Sosyal fobi çok güzel

Sosyal fobiyi yenenler..Hastalığı yenme sürecinde yaşadıklarınız..Söylemek istedikleriniz..
carepdr

Re: Sosyal fobi çok güzel

Mesaj gönderen carepdr »

Arkadaşlar amacım ne sızlanıyorsunuz bişiniz yok sf de sorun mu demek değildi. Amacım bakın güzel olan şeylerde var demekti gören arkadaşlar olmuş olmayanlarda haklı olarak tepki göstermiş hayatta ki en büyük düşmanınıza ''güzel'' dediğimi düşünmüşsünüz genellemeler konusunda yukarıda da yazdım inanması güç bir durum ama çok zor değil test etmek bir kaç kişiye sorun dışarıdan nasıl gözüktüğünüzü :) tabi farklı olabilir ama mantığınıda açıkladım.
sbuket

Mesaj gönderen sbuket »

Sanırım sizde benim gibi pdr öğrencisisiniz. Danisaninizin gelip karsiniza oturma şeklinden bile sf olup olmadığını anliyorsunuzdur. Tabi söylediğiniz gibi farklı durumlarda olabilir. Yani herkes umursamaz görünüyor gibi bir algi olusmasin diye söyledim. Çünkü burda danisman pozisyonundasiniz ayni zamanda insanlari etkileme gücünüz var. Okul ve meslek hayatinizda başarılar :)
carepdr

Mesaj gönderen carepdr »

Öyle bir algı oluşturduğumu düşünmüyorum sizede başarılar
paxilmatik

Mesaj gönderen paxilmatik »

bende pdr öğrencisiyim. Sırf bu sosyal fobi yüzünden pdrye geçtim diyebilirim. Konuşmak isterim diğer okuyan arkadaşlarla.
carepdr

Mesaj gönderen carepdr »

İlerleyen zamanlarda yazılarıma devam etmeyi düşünüyorum. ( Okumadan yorum atan arkadaşlar olmuş cümlelerimi çok seçerek yazıyorum ne bi ümit tacirliğine ne genellemelere nede abartıya yer veriyorum dikkatli okunursa ve düşünülürse net şekilde anlaşılır )
Kullanıcı avatarı
pineapple

Mesaj gönderen pineapple »

çok güzel ifade etmişsiniz, gerçekten de dogru söylüyor arkadaşımız
ben de kendi hayatımda bunu sık sık farkettim, inanılmaz kasıldıgım bir ortamda yemek yapmam gerekiyordu, etrafımda tanımadıgım bir sürü insan, başka birilerinin mutfagındaym, ne tencerenin yerini biliyorum ne kaşıkların, ama abim benden o gece kültürümüzü tanıtmak üzere benden 4 farklı yemek yapmamı istedi bu yabancı aileye,, sizi istemediginiz şeylere zorlayan aile üyeleri, bu hastalıgın olmazsa olmazıdır bildiginiz gibi
her neyse, tahmin edersiniz bu mutfagın ve ortamın benim için ne kadar zorlayıcı oldugunu
bu esnada bir ara sigara içmek ve sogan zehirlenmesi diye bir şey varsa eger, geçirmemek için dışarı çıktım
abim yanıma gelip, bu kadar umursamaz ve rahat olduguna inanamıyorum tarzında bir şeyler söyledi, konu tam olarak neydi hatırlamıyorum ama, benim için bu tam anlamıyla bir ŞOKtu bu sözler, çünkü ben ufacık bir hareketimi bile ölçüp tartıp yaparken, ne kadar çok kasılırken kurdugum bir cümleden sonra bile kafamda söylediklerimi aşagılayıp degersizleştiren seslerle yaşarken, dışardan görünen bir şekilde buydu !
gerginim, o halde gergin görünüyorum
güvensizim, o halde güvensiz görünüyorum
bunlar yanlış arkadaşlar,
gerçekten de böyle olmuyor bazen
Laugh and all the world laughs with you, weep and you weep alone.
SatasmaBana

Mesaj gönderen SatasmaBana »

Dış görünüşle alâkalı olabilir.Kimilerine bâzı davranışları yakıştıramayız.Sert görünümlü birinin de korktuğuna,endişelendiğine inanmıyoruz belki,görmezden geliyoruz veya dikkât etmiyoruz.Ön yargı.
bulantı
carepdr

Mesaj gönderen carepdr »

Bu konuda sfnin bilinmeyen yerlerine değinmeye çalıştım bazı arkadaşlar daha okumadan hadi ordan gibi mesajlar attı bazı arkadaşlar ellerinde hiç bir deneyim yokken yani hiç düşünmeden direk red etti. bazıları ise fazla iddaalı yani abartılı buldu. benim amacım hiç bir zaman yanlış bilgi vermek yada insanları kandırmak olmadı aksine bu konuyu açarken ki en büyük amacım insanların kendisini kandırmalarını görmelerini sağlamaktı kafamda başta ki konu gibi 1-2 konuyu daha açıklamaya çalışmak var daha güzel yazmak için bekliyorum destek gelirse devam edebilirim
carepdr

Mesaj gönderen carepdr »

Değer nedir ?
Birine kötü bir şaka yapıyorsunuz diyorsunuz ki annen öldü o kişi gerçek olmayan bir şey için o kadar çok üzülüyor ki bayılmaya kadar gidebiliyor ama bu yaşadığı üzüntü aslında olmayan bi durum için yani '' sanal '' video eklemek isterdim ama zor olucak en iyisi google kötü şakalar yazın ve kişilerin şakayı anlamadan önce yaşadığı üzüntüyü bi güzel inceleyin gerçek olmayan bi durum için ne kadar korkuyorlar ne kadar üzülüyorlar elinizde olsada onlara o an gerçeği söyleseniz de üzülmese :) o sanal durumdan kurtarsak onları ...
Bir adam 2 aylık maaşını vererek telefon alıyor ve çocuklar gibi seviyor teknolojiden anladığı felan yok tek maaşının 3 de 1 i ile alacağı bir telefon onun işini fazlasıyla görecek ama o adam 2 maaşını verip de aldığı telefona bakıp bakıp seviniyor düşürse 2 aylık emeği gidecek peki ama onu o kadar çok sevindiren şey ne ? kendinde ki değeri telefon ile tamamlıyor benim telefonum var ve çok pahalı ben değerliyim diyor peki bu mutluluğu çok mu gerçek bir insan telefonla değerli olabilir mi ? başka bir insan makam sahibi olmuş herkes onun makamına saygı duydugu için onun etrafında dört dönüyor oda mutluluk yaşıyor bu gerçek mi ? tabiki değil ve makamı kaybedince acı gerçekle karşılaşıyor. çok yakını bildiği insanlar ona selam bile vermeyebiliyor. Peki sosyalleşemeyen insan değersiz mi ? değersizler mi sosyalleşemez ? Sizce topluma yön vermiş insanlar ne kadar sevilmiş yaşamları boyunca ? Hz yunusu düşünelim kavminle hiç anlaşamamış ve artık dayanılmaz olunca kaçmayı istemiş şimdi hz yunus değersizmiydi kavmi onu sevmemiş ? büyük yazarları düşünün yazarlık yaptıkları dönemde değerleri hiç bilinememiş öldükten yıllar sonra anlaşılmış hatta birçoğuna deli denmiş öldürülmüş madem bir insanın değerini diğer insanlarla olan iletişimi belirliyor bu kadar büyük yazarların peygamberlerin değeri niye verilmedi ? Hitleri düşünelim çevresindeki insanlarla iletişimi çok iyidi çok fazla seveni vardı değerlimi oldu ? seveni kadar sevmeyeni vardı değersiz mi oldu ? Çok sevdiğiniz bir arkadaşınız çok sinirliydi size ufacık bişiden bağırdı üzüldünüz bu üzülme gerçekmiydi sizi sevmediği için mi bağırdı sinirli olduğu için mi ? Aranızın çokta iyi olmadığı biri size güler yüzlü davrandı sevindiniz size güler yüzlü davranmasının sebebi mutlu olması mı sizi sevmesi mi ? Anlatmak istediğimi anladınız galiba arkadaşlar bir insanın değerini belirleyen en son şeylerin başında sosyal çevresi gelir. katillerin gaddarların zülmedenlerin yanlarında onlarca insan vardır hata iyilere göre daha fazladır bu rakamlar. Eğer değerinizi insanlara bırakırsanız sanal mutluluk ve üzüntüler yaşarsınız bi gün size biri güler veya arkadaş çevresi yakalarsınız değerli hissedersiniz ertesi gün durduk yere biri size kötü davranır arkadaş çevrenizden uzaklaşırsınız bunu kaybedersiniz değersiz olursunuz aynı kişi 2 ayrı günde hem değerli hem değersiz ne kadar mantıklı ? değer nerede diyeceksiniz çok uzakta aramayın kendinizde değeri kendinizde bulduğunuz zaman sürekli size mutluluk veren bi kaynağınız olacak insanların size iyi veya kötü davranması sizi çokta etkilemeyecek ve sonuç olarak insanlardan daha az korkacaksınız ve doğal olarak daha iyi iletişim kurabileceksiniz. çok uzun oldu ama biraz karşılıklı konuşarak anlatılması gereken bi konuydu o yüzden böyle oldu iyi forumlar :)
layerc

Mesaj gönderen layerc »

carepdr yazdı:Evet karşınızda psikolojik danışmanlık ve rehberlik okuyan bi sosyal fobik var. Lise yıllarımda fark ettim sfyi zor günlerdi tabiki ilk başlarda ve fark edene kadar sonra ne mi oldu fark etmek zaten işin yarısı zamanla ve azmim sonucu hafifledi ve her insanda olan seviyeye indi her sosyal fobikte olduğu gibi. Sosyal fobi çok şeu kattı bana mükemel bi gözlemci oldum. Bu konuyu açma amacım gözlem ve çıkarımlarımı paylaşmak soru cevap şeklinde yardımcı olabilirim mesala sosyal fobi fobisindrn bahsetmek istiyorum evet eliniz terliyor yüzünüz kızarıyor yandınız anladılar sizin sfli olduğunuzu değil tabikide siz bir profosyonelsiniz bunu yıllarca sakladınız kendinizden ve çevrenizden sıradan birinin anlamsı imkansız sizin savunma mekanızmalarınız normal insandan çok dahs fazla bi sfli dışardan çekingen gözükmez dışardan umursamaz gözükür. Tıpkı korkan bi kedinin vıyaklamak yerine var gücüyle tüylerini dikip saldırmadı gibi sizin savunma mekanızmalarınız ise takan kırılgan yapınızı umursamaz olarak dışarı vurmanızı sağlamıştır. Onlarca kişiye benim hakkımda ne düşünüyorsunuz nası biriyim dediğimde umursamaz crvabını aldım içimdrki fırtınadsn dışarı hiç bişi sızmamış ... Ben çok fazla gözlrm yaptım yakın arkadaşlarımın bile sfli olup olmadığını çok geç anladım çünlü bi sfli asla dışs sızdırmaz bu yüzden deneyin bunu sorun birine aldığınız cevap umursamaz olucaktır hatta umursamaz oldğunuz düşünülerek azar bile yemişsinizdir korkmayın kimse sfli olduğunuzu anlayamaz :p
Güzel :D
MACHİNE
lanetolsunsf

Mesaj gönderen lanetolsunsf »

bir insan başka bir insanın davranışı ya da sözüyle başedemeyeceğine kendini inandırmışsa korktuğu şey başına geldiğinde napabilir? umursamıyor gözükür duygusuz gözükür :) umursamadığım için cevap vermedim çok da sallamadığım için karşılık vermedim bir şey yapmadım vs öyle de ustalıkla oynar farkında olmadan içi içini yese bile.. mesela ben ufak olumsuzlukları bile kafama takardım içim içimi yerdi keşke şöyle yapsaydımlar ya da yapabilseydimler vs üstüne kafa yorardım bu sırada dışarıdan bunun belli olduğunu zannederdim ama bir gün sorun çıkaran biri vardı staj grubumuzda bir kız arkadaşımız açık konuşan biri bu kişiyle gruptaki kişiler sorun yaşasa nasıl tepki verirler diye arkasından espirili şekilde konuşuyordu x kişisine böyle yapsa x kişisi çok sinirlenir bana yapsa ben de karşılık veririm onu mu çekicem y kişisine yapsa bişi diyemez o ama içten içe soğur şeklinde söylüyor hakkaten de dedikleri bu kişilerin karakterlerine uyuyor o ara ben kimim benim oturmuş karakterim yok bir gün karşılık versem öbür gün iyi günümde değilsem sesim çıkmaz vs düşünüyorum kız benim için lanetolsunsf nin başına gelse o zaten umursamaz sallamaz dedi güldü sanki bu benim güçlü bir yönümmüş gibi ciddiye bile almazmışım gibi ifade etti o an bende yer etti dışarıdan böyle görünüyordum o yüzden yakınımdakiler ara ara duygusuzsun diyordu ben umursamam zannedenler çok yakın olmayanlar yakınlaşmaya bile çekiniyorlardı çünkü çok sallamayacağımı tersliyeceğimi düşünüyorlardı :) böyle bir role girmek istemsiz olan bir şey gerçekten bir savunma türü çaresizliğin savunması bana göre de iyi bir şey değil insan sinirlenince öfkesini göstermeli üzülünce üzüldüğünü göstermeli alınmalı belli etmeli bunlar doğal yapıyor sizi karşıdaki gerçekten tanıyor gerçekten yakınlaşıyorsunuz öbür türlü robot tarzı umursamaz duygusuzsunuz karakterinizi tam anlayamıyorlar yakınlaşmaları da mümkün olmuyor
lasetay

Mesaj gönderen lasetay »

"Fight Club" filminin meshur bir sözü vardır.
Losing all hope was freedom, tüm umutlarınızı kaybetmek özgürlüktür.
sosyalfobiyehayır

Mesaj gönderen sosyalfobiyehayır »

soso fobi dadından yinmez soslayıp banacaksın ...şaka bir yana berbat bir otuz yıl geçirdim.akut kronik sosyalfobim vardı.bakkala gitmek bile işgenceydi.ilaç milaç doğal tedaviler derken bir noktaya geldim ama kaç ünlemler yaşadım bana sorun.
Hbsl

Mesaj gönderen Hbsl »

Zaten olay bir kısır döngüye giriyor sen disaridakilerin seni elestirmesinden korkuyorsun doğru dışarıdaki bir çok kişi seni umursamaz, rahat olarak görüyor ama gel gör ki bu durum senin umrunda olmuyor çünkü o içindeki his her zaman elestirilirim bazında oluyor zaten sosyal fobi denen şeyde bu yanlış şeylere inanmaktan ibaret (beyindeki yanlış kodlama)
osmangazi

Mesaj gönderen osmangazi »

Esasında korku iyi bir şey, hayatta kalmaya yarar, korku olmasa cinayetlerin ve intiharların şimdiye oranla kat ve kat fazla olacağını düşünüyorum.

Sosyal fobi de bir korku çeşidi... aptalca şeyler yapmanıza engel olur. Sosyal hayatta tamamen korkusuzluk ilişkilere ve itibara zarar vereceğini düşünüyorum. Amacın da zaten sosyal fobiyi tamamen yok etmek olmadığı düşünüyorum. Günlük hayatı kısıtlamayacak seviyeye çekilmesi uygun olurdu , keşke yapabilsem.