Ben sizlerle başardım! Sıra sizde!

Sosyal fobiyi yenenler..Hastalığı yenme sürecinde yaşadıklarınız..Söylemek istedikleriniz..
perfectionist

Ben sizlerle başardım! Sıra sizde!

Mesaj gönderen perfectionist »

Merhaba arkadaşlar,

Ne zamandır uğramıyordum buraya ama buranın bana olan yardımını unutmuş, sizleri unutmuş değilim. Son zamanlarda SF'im iyileşme bakımından daha iyiye gidiyordu sonra pek mesaj yazmadım buraya... Şimdi nasılım diye merak edenler varsa söyleyeyim.

Ben de bir SF'liydim. Topluluk önünde konuşurken domates gibi kızaran, kalp hızı tavana vuran, elleri buz kesen, buna ek olarak toplum içinde asla bir içecek içemeyen, içmek için bardağa uzanırken kalbi küt küt atan, bardağı dudaklarına götürmek istediğinde elleri zangır zangır titreyen bir SF'liydim ben...

Şimdi topluluk önünde kendi yüz rengi ile konuşabilen. Kalp hızı normalden biraz daha hızlı olan ama konuştukça sakinleşebilen, artık toplumda içecek içerken elleri titremeyen biriyim.

Ve artık bir akademisyenim. Bir sürü öğrencim var ve ben konuşurken tüm dikkatleri üzerimde beni dinliyorlar. Kocaman yemekhanede onlarla birlikte yemek yiyor ve bir şeyler içiyorum. SF'liyken hayal gibi gelen şeyler bunlar. SF'liyken içimize işleyen korkular! Ama ben SF'den birçok şey öğrendim. En önemlilerinden birisi de şu oldu: Korkular, onlarla yüzleşmedikçe geçmiyor!

Peki neler yaptım SF'i yenme sürecinde...

1. Öncelikle sonuca ulaşana kadar SF'le savaşmaya kararımı verdim ve buna gerçekten inandım. En önemli felsefem, az önce de dediğim gibi "Korkular, onlarla yüzleşmedikçe geçmez" oldu!

2. İnternette konuyla ilgili yaptığım araştırmalarda ve bu forumda gördüğüm kaynaklarda Subliminal Mesajların etkili olabileceğini gördüm. Kaybedecek bir şeyim yok diyerek kendimde bir Subliminal Mesajı uyguladım. Uyguladığım NLP Weekly websitesinin bir subliminaliydi ve başlığı "Overcome Your Shyness and Social Anxiety" idi. 21 gün boyunca her gün sadece 20 dk. o mesajı dinledim ve yanlış anımsamıyorsam daha 4. günde kendimi bir kafede çay ısmarlarken bulmuştum. Bir güven gelmişti bir anda. O dönemde neler yaşadığımı bu forumun bölümlerine ayrıntılı olarak yazmıştım. Bu arada site ingilizce oldugu için subliminal mesaj içeriği de ingilizce. Dolayısıyla ingilizce bilmek gerekli.

3. Sonrasında subliminal mesajla güzel gelişmeler kaydedince bu güzel gelişmelerin gerilememesi için çok çaba sarf ettim. En ufak bir gerileme çok hızlı bir hal alabilirdi ve en başa dönebilirdim. O yüzden kendi kendime ciddi ciddi söz verdim. "Her fırsatı değerlendireceksin ve bunlardan birinde heyecanlansan da, ellerin tirtese de, kızarıp bozarsan da bu bir sonraki denemende aynı şeyler olacak anlamına gelmiyor" diye! Gerçekten öyle arkadaşlar. Bu yüzden SF'e sahip olmadık mı zaten? Bir hatamızda ikinci defa aynı şey olacak diye denemeye korktuğumuz çin SF gelip yakamıza yapışmadı mı? Lütfen denemekten korkmayın. Edison bile ampülü binlerce kez denedikten sonra bulmuş ama geriye baktığında ampülün icadı olmayan bir çok yol buldum diyebilmiş.

Deneye deneye buraya kadar geldim işte. Şimdi geriye baktığımda mutluyum. Çünkü daha önce sahip olduğum en kötü iki alışkanlığı geride bırakmışım.

Birincisi: Korkularıma sırtımı dönüp kaçıyormuşum eskiden. Onlar da çığ gibi büyüyerek arkamdan gümbür gümbür geliyormuş. Artık ben yüzümü hatalarıma döndüm ve onların üzerine doğru gümbür gümbür yürüyorum! Şimdi onlar kaçıyorlar!

İkincisi: Eskiden bir şeyde bir kere hata yaptığımda artık o işten elimi ayağımı çekiyordum çünkü zihnimde artık o işle ilgili tüm girişimlerim başarısızlıkla sonuçlanacaktı. Buna ciddi bir şekilde inanmıştım. Zor oldu ama bu inancımı değiştirdim. Bir kere hata yapmış olmak ikincisi için hata garantisi değildir asla. İkincisinde de mi hata yaptınız? O halde üçüncüsü için de bir hata garantisi yoktur. Bu böyle gider. Elbet başarıya giden yolu bulurunuz çünkü elbet başarısızlığa giden yolları tükenir. Denemekten yılmayın yeter!

Şimdilik bu kadar. Umarım birilerine yardımcı olabilirim.

Hoşçakalın!
Kullanıcı avatarı
UNUTTUM

Mesaj gönderen UNUTTUM »

ben kendi adıma teşekkür ederim yazdıklarınızdan dolayı,çünkü oldukça cesaret verici ve akılcı...
tebrik ederim ayrıca...
Her hayal gerçek,her istek emir oldu hayata...
Mutluluk sen hissettiğin her an yanında :)
Kullanıcı avatarı
naribeyza

Mesaj gönderen naribeyza »

Gerçekten çok yardımcı oldun perfectionist.Bilemezsin benim için bu yazının önemini.Çok değişik hoş bir işaret oldu bu benim için.Daha dün seni hatırladım.Çok sevdiğim biri de seninkine benzer sorunlar yaşıyor ve buna çok üzülüyorum.Buna üzülürken aniden sen geldin aklıma perfectionist.Onun böyle sorunları vardı acaba ne yaptı?,iyileşti mi?,neden girmiyor foruma acaba diye düşünmüştüm.Dediğim gibi bu yazın gerçekten tahmininden çok daha fazla moral verdi bana.Umarım burdaki herkes birgün buna benzer şeyler yazar buraya dönüp...
Suya yazı yazmak gibi birşey zaman ve tutamazsın ömür bir nehir gibi akıp gider avuçlarından...
Naribeyza
Kullanıcı avatarı
azimli
Moderatör

Mesaj gönderen azimli »

hatırladım sizi!
cesaret verici yazılarınızı takip ediyordum.
.hatta geçen gün aklıma gelimiştiniz nerelerde acaba demiştim.
bende ilerde yard. doç. olamak istiyorum. :P
perfectionist

Mesaj gönderen perfectionist »

Teşekkür ederim arkadaşlar. Hatırlanıyor olmak bile güzel. Ama beni SF'i yenen kız olarak hatırlayın lütfen! :)

Yazılarımı motive edici bulmanız da bana o kadar çok neşe veriyor ki anlatamam. Doğuştan gelen bir yetenek sanırım insanları çok kolay gaza getiriyorum :) Boş şeyler söyleyip boş umutlar vererek değil ama asla yanlış anlaşılmasın... Biraz Bayan Mantık'lık olduğu için bende insanların gözünün önüne mantıklı şeyler sununca ikna oluyorlar genellikle ve motive oluyorlar...

SF de böyle ya zaten. Mantıksız şeylere inandığımız için yakamızdan düşmüyor. Olayın mantıklı tarafını görmeyi öğrenince yavaş yavaş düğümler çözülüyor.

Elimden geldiğince ve vakit buldukça sizleri pozitif yönde motive etmeye çalışacağım. Motivasyonunu kaybedeniniz olursa da bana özel mesaj gönderip ne var ne yoksa döksün içini elimden geldiğinin tümünü kullanarak tüm kalbimle yardımcı olmaya çalışırım.

Sizleri seviyorum gerçekten :) Çok şey paylaştık! Ailemin bilmediklerini sizler biliyorsunuz, ne ilginç değil mi :)

Hoşçakalın, görüşmek üzere!
wirane

Mesaj gönderen wirane »

kimler varmis:-)
adına cok sevindim.
sen harika bir insansın beni hatırlıyor musun?
çok uuzn zamandır gelmiyordum bugün geldim ve snein mesajlarına baktım burada başka tanıdığım yoktu. bukadra uzun sürmesine şaşırdım yenmenin.mutlu bir insan olarak snei gördüğüme sevindim..
_L_N_

Mesaj gönderen _L_N_ »

tebrikler perfect..hatırlıyorum ben de seni diğer arkadaşlar gibi..

sf yi yenmen ne güzel birşey..hala elleri buz gibi olan,olur olmaz yerlerde domates gibi kızaran,geçti sandığım şeylerde hep başa dönen biri olarak söylüyorum ki: bize dua et e mi,sf yi yenenin duası kabul olur :)

işin şakası bir yana,insanın morali çok bozuluyor,hani bitmiştin sen nerden çıktın genee durumları..off :cry:
Kullanıcı avatarı
POLICE

Mesaj gönderen POLICE »

helal arkadaşım :D...inş bizde kurtuluruz :D bir gün?!? :( :cry:
I'm a Cop!! I'm a Police
Kullanıcı avatarı
empty

Mesaj gönderen empty »

işte bu ya, tebrikler perfectionist, böyle güzel yazıları, güzel fikirleri okumak çok güzel.. teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
ÖZGÜ

Mesaj gönderen ÖZGÜ »

gerçekten bravo =D> bunları duymak beni daha çok cesaretlendiryor..ve geçte olsa başaracağıma inanıyorum ;) ;)
sustukların büyür içinde...
Kullanıcı avatarı
basaq

Mesaj gönderen basaq »

darısı başımıza hehe :D
leni

Mesaj gönderen leni »

perfectionist
dinlediğin şey müzik miydi?mesaj demişsin ama ben tam olarak anlamadım
benim diye bu evdeyim ve karnım tok ve aynada bu aynada yine kimse yok,yine kimse yok!..
mirtatli_ceyar

Mesaj gönderen mirtatli_ceyar »

perfectionist
bende merak ettim ya bu program mı eger programsa dovland linkini falan yollayabilirmisin nolur yardım et ne yapılması gerekiyorsa yapıcam bu illetten kurtulmak için
Kullanıcı avatarı
bttf

Mesaj gönderen bttf »

Tebrik ederim perfectionist , çok sevindim sf'yi yendim diyebilmene ve muhtemelen hayata daha umut dolu, mutlu ve huzurlu bir şekilde bakıyor olmana, ne diyeyim darısı başımıza inş...,
gerçekten her zaman ki gibi süper bir yazı yazmışsın, zaten her zaman takip ediyordum senin yazılarını gerçekten güzel ve anlamlı, açıklayıcı ve bi o kadarda düzenli yazıyorsun, inanır mısın zaman oldu bu foumdaki sırf senin yazılarını okumak için senin adına forumu arattırdğımı bilirim, sf'yi yenmiş olsanda bizi bırakma, yazınlarınla aydınlatmaya devam et lütfen bizi :)
Your future is whatever you make it!!!
fade to black

Mesaj gönderen fade to black »

perfectionist senden iyi haber aldığımıza çok sevindim! genelde buradan gidenlerden haber almıyoruz ama sen yenmişsin bile sf'yi tebrik ederim darısı herkesin başına :)