ENTELEKTUEL BIR SFLI

Sosyal fobiyi yenenler..Hastalığı yenme sürecinde yaşadıklarınız..Söylemek istedikleriniz..
black betty

ENTELEKTUEL BIR SFLI

Mesaj gönderen black betty »

Merhaba,ben de biraz entelektuel bir sfli olmanin zorluklarindan bahsedecegim. Ben kitap okuyan politikayla ilgilenen,film ve muzik kulturu olan biri oldugumu dusunuyorum. Insanlarin bir cok konuda sigliklari beni hayrete dusuruyor ve bu sigliklarina ragmen utanmadan konusmalarida bi o kadar. Buna ragmen bana akil vermeye calismalari, pek ciddiye almamalari beni bazen cildirtiyor. Sfli oldugumu da boyke farkettim. Dusundum en az ortalama bir insan gibiyim tum buhrablar asagilik hisleri nerden geliyor diye. Ama agir sfli degilim. Bazi insanlar beni gozu kara tuttugubu koparan biri olarak goruyor,ailem basarili oldugumu dusunuyor, yeterli arkadasim ve erkek arkadasim var. Ama insanlarla surekli iletisimden korkuyorum. Bir defa muhabbet ettik mi her sey tamam da sonrasinda olusturdugum 'iyi' izlenimi devam ettiremeyecegimi dusunuyorum. Ve derslerime konsantre olamiyorum bu beni cok zorluyor. Birde insanlar beni cok esprili bulur acikcasi ben espri yaparak rahatliyorum nerdeyese refleks oldu bu bende ama bundan rahatsizim. Ha mesela biri bana acilarini anlatinca gulmememk icin kendimi cok zor tutuyorum. Duygularimi yasiyamiyorum acikcasi basima gelen herseyin duygularimi yasayamamaktan oldugunu dusunuyorum. Sevgiler hepinize
Kullanıcı avatarı
kemanci_erdem

Re: ENTELEKTUEL BIR SFLI

Mesaj gönderen kemanci_erdem »

sf lilerin sandiklari kadar akilli olmadiklarini dusunuyom misal ben kendimi zeki saniom ama gel gorki ole diilim
güzel gören güzel düşünür
güzel düşünen hayatından lezzet alır.
black betty

Ben zekadan cokta bahsetmiyorum,yazdiklarim tabi aptal bir sfli olmamak kosuluyla gecerli,ben daha cok aptal olmamaktan karsindakinin salakligini anlayabiliyor olmaktan bahsediyorum ve bunu durduramamanin bilakis o kisinin seni yonlendirmelerinin yarattigi buhranlardan bahsediyorum
Kullanıcı avatarı
stoic

Mesaj gönderen stoic »

Yalnızlığın sebep olduğu bir enteletüellik oluyor sanırım sflilerde. Sosyal biri olsaydım bu kadar kültür biriktiremezdim sanırım. Diğer insanları benim bildiğim şeyleri bilmedikleri için aşağı görme duygusu bende de vardı ama zamanla normalleştim. Çünkü öyle insanlarla zaman geçirmek zorunda değiliz. Benden aptal insanların benden daha başarılı olması zoruma giderdi ama zekanın sadece tek bir ölçüsü yok. Onların sosyal zekası benden üstün o yüzden iyi yerlere gelebiliyorlar. Hala düşününce biraz acıtıyor ama umursamamaya çalışıyorum.
We are eternal, all this pain is an illusion.
black betty

Ama ben onlari durduramamaktan bahsediyorum, rahatsiz oldugum seyleri soylediklerinde veya yaptiklarinda onlara tepki veremiyorum buda benligimden uzaklastiriyor beni, diyorum ki bunca salaklar beni nasil yonlendirebiliyor bu sonrasinda beni cok ofkelendiriyor
Kullanıcı avatarı
stoic

Mesaj gönderen stoic »

Evet öyle oluyor gerçekten. Yalnızlığa iten şeylerden biri de o.
We are eternal, all this pain is an illusion.
gunesedogru

Mesaj gönderen gunesedogru »

Bi konuda konuşmak için bilgiden çok duygu önemli, ve muhabbetlerde amaç genelde doğru ya da iyi yüksek bilgi paylaşılması değildir. iletisim daha cok araçsaldır. Temelde duyguların tatmini, derdini paylaşma, onay, destek arama,hukmetme, ego,eglenme on plandadir. O yuzden farkli olan, kiskanilan tehdit olarak gorulen ve katkisi olmayacak olanlar dislanir
black betty

Gunesedogru haklisin,ve hakliligini soyle aciklayacagim. Benim bilgiye onem veren kisilerle cok rahat bir iletisimim var. Onlar beni bilgimle veya zekamla degerlendiriyor nasilsa. Ama obur turlu arkadaslarla yani senin dedigin turden duygu tatminli arkadaslarim beni tuhaf bulur. Bir sure sonra ilgisizlesirler bana karsi. Bende ilgisizlige ve anlasilmamaya icerlerim. Ve onlarla surekli iletisim beni urkutur kimi zaman. Ve kafkayi okudunuz mu? Ben onun sosyal fobik olmasindan supheleniyorum.
gunesedogru

Mesaj gönderen gunesedogru »

Bilgi ve zekamızla değerlendirilmek bizi yeterince tatmin etmiyor malesef, içerde bazı yönler etkililik de istiyor diğer yönlerden de yeterli hissetmek istiyor.. toplumun baskısına direnmek hiç kolay değil her gun mucadele ve gevseyememe hali insanı yoruyor. Tuhaf bulunuyor malesef cunku apayrı bir değer sistemin var. Kimse anlayamaz kimse kendini acmana izin verecek guveni sana hissettirmez. Ayni frekansa grupla giremeyince de grubun yaptigi her sey dogru ya da yanlis insana batar. Her gun biraz daha yalniz kalirsin. Okumadim ama bizimle yakin duygular hissettigi kesin.
Kullanıcı avatarı
kemanci_erdem

kendimizi kandirmayak sosyal insanlar herzaman herturlu sf den ustundur bikac nokta haric mesela onlardan biri sf lerin cok iyi psikoloji bilgisi vardir kitap okuyarak diil dusunerek elde ettikleri bir bilgi onun harici sosyal kisiler herzaman ustundur bilgi olsun akil olsun mesela tum peygamberler asiri sosyaldir ve hepsi akilli insanlardir.
akman

Mesaj gönderen akman »

ENTELEKTUEL BIR SFLI
başlık bile yeterince açık. kendini bir kalıba yerleştirmişsin. Bu kalıp üzerinden insanlardan değer görmek istiyorsun.

"Ben kitap okuyan politikayla ilgilenen,film ve muzik kulturu olan biri oldugumu dusunuyorum. Insanlarin bir cok konuda sigliklari beni hayrete dusuruyor"
Burada bir çoğumuzun kültür sanat veya başka konular olsun normal insanlardan fazla bilgi birikimimiz ve fikirlerimiz var, buna katılıyorum. Ama gündelik yaşamımıza ne kadar katkısı olabilir ki. Tamam ilgilendiğin bir konu hakkında insanlara yapacağın bir tirad onların gözünde seni değerli kılacaktır. Ama insanlar arasında değer olgusu sadece senin bahsettiğin şeyleri kapsamıyor. Senin birikim olarak gördüklerinin binde birine bile sahip olmayan kişiler, insanların gözünde senden daha değerli olabilir.

"Birde insanlar beni cok esprili bulur acikcasi ben espri yaparak rahatliyorum nerdeyese refleks oldu bu bende ama bundan rahatsizim. Ha mesela biri bana acilarini anlatinca gulmememk icin kendimi cok zor tutuyorum."
burayı pek anlayamadım. Neden acı bir olay karşısında gülme hissi geliyor. Bu durumla alakalı kafanda espriler mi dolanıyor? Yoksa "Allaha şükür benim böyle bir derdim yok" diyip bir nevi kendini tatmin duygusumu oluyor.

Kendimize verdiğimiz değeri bir scala olarak düşünelim."Dusundum en az ortalama bir insan gibiyim tum buhrablar asagilik hisleri nerden geliyor diye."
Kendini bu scalada ortada bir yerde olduğunu düşünüyorsun. Ama insanlar karşısında değersizliğe doğru düşmene yol açıyor. Beklentin ise bütün herkes gibi gerçekten en değerli insan olabilmek. Bizim sorunumuz işte burada. Bu scalada kendimizi bir yere sabitleyemiyoruz. Normalde umursanmayacak olan bir şey bile bizi değersizliğin dibinde görmemize yol açıyor. Yada senin kendini gerçekten değerli hissettiğin ve normal insanların umursamayacağı şeyler kendini değerli hissetmene yol açıyor. Onların bunu anlamaması ise seni kızdırıyor.

Bir arkadaşımın bir zamanlar dediği ve benim o zamanlar anlayamadığım şey "stabil yaşamak". "Sen değerli biri değilsin." " Sen değersiz biri değilsin." Bu iki cümleyi öyle anlarda kullanmalıyız ki kendimizi bir yere sabitleyebilelim. O zaman belki içimizden geldiği gibi yaşayabiliriz.
black betty

Oncelikle sf nin zor durumda biraktigi bir alana yogunlastim benim kendimle ilgili tum hayati gorusum bu degil. Bunu sanki kafamdaki tek dusunce olaraka yorumlaman dogru degil. Beni zorlayan seylerden biri o ilk bastaki klise konusmalar. Iliskilerde sureklilik. Entelektuel bilgim bu sorunlarin ustune gitmemi sagladi. Ve bana ne oldugunu buldum. Evet bir davranis prensibim yok. Beni taniyanlarin yarisi bejik ozguvenli ve eglenceli biri.oldugumu soykeyebilirken yarisi da yalniz ve guvensiz biri.oldugumu soyler. Butun sflilerde entelektueldir diye bir sey yok bence. Her kitao okuyan entelektuel olamaz. Aramizda fazla milliyetci ve muhafazakarlar var. Bu bile entelektuel olmamanin bir gostergesi.Bu arada kemanci_erdem dedigine katilmiyorum butun insanlar sflilerden ustun falan degil peygamberlegin ornegin ise oldukca sacma benim icin. Ateistim ben.
Kullanıcı avatarı
kemanci_erdem

ben dunya klasiklerinin cogunu okudum ama kitap okumak bana bisey katmadi daha dogrusu roman okumak diyelim benim bir insani geliskin insan olarak nitelemem icin bilgi kultur duzeyinin yuksek olmasi degil kibar ve nazik biri olmasi gerekir essege altin semer vursanda essektir
mesela bilgi duzeyi yuksek biri olabilir ama ilber ortayli gibi biri ile birarada asla bulunmak istemeyecegim biridir benim icin cahilin onde gidenidir hal ve tavirlari dolayisiyla bir insaat iscisi ile ayni evi severek paylasirim ama bu gibi adamlarla degil.
akman

Mesaj gönderen akman »

black betty yazdı:Ama insanlarla surekli iletisimden korkuyorum. Bir defa muhabbet ettik mi her sey tamam da sonrasinda olusturdugum 'iyi' izlenimi devam ettiremeyecegimi dusunuyorum.
neden iyi bir izlenim bırakmak istiyorsuz? Kendime de başkalarınada soruyorum bu soruyu. Cevabını bulamıyorum. Ama eskiye oranla insanların benim hakkımdaki düşüncelerini daha az önemsiyorum.
black betty yazdı: "Entelektuel bilgim bu sorunlarin ustune gitmemi sagladi"
Mesala hangi sorunlarla yüzleşmeni sağladı yada çözdü?
bsraa

Mesaj gönderen bsraa »

Ben bu foruma daha yeni üye oldum.Hatta ilk mesajım bu "entellektüel" deyince ilgimi çekti yazın.Ben de edebiyat bölümünde okuyan biriyim.Forumda okuduklarımı görünce aslında tam sfli olmadığımı farkettim.Gayet sosyal biriyim.Bazı arkadaşlar gibi dışarda yemek yiyemek gibi durumlar gerçekten ağır ama seninki biraz benimkine benziyor.Açıkçası ben bunun kibirden olduğunu düşünüyorum.Çünkü yabancı müzik bile dinlemeyen film izlemeyen arkadaşlarım var nerdeyse onlara gövde gösterisi yapabiliyorum ama konuyla ilgilenen birileri olduğunda benim için konuşmak zorlaşıyor.Bilmediğimden değil tepkiden çekiniyorum sanırım.
Kibrinde iki tipi var galiba bir kendini yüksek görmek iki alçak ikisi de insan doğasına aykırı sanırım.Ama yakın zamanda şunu gördüm eleştirdiğim arkadaşlarımdan biri bana film sormaya başladı.İzledi ve beğendi de.Sanırım eleştirmeden önce faydalı olup onlarla sevdiğimiz şeyleri paylaşırsak ortak noktalar elbet çıkar.Ortak olmayanlar ise bize özeldir. Yüksek gördüğüm insanların yanında kendim olmak için çabalıyorum.Bunu da yenicem biliyorum çünkü kendine değer vermek de önemli.En büyük sorunlarımdan biri de benden beklenenleri karşılayamamak düşüncesiydi.Bu sene bir şey oldu iğrenç bir sunum yaptım.Bir ara moral alkışı bile aldım.Ama hoca arkadaşlara ne düşünüyorsunuz diye sorduğunda yorum yaptılar eleştirilerinin hepsini dinledim.Ve bir arkadaş o kadar şeye rağmen eleştirilerin hepsini güleryüzle karşıladığımı söyledi ve hocada onu destekledi.
Tabi en iyi desteği sizi olduğunuz gibi seven birileri verir.Bırakın dağılsın diyorum ben insanların tepkilerinden korkmayalım onlarda bizim gizemimizi çözsünler asıl o zaman kendimizi gösteriyoruz.Ha bide ön yargıyı kırmak için benim hakkımda ne düşündün ilk tanıştığımız da filan diye sorabilirsiniz.Emin ol kötü düşünmemiş olduklarını görürsünüz.Kötü düşünmüşlerse de ne önemi var ki sen kendini biliyorsun sonuçta.Kendini kısıtlama!