Sosyal fobi çok güzel

Sosyal fobiyi yenenler..Hastalığı yenme sürecinde yaşadıklarınız..Söylemek istedikleriniz..
carepdr

Sosyal fobi çok güzel

Mesaj gönderen carepdr »

Evet karşınızda psikolojik danışmanlık ve rehberlik okuyan bi sosyal fobik var. Lise yıllarımda fark ettim sfyi zor günlerdi tabiki ilk başlarda ve fark edene kadar sonra ne mi oldu fark etmek zaten işin yarısı zamanla ve azmim sonucu hafifledi ve her insanda olan seviyeye indi her sosyal fobikte olduğu gibi. Sosyal fobi çok şeu kattı bana mükemel bi gözlemci oldum. Bu konuyu açma amacım gözlem ve çıkarımlarımı paylaşmak soru cevap şeklinde yardımcı olabilirim mesala sosyal fobi fobisindrn bahsetmek istiyorum evet eliniz terliyor yüzünüz kızarıyor yandınız anladılar sizin sfli olduğunuzu değil tabikide siz bir profosyonelsiniz bunu yıllarca sakladınız kendinizden ve çevrenizden sıradan birinin anlamsı imkansız sizin savunma mekanızmalarınız normal insandan çok dahs fazla bi sfli dışardan çekingen gözükmez dışardan umursamaz gözükür. Tıpkı korkan bi kedinin vıyaklamak yerine var gücüyle tüylerini dikip saldırmadı gibi sizin savunma mekanızmalarınız ise takan kırılgan yapınızı umursamaz olarak dışarı vurmanızı sağlamıştır. Onlarca kişiye benim hakkımda ne düşünüyorsunuz nası biriyim dediğimde umursamaz crvabını aldım içimdrki fırtınadsn dışarı hiç bişi sızmamış ... Ben çok fazla gözlrm yaptım yakın arkadaşlarımın bile sfli olup olmadığını çok geç anladım çünlü bi sfli asla dışs sızdırmaz bu yüzden deneyin bunu sorun birine aldığınız cevap umursamaz olucaktır hatta umursamaz oldğunuz düşünülerek azar bile yemişsinizdir korkmayın kimse sfli olduğunuzu anlayamaz :p
Kullanıcı avatarı
ay ile dertleşmek

Re: Sosyal fobi çok güzel

Mesaj gönderen ay ile dertleşmek »

olayın iyi tarafını görmek isteyen bir kardeşimizin beyanı ama bence bu lanette güzel bir şey arıyorsanız yani daha doğrusu hem sosyal fobili olup hemde mutlu olmak istiyorsanız öncelikle kendinizi bir kabullenin sosyal fobili olduğunuzu kabul edin ve eğer imkanınız varsa mesleğinizi, şehrinizi, mahallenizi, yaşam tarzınızı buna göre seçin yani bırakın artık çevrenize göre şekil almak için çırpınmayı çevrenizi size göre düzenlerseniz en az hasarla kurtulabilirsiniz ya da en azından arada bir mutlu olursunuz.
biz ki kaybedecek hiç bir şeyi olmayanlar. korku bizden uzak, umut herkesten çok birikti avucumuzda..
nai

Mesaj gönderen nai »

PDR+SF ultra empati ultra çözüm :D
Bu açıdan da bakmak lazım olaya. Yalan değil, kişilik analizi, empati gibi yeteneklerin gelişmesini sağlıyor. Dışarıdan umursamaz görünme ihtimali üzerinde durmamıştım pek, eğer hakikaten böyleyse insanın üstünden çok büyük bir yük kalkıyor. Sonuçta eski halinin bilinmesi de adım atmanın önündeki kocaman bir engel. En azından umursamaz denip geçilince etraftakilerin internette senin semptomlarını araştırması, birleştirip herkesle paylaşması, hata yapanı beklemeleri olasılığı azalıyor :D
carepdr

Mesaj gönderen carepdr »

ay ile dertleşmek yazdı:olayın iyi tarafını görmek isteyen bir kardeşimizin beyanı ama bence bu lanette güzel bir şey arıyorsanız yani daha doğrusu hem sosyal fobili olup hemde mutlu olmak istiyorsanız öncelikle kendinizi bir kabullenin sosyal fobili olduğunuzu kabul edin ve eğer imkanınız varsa mesleğinizi, şehrinizi, mahallenizi, yaşam tarzınızı buna göre seçin yani bırakın artık çevrenize göre şekil almak için çırpınmayı çevrenizi size göre düzenlerseniz en az hasarla kurtulabilirsiniz ya da en azından arada bir mutlu olursunuz.
Öyle bi yazmışsın ki sanki sosyal fobi utanç verici bir suç veya kanserli bi hastasınız bu durumu kabul edin diyorsunuz. Tamam kabul edilmeli ama güzel yanlarıda yok değil
carepdr

Mesaj gönderen carepdr »

nai yazdı:PDR+SF ultra empati ultra çözüm :D
Bu açıdan da bakmak lazım olaya. Yalan değil, kişilik analizi, empati gibi yeteneklerin gelişmesini sağlıyor. Dışarıdan umursamaz görünme ihtimali üzerinde durmamıştım pek, eğer hakikaten böyleyse insanın üstünden çok büyük bir yük kalkıyor. Sonuçta eski halinin bilinmesi de adım atmanın önündeki kocaman bir engel. En azından umursamaz denip geçilince etraftakilerin internette senin semptomlarını araştırması, birleştirip herkesle paylaşması, hata yapanı beklemeleri olasılığı azalıyor :D
Tabi ya Psikoloji dersinde hocamız bi test yaptı bende yazıyım kendinizde uygulayın
Şimdi bir adama bıçak saplamanız gerekiyor ve böle aldınız bıçağı şak diye soktunuz? bunu gözünüzde bi canlandırın sizde adamın çektiği acıyı hissedip yüzünüzü buruşturacaksınız yada farkında olmadan buruşturdunuz
Şimdi karşımızda acı çekmeyen bi adam var böle aldınız bıçağı sırtına sapladınız?
Evet burada sınıfta kimse yüzünü buruşturmadı ben fark etmeden buruşturmuşum hoca senin empati kurma yeteneğin çok gelişmiş demişti [smilie=cool.gif]
Umursamazlık dünkü vermek istediğim çıkarımımdı Sosyal fobi yaşayanlarda inanma güçlüğü var sizde demişsiniz bana inanmamışsınız demişsiniz ki ''eğer hakikaten böyleyse'' demişsiniz. Bu konu üzerinde durayım biraz tedavi gördüğüm süre içerisinde doktor ve bölümüm gereği çok fazla bu işin uzmanıyla karşılaşma şansım oldu ama onları çileden çıkarıyordum diyordum ya öyle değilse dedikleriniz yanlış hatta bi hocama bana YALAN söylüyorsunuz demiştim [smilie=bomb.gif] hocayla oturduk böle tartışıyoruz hocamız çok zeki biriydi diyorum yalan ben yalan dedikçe önüme deliler sunuyor felan en sonunda yani ap açık sermişti anlattıklarının doğru olduğunu ben gene inanmamıştım [smilie=crazy.gif] sonra dedim ki hocam bana yeminli 20 kadar adam lazım ben sorucam beni seviyormusun yada beni nası goruyorsun içine kapanık istenmeyen ezik ne biliyim işere yaramaz felan her sorduğuma doğru cevap vericek 20 adam hocamız biraz düşündü sen gene inanmasın dedi [smilie=blind.gif] haklıydı gene inanmazdım 19 20 yıllık bi sf geçmişim ve doğrularım vardı herkes beni ezik istenmeyen olarak görüyordu. 20 yıl ınanmışım buna bu 2 cümleyle veya 20 adamın görüşüyle değişicek birşeymiydi tabikide hayır ama bi ışık yakabilirdi bende bu ışığın peşinden koşarsam yani gerçeklerin farklı olduğuna ınanmasam bile acaba öle mi diye gidersem birşey kaybetmezdim 6 ayda çok değişicekti hayatım 1 yılda dahada çok 3 yılda bam başka oldu bitti mi hayır iletişim becerilerim gelişmemiş karar verme becerilerim gelişmemiş kişiliğim ergenliğimde oluşması gerekirken hala daha oluşamamış felan felan . ama bunlarda zamanla savaşarak bazen düşüp burdaki arkadaşlar gibi %70 yendim ama halla illet var diye isyan ederek veya olumsuz bi durumla karşılaşınca depresyona girince beni zorluyabilir ama belki 10 yıl sonra hiç eser kalmayacak demek istediğim şu amacınız kökünü kazımak olmasın bir yazıyı bile silince izi kalır kendinize zaman verin ve İYİ davranın konuyu dağıtmadan her gün bir çıkarım fikir vermeye çalışıcam bugün ki İnanmamaydı sorular sorarsanız daha güzel olabilir [smilie=derisive.gif]
Evet umursamaz görünüşü biraz daha desteklemek istiyorum kanıtlarla desteklemeye çalışacağım ( Amacım yalanlar söyleyerek umut tacirliği yapmak hiç bir zaman olmadı olmazda bunu hiç bir insanda durduk yere ve kolay kolay yapmaz)

Bir arkadaşım var ben anlatığım gibi en az 3 yıldır gözlemliyorum herkesi her şeyi herneyse bu arkadaşla 2 senedir arkadaşız beraber çok vakit geçirdik ben bu arkadaşın bazı durumlarından şüpheleniyordum yani acaba sfli mi diye bi yere gidelim diyorum çok kalabalık kalabalığı sevmiyorum diyor umursamaz tavırlarla, Kızlarla hiç diyoloğa girmiyor diyor ki kızlı ortamları sevmiyorum kızlar umrumda değil triplerine giriyor felan en son ben bile kararsız kaldım acaba sflimi yoksa umursamaz bi adam mı 2 yıl bunun kararını veremedım [smilie=crazy_pilot.gif] en sonunda dersteyiz dersin hocası çok resmi bi hoca herkes korkuyor hocadan o derece arkadaşın parmak kaldırması gerekti. naptı biliyomusunuz o kadar umursamazca parmak kaldırdı ki anlatamam böle yaylana yaylana umursamaz mimiklerle hocada fark etti bunu biraz laf soktu geçti. Şimdi bu arkadaş o herkesten korktuğu hocayı umursamadı mı ? böyle birşeyin imkanı var mı yok tabikide neden böyle yaptı biliyormusunuz suçlu insanın bağırarak konuşması gibi savunma mekanızmalarına başvurdu çok korkuyorum bu korkum anlaşılırsa biterim dedi savunma mekanızmalarıda onu en mükemel şekilde bu işten kurtarmaya teşvik etti ve arkadaş böyle bi tepki verdi evet yüzü kızardı elleri terledi ama bunu bi tek ben sfli olduğum için ve o arkadaşı gözlemime aldığım için iyi gözlemlediğim için fark ettim sınıfın ve ne kadar bılgılı olursa olsun sıradan bırınin yüz ve ellerini fark etmesi İMKANSIZdır savunma mekanızması ne kadar kaygı o kadar umursamaz görüntü vermesini sağladı 2x2 =4 arkadaş orta seviye bi sfliydi yani her alanda yaşamıyordu sflilerin %90 ıda böyledir zaten %10 için umursama konusuna bişi diyemem ama %90 dışardan umursamaz gözüküyor. En az 20 arkadaşıma sordum beni umursamaz takmaz olarak biliyorlar 20 abartı değil isim isim saydırmayın bana [smilie=crazy.gif] yarın unutmasam hiç bilinmeyen güzel taraflara doğru devam edicem tabi destek gelirse [smilie=bye.gif]
hercaikardelen

Mesaj gönderen hercaikardelen »

umursamaz gözükmek daha kötü bence
SatasmaBana

Mesaj gönderen SatasmaBana »

carepdr,yaz bekliyorum.

Bu yeminli 20 adam neymiş merâk ettim.
bulantı
carepdr

Mesaj gönderen carepdr »

SatasmaBana yazdı:carepdr,yaz bekliyorum.

Bu yeminli 20 adam neymiş merâk ettim.
Anlatmaya çalıştım ama tam olmamış galiba o inanma konusundaydı yani herşey ap açık olsa 20 adam doğrulasa bu adamlar yeminli olsa gene inanmıcaktım ezik işe yaramaz istenemeyen biri olmadığıma bi daha okursan daha iyi anlayabilirsin
carepdr

Mesaj gönderen carepdr »

hercaikardelen yazdı:umursamaz gözükmek daha kötü bence
umursamaz gözükmek evet hem kötü hem iyi mesala hah bunu atlamışım yazdığın için teşşekür ederim ben psikoloji hocamın yanına gidicem dicem ki ben böle böle sfliyim çok fazla şey yendim ama burdaki arkadaşlar gibi bu illet ( İllet olarak gorme konusunda iler ki günlerde değinicem ama illet değil arkadaşlar ) geçmiyo diye sormaya gidicem hocanın kapısını caldım girdim otur dedi biraz konuştuk sonra ben sosyal fobi olan biriyim dedim hoca bir şaşırdı anlatamam aynen şöyle dedi '' ben seni hınzır olarak düşünüyordum'' hınzır derken böle umursamaz dersi baltalamaya çalışan bi tip sanmış beni burdan çıkarıcamız 2 sonuç var kaç yıllık psikoloji hocasını bile kandırabilmiş benim savunma mekanızmalarım sıradan insanları hayli hayli kandırmıştır yani benim çekingen korkak yapımı kimse anlamamış bu iyi tabi [smilie=bye.gif] Ama ben bi hata yaparsam beni hınzır olarak bilen hoca ben bi hata yapınca napıcak normal birine yapma dicekse benim umursamadığımı düşündüğü için umursamamı saglamak için belkide yapma salak dicek belkı bağırarak söyleyecek buda bi tür sf kısır döngülerine sebep olacak ama bence herkesin durumu anlama korkusundan kat kat iyi yani sevinilmeli bu duruma [smilie=dance4.gif]
carepdr

Mesaj gönderen carepdr »

Yeterli ilgiyi görmediğim için ve sınavlarım dolayısıyla konuya devam etmeme kararı aldım [smilie=blush.gif]
Kullanıcı avatarı
ay ile dertleşmek

Mesaj gönderen ay ile dertleşmek »

yanlış bir karar sf lilerin bir özelliğide çabuk pes etmeleridir zaten bu yüzden kurtulamazlar o illetten sayın carepdr ilerde psikolog olduğunuzda iilk seansta da ilerleme olmazsa hastanızı böyle yüzüstü mü bırakacaksınız lütfen devam ediniz!
biz ki kaybedecek hiç bir şeyi olmayanlar. korku bizden uzak, umut herkesten çok birikti avucumuzda..
carepdr

Mesaj gönderen carepdr »

Üzgünüm sınavlarıma vakit ayırmam gerekiyor ilerde vaktim olunca devam edebilirim ayrıca Psikolog olmayacağım Psikolojik Danışman olacağım hastalarım değil danışanlarım olacak .
nai

Mesaj gönderen nai »

Cevap için çok teşekkürler, hiç bu açıdan düşünmediğim için inanmakta zorluk çektim en azından kendi adıma. Çok fazla insan beni "umursamaz ve rahat" olarak tanımlamıştı.Benim gibi hiçbir şeyi takmayan biri olmayı ne kadar çok istediklerini söylemişlerdi, dalga geçmek için söylediklerini düşünmüştüm. Hatta emindim bundan. Aynı şekilde 20 yeminli adam hesabı bu yazıyı okuduktan sonra bile tereddütteyim, çok açıklayıcı halbuki. Ters tepki de birçok şeye açıklık getirdi şimdi, normalde öyle değilken panik yapınca(neredeyse kalabalıkta bulunduğum her zaman) neden bu kadar alaycı bir tavır takındığımı, yalan söylediğimi ve bazı konular hakkında yorumlar yapmaktan çekindiğimi anlayamıyordum. Artık kendimi zorlayarak daha dürüst davranmaya çalışıyorum, bunu okuduktan sonra çekincelerim daha çok azalacak eminim. Umursamaz görünüş birçok şeyi kolaylaştırıyor çok teşekkürler :) Sınavlarda başarılar, yazılarınızı tekrar görmeyi çok isterim.
sbuket

Mesaj gönderen sbuket »

Bir sfli dışardan çekingen gözükmez dışardan umursamaz gözükür demişsiniz ancak bunu genelleyemezsiniz. Sosyal fobinin birçok fiziksel belirtisi var ve sfli bireyler bunlardan bir ya da birkaçını- ne kadar gizlemeye çalışsalarda- sosyal ortamlarda gösterirler. Karşıdakiler anlar anlamaz onların ne kadar dikkatli baktığına bağlıdır.
!!!TARIK!!!

Mesaj gönderen !!!TARIK!!! »

*ok güzel neresi güzel, güzel deyince işler yolunda gitmiyo, o kadar basit değil