Akilli Insanlarin Hastaligi:SF

Sosyal fobiyi yenenler..Hastalığı yenme sürecinde yaşadıklarınız..Söylemek istedikleriniz..
Kullanıcı avatarı
Romanyadan
İletişim:

Akilli Insanlarin Hastaligi:SF

Mesaj gönderen Romanyadan »

Herbiriniz benim icin cok degerli olan sevgili SF'li arkadaslarim.

İnsanı, diğer canlılardan ayıran en belirgin özellik, akıl ve hayâdır (utanma duygusu).

Egitimsiz ve zeka duzeyi dusuk bir insanda SF gorulme olasiligi cok azdir. Buna karsilik idraki derinlige ulasabilmis akilli ve sorumluluk bilincine sahip insanlarda gorulen bir hastalik SF.

Akilli insan oncelikle hesap-kitap insanidir. Oturmasinda kalkmasinda, bireysel iliskilerinde icten bir sayginlik, bir edep-adab disiplini kolaylikla farkedilir bu kisilerde.

Koy kahvesinde Ahmet, Mehmet agalar siradan meselelerde dahi avazlari ciktigi kadar bagirarak sohbet edebilirler. Onlar herseyi bilen, bildiklerine toz kondurmayan ve baskalarinin ne sahsina ne de fikrine saygi duyan kimselerdir. O insanlar utanma kusurludurlar. Unutmayalim ki utanabilmek bir erdemdir bir zaaf degil.

Bir halk otobusunde aptalca sohbetine diger tum yolculari mudahil kilan gur sesli adam da ayni mertebe insanidir. O da utanma nedir bilmez.

Universitede sinifin en aptali ve cahili en cok soz alan kisidir genellikle. Cunku zeka seviyesinin dusuklugu onda sorgulama yetisinin gelismesine izin vermemistir. Soylediklerinde bir anlam, bir fayda olup olmamasi onun icin hicbir anlam ifade etmez. Onu mutlu eden konusmus olmasidir. Asla digerlerinin hakkini gasp ettigini hesaplayamaz, anlamsizca sorulari ve izahatlari digerlerinde tiksinti dahi uyandirsa, bunu farkedemez.

Oysa bir SF'li olcu insanidir.
SF'li akil, zeka ve mantik insanidir.
SF'li muhakeme insanidir.
SF'li insana ve insan haklarina saygilidir.
SF'li prensip insanidir ve sahip oldugu deger yargilari vardir.
SF'li aklina estigi gibi davranamaz.
Az bilen cok konusur, cahil kisi ise cesur.
Akilli insan ise her konusmasinda ve tavrinda kendini kontrol eder, ondan sonra ortaya atilir. Onun sahip oldugu meziyetler ve kontrol mekanizmasi onda mukemmel (ideal) insan vasfini gelistirirken, cesaretini koreltir.
SF'li bagirarak ve gereksiz degil, sakin ve mantikli konusur.

Dostlarim; Peygamber Efendimizden (sav) bir Hadis-i Serifle mesajimi noktaliyorum. Kendinizi sevmeye baslamanin tam zamani... Cunku;

"Allah rahimdir, kerimdir. Haya edenleri (utananlari) sever".
Hadis-i Serif
karar

Mesaj gönderen karar »

Egitimsiz ve zeka duzeyi dusuk bir insanda SF gorulme olasiligi cok azdir.

Buna sonuna kadar katılıyorum.Çevremde gördüğümo kadar örnek var ki buna.ağzından çıkanları sen akıl süzgecinden geçiriyosun buna karşılık hiçbir cevap dahi bulamıyosun.ben söylemeye bile gerek duymadığım biçok şeyi sohbet konusu ediyorlar
papaganvb

Mesaj gönderen papaganvb »

sınıfta,en çok konuşan genelde hiçbişey bilmeyendir durumuna katılıyorum,çünkü,sınıfın en aktif kişilerinin konuşmalarını dinlediğinizde kendilerini bişey biliyomuş gibi göstermeye çalıştıklarını ve bunu yaparken de daha da battıklarını görebiliyorsunuz
Kullanıcı avatarı
naribeyza

Re: Akilli Insanlarin Hastaligi:SF

Mesaj gönderen naribeyza »

Romanyadan yazdı:Herbiriniz benim icin cok degerli olan sevgili SF'li arkadaslarim.

İnsanı, diğer canlılardan ayıran en belirgin özellik, akıl ve hayâdır (utanma duygusu).

Egitimsiz ve zeka duzeyi dusuk bir insanda SF gorulme olasiligi cok azdir. Buna karsilik idraki derinlige ulasabilmis akilli ve sorumluluk bilincine sahip insanlarda gorulen bir hastalik SF.

Akilli insan oncelikle hesap-kitap insanidir. Oturmasinda kalkmasinda, bireysel iliskilerinde icten bir sayginlik, bir edep-adab disiplini kolaylikla farkedilir bu kisilerde.

Koy kahvesinde Ahmet, Mehmet agalar siradan meselelerde dahi avazlari ciktigi kadar bagirarak sohbet edebilirler. Onlar herseyi bilen, bildiklerine toz kondurmayan ve baskalarinin ne sahsina ne de fikrine saygi duyan kimselerdir. O insanlar utanma kusurludurlar. Unutmayalim ki utanabilmek bir erdemdir bir zaaf degil.

Bir halk otobusunde aptalca sohbetine diger tum yolculari mudahil kilan gur sesli adam da ayni mertebe insanidir. O da utanma nedir bilmez.

Universitede sinifin en aptali ve cahili en cok soz alan kisidir genellikle. Cunku zeka seviyesinin dusuklugu onda sorgulama yetisinin gelismesine izin vermemistir. Soylediklerinde bir anlam, bir fayda olup olmamasi onun icin hicbir anlam ifade etmez. Onu mutlu eden konusmus olmasidir. Asla digerlerinin hakkini gasp ettigini hesaplayamaz, anlamsizca sorulari ve izahatlari digerlerinde tiksinti dahi uyandirsa, bunu farkedemez.

Oysa bir SF'li olcu insanidir.
SF'li akil, zeka ve mantik insanidir.
SF'li muhakeme insanidir.
SF'li insana ve insan haklarina saygilidir.
SF'li prensip insanidir ve sahip oldugu deger yargilari vardir.
SF'li aklina estigi gibi davranamaz.
Az bilen cok konusur, cahil kisi ise cesur.
Akilli insan ise her konusmasinda ve tavrinda kendini kontrol eder, ondan sonra ortaya atilir. Onun sahip oldugu meziyetler ve kontrol mekanizmasi onda mukemmel (ideal) insan vasfini gelistirirken, cesaretini koreltir.
SF'li bagirarak ve gereksiz degil, sakin ve mantikli konusur.

Dostlarim; Peygamber Efendimizden (sav) bir Hadis-i Serifle mesajimi noktaliyorum. Kendinizi sevmeye baslamanin tam zamani... Cunku;

"Allah rahimdir, kerimdir. Haya edenleri (utananlari) sever".
Hadis-i Serif
Yazdıklarınla moral verimişsin arkadaşım.Emeğine sağlık.Yazılarının devamını beklerim.
Suya yazı yazmak gibi birşey zaman ve tutamazsın ömür bir nehir gibi akıp gider avuçlarından...
Naribeyza
turuncu

Mesaj gönderen turuncu »

senin bahsettğin o utanma bu utanma değil arkadaşm karştyorsun, bu utanma olmaması gereken bir rahatszlık sadece, haya duygusu falan değil.

yazdıkalrının doğruluk payı yok, sadece burdaki pek çok kişinin duymak istedği sözler bunlar, kendimizi olduğmzdan farklı görmek zaten bu sorunlara yol açıyor arkadaşlar, pohpohlanmak arzumuzu bi kenara bırakıp olaylara biraz makul açıdan bakalm
Kullanıcı avatarı
sahra öztürk

Mesaj gönderen sahra öztürk »

sf li insan akıllı insan demişsiniz Tabiki akıllı insanlarız Çünkü hep çevremizi kollarız Mesela ben yıllarca babamı kolladım ne zaman ne düşündüğünü hesap ettim bir olay karşısında nasıl tepki vereceğini ölçüp buna karşı gardımı aldım Şimdide çevremdeki insanların hakkımda ne düşündüklerini düşünüyorum hata yapmaktan korkuyor ve toplum içinde konuşurken zorlanıyorum
İşte arkadaş bizim aklımız bize bunları yaşatıyor
kendini ifade edmemek hakkını arayamamak tartışmalardan kaçınmak beni toplumda edepli ve hayalı yapıyor
ben SF siz hayalılardan olmak istitorum
ve bu gereksiz teselli cümlelerinin hiç birini kabul etmiyorum
Kullanıcı avatarı
öfkeli

Mesaj gönderen öfkeli »

Romanyadan arkadaşımız bizlere moral vermek istemiş..
SF nin kişiliğimizde öne çıkardığı ek güzel özellikler vardır tabiki ama buradaki "haya" dan kasıt muhtemelen, topluma zarar verecek davranışlardan kaçınma, toplumu oluşturan insanların hakkına, hukukuna saygılı olmayı ifade ediyor, yoksa din, ahlak, hukuk ve toplum yaşamını düzenleyen diğer kurallarının tümü cesareti yüceltiyor ve toplumsal kaynaşmayı hedefliyor, SF yi önermiyor asla, SF liler olarak tabiki gerçekten kaliteli insanlarız, kimseye zararı olmayan ama dikkat ederseniz çokta yararı olmayan aynı zamanda, kendi halinde olan...
kimseye zararımız yok ise de bu kendi seçimimiz değil, bu kişiliği biz seçmedik, bu SF li kişiliğin bir sonucu sadece belki, ben böyle ve daha gerçekçi düşünüyorum..
Karar : Toplum sağlığını bozma ve insanları hayata karşı soğutma suçlarından tutuklu sanık "Sosyal Fobi" nin İDAMINA!........
fobikali

Mesaj gönderen fobikali »

Güzel bir mesaj bence....
Ben kötü ve kaba değilim...Evet Sf ler zeki olabilir
Kullanıcı avatarı
gel-git

Mesaj gönderen gel-git »

bence Peygamberimiz (SAS) efendimizin bahsettiği utanma duygusu biz sosyal fobililerdeki utanma duygusu değil.Eğer öyle olsaydı dini bir gereği yerine getirdiğimiz için acı çekmiyor olmamız gerekirdi.Oysa bizdeki utanma duygusu hiç bir durumda sesimizin çıkmaması.
Kendi kayığını yaptığında onu sen yönlendireceksin...
Kullanıcı avatarı
öfkeli

Mesaj gönderen öfkeli »

gel-git yazdı:bence Peygamberimiz (SAS) efendimizin bahsettiği utanma duygusu biz sosyal fobililerdeki utanma duygusu değil.Eğer öyle olsaydı dini bir gereği yerine getirdiğimiz için acı çekmiyor olmamız gerekirdi.Oysa bizdeki utanma duygusu hiç bir durumda sesimizin çıkmaması.
tamamen katılıyorum
Karar : Toplum sağlığını bozma ve insanları hayata karşı soğutma suçlarından tutuklu sanık "Sosyal Fobi" nin İDAMINA!........
421987

Mesaj gönderen 421987 »

Arkadaşlar dinimiz hiçbirzaman aşırılığı sevmemiştir.herşeyin bir ölçüsü vardır.
mesela ben başıörtülü ve pardüsülü biriyim.insanlar bana baktıklarında kendimi salak gibi hissediyorum.bunun başıörtüm ile bi alakası yok ama insanların çoğu dinimizi yanlış bildiklerinden öyle sannediyorlar.beni gördüklerin de sanki islamiyete karşı soğuk kalıyorlar.ya ben de başıörtüsü örttüğüm de bunun gibi olursam diye düşünüyorlar.bu da ek olarak bana vicdan azabı getiriyor.Allahtan sınıfımız da benim gibi örtünenler varda işi sıyırıyorum :cry:

islamiyet ne altta kalmayı emretmiştir nede kendini beğenmişliği.eğer ikisini de dengeleyemiyorsak sorun vardır.demek istediğim islamiyet bi yere çekilip hayatını ibadetle geçirmek demek değildir. insanlara iyi örnek olmak ve gerektiğinde hakkını savunmak için aslan gibi kükremek gerekmektedir.yoksa hem kendimiz Rabbimizden uzaklaşırız hemde başkalarının islamiyete bakışını yanıltabiliriz.

bilmiyorum benböyle düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
meçhul2389

EVET

Mesaj gönderen meçhul2389 »

EVET BEN KATILIYORUM ROMANYADAN Kİ DOSTUMUZA
HAKLISIN KARDEŞ
:HZ OSMANDAN ALLAH VE MELEKLERİDE UTANIR DİYOR ALLAH RESULU ZİRA O ÇOK HAYALI İNSAN DİYOR
YANİ DOSTLAR SF İNSANLAR ÇOK TEMİZ KALPLİ İYİ NİYETLİ İNSANLAR GENELDE...
SECDEYE KAPANAN BAŞLAR HÜRMETİNE
AŞKINLA SIZLAYAN KALPLER HÜRMETİNE
GECELERDE DÖKÜLEN YAŞLAR HÜRMETİNE
GAZABINLA BİZE BAKMA YARABBİM
CEHENNEM NARINA ATMA YARABBİM
Kullanıcı avatarı
jack nicholson

Mesaj gönderen jack nicholson »

çok komik yahu..
biz sosyal yaşamdan kopmuşuz..resmen sürünüyoruz..şimdi bu akıldanmı kaynaklanıyor..

tamam haya ii bişey ama dindeki haya farklı..

orada tamamen cesaretli zat'ların kendilerini frenleyerek günah olan birşeyler'den kaçınması durumu söz konusu..

biz ise olması gereken şeyleri dahi yapamıyoruz.

okulda sözlüye kalkamaman da ii bişey ozaman hayaa ya.
bakkala gidememen,yolda yürüyememen,ohoooo..
konuyu daha ii kavrayalım arkadaşlar..
tek bir bakış açısından olaylara bakmayalım.
Aryık yalnız değilim :)
Kullanıcı avatarı
nfS-F

Mesaj gönderen nfS-F »

meçhul2389 Tarih: 06 Ekm 2006, Cum 14:44 Mesaj konusu: EVET

--------------------------------------------------------------------------------

EVET BEN KATILIYORUM ROMANYADAN Kİ DOSTUMUZA
HAKLISIN KARDEŞ
:HZ OSMANDAN ALLAH VE MELEKLERİDE UTANIR DİYOR ALLAH RESULU ZİRA O ÇOK HAYALI İNSAN DİYOR
YANİ DOSTLAR SF İNSANLAR ÇOK TEMİZ KALPLİ İYİ NİYETLİ İNSANLAR GENELDE...
sf li insanlar bastırılmış ve aşşağılanmış insanlar desek daha doğru olcak...
biz zoraki iyileriz
sen kendine güvendiğin kadar SENSİN
Kullanıcı avatarı
öfkeli

Mesaj gönderen öfkeli »

evet bence de asıl erdem yapabileğin, gücünün, cesaretinin yettiği halde kötü davranıştan kaçınmaktır, yoksa biz SF liler zaten yapamıyoruz ki kötülük, yaptığımız tek kötülük kendimize ve en önemli kötülük ise potansiyelimizi kullanamayarak , kendimize ve topluma karşı görevlerimizi yapamamak, yapmaktan kaçınmak, sahip olduğumuz gücün hakkını vermemek.. eksi olmamak iyi ama artı olmalı, sıfır değil, bu eleştirileri, bir SF li olarak kendi şahsımda yapıyorum.