sf yi yenmenin en kolay yolu

Sosyal fobiyi yenenler..Hastalığı yenme sürecinde yaşadıklarınız..Söylemek istedikleriniz..
kyle35

Mesaj gönderen kyle35 »

ottonun açıklamalarının neresi hakaret anlamadım fikirlerini söylemiş.devrimin belirttiği gibi hepimiz sfliyiz burdakilerin dini inancının benim gözümde hiç bir önemi yok.Bornfobikin uslub sorunu var yoksa özünde onunda hakaret amacı taşıdığına inanmıyorum.
dini konularda tartışmanın faydalı ama bir sonuca ulaşmayacağına inanıyorum.sonuçta insanlar bir sürü şeyi okuyarak yaşayarak ya da öğrenenerek öğretilerek bir inananca ya da inançsızlığa sahip oluyorlar forumdaki bir iki yazıdan kimsenin fikri değişmez.
ßilqe88

Mesaj gönderen ßilqe88 »

Dogma nedir? diye goguldan bi arat istersen.Dogma körükörüne inanmaktır, mutlak doğrudur der ve tartışma götürmez.(aptalları esir altına alan düşünce sistemlerine verilen genel ad )

Ben herşeye açığım, herşeyi eleştirme imkanına sahibim.Madem söylediklerinde samimisin, dogma diyerek silip attığın şeyden daha iyisini, daha işe yarar bişey göster anlat bana, bende buraya yazıyorum eski inançlarımdan vazgeçeceğim.Daha iyisi varsa neden eskiye inanayım ki?Çok ciddiyim.
sana inancın iyiliğinden-kötülüğünden bahsetmedim. inancın dogma, tam da dediğin gibi sorgulamadan bir kabul ediş olduğunu söyledim.
Öteki tarafı görmedim ama inanıyorum.Vefat eden babamın bir hiç uğruna bu dünyaya gelip, şimdide yerin 2m dibinde çürüyerek yok olduğuna inanmıyorum.
Belki sen ailenden henüz kimseyi kaybetmedin ama kendine(vicdanına) bir sor gerçekten herşeyin boş olduğuna inanıyormusun?

yukarıda yazdığın cümle bunu gösterir. bu senin 'inanışın'dır. ve bir başkası başka şekilde inanıyorsa ona cevap niteliğinde eleştiri getiremezsin, çünkü bu savunduğun konunun elle tutulur gözle görülür bilimsel bir yanı yoktur, bu nedenle tartışmayla bir yere varılmaz. dediğim doğru-dediğin yanlış olayı burada geçerli değildir. eleştirdiğim senin inancın olmadı, başka birinin inancına saygıdan söz ettim.

dini dogma diye silip atan ben değilim, felsefe kitaplarına göz at istersen. burada dinin niteliğine hakaret yoktur, inanç denen olgunun mantık aramadan doğrudan inanış olduğundan söz ettim. dine göre mutlak doğrular vardır.(din kitaplarında yazan mutlak doğruları kabul etmemizi emreder) ve son olarak... bilimsel düşünen ve felsefik bakan insanlar kendilerini hayvanla bir tutar evet, çünkü insanın da sosyal bir varlık olduğunu kabul eder, diğer canlılar gibi biyolojik bir varlık olduğunu kabul eder. bunun aşağılama aracı olarak kabul edilmesi, üslubunun rahatsız ediciliğine tavrım. ama tabi ki bu şaşırtıcı değil, darwin'den beri bu din savunucularının klasik tavrıdır, darwin buna alınmamış, çalışmalarına devam etmiş ve bugünün evrim teorisinin kurucusu olmuştur.
ßilqe88

Mesaj gönderen ßilqe88 »

çünkü insanın da sosyal bir varlık olduğunu kabul eder, diğer canlılar gibi biyolojik bir varlık olduğunu kabul eder.
düzeltme: sosyal bir varlık değil, sosyal bir hayvan
devrim_

Mesaj gönderen devrim_ »

Madem konu çığrından çıktı bir iki kelamda ben edeyim.. bilgi paylaşımı adına.. bugün biyoloji diye bir bilim dalı(alt dallarıyla birlikte) ve ilerliyorsa bu darwin sayesindedir.. ayrıca darwin 4 yıl süren o ünlü araştırmasına tanrının varlığını sağlamlaştırmak için başlamıştır çünkü kendisi dine ve tanrıya inanan bir bireydi crist's school öğrencisiydi.. ancak araştırmaları sonucu gördüğü şeyler onda tanrı inancını sorgulamak ihtiyacı hissettirdi tüm bunlara rağmen darwin hiçbir zaman ateist olmadı.. darwin agnostik biriydi.
Karanlıktan korkan bir çocuğu elbet hoşgörebiliriz. yaşamdaki asıl trajedi, yetişkinlerin aydınlıktan korkmasıdır.
Kullanıcı avatarı
Bornfobik

Mesaj gönderen Bornfobik »

beyaban85
Ben dine karşı bir hakaret göremedim, varsa alıntı yapabilirsin..
caferali yazdı:Asıl şunlar hakaret sayılabilir.

Müthiş tespitler, dehşete düştüm.Kesinlikle herşeyi yeniden gözden geçirmeliyim, beynim yıkıma uğradı..

burda bi ironi yapılmaya çalışılmış. senin yazdıkların 5 para etmeyen değersiz saçma şeyler anlamına gelmiyor mu? bu hakaret olmasa bile uygun değil bence...
:roll: Biri alınganlıktan mı bahsetmişti ne??(Bkz. Aşağı)
caferali yazdı:alıngansınız kardeşim kusura bakmayın.
din ile ilgili konuları konuşamamamızın en büyük sebebi bu alınganlık.
Mevzu kişiseldi arkadaş cevabını yazdı ve konu kapandı.Anladık?
caferali yazdı: insanın diğer canlılardan hatta diğer tüm varlıklardan farklı bi konumu yoktur, insan da atomlardan oluan bir varlık ve hücrelerden oluşan bir canlıdır diye inanan birisine bunu söylemek onun inancına bir çeşit hakaret değil midir?
Olayın biyolojik boyutunu inkar eden yok(örümcek kfalı diilim), okulunu bilem okudum.Ben yukarıda kalın puntoya aldığım kısımdan anladıklarıma cevap yazdım.Ki seninle alakası yok arkadaş ta öyle bi söylemişti ki (bkz. önce ki sayfa) insan ruhunu inkar edercesine kedi-ot muhabbeti yaptı.Benim de ruhuma dokundu ve cevabımı da verdim.Ve sende o biyolojik ruhunla 'alındın' biraz sanki.Olur öyle..

devrim_ yazdı:Ya Bornfobik tavrın gerçekten irite edici.
Bana bilmediğim bişey söyle :D . İkazın için sağol, üzerinde çalışıyorum ;)

otto_rino yazdı:dini inanç, varsayılan gücü öngörülemeyecek ve hiçbir zaman için hiç kimse tarafından kavranamayacak olan 'tanrı kavramı'nı insanın seviyesine indirmektir...bütün dini metinler insan gibi düşünen bir 'tanrı'ya yer verir...bu da mantıklı birinin tanrı tarafından yaratılan insana değil, insan tarafından yaratılan bir tanrının varlığına inanmasını sağlar...bu açıdan kendi yarattığı putlara tapan putperestlerden temelde hiçbir farkı yoktur semavi dinlere inananların...tek fark putperestlerin tanrılarını tahtadan yontarak, semavi dinlere inananların ise kendi beyinlerini yontarak inanç ihtiyaçlarını gidermeye çalışmalarıdır...
Otto anladığım kadarıyla kitapların tanrı tarafından değil insanlarca yazıldığını söylemişsin.Öyleyse; bu mükemmelliği neden aşamıyoruz, 2008 yıl geçti, incilden daha orjinal daha işlevsel bir kitap çıkartabilirdik.Tüm aydınlar (Descartes, Einstein, Konfiçyus, Marx, Darvvin) bir araya gelseydi sağlam bi ciltlik kitap çıkarsalardı, her yıl güncellenseydi ve bize miras kalsaydı.İnsanlar hayatlarını ona göre yaşardı ve daha mutlu mu olurlardı??

Bilim ve insanlık adına bişeyler yapmalıyız.Einstein, Marx gibi üstadlar için artık çok geç ama ben varım sende tmm diyorsan ikimiz bir kitap yazmaya başlamalıyız.Adını sen koy...
--SF yi yenmeyi bir SONUÇ olarak beklemeyin bu bir SÜREÇ!
Kullanıcı avatarı
cerulean

Mesaj gönderen cerulean »

başlığı kilitliyorum bundan sonra bu tarz başlıkları kilitlemeyeceğim; direkt sileceğim haberiniz ola
bir şikayetiniz varsa admin "yok"a bildirebilirsiniz foruma girerse bakar.
) O (
Kilitli