Basarmak sandigimiz kadar zor degilmis arkadaslar...

Sosyal fobiyi yenenler..Hastalığı yenme sürecinde yaşadıklarınız..Söylemek istedikleriniz..
Kullanıcı avatarı
gizli

Basarmak sandigimiz kadar zor degilmis arkadaslar...

Mesaj gönderen gizli »

Kendime inanamiyorum.. Bundan 1 ay önce hayat dayanilmaz bir hal almisti. Öyle ki markete giderken bile dua ediyordum bir tanidiga rastlamamak için.. En kötüsü yasadigim o korkunç günleri esim dahil kimseyle paylasmiyor, sadece kendi içimde yasatiyordum. Sebep belli.. Esimin ve diger insanlarin gözünde bir zavalli konumunda olmak istemiyordum. Kim isterki baskalariyla konusmaktan aciz bir esi olsun.. Güçlü görünmek hepimizin arzusudur elbet. Neyse daha fazla dayanamadim buna. En son gittigimiz bir aile toplantisina esim ve ben en son katildik.. Dikkatinizi çekiyorum aile toplantisi diyorum. içeri girdigimizde ben inanilmaz titriyordum, nefes nefeseydim ve konusamiyordum. Bana hemen su verdiler. Bardagi tutamiyordum ki içindeki suyu içebileyim. Bu hale düsmemin sebebi neydi biliyormusunuz. Ortama en son gelenlerin biz olmasi. Çünkü o anda bütün ilgi bizim üzerimizdeydi. Herkesin ayaga kalkmasi, hosgeldin, nasilsin muhabbetleri vs.. Düsünün artik aile ortamlarinda bile yasamaya basladim bu korkunç hastaligi. O gece eve döndügümüzde daha fazla dayanamayacagima karar verdim, inanin ölümden medet umdugunuz oluyor öyle bir anda. Ve esime durumu anlattim. O da hemen yarin bir doktora gidelim dedi. Ertesi sabah bir hastaneyi aradim. isim vermem dogru olurmu bilmiyorum ama harika bir doktorla görüstüm. Arkadaslar inanin o gün hastaneden çiktigimda yeniden dogmus gibiydim. Bana verdigi 2 tane ilaç var. Ben o günden beri yapamadigim herseyi öyle bir zevkle yapiyorum ki, intikam aliyorum adeta.. o korku dolu günlerimin intikamini aliyorum. Su çok önemli.. Çarpinti basladigi anda diger belirtiler arda arda geliyor, sonrasinda durum daha vahim bir hale geliyor. Bana verdigi ilaçlardan bir tanesi kalp çarpintisini düzene sokuyor. Yani o anda heyecanlansam bile kalp atislarim normal. Böyle olunca davranislarimida kontrol altina alabiliyorum.Bu konu doktorumun özel ilgi alanina giriyormus. Bakin 1 ay dolmak üzere ve ben çok büyük yollar katettim. Elbetteki size bagli bunu yenmek, ama bunu tek basiniza yapmaya kalkmayin.. Zaten bu hastalik yeterince yipratiyor insani, birde bunu tedavi edeyim diye yipranmayin. Kiziyorum kendime simdilerde.. neden yillarimi ziyan ettim. Birçok basaridan vazgeçtim bu yüzden.. Yüksek lisans sinavina hazirlaniyorken, bir gün arkadasim hazirladigi tezi sunmasi gerektiginden bahsetti bana.. ve ben o gün kimseye söylemeden nokta koydum gelecegim için bu kadar önemli bir konuya.. Sebep neydi.. Ben de o arkadasim gibi tez hazirlayabilecektim ama o tezi asla sunamayacaktim. Baslamadan bitirdim..
Bunun gibi örnekler çok benim hayatimda. Neyse sonuc olarak bir psikiyatristten yardim alirsaniz daha kolay olur mücadeleniz. Arzu eden olursa gittigim hastanenin ve doktorun adini verebilirim. Kullandigim ilaçlarin adini vermek dogru olmaz sanirim. Ona doktor karar vermeli..

Simdilik hosçakalin.. Ben günün birinde ilaç kullanmadan da böyle rahat yasayabilecegime inaniyorum. Bunun için tedavime devam edecegim. Tam anlamiyla bu hastaliktan kurtulsam bile, yine sizlerle olacagim. Bu site yine vazgeçilmezim olacak.. Paylasmak öyle güzel bir duygu ki..

Görüsmek üzere..
[/list][/b]
Amiel

Mesaj gönderen Amiel »

anladığım kadarıyla sen sf yi panik atağa çok benzer ( belki de panik atağın ta kendisi ) bir biçimde yaşıyorsun, çarpıntı titremek .... hadi markete gidememeyi konuşamamayı anladım da bu çarpıntı da neyin nesi oluyor,

biraz ayrıntılı yazsana, dr panik atak üstünde mi durdu tedaviyi bu yönde mi yaptı yoksa bir sf li mi olduğuna karar verdi.

sen basit bir aile toplantısında o bildiğin en yakının insanlar arasında öyle çarpıntılar geçiriyorken, konuşamazken sokakta işte tanımadığın insanlar içinde ne yapıyordun. bu ölümden beter olmalı, bir işin yok muydu o sıra, eşin hiç anlamadı mı durumunu.

gizli kardeşim lütfen ayrıntılı yaz, her sözcüğümüz altın değerinde içimizde çıktığımız bu yolculukta, bir keşif sürecinde.

şimdi ben senin yazdıklarını okuyunca acaba bu panik atak mı diye düşündüm geçekten pa da ilaç tedavisi geçerli oluyor ,

doğrusu ben yılların sobitiyim en ağır dönemimde kalp çarpıntı yaşamadım, tamam belki kalp atışlarım hızlanmıştır ama öyle ölecek düzeyde nefes alamayacak kadar bir pa krizi yaşayacak kadar değil.. en fazla kekeledim terledim kızardım bozardım miyavladım ve ortamdan kaçınca da durumum hemen normale döndü.

her ne kadar adın gizli de olsa burada gizlenme ve yaşadıklarını paylaş bizimle..

sevgi ve saygılarımla
Evet benim iradem, sende bütün mezarların yıkıcısını görüyorum ve selamlıyorum seni ! Mezarlar nerdeyse, dirilişler de yalnız ordadır.
F.Nietzsche
raistlin

Mesaj gönderen raistlin »

gizli arkadaşım aynı dertten bende muzdaripim 25 yaşımdayım son bir yıldır daha da fazlalaşmaya başladı ve son 1 aydır pisikolojik yardım almayı düşünüyorum.ve dertlerimiz de aynı diyebilirim bende de çarpıntı oluyor yüz kızarması tanımadığım kişilerle konuşurken ve bir tartışmaya girerken oluyor artık bu şekilde devam etmek istemiyorum bana doktorun telefonu adresi veye hastahane ismini söyleyebilirsen gerçekten çok sevinirim. şimdiden teşekkür ederim.

mail:jamesdaugles@hotmail.com
Kullanıcı avatarı
gizli

Mesaj gönderen gizli »

Kesinlikle Sosyal Fobi, hatta artik sf degilde sosyal anksiyete mi ne öyle aniliyormus. Sf nin farkli düzeyleri var. Benim SF me dogum sonrasi depresyon eklenmis. Bu Sf yi daha ilerletmis. Aslinda çarpinti olayi degil tek problem. Örnegin o gün havamda degilsem, kimseyle konusmak istemiyorsam ve konusmak zorunda kaldiysam.. otomatik olarak kasiyorum kendimi.. kisiyle karsilastim diyelim. hafiften bir heyecan basiyor sanki o benim o anki ruh halimden haberdarmis gibi hissediyorum. Onun bildigi düsüncesi kalp atislarimi dahada hizlandiriyor. Bu defa sanki kalbimin ne kadar hizli attigini gördügünü düsünüyorum. Derken kalp çarpintisi beraberinde tüm rezillikleri getiriyor zaten.. Kizarma, hatta çogu zaman da sararma (resmen kanim çekiliyor gibi oluyor) , çenemin titremesi...... Sonuç olarak panik atak benimde aklima çok geldi.. Onunla ilgili tüm yazilari dikkatle okudum.. Ama hayir.. ben bu durumu sosyal bir ortamdayken yasiyorum sadece.. Kalabaliksa, yada herhangi birinin dikkati benim üzerimdeyse.. ne bileyim.. bu aslinda günün 24 saati yasadigim bisey degil. Eger karsimdaki kisi asiri derecede kendine güvenen biriyse, ya da üst düzeyde, makam sahibi biriyse bunu yasiyorum. Öyle bir kaçis duygusu hakim oluyor ki.. kendime o an nasil engel oldugumu bilmiyorum hala. Hatta bir ara fazlasiyla kompleksli bir insan olduguma karar verdim. Çünkü bir ortamda kendimi üstün hissediyorsam bu belirtilerden hiçbirini yasamiyorum. Ne bileyim yas itibariyle kendimden kücükse yada karsimdaki kiside de asiri bir heyecan varsa benden rahati yok..
Bu arada 27 yasinda bir bayanim. Bir kizim var. Zati dogum muhabbetine girince anlamissinizdir:)
Kullanıcı avatarı
gizli

Mesaj gönderen gizli »

raistlin arkadas.. sana ilgili hastane isim ve telefonunu, doktorun ismini mail attim. insallah istanbul dasindir..

Hoscakal
kenan

Mesaj gönderen kenan »

merhabalar..bende sizin yaşadığınız sorunların benzerlerini yaşıyorum.eğer gittiğiniz hastahane nin adını verirseniz ço sevinirim..teşekkürler..
Kullanıcı avatarı
Haziran.

Mesaj gönderen Haziran. »

Merhaba gizli,
bana da gittiğin doktorun adını ve adrsini yazarsan çok sevinirim :(
mühürlü kaderim,bir yol verir misin?
Kullanıcı avatarı
gizli

Mesaj gönderen gizli »

Haziran ve Kenan arkadasim, size özel mesaj gönderdim. ilgili hastane adi, tel ve kurtaricimin adini yazdim.. Bilgilerinize..

Raistlin sana daha önce göndermistim zaten, aldin mi bilmiyorum. Bu arada Raistlin ne demek ? Merak ettim sadece..

Hosçakalinnnnnnnnn..

Güzel haberlerinizi bekliyorum..
raistlin

Mesaj gönderen raistlin »

gizli arkadaşım teşekkür ediyorum daha eve yeni geldim aldım özel mailini teşekkür ediyorum en kısa zamanda hastaneyi arayacağım gelişme veya olan olaylarda da bilgi vermeye çalışacağım.İstanbuldayım gidebilirim yani teşekkürler.
raistlin de Margaret weis & Tracy hickman ' ın yazdığı ejderha mızrağı romanında usta büyücü kahramanım.
Kullanıcı avatarı
ozkanyar1982
İletişim:

Re: Basarmak sandigimiz kadar zor degilmis arkadaslar...

Mesaj gönderen ozkanyar1982 »

selam...ben de ayni sorunu yas1yorum....bana gittiginiz doktorun ismini verebilir misiniz? fakat sunu söylemeliyim ki eger cok pahal1ysa ban gidemem...aileme çok yuk oldum...bilirsiniz...mümkünse ilaçlar1n da isimlerini verin çok pahal1ysa kendim ilaç alabilirim......ayn1 sorunlar1 ben de yas1yorum....
gerçekten zamanla ilgili bir sorunum var.onu anlamıyorum.neden durmadan durmuyor?
ZAMAN YÖNETİMİ...SF:8
Kullanıcı avatarı
ozkanyar1982
İletişim:

ben özkan...unutmusum...bana mail olarak atabilir misiniz...doktaor ismi ve adresi...telefonu....ilaçlarin ismi...lütfen...sevgiler....
gerçekten zamanla ilgili bir sorunum var.onu anlamıyorum.neden durmadan durmuyor?
Kullanıcı avatarı
ozkanyar1982
İletişim:

bende unutkanlik var....had safhada....mailim: ozkanyar1982@yahoo.com
Amonlisa

Mesaj gönderen Amonlisa »

Merhabalar,
Mümkünse bende adres, tel ve dr. ismini alabilir miyim?

amonlisa_isis@hotmail.com
Kullanıcı avatarı
caner

Mesaj gönderen caner »

Merhaba gizli, bana da gönderirsen çok sevinirim. Şimdiden teşekürler.
Adresim: bencaner@gmail. com

36 m istanbul.
over123

Selam

Mesaj gönderen over123 »

Merhaba arkadaşlar şu ünlü doktorun adı hastane adı gibi bilgileri bende istiyorum ama gizli ye fazla yüklenmeyelim bilen herhangi bir arkadas gönderirse iyi olur

zodiac1519@yahoo.com