüncelerden de faydalanıp, kendi düşüncemize göre şekillendirmeliyiz. Yani düşünerek ve karar vererek bir adım atmış oluruz. Çözümdeki düşünceler bize ait olacak, öznel yani. Ne kadar çok nedeniniz varsa çözüm de o ölçüde kolay olacaktır..
sayimin

Mesaj gönderen sayimin »

anladım, teşekkürler.
yeniçocuk

Mesaj gönderen yeniçocuk »

Sorundan kurtulmanın tek çaresi sorunu tanımlamaktır.

Sosyal fobi sorunun tanımı değil sorunun sonucudur.

Bir sorun yüzünden sosyal ortamda bulunmaktan endişe duyarız.

Duyulan endişe de tamamen beğenilmek, kabul görmek, eleştirilmemek. O kadar.

Mükemmeliyetçiliğin aşırı hali.

Buna sebep olan şey de kibir, bencillik, kendini beğenmişliktir. Acı ama gerçek.

Kişinin mizacı, hassas yapısı, içe kapanıklığı, burcu, kibri ile beraber yaşanmışlıklar da buna eklenince bahaneler üretiliyor ve sonuç olarak sorumluluktan kaçarak sorun kronikleşiyor. Adına da Sosyal fobi deniyor.

Sorunun üstüne gitmek eğer kişi hazır değil ise iyi olmaz. Yani korktuğu şeyin üstüne gitti diyelim kişi, e daha çok canı acıyacak ve daha çok içe kapanacak umutsuzca.

İnsanlık tarihinde görüp görebileceğimiz en büyük güç İNANÇTIR!

Kişi eğer tüm varlığı ile inanırsa ve bu inançla sorunların üzerine giderse sonucunu alır.

Ama dikkat etmesi gerekir bu inancı doğru yolda kullanması gerekir.

Aksi halde hüsrana uğrarsa bir daha o inancı elde edip de yola çıkması zor olur. Çünkü bıkkınlık, umutsuzluk yerleşir.

Maksat kibrimizi nasıl yeneceğimizi araştırmak ve manevi yolculuğa çıkmaktır.

Şu anda Ramazan ayındayız.

Oruç tutup seccade üzerinde namaz, dua, zikir ile vakit geçirsek, tasavvuf kitaplarından kibir, kendini beğenmişlik, vesaire hakkında yazılar okusak nasıl da iyi gelecek. Bir deneyin.

Sosyal fobisi olan bir kişinin kibirli davranışları ile tasavvuf kitaplarında yazanlar nasıl da aynı.

Sorunun kökeni tamamen aşırı kibirdir: mükemmeliyetçilik ve bu yüzden de ardından gelen aşırı endişe.

İlaçlarla beyni uyuşturacağınıza, al eline bir tespih fazla fazla zikirler çekerek beynini uyuştur, bak gör o zaman nefesin nasıl sakinleşiyor, zihin nasıl sakinleşiyor ve endişe nasıl azalıyor, huzur ve umut nasıl geliyor, kendine güven nasıl geliyor kalp Allah diye attıkça.
Sensizlik

yeniçocuk yazdı:Buna sebep olan şey de kibir, bencillik, kendini beğenmişliktir. Acı ama gerçek
Yeni çocuk; sosyal fobisi olan insanlarda kibir, bencillik, kendini beğenmişlik gibi özelliklerin olduğunu ifade etmişsin. Bu konuyu biraz açar mısın, okuyanların da daha iyi anlaması için.

Nasıl böyle bir sonuca vardın?
yeniçocuk

Mesaj gönderen yeniçocuk »

Tabii, konuyu biraz daha açayım.

Bu rahatsızlığa sahip olanlarda en hafif vaka sadece topluluk önünde konuşmadır. Ama genel olarak insanlarla yakınlık kuramamaktır.

Topluluk önünde konuşmada hissedilen sıkıntı nedir? Kabul görmeme, eleştirilme, beğenilmeme, taktir edilmeme korkusu değil mi? İşte bu korkuya sebep olan şey kibirdir.

Kendimize kafamızda bir imaj yaratıyoruz. Bu imajın mükemmel olduğuna inanıyoruz. Bu imajın dışında olan şeylere razı olmadığımız için yani mükemmeliyetçi olduğumuz için aşırı bir korkuya kapılıyoruz.

Bizi yakınlaşmaktan alıkoyan şey kibirdir. Çünkü zihnimizde yarattığımız imajımız insanlarla yakınlaşınca buharlaşıyor yani insanlar da biz de bu imajın bir yalan olduğunu görüyoruz ve haliyle diğer insanlarla eşit seviyeye geliyoruz.

Kendimizi belki de fark etmeden yüceltirken, insanlarla yakınlaşınca göklerden inip eşit düzeye geliyoruz.

Eşit düzeye gelince de aşağılık, ezik, kullanılmaktan korkan kişiler haline geliyoruz çünkü ya hep ya hiççiyiz, mükemmeliyetçiyiz.

Bu yüzden de imajımızı korumak için, korkularımızla yüzleşmemek için (ki kişi en iyi olarak insanlarla yakın ilişki kurduğunda maskelerinden kurtulup kendisiyle/korkularıyla yüzleşir) asosyal oluyoruz.

Yalnız oluyoruz. Ailemiz, arkadaşlarımız olsun ya da olmasın yalnız hissediyoruz çünkü fark etmez, yakınlaşma yaşayamadıktan sonra çevremiz kalabalık da olsa insan yalnız hisseder. Bir iki yakın arkadaşımız ya da ailemizden birisinin olması da ayrıca iyidir, kişinin sorunlarını paylaşarak rahatlamasına yarar.
Sensizlik

Benim açımdan keyifli bir tartışma oluyor, ancak sosyal fobinin ana nedeninin kibir olduğu konusunda hala ikna olmadım. Sf li kafasında bir imaj yaratabilir ama bu da çok uçuk bir imaj değilki? Normal düzeyde bir yaşam istiyor ama her defasında bunu sorguluyor, sıradan bir olayda bile insanlar bunu onaylayacak mı diye kafa yoruyor. Yapacağı davranışı hep denetliyorlar. Normal yaparsa tatmin oluyor, yapamadığını düşünürse strese giriyor. Bana göre de asıl mükemmeliyetçilik burdan kaynaklanıyor. Normal yapılabilecek bir şeyin hep sorgulanması, özgüven eksikliğinden dolayı yapamayağını düşünmesi, insanlar onaylar mı ya da gülerler mi gibi devamlı kafa yormak vesaire..

Sf liler de dışlanmışlık düşüncesi de vardır. İletişim kuramadığı için bulunduğu ortama yeterince ait olmadığını düşünür. Sağlıklı iletişim kursa ve yakınlaşabilse bu değersizlik hissinden kurtulacaktır.

Zihnimizdeki imaj gerçekleşmeyince insanlarla eşit seviyeye geliyoruz demişsin ama birçok sosyal fobili, bir işe yaramadığı ve yeteneksiz olduğu konusunda kendini ikna etmiştir. Çok güzel konuşan ya da rahat hareket eden birini görünce ona imrenir, keşke bende de bu yetenek olsaydı der. Ondan iyi olmayı düşünmez. Bu aşamada tek istediği onun gibi rahat olabilmektir. Devamlı karşılaştırmalar yapar, kendi eksiklerini bulur. Bu yeteneğin kendisinde olduğunu unutmuş hale gelmiştir.

Yine sf lilerin büyük bölümünün merhametli ve hassas yapıda olduğunu düşünüyorum. Çevresindeki her şeyi önemser, değer verir onlar için çaba harcar ama kendisine bu konuda yeterince özen göstermez.

Kibir deyince aklıma şu geliyor, insan kendini üstün görür ve mükemmelliyetçi özelliğinden dolayı kendine hata yapma şansı vermez. Diğer insanları aşağıda görür ve onların her konuda gerisinde kalmak istemez. Ama sf liler kendisini yeteneksiz ve değersiz görür. Başkalarını kendinden üstün görür, kibirli insanlar gibi kendisini başkalarından üstün görmez.

Kibri şu bağlamda ele alabiliriz, kendimize hata yapma şansı vermediğimiz için insanlardan uzak duruyoruz. Hep kendimize odaklanırken, diğer insanların suçu olmadan onlardan uzak duruyoruz. Ama Allah teala insanların bir arada yaşamalarını, bir şeyleri paylaşmalarını emretmiş. İnsanlardan uzak durmamalıyız, yoksa hiçbir şeyden keyif ve tat almalıyız. Sevmek, dostluk kurmak, bir şeyleri paylaşmak yeri gelince tartışmak gerekir bu hayatta.
cambazz

Mesaj gönderen cambazz »

ne kadar ironik değil mi??
hem sf ile ilgili bir sürü bilgımız var,nerden kaynaklandığına dair bir sürü fikir üretebiliyoruz,çözüm yolları mantıklı,ama elimizden birşey gelmiyor,iyileşemiyoruz.

sensizlik,sana katılıyorum bu arada:)
sayimin

Mesaj gönderen sayimin »

tuhaf gerçekten. hakkında daha çok şey öğrendikçe daha kolay geçmiyor sosyal fobi. daha çok düşündükçe azalmıyor. çabaladıkça ölmüyor.
Sensizlik

cambazz yazdı:ne kadar ironik değil mi??
hem sf ile ilgili bir sürü bilgımız var,nerden kaynaklandığına dair bir sürü fikir üretebiliyoruz,çözüm yolları mantıklı,ama elimizden birşey gelmiyor,iyileşemiyoruz.

sensizlik,sana katılıyorum bu arada:)

İroni olarak görülmesinin nedeni harekete geçmemektir. İnsanda inanç eksikliği olunca insan bir şey yapmaz. Forumdaki tüm bilgileri gözden geçir, bu konuda birçok kitap oku ama bunları hayatında uygulamadıktan sonra bilgi yığını olarak kalırlar sadece.

Önce kafada bitirmek gerekiyor, savaşta çare kalmayınca komutanlar ölmek var ama dönmek yok diye komut verirler ve böyle durumlarda genelde başarı elde edilir. Her ne pahasına olursa olsun bu işin üstüne gideceğim demek lazım. Kafada bitirdikten sonra geriye sadece uygulama işi kalıyor.