hiç bir insanla gerçek manada samimi olamamak

Sosyal fobiyi yenenler..Hastalığı yenme sürecinde yaşadıklarınız..Söylemek istedikleriniz..
Kullanıcı avatarı
ay ile dertleşmek

hiç bir insanla gerçek manada samimi olamamak

Mesaj gönderen ay ile dertleşmek »

bir insan kendisini dünyaya getiren altını temizleyip bu yaşlara kadar getiren anne babasıyla bile samimiyet sorunu yaşayabilir mi? evet efendim yaşayabiliyor aynı evde bir birine karşı yabancı olmak hiç bir derdini tasasını (buna sosyal fobi de dahil) paylaşamamak kucaklarında hıçkıra hıçkıra ağlayamamak bunun kanserden ne farkı var? tek farkı ölmüyorsun ve bunun ne kadar iyi bir fark olduğu da tartışılır... bir insanı kişilik olarak çok çok seversin ama o insana gidipte '' kardeşim allah şahit seni çok seviyorum ve taktir ediyorum lan iyi ki seni tanımışım'' diyemiyorsun ve bu dışarıya çıkamayan duygu diğer yüzlercesi gibi içine saplanıp kalıyor. kutuplardan bir parça gibi ortalıkta dolanmak nedir bilir misiniz? evet bilirsiniz çünkü burası bunun bilineceği tek yer o yüzden yazıyorum zaten bunları bizböyle olduğumuz için etrafımızdaki insanlarda mecburen bize karşı böyle tavır alıyor bir oda da bulunursunuzda sonra o odaya neşeli birisi girer odadaki herkese türlü şakalar yaparda sıra size gelince araya bir resmiyet girer ya işte bu cezayı hiç bir hakim veremez.. haşa bu bir isyan değildir en azından allaha karşı olan bir isyan değildir çünkü allah tüm insanlara eşit malzeme koymuş ama biz bu malzemeleri doğru kullanmayı becerememişiz kusura bakmayın ama öyle aileye işte çevreye ona buna .. atmakla bu hastalığın asıl sorumlusunun kendimiz olduğu gerçeğini değiştiremeyiz. çünkü ailesi tek bizimki gibi olan bizler değiliz çok daha fazlası var para ve imkanlar aynı şekilde öyle ama insanlar bir şekilde bunları aşıyor kaul edelim arkadaşlar sorun bizde.
biz ki kaybedecek hiç bir şeyi olmayanlar. korku bizden uzak, umut herkesten çok birikti avucumuzda..
johnson27

Re: hiç bir insanla gerçek manada samimi olamamak

Mesaj gönderen johnson27 »

Sorunu yalnızca kendine odaklamak yanlış bence.Bir çok etken var.Bence en önemlilerinden birisi de ailemizin nasıl insanlar olduğu.Yani annemiz insanların ne düşündüğünü bizim gibi çok önemsiyor mu?Bu çok önemli bence çünki biz ilk tepkimizi annemize veriyoruz ondan öğreniyoruz hayatı.Örneğin benim annemde kalabalık ortamlarda heyecanlanır.Bunun tesadüf olduğuna inanmıyorum.Sonuç olarak herseyi kendimize yüklemeyelim.Ama çözümün kendimizde olduğunu da bilelim.
Kullanıcı avatarı
ay ile dertleşmek

johnson27 yazdı:Sorunu yalnızca kendine odaklamak yanlış bence.Bir çok etken var.Bence en önemlilerinden birisi de ailemizin nasıl insanlar olduğu.Yani annemiz insanların ne düşündüğünü bizim gibi çok önemsiyor mu?Bu çok önemli bence çünki biz ilk tepkimizi annemize veriyoruz ondan öğreniyoruz hayatı.Örneğin benim annemde kalabalık ortamlarda heyecanlanır.Bunun tesadüf olduğuna inanmıyorum.Sonuç olarak herseyi kendimize yüklemeyelim.Ama çözümün kendimizde olduğunu da bilelim.
eğer sorunu ailenize ya da çevrenize bağlarsanız o zaman bu hastalığınıza haklılık payı vermiş olursunuz yani ''ben ne yapayım ailem böyleymiş'' demek zorunda kalırsınız yani kaçarsınız ayrıca bu ailenize karşı düşmanca bir tavır içine girmenize de neden olabilir.
biz ki kaybedecek hiç bir şeyi olmayanlar. korku bizden uzak, umut herkesten çok birikti avucumuzda..
SatasmaBana

Mesaj gönderen SatasmaBana »

ay ile dertleşmek yazdı: bir insanı kişilik olarak çok çok seversin ama o insana gidipte '' kardeşim allah şahit seni çok seviyorum ve taktir ediyorum lan iyi ki seni tanımışım'' diyemiyorsun
Ha bunu biliyrum.Güzel yazmışsın ve beni yazmak zahmetinden kurtardın : )
bulantı
Kullanıcı avatarı
stoic

Mesaj gönderen stoic »

Yanlış bir açıdan bakıyorsun. Bizim böyle olmamızda en büyük pay sahibi olan ailemiz. Aileyi melek gibi görmeyi bırakın artık. Gerçekten iyi niyetli insanlar olabilirler, bizlerin bu hale gelmesini asla istemezler biliyorum. Fakat sağlıklı bir şekilde düşünebilmek için ailemizin yanlışlıklarını da görmeliyiz.
Ailenle iletişimde sorunlar yaşıyorsan suç tek taraflı değildir. İki tarafında suçları vardır. Biran önce ailene sosyal fobili olduğunu anlatmalısın. Bu dertleri tek başına çekmek zorunda değilsin. Onlar da için için sendeki bu durumu görüyorlardır zaten ama bir türlü anlam veremiyorlardır emin ol. Sosyal fobili olduğunu söylersen kafalarındaki düşünce netleşir ve seni daha iyi anlamaya başlarlar. Hatalarını telafi etmek için onlara fırsat vermelisin.
We are eternal, all this pain is an illusion.
Kullanıcı avatarı
ay ile dertleşmek

stoic yazdı:Yanlış bir açıdan bakıyorsun. Bizim böyle olmamızda en büyük pay sahibi olan ailemiz. Aileyi melek gibi görmeyi bırakın artık. Gerçekten iyi niyetli insanlar olabilirler, bizlerin bu hale gelmesini asla istemezler biliyorum. Fakat sağlıklı bir şekilde düşünebilmek için ailemizin yanlışlıklarını da görmeliyiz.
Ailenle iletişimde sorunlar yaşıyorsan suç tek taraflı değildir. İki tarafında suçları vardır. Biran önce ailene sosyal fobili olduğunu anlatmalısın. Bu dertleri tek başına çekmek zorunda değilsin. Onlar da için için sendeki bu durumu görüyorlardır zaten ama bir türlü anlam veremiyorlardır emin ol. Sosyal fobili olduğunu söylersen kafalarındaki düşünce netleşir ve seni daha iyi anlamaya başlarlar. Hatalarını telafi etmek için onlara fırsat vermelisin.
sana tamamen haksızsın diyemem ama tamamen haklısında diyemem bak bizim bir komşumuz var yıllardır onları izlerim karı koca çocuklarına etmedikleri zulüm kalmadı hangi yönden bakarsan bak evin bahçesinde buz gibi suda banyo yaptırmaktan tut daha küçücük çocuğa anne babaları olarak fütursuzca en ağza alınmayacak küfürleri bile ediyorlar düşünebiliyor musun böyle bir anne ve babayı? ama sana şunu söyliyim o çocuk yıllar içinde büyüdü bugün bir çok şeyi anlayacak yaşa geldi ve ben çocuğun psikolojisinde biraz sert bir mizaç dışında (hadi onuda psikolojik bozukluk sayalım) hiç bir bozukluk görmüyorum sınıfının en sosyal çocuğu diyebilirim onun için (her ne kadar arada oda onlara okkalı bir küfür etsede) anne babasına karşı ona yaptıkları onca şeyi görmezden geliyor değişikte olsa mutlu bir aile yapıları var sizi bilmem ama benim ailem o çocuğun ailesinin yanında melek gibi kalır ama o çocukta sıkıntı yokta bende varsa burada kimseye haksızlık etmemem gerekir diye düşünüyorum.

ikinci olarak anne babama söyleme tavsiyen için saol bu gerçekten bencede olması gereken bir şey ama bu benim uygulayabileceğim bir şey değil çünkü benim ailem konyanın ücra bir köyünde yaşar sadece bu hastalığı tam manasıyla onlara anlatabilmem bile haftalar sürebilir ya olayı çok ciddiye alacaklardır (aşırı utangaçlık biçiminde) ya da hiç ciddiye almayacaklardır malesef onlara bu yüzden anlatamam ama haklısın bir sf li bu durumu mutlaka anne babasıyla paylaşmalı buna katılıyorum.
Kullanıcı avatarı
stoic

Mesaj gönderen stoic »

ay ile dertleşmek yazdı: sana tamamen haksızsın diyemem ama tamamen haklısında diyemem bak bizim bir komşumuz var yıllardır onları izlerim karı koca çocuklarına etmedikleri zulüm kalmadı hangi yönden bakarsan bak evin bahçesinde buz gibi suda banyo yaptırmaktan tut daha küçücük çocuğa anne babaları olarak fütursuzca en ağza alınmayacak küfürleri bile ediyorlar düşünebiliyor musun böyle bir anne ve babayı? ama sana şunu söyliyim o çocuk yıllar içinde büyüdü bugün bir çok şeyi anlayacak yaşa geldi ve ben çocuğun psikolojisinde biraz sert bir mizaç dışında (hadi onuda psikolojik bozukluk sayalım) hiç bir bozukluk görmüyorum sınıfının en sosyal çocuğu diyebilirim onun için (her ne kadar arada oda onlara okkalı bir küfür etsede) anne babasına karşı ona yaptıkları onca şeyi görmezden geliyor değişikte olsa mutlu bir aile yapıları var sizi bilmem ama benim ailem o çocuğun ailesinin yanında melek gibi kalır ama o çocukta sıkıntı yokta bende varsa burada kimseye haksızlık etmemem gerekir diye düşünüyorum.

ikinci olarak anne babama söyleme tavsiyen için saol bu gerçekten bencede olması gereken bir şey ama bu benim uygulayabileceğim bir şey değil çünkü benim ailem konyanın ücra bir köyünde yaşar sadece bu hastalığı tam manasıyla onlara anlatabilmem bile haftalar sürebilir ya olayı çok ciddiye alacaklardır (aşırı utangaçlık biçiminde) ya da hiç ciddiye almayacaklardır malesef onlara bu yüzden anlatamam ama haklısın bir sf li bu durumu mutlaka anne babasıyla paylaşmalı buna katılıyorum.
Her ruhsal bozukluk kendini sosyal fobi olarak gösterecek diye bir şey yok. Sen o çocuğun içini bilemezsin. Kim bilir neler yaşıyordur kendi içerisinde. Dışarıdan bakarak bunu değerlendiremezsin. Sosyallik ölçüsüyle değerlendirmeye kalkman ise tamamiyle yanlış.
Ailen kötü insanlar demiyorum. Onların niyetleri her zaman için iyidir zaten. Ama farkında olmadan sana kötülük yapmışlar. Tüm suçu kendi üzerine almaya kalkman yanlış bir şey. Sürekli kendini suçlayarak hiçbir yere varamazsın. Ben sana ailene düşman ol, onlar senin hayatını çaldı demiyorum. İstersen onları affedebilirsin. Bu senin elinde. Fakat onları kusursuz varlıklar olarak görmek hiçbir fayda etmez. Aksine bu tutum sana zarar veriyor. Boş yere kendini suçluyorsun.
Kullanıcı avatarı
ay ile dertleşmek

stoic yazdı:
ay ile dertleşmek yazdı: sana tamamen haksızsın diyemem ama tamamen haklısında diyemem bak bizim bir komşumuz var yıllardır onları izlerim karı koca çocuklarına etmedikleri zulüm kalmadı hangi yönden bakarsan bak evin bahçesinde buz gibi suda banyo yaptırmaktan tut daha küçücük çocuğa anne babaları olarak fütursuzca en ağza alınmayacak küfürleri bile ediyorlar düşünebiliyor musun böyle bir anne ve babayı? ama sana şunu söyliyim o çocuk yıllar içinde büyüdü bugün bir çok şeyi anlayacak yaşa geldi ve ben çocuğun psikolojisinde biraz sert bir mizaç dışında (hadi onuda psikolojik bozukluk sayalım) hiç bir bozukluk görmüyorum sınıfının en sosyal çocuğu diyebilirim onun için (her ne kadar arada oda onlara okkalı bir küfür etsede) anne babasına karşı ona yaptıkları onca şeyi görmezden geliyor değişikte olsa mutlu bir aile yapıları var sizi bilmem ama benim ailem o çocuğun ailesinin yanında melek gibi kalır ama o çocukta sıkıntı yokta bende varsa burada kimseye haksızlık etmemem gerekir diye düşünüyorum.

Her ruhsal bozukluk kendini sosyal fobi olarak gösterecek diye bir şey yok. Sen o çocuğun içini bilemezsin. Kim bilir neler yaşıyordur kendi içerisinde. Dışarıdan bakarak bunu değerlendiremezsin. Sosyallik ölçüsüyle değerlendirmeye kalkman ise tamamiyle yanlış.
Ailen kötü insanlar demiyorum. Onların niyetleri her zaman için iyidir zaten. Ama farkında olmadan sana kötülük yapmışlar. Tüm suçu kendi üzerine almaya kalkman yanlış bir şey. Sürekli kendini suçlayarak hiçbir yere varamazsın. Ben sana ailene düşman ol, onlar senin hayatını çaldı demiyorum. İstersen onları affedebilirsin. Bu senin elinde. Fakat onları kusursuz varlıklar olarak görmek hiçbir fayda etmez. Aksine bu tutum sana zarar veriyor. Boş yere kendini suçluyorsun.

peki sen ne yaptın konuştun mu ailenle nasıl tepki verdiler?
Kullanıcı avatarı
stoic

Mesaj gönderen stoic »

ay ile dertleşmek yazdı:peki sen ne yaptın konuştun mu ailenle nasıl tepki verdiler?
Ben konuştum. Tepkileri olumluydu, anlayışla karşıladılar. Zaten bendeki bu durumu daha önce farketmişlerdi ama anlamlandıramıyorlardı. Şimdi elinden gelen her şeyi yapmaya çalışıyorlar.
Kullanıcı avatarı
ay ile dertleşmek

stoic yazdı:
ay ile dertleşmek yazdı:peki sen ne yaptın konuştun mu ailenle nasıl tepki verdiler?
Ben konuştum. Tepkileri olumluydu, anlayışla karşıladılar. Zaten bendeki bu durumu daha önce farketmişlerdi ama anlamlandıramıyorlardı. Şimdi elinden gelen her şeyi yapmaya çalışıyorlar.
onlara anlattıktan sonra ilişkilerinizde neler değişti?
Kullanıcı avatarı
stoic

Mesaj gönderen stoic »

ay ile dertleşmek yazdı:onlara anlattıktan sonra ilişkilerinizde neler değişti?
Daha güzel bir hal aldı. Eskiden hiç konuşmazdım şimdi muhabbet edebiliyoruz. Dertlerimi rahatça anlatabiliyorum, düşüncelerimi rahatça söyleyebiliyorum.
Kullanıcı avatarı
ay ile dertleşmek

aslına bakarsan sorununu ailesine anlatabilen bir insan ılımlı bir sf lidir diye düşünmüyor değilim bazen yani bunu yapabiliyorsan bir çok şeyi yapabilirsin zaten
Kullanıcı avatarı
stoic

Mesaj gönderen stoic »

ay ile dertleşmek yazdı:aslına bakarsan sorununu ailesine anlatabilen bir insan ılımlı bir sf lidir diye düşünmüyor değilim bazen yani bunu yapabiliyorsan bir çok şeyi yapabilirsin zaten
Öncelikle bunu nasıl yaptım, neler çektim bilemezsin. Olduğun yerden insanların sf seviyesini eleştirmen hiç hoş değil. Benim hayatımı, bu hastalığın bana nelere mal olduğunu, bunun yüzünden neler kaybettiğimi, neler yapmak zorunda kaldığımı bilmiyorsun.
Kullanıcı avatarı
ay ile dertleşmek

kusura bakma özür dilerim ama yanlış anlaşıldım demek istediğim şey ''sen hasta falan değilsin bizleri kandırma'' türünden bir şey değil yanlış anlaşılmak istemem bak sende benim yaptığım bir şeyi yapamamış olabilirsin bu sadece benim gözümde bu durum böyle bak ben intihar etsem ve bir intihar notu hazırlasam bileo nota sfli olduğumu yazmazdım yani bana o kadar imkansız geliyor bu durum o yüzden birisi ben aileme söyledim deyince ha iyi bu arkadaş kurtulmaya başlamış gözüyle bakıyorum olay bundan ibaret
Aloneee

Mesaj gönderen Aloneee »

Ben aileme sosyal fobili olduğumu söyledim.Sorunum bu dedim.Ne mi oldu ?.Söylediğime bin pişmanım ,keşke söylemeseydim.Ailemle eskiden daha çok konuşuyordum şimdi daha uzaklaştım.Hayattaki tek irtibatım onlardı oda kayboldu.İlk söylediğimde ailem açıkçası hiç şaşırmadı ,bu normal bir şey bile dedi .Yani ailenizde bilinç yoksa boşuna konuşmayın daha kötüye gidiyor,kendi içinizde yaşayın inanın daha az yıpratıyor bu hastalık.