Esaretin Bedeli(sf'yi yendim)

Sosyal fobiyi yenenler..Hastalığı yenme sürecinde yaşadıklarınız..Söylemek istedikleriniz..
Fight4Freedom

Esaretin Bedeli(sf'yi yendim)

Mesaj gönderen Fight4Freedom »

Merhaba arkadaşlar ben sosyal fobiyi yendim nasıl mı yendim hepsini bir bir burada anlatıcam.Öncelikle hastalık zamanını o zamanda başıma gelenleri ve o zamanlar bundan kurtulmak için neredeyse yıllarımı verdiğim ve hiçbir işe yaramayan veya tam anlamıyla bana iyi gelmeyen tedavi yöntemlerini tüm samimiyetimle anlatmak istiyorum.Lafı çok uzatmadan başlıyorum;
Ben sfli olduğumu farkettiğim zaman yaşım 18di.Çok mutsuzdum hayatımda her alanda başarısız oluyordum,ilişkilerimde insanlar tarafından çok zarara uğratılıyordum,yalnızdım dışarı çıkmak istemiyordum.İnsanlarla yaptığım tartışmalarda hep ben haksızdım(haklı olsam bile) kabulleniyordum herşeyi. Okula gitmek istemiyordum derslerde parmak kaldıramıyordum.Kızlarla ilişkilerimde aldatılan kullanılan bir tiptim,kimsenin konuşmadığı yanında oturmadığı kaçtığı bir insandım.İki kere intihar girişimim oldu birinde yakalandım ikincisinde ise başaramadım.Sanki bütün bu talihsizlikler olurken Allah yaşamamı ve savaşmamı istiyordu öylede oldu.Bunları yaşarken bir gün sfli olduğumu farkettim ve bunu nasıl aşarım diye bir sürü şey denedim olmadı.İlk başlarda psikiyatriye gittim beni dinledi,ilaçlar yazdı ve gönderdi.İlaçları alırken bu kadar basitmiş meğersem ilaç alıp kurtulurum dedim fakat herşey daha yei başlıyormuş sonradan öğrendim.İlaç tedavisi başarısız oldu beni daha kötü yaptı kilo aldım kaygım azaldı fakat yaşayan bir ölü gibi oldum sinir krizlerine girdim daha kötü oldum.Sonra doktorumu değiştirdim o da beni 5 dakika dinledi ilaç yazıp gönderdi.Onlarda da doktorun tüm dediklerini harfi harfine yapmama rağmen(ilaç dozlarına çok dikkat ediyordum) onlarda iyi gelmedi bana sonra gittiğimde dozu azalttı ama ondada bir yararını göremedim.Sonra başka doktor başka ilaçlar ama bitmiyordu bitmicekti de..3 yıl boyunca böyle sürdü ilaçlarda saadeti bulamadım sürekli doktor değiştirdim bu sayı 13ü buldu 13 psikiyatri doktoru derdime çare bulamadı.Sonra pikoterapi almaya karar verdim niye bu kadar geç kaldığımı soracak olursanız çarenin sadece psikiyatride olduğu inancında idim.Onunlada seanslar sohbet muhabbet şeklinde geçiyordu fakat kalıcı çözüm için bişey yapmıyorduk beni her ne kadar rahatlatsada ertesi gün yine aynı bendim.Ondan sonra bir süre tedaviye ara verdim ancak kurtulmak istiyordum hayatımı zindana çeviren bu şeyden çıkmak istiyordum.Sonra çözüm süreci adı altında yaklaşık 2 yıl süreceğini tahmin ettiğim bir şeye kendimi hazırladım bir gün tekrar tedaviye başladım önce evde bulduğum tüm ilaçları çöpe attım artık ilaç almıyacaktım daha sonra yine psikoloğun kapısına dayandım.İçeriye girdim ve kahramanımla tanıştım,konuştuk sohbet ettik ama kalıcı çözümler için planlarda yaptık.Bana ilaç önerisinde bulundu bildiğiniz üzere psikologun ilaç yazma yetkisi yoktur sadece önerdi her neyse ilaç değil bitkisel bir ürün kaygı anında dalgalanmalarda bunu içmemi söyledi ilacın ismi PASİFLORA bunu kullandım ne zararını gördüm ne de yan etkisini hatta faydasını gördüm.8 ay boyunca yaptığımız planlarda ilerledik ve 8 ayın sonunda bu rahatsızlığı yendim yaptığım şeyler basitti sadece doktora ve kendime İNANDIM..Bu rahatsızlığı yendiğimde hayatımda büyük değişiklikler oldu samimi arkadaşlarım oldu kızlarla ilişkilerim yoluna girdi yardım kuruluşlarına gittim karşılıksız sevgiyi oralarda öğrendim tiyatro eğitimi aldım sahneye gösterilere çıktım derslerimde başarılı oldum terk edilme ve yalnız kalma korkusunu yendim bana hata yapan insanlara git diyebilmeyi ve en önemlisi HAYIR demeyi öğrendim aveadan başka mesaj gelmeyen telefonuma mesajlar çağrılar gelmeye başladı :) insanların merak ettiği aradığı sorduğu biri oldum artık evde duramıyorum fenalık geliyor kendimi dışarı atıyorum ilk fırsatta.insanlarla korkusuz şekilde konuşabiliyorum hiç bir kız beni beğenmezken artık kızların beğendiği varlığımı farkedebildikleri biri oldum.Kendime daha özenli bakıyorum kendime daha çok değer veriyorum.Yaşım 23 şimdi yaşıyorum hayatı özgürlüğüne kavuşmuş kuş gibiyim artık.Hayatın güzel olduğunu şimdi anlıyorum.Yaşamamışım yaşayamamışım hayatı ve ben şimdi ESARETİN BEDELİNİ görebiliyorum çok bedel ödedim bende kalan şuan sadece tecrübe oldu ve ben sosyal fobiyi yendim.Arkadaşlar 5 yıl boyunca bundan kurtulmaya adadım kendimi ve bitti.Sizde yenebilirsiniz sadece inanın kendinize,umut sizin en büyük yol göstericiniz ondan vazgeçmeyin.Asla ama asla PES ETMEYİN.Birgün bu rahatsızlıktan kurtulacaksınız ondan sonra kazanacağınız şeyleri düşünün en büyük motivasyonunuz bu olsun evet kolay olmadı yıllarımı verdim ama sizde kurtulacaksınız İNŞALLAH.Sadece sabredin inanın ve kendinize GÜVENİN.Yazım biraz uzun oldu kusura bakmayın ben nasıl yendiğimi tam anlamıyla sizinle paylaşmak istedim.Çünkü bunu yaşayan biri olarak sizi çok iyi ANLIYORUM.Bu yüzden size yardımı dokunması için bu başlığı açtım ,umarım yardımcı olur.Forumu çok aktif kullanan bir üye değilim bu açtığım son başlık oldu.Fakat yardım isteyen arkadaşlara her zaman yardımcı olurum.Kendinize iyi bakın..
ezelisfli

Re: Esaretin Bedeli(sf'yi yendim)

Mesaj gönderen ezelisfli »

Tebrikler.
ratigg

Mesaj gönderen ratigg »

umutsuzluğa düştüğüm anda senin yazdığın bu yazıyı okuyorum neşem yerine geliyor kardeşim :)
Hbsl

Mesaj gönderen Hbsl »

Kankam yaptığın plandan bahsedermisin !
osmangazi

Mesaj gönderen osmangazi »

Bir psikiyatristin videolarını izledim, acı yoksa iyilik de yok diyor. Eğer isteğimiz günler okula gitseydik hangimiz ilk okulu bitirebilirdir diyor. Çok hoşuma gitti.
konuşamayan öğretmen

Mesaj gönderen konuşamayan öğretmen »

Ben daha yolun başındayım. Psikiyatrialer sana yaptığı gibi ilaç yazıp gönderecek mi? Kime güveneceğim ne yapacağım bilmiyorum. Eşime bile anlatamıyorum durumu. Öyle bir kamufle ediyorum ki kendimi senin özgüvenin çok yüksek diyor..
Kullanıcı avatarı
ahyalandünya

Mesaj gönderen ahyalandünya »

Tebrikler. İnşallah biz de bir gün kurtuluruz. Pek umutlu olmasam da yaşamaya devam.
[smilie=buba.gif] [smilie=buba.gif] [smilie=buba.gif]