Kırılmış Cesaretlere Tavsiyeler

Sosyal fobiyi yenenler..Hastalığı yenme sürecinde yaşadıklarınız..Söylemek istedikleriniz..
gozyasi18

Kırılmış Cesaretlere Tavsiyeler

Mesaj gönderen gozyasi18 »

slm arkadaşlar.sf ile tanışalı yaklaşık 2 buçuk yıl oldu.ve şu anda sfyi büyük oranda yenmiş biri olarak karşınızdayım..burada yazacaklarım sfzedelere yararlı tecrübeler kazandıracaksa ne mutlu bana :)
öncelikle okul hayatım herzaman sorunlu oldu benim..öğrenciler arasında kendimi daha farklı hissetmem o andaki durumumu olumsuz yönde etkiliyordu ve bu kendini farklı hissetme güdüsünden kurtulamıyordum.bilinçaltıma yerleşmişti bi kere bi türlü kişiliğimi bulamıyordum.tabi bu da rahatsız ediyordu beni.
kendinize karşı yabancılaşırsanız kimse sizi anlayamaz ve düşünceler içinde boğulursunuz.çok düşünen biriyim ve oldukça hassas bir yapım var tabi bu da bu sfnin ateşini körüklüyordu deyim yerindeyse :?
öğrenciler arasındaki eziklik duygusu o kadar kötü bişeydir ki bazen intihar etmek isterseniz bu yüzden çünkü bazı eleştirilere maruz kalırsanız kendinizi ii hissetmezsiniz birde tabi bu eleştiriler karşısında suskun kalırsanız daha fazla yıpranırsınız :x

derslerimde herzaman başarısızdım ve akademik hayatımı sona erdirmeyi defalarca düşündüm ama vazgeçtim çünkü gelip geçici bir şey olduğunu biliyordum ve birgün nasıl olsa okul bitecekti..sırf sf yüzünden böyle bir yanlışı yapmak bence mantıklı bir karar değildi ve yapılacak en büyük hatadır bana göre..

eğer insanlar toplum içerisinde kendilerini rahat hissetmezlerse hiçbir zaman kendini gösterme fırsatı bulamazlar bende de vardı tabiki bu..içimde biri vardı sanki ve hiç çıkmıyordu dışarı..buna bağlı olarak ortamlardaki performans eksikliği(kendini gösterememe durumu)toplum içerisindeki statümü bir hayli indirgedi deyim yerindeyse yani itibarım düştü diyebilirim daha farklı bir deyişle bu da içimde bir kin duygusu yaratırdı,patlamak üzere olan ama asla patlamaya cesaret edemeyecek bir bomba gibi hissediyordum kendimi :)

şaka bir yana sfli insanların liseyi bitirmesi zordur liseden öte tüm okul hayatlarında sf yüzünden başarısız olmaları beklenebilir. ama ben zorda olsa okulu bitirdim..
insan beyni bir rotasını arayan bir gemi gibidir ona neyi kabullendirmeye çalışsanız o yöne doğru yürür ve o hedefe odaklanır..lise bitince sf de bitecek diye düşündüm çünkü sorunlar genelde okuldaydı ve bu düşünceye odaklandım ve benim en büyük farkım şudur ki hiç bir zaman ben sfliyim demedim..gerek kendi kendime olsun gerek başkalarına..kabullenmedim bunu eğer kabullenseydim belki şu anda hala durumu kritik bir sfzede olurdum..kimbilir ki.

şunu da söylemek istiyorum..ben hiçbir zaman sfyi yenmek için özel bir çaba göstermedim.gelip geçici bişey olarak algıladım ve öyle de oldu benim için.aman şöyle yapayım böyle yapayım tetikte olayım gibi düşünceler tamamen sfye odaklanmak demektir diye düşünüyorum..olabildiğince sade düşünmek lazım.korkularınızın yanıtını kendi içinizde vermelisiniz..çünkü hiçbir insan sizi sizden daha ii bilemez isterse dünyanın en zeki profesörü gelsin..

bazı şeyler vardır ki ne kadar çok uğraşırsanız o kadar zararını görürsünüz..işte burası çok önemli sf ile uğraşmamak lazım..en büyük yapılan hata budur insan kendini rahat bırakmalı..düşünceler içerisinde gidip gelen bir insan sosyal hayatta ne kadar başarılı olabilir ki?yani şunu demek istiyorum:SF İLE UĞRAŞMAK SFYİ TETİKLEMEK DEMEKTİR..sfyi aşağı yukarı iki senede filan yendim ve benim için zor olmadı çünkü sf benim için zor değildi..işte bu zihniyette olursanız sizde sfyi yenmek sizin için oldukça kolaylaşır ama herzaman şunu söylerim ben.EN BÜYÜK HATA,HATA YAPMAKTAN KORKMAKTIR..
eğer herzaman hata yapmaktan uzak olduğunuzu düşünürseniz zamanla hiçbir zaman hata yapacağınız kuşkusu aklınızda olmaz.ve bu da sanıyorum ki en doğru şeydir bir sfli için..saygılarımla..
Gözyaşları acının sessiz sözleridir..
mirtatli_ceyar

Mesaj gönderen mirtatli_ceyar »

saolsın kardes güsel bir yaklasım tabi dediklerini yapınca sf die bişey kalmaz ama sorunda burda ya işte unutamıyoruz sf yi aklımızdan cıkaramıyoruz o yüsden savasıyoruz
gozyasi18

unutman lazım kardeş bnce..bu sorunun en direkt çözümü budur bnce ayrıca her makaleye cvp yazan güzel insanlar bu yazıya pek bakmamışlar galiba..canları sağolsun ne diyim :)
mirtatli_ceyar

gozyasi18 yazdı:unutman lazım kardeş bnce..bu sorunun en direkt çözümü budur bnce ayrıca her makaleye cvp yazan güzel insanlar bu yazıya pek bakmamışlar galiba..canları sağolsun ne diyim :)
ah be kardesim sorunda burda deil mi unutamıyoz işte bişeyi taktık mı kafaya cıkmıyo artık sanki beynimizde yer etmişçesine keske unutmayı öğrenebilseydim acil şifalar dostlarım
gozyasi18

evet ben öğrendim unutmayı..galiba herkeste bunu yapabilir die düşündüm ama yanlış düşünmüşüm anlaşılan :)
deagolbrandybuck

Mesaj gönderen deagolbrandybuck »

Drew Barrymore ve Adam Sandlers'in oynadigi 50 İlk Öpücük (50 First Dates) diye bir film vardi. Ordaki kiz her sabah bir onceki gun yasadigi herseyi unutuyordu. Oyle birsey olsaydi bizde yasadigimiz kotu anilarin hepsini unutmus olurduk. :)

Ama bunun birde dezavantaji var. Yasadigimiz guzel anilarida unutmus olurduk :(
mirtatli_ceyar

olsun be ii kötü hepsini unutmak isterdim hem daha sonradan belki ii seyler yine olurdu eminim ama kötü anılar olmasııınnnnnn
gozyasi18

arkadaşlar galiba tam olarak anlatamadım derdimi.

ben herzaman olumlu düşünceden yanayım.insanlar ne kadar olumlu düşünürlerse o kadar iiye yaklaşırlar..sfnin genel özelliklerine dikkat ederseniz genelde insandaki olumsuz düşünce karambolünün bir sonucu olduğunu anlarsınız..
misal kişinin küçük duruma düşmekten korkması ''hata yapacağım yine'' düşüncesinin zamanla bilinç altına yerleşmesinden doğar kanımca..bu düşüncede olumsuz bir düşünce ve insanı olumsuz yönde etkiler..
korkuların sürekli olması da bu yüzden..
ronda byme'nin ''secret''adlı kitabında çekim yasası diye birşey vardır.(okumadıysanız şiddetle tavsiye ederim)kişi olumsuz yönde düşünürse çekim kuvveti kişiye düşündüğü olumsuz şeylerin benzerlerini iletir.bana göre çok doğru bir düşünce ama sizi bilmem tabi,tam tersi olumlu şeyler düşünürse de evrenden olumlu şeyler alır.kitabın ana teması tamamen bu düşünce üzerine kurulmuş ve gerçekten çok doğru şeyler anlatıyor..

benim unutmaktan kastım sfnin kendini gösterdiği durumlarda bile bir nebze olsun olumlu şeyler düşünerek en azından o anki durumda kendinizi ii hissetmenizi sağlamaya çalışmak ve bunu bir alışkanlık haline getirerek zamanla daha ii sonuçlara varmaya çalışmaktır..
benim sfyi yenmemde büyük ölçüde bu düşünce etkili oldu.herzaman olumlu düşündüm ve zamanla içimdeki korkular o anda güzel birşey söylemek yada güzel birşey yapma hazırlığının verdiği basit heyecana bıraktı.burasını anlatabildimmi bilmiyorum :?

sonuç olarak sfyi yendim ve aslında benim için ii bir tecrübe oldu bu çünkü hem yeni bir rahatsızlığı tüm yönleriyle öğrendim hemde psikoloji alanına yönelmemi sağladı şu anda da psikoloji bölümünü istiyorum ztn :P saygılarımla
gozyasi18

arkadaşlar bu arada başlık biraz farklı gelmiş olabilir size..bende farklı bişey olmasını istedim,katatonia grubunun discouraged ones(kırılmış cesaretler)albümünden esinlendim biraz :oops:
bu arada tavsiye ederim gerçekten bu sitedekilerin bu tür müziklere ihtiyacı var gibime geliyor ii bi arkadaş olur katatonia :) tabi zevk meselesi ama zaten biraz sert bi müzik olduğu için çoğu arkadaşın tarzı değildir kanımca :? ayrıca anathemada tasvip edilir saygılarımla ;)
nereyekadar

Mesaj gönderen nereyekadar »

==========================================
"EN BÜYÜK HATA,HATA YAPMAKTAN KORKMAKTIR.. "
==========================================

Aynı kanıya ulaşmışız kardeşim. Bende seni kutlarım ^____^ Kafaya takarak çözülmüyormuş bu iş :)
gozyasi18

çözülmez tabiki..en ii çözüm yolu kafaya takmamaktır kanımca ama bu zor olabilir..bunuda anlarım,bu zorluğu aşmak içinde devamlı olumlu şeyler düşünmeye konsantre olmak zamanla bazı düşünceleri değiştirebilir..

bunu bir çözüm yolu olarak görmüyorsanız bile denemekten zarar gelmez,ben bu şekilde yendim bu illet hastalığı..sizinde yenmenizi umarım..selamlar
nereyekadar

Mesaj gönderen nereyekadar »

Herkesin aynı duyguları yaşadığını anladığın vakit kolay oluyor zaten hiç merak etme :D Biz sadece başlangıcı büyültüyoruz, başlangıcı herkes yaşıyor. Herkes biraz utanıyor bazı şeylerden ama biz kafaya takıyoruz..
Kullanıcı avatarı
m*e*r*v*e

Mesaj gönderen m*e*r*v*e »

geçen sene geçirdiğim bi depresyon yüzünden cesaretim kııılmıştı elimden hiç bi iş gelmiyordu bi iş yaparken de korkarak yapıyordum elim titriyordu ya biri bi şey derse
özellikle çalıştığın yerlerde çok cesaretim kırıldı insanların bana karşı olan davranışlarından hoşnut değildim sanki ben oraya çalışmaya değil kullanılmaya gitmiştim kendime değer vermiyordum çok şükür çıktım ordan
HAYAT YALNIZLIKTAN İBARETTİR..
sevim

Mesaj gönderen sevim »

merve şanslısın ben şuan senin durumundayım yani geçen yılki durumunda insanlar benimde cesaretimi çok kırdı ve ben daha toparlanamıyorum kocam bana pısıp kalıyosun diyor öğretmenim oda öğretmen benim psikolojim öyle bozulduki gittiğim yerlerdede böyle bolacak korkusu bastı ilk gittiğim doktor ilgilenmedi fazla hayal kırıklığı oldu şimdi deyeni bir doktora gitmeye cesaretim yok insanlar işini keşke biraz doğru yapsa hayat ertelenmese
sosyal_48

Mesaj gönderen sosyal_48 »

gozyasi18 tezin epey ilginç. işe yarayabilir ama uygulamada biraz zor olabilir. Herşeye rağmen güzel bi öneri. paylaşımın için teşekkürler..