SF DIYE BIRSEY YOK. Inanin bana.

Sosyal fobiyi yenenler..Hastalığı yenme sürecinde yaşadıklarınız..Söylemek istedikleriniz..
sessizfırtına

Re: SF DIYE BIRSEY YOK. Inanin bana.

Mesaj gönderen sessizfırtına »

evt çok ilginç, beynimize söz geçiremiyoruz demek ki
Kullanıcı avatarı
kaşif

Mesaj gönderen kaşif »

rao_ yazdı:
kaşif yazdı:
r_ozurlu yazdı:***
seninle aynı fikirdeyim rözürlü ..başka insanların bizi sf li görüp görmemesi meselesi sadece espiriydi :D ..dediğin gibi çok az insan bizi farkedebilir ..bizi takip etmeleri zayıflıklarımızı hemen görüp dalga geçmeleri onlar psikolojimizin bize oynadığı oyunlar

bunun farkında olupta hala sfli olmamız ne kadar ilginç bir şey [smilie=close_tema.gif]
psikoloji işte :D saçma dimi ve tedaviside bir okadar saçma ..ben böle değilim ben şöle değilim diyerek tedavi olunuyor ve insanlar bu tedaviye inanmıyor..saçma geliyor çünkü, evet saçma ama gerçek işte..saçma bir hastalığa inanıyosun ama saçma tedavisine inanmıyorsun..
Kullanıcı avatarı
kaşif

Mesaj gönderen kaşif »

demekki geçiremiyoruz sessizfırtına
Kullanıcı avatarı
r_ozurlu
Admin

Mesaj gönderen r_ozurlu »

kaşif yazdı:demekki geçiremiyoruz sessizfırtına
Azmedip geciremedigimiz icin de kolay olan yolu seciyor ya ilac aliyoruz ya da sorumlulugu doktora verip halletmesini bekliyoruz, ama inanin bunun cözümü bizde.

Önce birseyleri kabullenmek lazim.
Daha önce de anlattim , ünideyken bir arkadasim vardi cok atilgan, geveze, ilgi odagi, kizlari eglendiren bir tipti. Imrenirdim. Bir iki kere denedim ben de öyle olabildim ama acikcasi zevk almadim, kendim degildim.
Ben sessizligi seven, futboldan, modadan, sosyeteden anlamayan biriyim anlamak da istemiyorum. Gel benimle bilgisayar konusunda birseyler konus, gel ufacik bir siyaset yapalim, gel derdini anlat ben dinleyeyim akil vereyim, gel insan iliskileri üzerinden konusalim. Ben de bunlari paylasabilecegim insanlarla daha cok vakit geciriyordum. Iyi dinleyici oldugum icin kizlar gelip benimle dertlesirdi, iyi arkadas olurdum onlar icin. Bazi arkadaslar da birsey danisirdi, ben de kendimi böyle kabullendim. Arkadaslarim futboldan konustular mi bakardim dinlerdim cünkü anlamazdim, ama bundan dolayi kendimi suclamiyordum, onlar da benim bildigim konularda hakim degillerdi.
Sonunda anlayabildim herseye hakim olamayacagimi, herseyi bilemeyecegim bilmek zorunda olmadigimi. Bir an ortam sessiz olursa sucun bende olmadigini, sadece benim cok kafama taktigimi anladim.

Aslinda yasadiklarimiz cekingelerimiz, rezilliklerimiz hayatin bir parcasi. Onlari nasil gördügümüz önemli olan.
Kullanıcı avatarı
kaşif

Mesaj gönderen kaşif »

r_ozurlu yazdı:
kaşif yazdı:demekki geçiremiyoruz sessizfırtına
Azmedip geciremedigimiz icin de kolay olan yolu seciyor ya ilac aliyoruz ya da sorumlulugu doktora verip halletmesini bekliyoruz, ama inanin bunun cözümü bizde.

Önce birseyleri kabullenmek lazim.
Daha önce de anlattim , ünideyken bir arkadasim vardi cok atilgan, geveze, ilgi odagi, kizlari eglendiren bir tipti. Imrenirdim. Bir iki kere denedim ben de öyle olabildim ama acikcasi zevk almadim, kendim degildim.
Ben sessizligi seven, futboldan, modadan, sosyeteden anlamayan biriyim anlamak da istemiyorum. Gel benimle bilgisayar konusunda birseyler konus, gel ufacik bir siyaset yapalim, gel derdini anlat ben dinleyeyim akil vereyim, gel insan iliskileri üzerinden konusalim. Ben de bunlari paylasabilecegim insanlarla daha cok vakit geciriyordum. Iyi dinleyici oldugum icin kizlar gelip benimle dertlesirdi, iyi arkadas olurdum onlar icin. Bazi arkadaslar da birsey danisirdi, ben de kendimi böyle kabullendim. Arkadaslarim futboldan konustular mi bakardim dinlerdim cünkü anlamazdim, ama bundan dolayi kendimi suclamiyordum, onlar da benim bildigim konularda hakim degillerdi.
Sonunda anlayabildim herseye hakim olamayacagimi, herseyi bilemeyecegim bilmek zorunda olmadigimi. Bir an ortam sessiz olursa sucun bende olmadigini, sadece benim cok kafama taktigimi anladim.

Aslinda yasadiklarimiz cekingelerimiz, rezilliklerimiz hayatin bir parcasi. Onlari nasil gördügümüz önemli olan.
mütiş şeyler yazmışsın r-özürlü (önceki birkaç mesaj da dahil), bu yazında bi an kendimi görür gibi oldum, bu başlık altındaki birkaç mesajınıda okudum..birkısmı hep savunduğum şeylerdi..diğer kısmıda kesinlikle katıldığım fikirler..admin de olduğuna göre belli ki herkese ayrı yaza yaza bir hal olmuşsun :) anlıyorum ve inanıp savunduğun doğruları üyelere uzun ve güzelce yazma gayretin de takdire şayan
Kullanıcı avatarı
r_ozurlu
Admin

kaşif yazdı: mütiş şeyler yazmışsın r-özürlü (önceki birkaç mesaj da dahil), bu yazında bi an kendimi görür gibi oldum, bu başlık altındaki birkaç mesajınıda okudum..birkısmı hep savunduğum şeylerdi..diğer kısmıda kesinlikle katıldığım fikirler..admin de olduğuna göre belli ki herkese ayrı yaza yaza bir hal olmuşsun :) anlıyorum ve inanıp savunduğun doğruları üyelere uzun ve güzelce yazma gayretin de takdire şayan
Tesekkürler, ben yasadigimi paylasiyorum, seve seve paylasiyorum gerekirse beyninize enjekte de ederim, tek sorun cok vaktim yok ve herkesle tek tek ilgilenmek cok vakit ister, insanlarin da birseyleri görüp kendiliginden emek harcamalari gerekiyor.

Ha ilac, doktor yanlisi olan da var, belki de gerekiyor. Bazen insan hic dayanamayacak kadar yorulmustur pes etmistir, ama acikcasi ilacla cözümü ben kesin cözüm görmüyorum. Ilaclari insanlarin bir gecis süreci icin kullanmalari gerekiyorsa kullansin derim ama yine hersey kendinde bitiyor.

Insanin önce ne olmak istedigini ve ne olabilecegini düsünmesi tartmasi kendini tanimasi lazim, baskalarina bakip imrenmek yerine.

Acaba o durumda olsam mutlu olur muyum hayatimdan diye düsünmeli. Insan ne zaman kendini tanir, ne basarabilecegini ve ne istedigini bilirse o zaman daha kolay ilerler ve hayatini kolaylastirir.
Kullanıcı avatarı
kaşif

Mesaj gönderen kaşif »

Insanin önce ne olmak istedigini ve ne olabilecegini düsünmesi tartmasi kendini tanimasi lazim, baskalarina bakip imrenmek yerine.

Acaba o durumda olsam mutlu olur muyum hayatimdan diye düsünmeli. Insan ne zaman kendini tanir, ne basarabilecegini ve ne istedigini bilirse o zaman daha kolay ilerler ve hayatini kolaylastirir.
evt aynen..ve yazık o ömre hep kendinden kaçmaya çalışarak geçirdiğim ömrünün sonunda herşeyin cevabını kendinde bulup yine kendine dönüyorsun en iyi seçimin kendin olduğunu üzülerek görüyorsun ..kenidini tanıma meseleside öyle birçoğu kendini kendini tanıyor zannediyo..bence yok o bambaşka birşey ..kendini tanıyan adam herşyele barışık yaşar pişmanlıkları olmaz hayatın anlamını bilen dolayisiyle ne yaptığını ne yapması gerektiğini bilen insandır...merak etmez şaşırmaz üzülmez vs..
Kullanıcı avatarı
NoShyness

Mesaj gönderen NoShyness »

KENDİN OLMAK VEYA KOYBOLMAK .............
YAPAY OLAN HERSEY ÇİRKİNLEŞİR
DOĞALLIK RAHATLIK İÇTENLİK BUDUR İŞTE EN ÖENEMLİSİ
No Shyness!!! UTANGAÇLIĞA HAYIR!!!

UTANGAÇ Değil ATILGAN Olalım !!!

Zihin Neyle Dolarsa Onu Üretir

Zihnimizi ÖZGÜVEN ile Dolduralım

SORUNA Değil ÇÖZÜME Odaklanalım
akinci

Mesaj gönderen akinci »

r_ozurlu senin yazılarına hayranım. Sorunlarımızla nasıl başa çıkabileceğimizi çok güzel anlatıyorsun. Umarım sen daha çok yazarsın, biz de daha çok bilgileniriz. Ayrıca yazılarını okudukça herşeyin iyi olacağına inancım kuvvetleniyor.
İnsanın tüm evrende kesin olarak düzeltebileceği tek bir şey vardır: kendisi.
''Aldous Huxley''
klorofino

Mesaj gönderen klorofino »

sf diye bir şey yoktur. sosyal fobi diye i şey vardır o da damarlarınızda akan asil kanda mevcuttur..saygılar sevgiler
klorofino

Mesaj gönderen klorofino »

oo sorma en aşıktım i vakitler...leb değmez dedim mi orda klo derlerdi..
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

Mesaj gönderen mahsunkul »

klorofino yazdı:oo sorma en aşıktım i vakitler...leb değmez dedim mi orda klo derlerdi..
ne bu şimdi :) gülünç adamsın aslında. forumda konu olursun bu gidişle..
..............Resim.................~~Resim
Kullanıcı avatarı
r_ozurlu
Admin

akinci yazdı:r_ozurlu senin yazılarına hayranım. Sorunlarımızla nasıl başa çıkabileceğimizi çok güzel anlatıyorsun. Umarım sen daha çok yazarsın, biz de daha çok bilgileniriz. Ayrıca yazılarını okudukça herşeyin iyi olacağına inancım kuvvetleniyor.
Tesekkür ederim, dilerim bir cok kiseye bir yol gösterir veya bir kivilcima sebep olur. Isterdim ki herkesle birebir ilgileneyim ama buna vaktim yok, yine de sormak istediklerinizi veya konusmak isterseniz bana danismaktan cekinmeyin.
Bazen acaba ücret karsiligi tavsiye hatti mi acsam diyorum :)

Bu ara bundan önceki mesajlari sildim, yazanlar kendini biliyor mümkünse konulari dagitmayin, geyik cevirmeyin.
sessizfırtına

Mesaj gönderen sessizfırtına »

yazılanlar güzel,umut verici, olumlu şeyler de bir de şöle bir şey var: sosyal fobide yapmak istiyorsun ama yapamıyorsun.. yani zevk almadığın bir şeyi yapmaya çalışmak değil sosyal fobi. en basit şeylerin bile aşırı korku sebebiyle yapılamaması. sosyal fobiyi de işkenceye çeviren bu. örneğin, öğretmen bir soru soruyor, cevabı biliyorsun fakat kokudan sf dolayısıyla parmak kaldırıp cevabı söyleyemiyor ya da tahtaya çıkıp soruyu çözemiyorsun.. bu örnekler çoğaltlabilri, iş hayatından, gündelik hayattan da örnekler verilebilir.
sosyal ortamları sevmemekle girmemeyi tercih etmekle girememek arasındaki farktır sosyal fobi.
deagolbrandybuck

Mesaj gönderen deagolbrandybuck »

sessizfırtına yazdı:yazılanlar güzel,umut verici, olumlu şeyler de bir de şöle bir şey var: sosyal fobide yapmak istiyorsun ama yapamıyorsun.. yani zevk almadığın bir şeyi yapmaya çalışmak değil sosyal fobi. en basit şeylerin bile aşırı korku sebebiyle yapılamaması. sosyal fobiyi de işkenceye çeviren bu. örneğin, öğretmen bir soru soruyor, cevabı biliyorsun fakat kokudan sf dolayısıyla parmak kaldırıp cevabı söyleyemiyor ya da tahtaya çıkıp soruyu çözemiyorsun.. bu örnekler çoğaltlabilri, iş hayatından, gündelik hayattan da örnekler verilebilir.
sosyal ortamları sevmemekle girmemeyi tercih etmekle girememek arasındaki farktır sosyal fobi.
sosyal ortamları sevmemekle girmemeyi tercih etmekle (asosyallik), girememek (sosyalfobi yada çkb)