Akilli Insanlarin Hastaligi:SF

Sosyal fobiyi yenenler..Hastalığı yenme sürecinde yaşadıklarınız..Söylemek istedikleriniz..
Kullanıcı avatarı
manzara

Re: Akilli Insanlarin Hastaligi:SF

Mesaj gönderen manzara »

başlık doğru bence. mesela ben çok fazla zekiyim ve sfyim!
BEN BENİM
Kullanıcı avatarı
masalkitabı

Mesaj gönderen masalkitabı »

Başlık güm bence anlayışsız biri olmayı tercih ederdim.
And here I come up the hill, I'm pushing my wheel of love ... I'm flying. Look at me now.
neden_sonuç

Mesaj gönderen neden_sonuç »

utanılcak durumda utananlarla utanılmayacak durumda dahi utananlar karıştırılmış.birisi olması gerekenken diğeri olmaması gerekendir.ama insanların çoğu duymak istedikleri sözleri direkt doğru olarak algılar.
alucard06

Mesaj gönderen alucard06 »

SF'li akil, zeka ve mantik insanidir.
SF'li muhakeme insanidir.
SF'li insana ve insan haklarina saygilidir.
SF'li prensip insanidir ve sahip oldugu deger yargilari vardir.
SF'li aklina estigi gibi davranamaz.
Az bilen cok konusur, cahil kisi ise cesur.
Akilli insan ise her konusmasinda ve tavrinda kendini kontrol eder, ondan sonra ortaya atilir. Onun sahip oldugu meziyetler ve kontrol mekanizmasi onda mukemmel (ideal) insan vasfini gelistirirken, cesaretini koreltir.
SF'li bagirarak ve gereksiz degil, sakin ve mantikli konusur.

bu yazılanları okuyunca ''bu kadar olur'' dedim..gerçektende ben kendimi hep bu yazılanlardaki gibi görmüşümdür..ben bir astrologum..gerçektende astrolojik olarak sosyalfobi ve akıl arasında çok kuvvetli bir ilişki var..bunu uzun tecrubelerime dayanarak söylüyorum..akıllı insan sosyal olarak çok başarısız oluyor..çünkü sürekli duygularımızın sesini değil akıl ve mantığımızla hareket ediyoruz..insanların çoğu duygusaldır ve kendileri gibi duygularıyla hareket eden insanları sever..biz onlardn farklı olduğumuz için toplumun dışına itiliyoruz yada kendimizi toplumdan soyutluyoruz..çok isabetli tespilerinden dolayı alıntının sahibi arkadaşı tebrik ediyorum..
hacıkartal

Mesaj gönderen hacıkartal »

çok şükürler olsun ki allaha utanma duygum var [smilie=blush.gif] ya utanmaz olaydımm
dagcilegi

Mesaj gönderen dagcilegi »

akıllı insanların hastalığı olması fikrine bende katılıyorum...sonuçta kendime bakıyorum...28 yaşımdayım müdür yardımcısıyım tüm okullarımı dereceyle bitirdim.Alesten türkiye derecesi yaptım ama topluluk içinde nerdeyse yokum..okulda öğretmen ortamında liderim ama yabancı ortamlarda sesim hiç çıkmaz..üniversitede okurken rahatsız olurlar diye hocalarımın kapısını çalıp giremezdim. şimdide nişanlım rahatsız olur diye arayamıyorum bile..bana karşı hata yapan birine bağıramıyorum.. otobüste asla yüksek sesle konuşamam...birinde adamın birinin yanlışlıkla bana otobüste eli gözüme çarptı canım çok acıdı ama adamın durumunu düşününce önemli değil acımadı dedim..çünkü o adam benden daha çok utanmıştı ve bunu düzeltmem lazımdı...
Kullanıcı avatarı
domatesbiberpatlican

Mesaj gönderen domatesbiberpatlican »

:) Aynı ben ya bu konu,beni anlatıyor.

Ya biz hepimiz aynı fabrikadanmı çıktık ne iş,ben anlamadım? :D
SF'li arkadaşları seviyorum,kralsınız,adamsınız.
thealone

Mesaj gönderen thealone »

Sf'liler zeki olur mu bilmiyorum yıllardan bari bu hastalıkla başa çıkmaya uğraşıyorum ama beceremedim. üniversite bitirdim mesela üniversitede sosyal ortamlara girmeye çalıştım hep kızlarla konuşmaya çalıştım hep ama hep hüsran hiçbiriyle yeterince iletişim kuramadım yakınlaşamadım. yakınlaştığım insanlar genellikle beni çok saf ve temiz biri ve gerizekalı olarak bilirler heralde onların gözünde öyleyim. En son eski bir arkadaşım evine davet etti. Bekar evine orası da şansıma çok kalabalıktı. biraz içtik sonra benim için eski bir arkadaşım olan (şimdi artık kesin karar verdim arkadaşım değil) benim hakkımdaki düşüncelerine kesinlikle emin oldum. Beni gerizekalı işe yaramaz aptal biri olarak görmüş ve ben bunu biliyordum aslında bile bile düştüm hep böyle hep böyle kimseye güvenim yok.Şimdi ise gerizekalı olmadığımı ispatlamak istiyorum herkese ama o kadar geç kaldım ki sanki.
Kullanıcı avatarı
juanpr

Mesaj gönderen juanpr »

benım de gözlemledigim birşey bu:)
çevremizde cok görürüz sessiz sakin bi köşede oturan birisini kolayca tanıyamayız,belki önyargı oluştururuz ama biraz tanıyınca ne kadar akıllı oldugunu anlarız..
ben cok denk gelirdim lisede falan..
ben de o örnekler arasındayım aslında,sınıfta bir kaç samimi arkadaısm olurdu en iyi onlar tanırlardı benı ama yinede tam anlamıyla degil tabi,sınıftaki diğer kişilerin hepsi eminim benım hakkımda cok farklı dşünüyolrardı çünkü benı tanımıyorlardı:)
yakın arkadaslarım bna cok şaşarlardı bazen,konuştugum şeyler cümlelerim vs.
konuşmuyosun konuşunca tam konuşuyosun derdi bitanesi...
sınıfın en geveze insanıyla belki sacma muhabbetlere girerdi ama sınıfın en suskun cekingen insanıyla cok daha anlamlı muhabbetler yapardı,kendisi söylerdi bunu yani.

okul hayatım boyunca hiçbirzaman kendimi ifade edemedim,sınıfta ders veya ders dışı bir konu aclırdı hoca bekliyo tabi öğrenciler katılsın konuşsun,herkes sacma sapan yorumlar yapar sonra gırgıra dönüşür vs.
ben okumayı ve arastırmayı cok seven birisiyim oyüzzden sınıf ortamında bişey konuşuldugunda o konuyla ilgili söyleyecek cok şeyim vardır aslında..
yani ah bir konuşabilsem neler söyleyecem de..:)
dersanedeki felsefe hocamız mesela muhabbet etmeyi cok severdi ders de zaten felsefe konuşamyı ve tartışamyı gerektirir,hoca ilginç bir söz söyler ne anlıyosunuz bundan yorumlayın vs..
kimseden cıt yok,benımse o soruyla ilgili bir sürü fikrim var,hocanın bekledigi cvp bende aslında, ama bırakın kalkıp söylemeyi,söyleme eylemini aklımdan geçirdigim anda kalbim yerinden ckıyordu..
bi yandan kızıyorum kendime bi yandan glüyorum..
hipnoz olmuş gibiyim yani beynim fena şartlanmış,bu hipnozu bozup şartlanmalardan arınmazsam eğer,bildiklerimi anlatamama yüzünden zihnim de körelicek..:)
insanlarla sohbet etmek tartışmak insanın zihnini geliştirir oyüzden bence akıllıyım diyorsanız o aklınızı işletin yabancılarla olmasa bile yakınlarnıza bunu gösterin tartışın,bir konuda sohbet edin..
ben en yakın arkadasımla sabahlara kadara her konuda konuşurum mesela,bildiklerimi ona anlatırım,tartışırız bişeyler öğreniriz bu şekilde...
diliyorum ki bunu yabancı insanlarla da yapabiliriz ve aslında içimizde bulunan gücü gösteririz baskalarına da ;)
Tahterevallinin diğer ucuna oturarak sayemde yükselen insanlara;
canımın sıkıldığında kalkabileceğimi söyleyin..
[ Neyzen Teyfik ]
vakkavakka_ee_ee

Mesaj gönderen vakkavakka_ee_ee »

bana göre iki nokta sf den kurtulabilir ;
1 ) çok zekiler
2) aptallar ( iq sayısı düşük olanlar )

aradakiler ise bu hastalıkla boğuşanlardan ibaret , hepsi değil elbette. ama sf li olanalr bence bu iki uç noktanın arasındaki insanlardan ibaret. türkiyedeki en zeki kadın 156 iq olan biri ( vakti zamanında okuduğum bi yazıydı,şimdi kim bilmiyorum) onun bi röportajını okumuştum. hayran kaldım çünkü özgüveni o kadar yüksekti ki böyle birinin sf li olması imkansız. etrafımda hep incelemişimdir zeki insanlar kendilerini beğenen ve kendilere değer veren tipler . ayrıca her konuda zora düştüklerinde iyi kötü bi çıkış yolu bulan kişiler. zeka seviyesi öngörüldüğü seviyelere bakıldığında düşük olan kesim de yine rahat bi kesim . çünkü o insanların hayatı basit. önemsedikleri şeyler sınırlı , düşündükleri de öyle. dert yok tasa yok . ama bu iki kesim arasıdna kalan çoğunluk potansiyel sf li kısım . bana kalırsa böyle ... bilmiyorum siz ne düşünürsünüz
@@@@

Mesaj gönderen @@@@ »

ben buna inanmıyorum eğer gercekten sosyal fobili zeki biriyse iş hayatında başarılı olur,derslerinde çalışkan olur,cıkacak bir kız arkadası olur,akşama kadar pc başında oturmaz,bu genc yaşımda hapis gibiyim...kim bunların tersini idda edebilir ki..........amacım sadece gercekleri dökmek yanlış anlamayın ama şöle birşey var bence diğer insanların düşünemediği kadar ince düşünebilliyoruz.
Kullanıcı avatarı
juanpr

Mesaj gönderen juanpr »

@@@@ yazdı:ben buna inanmıyorum eğer gercekten sosyal fobili zeki biriyse iş hayatında başarılı olur,derslerinde çalışkan olur,cıkacak bir kız arkadası olur,akşama kadar pc başında oturmaz,bu genc yaşımda hapis gibiyim...kim bunların tersini idda edebilir ki..........amacım sadece gercekleri dökmek yanlış anlamayın ama şöle birşey var bence diğer insanların düşünemediği kadar ince düşünebilliyoruz.
kastedilen de bu aslnda,ince düşüneblmek,empati kurablmek,çoğu şeyin bilncnde olmak bunlar hafif şeyler degil,ayrıca acı insanı olgunlaştırır ve sfler acı cekerler coğu zaman.
Basarılı olmaktan bahsedıyosan,sf zaten basarının önondeki engeldr..
Akıllı olsak bile bunu kullanamıyoruz..
Ve önemli bşey söylym uzmanların(doğan cüceloğlu) syledgi bi gercek bu,
Basarıdaki en büyük etken öZGÜVENDİR.
yüzde seksenini özgüven saglar dıyolar ,düşünün.
Tahterevallinin diğer ucuna oturarak sayemde yükselen insanlara;
canımın sıkıldığında kalkabileceğimi söyleyin..
[ Neyzen Teyfik ]
bemiks

Mesaj gönderen bemiks »

sf li insanın akıllı oluyormuşta ne oluyor sfli insanlar sırf bu hastalık yüzünden hayatta ne fırsatlar kacırıyor biliyormusunuz
var

Mesaj gönderen var »

Bilmez miyiz? Ancak sosyal fobi, bir üstün zeka göstergesi değildir, bunu da biliyorum.
Kullanıcı avatarı
tomwaits

Mesaj gönderen tomwaits »

türkan şoray bi söyleşisinde sosyal fobik olduğunu söylemişti ,kendisi türkiyede hatun deyince akla gelen ilk kişidir.canlı yayınlarda söyleşilerde çok heyacanlanıyomuş,dikkatli bakarsanız sesi ve eli titriyor zaten.bu kadının ülkemizde yüzlerce yeşilçam filminde imzası var...