sf yi yenmenin en kolay yolu

Sosyal fobiyi yenenler..Hastalığı yenme sürecinde yaşadıklarınız..Söylemek istedikleriniz..
Kullanıcı avatarı
ismo

sf yi yenmenin en kolay yolu

Mesaj gönderen ismo »

arkadaşlar bu kesinlikle işe yarıyor. Sf yi 1 günde yenebilirsiniz :shock:
nasıl kötürüm birisi yılan görünce ayağa kalkıyosa (gerçi bu şabanın filmlerinde oluyo) veya hafızasını kaybeden biri bi şok yaşadığında hafızası tekrar yerine geliyo ise işte buda onun gibi birşey. Sf yi yenebilmek için yapmanız gereken en kolay yol beyninize şok yaşatmanız. hiç yapamayacağınız birşeyi yapın.ama öyle herkezin yapabileceği birşey değil. Hiç bir insanın kolay kolay cesaret edemeyeceği bir şey yapmalısınız. niye yapamıyorsunuz çünkü delirmekten çok üzülmekten korkuyosunuz kafayı yerim bunalıma girerim diye korkuyosunuz. ama öyle olmuyo kendinize geliyorsunuz. ben doktor falan değilim naçizane fikrimdir denersenizde mesuliyet kabul etmemekteyim. :D
hayat bu sosyallerin yaşadığı hayat bizimkisi gün tüketmek needecen...
Kullanıcı avatarı
düşünceli

Mesaj gönderen düşünceli »

sfyi aniden değişik birşey yapmak lazım bu doğru.Mesela kafana bir kurşun sıktığında sfden hemen kurtuluyorsun.hem sadece sfden değil tüm dertlerinden.ama ondan sonra öte tarafta ne olur orasını bilmem...
Kullanıcı avatarı
cantbemyself

Mesaj gönderen cantbemyself »

Öte taraf diye bir şey yok (naçizane fikrimdir). Sadece yaşama içgüdümüz olduğu için, ölüm yabancı ve bilinmez bir kavram olarak dayatıldığı için ahiret, cennet, cehennem gibi peri masallarına inanmasak da kendimizi öldüremiyoruz.
bat dünya bat
BATUHAN

Mesaj gönderen BATUHAN »

SENİN DEMEK İSTEDİĞİN NE ACABA SEN YENDİNMİ
BATUHAN

Mesaj gönderen BATUHAN »

ne yani kimsenin yapamadığı,bir olay çarşıda adammı vurayım git işine bende başlığı görünce bir çare buldun sandım,şifa getirdin sandım,boş boş konuşmayın.
Kullanıcı avatarı
naribeyza

Re: sf yi yenmenin en kolay yolu

Mesaj gönderen naribeyza »

ismo yazdı:arkadaşlar bu kesinlikle işe yarıyor. Sf yi 1 günde yenebilirsiniz :shock:
nasıl kötürüm birisi yılan görünce ayağa kalkıyosa (gerçi bu şabanın filmlerinde oluyo) veya hafızasını kaybeden biri bi şok yaşadığında hafızası tekrar yerine geliyo ise işte buda onun gibi birşey. Sf yi yenebilmek için yapmanız gereken en kolay yol beyninize şok yaşatmanız. hiç yapamayacağınız birşeyi yapın.ama öyle herkezin yapabileceği birşey değil. Hiç bir insanın kolay kolay cesaret edemeyeceği bir şey yapmalısınız. niye yapamıyorsunuz çünkü delirmekten çok üzülmekten korkuyosunuz kafayı yerim bunalıma girerim diye korkuyosunuz. ama öyle olmuyo kendinize geliyorsunuz. ben doktor falan değilim naçizane fikrimdir denersenizde mesuliyet kabul etmemekteyim. :D
Bu şu açıdan doğru olabilir.Çok büyük bir kaza veya amelyat geçiren yani hayatının günlük seyri aniden değişip alışılmadık şeyler yaşayan insanlarda karakter değişimi olabiliyor ama bence bu ancak insanın elinde olmadan başına gelen ani olaylarla olabilir.Benim bir arkadaşım geçirdiği büyük bir trafik kazasında burnu kanamadan kurtuldu ve bu travmanın sonucu benim gözlemlediğim kadarıyla daha katı kuralları olan bir insanken kazadan sonra değişime uğradı ve daha rahat hatta benim deyimimle xxlarg bir insan oldu.Ama insanın kendinin bilerek yaptığı birşeyin kendisine böyle bir fayda getireceğine inanmıyorum.Olayı ilk önce insanın kendisinin beklemiyor olması lazım bu şokun olabilmesi için.Yani bu öneri bir açıdan olayı yakalamış olsa da bizim iyileşmemiz açısından imkansız bir yöntem gibi görünüyor.
Kullanıcı avatarı
m.a.p

Mesaj gönderen m.a.p »

Size anlamlı gelen, doğru olduğunu düşündüğünüz, çok istediğiniz büyük bir olay varsa ve bunu yapmanıza sosyal fobiniz engel oluyorsa sonucunu düşünmeden gerçekten yapın. Başarısız olsanız bile pişman olmazsınız, hatta yaptığınız için gurur duyarsınız ve gerçekten gelişirsiniz.

Ama anlamlı gelmeyen, yanlış olduğunu düşündüğünüz, o kadar da çok istemediğiniz bir olayı sadece sosyal fobinizi yenmek amacıyla yapıyorsanız YAPMAYIN. Ben yaptım pişman oldum. Arkadaş gazına geldim. Hiçbir işe yaramadı. Bu nedenle dikkatli olun.
Seni diğerlerinden farksız yapmaya
Bütün gücüyle gece gündüz çalışan bir dünyada,
Kendin olarak kalabilmek,
Dünyanın en zor savaşını vermek demektir.
Bu savaş bir başladı mı, artık hiç bitmez!...
Edward Estlin Cummings
Kullanıcı avatarı
BiR UMUT VAR

Mesaj gönderen BiR UMUT VAR »

ismo senin çözümün bence sadece o anlık dır .hem insanın kendine aşırı güveni olduğu bir anda yapması gereken hiç utanmadan sıkılmadan hangi delilik bilinmez....çözüm değil bence..
BİR UMUTLA BAŞLAR HERŞEY...
Kullanıcı avatarı
ismo

Mesaj gönderen ismo »

sevgili kader arkadaşlarım sözlerime şöyle bir açıklık getiriyim. işim gereği insanlarla çok ilişki gerektiren bi konumdayım. topluluk önünde konuşmak, yaptığım hakedişleri iş patronlarına anlatmam gerekiyor. ilk başlarda çok moralim bozuluyordu ama patron yapacaksın gideceksin anlatacaksın diyo. yapacak birşey yoktu mecburen gittim anlattım, topluluk karşısındada sunumlar yaptım. yapacağım günler öncesinde e deil işim gereği bunları sürekli yapmam gerekli. uyuyamıyodum moralim çok bozuktu hatta işi bırakmayı gitmemeyi bile düşündüm. ama yapmak zorundaydım topluluk önüne çıkıp anlattım müthiş kötü bir duyguydu. çok rezil olduğumu ve kafayı yiyeceğimi düşündüm ama sunum biiti ve çok rahatladım. ve bir kerede deil bunu hep yapmam gerekiyodu en sonunda dedim yaa koy g.t üne amaan çok da umrumdaydı. yavaş yavaş işten zevk almaya başladım. yönetim kuruluna girdim fikirlerimi ortaya koydum kimse yadırgamadı. biz sf liler hem mantıklı düşünüyoruz hemde kim ne der diye düşünüyoruz aslında herkez fikirlerimizi çok mantıklı ve yaratıcı buluyor. gerçekten nasıl yılandan çok korkan ve gördüğünde saçma sapan hareketler yapan varsa bizde insan gördüğümüzde aynı şeyi yapıyoruz aslında gerçekten hastayız ve tedavi edilmemiz gerekiyo. sf yi yendikten sonra anlıyorsunuz bunu ve diyosunuz ki ben gerçekten önceleri saçmalıyomuşum. arkadaşlar cesaret edemediğiniz güzel şeyler yapın. cesaret edin kötü şeylerden bahsetmiyorum kesinlikle. yapmak istediğiniz birşeyi yapın. cesaret etmek sadece kötü birşey yapmaya cesaret etmek değildir. kör bir vatandaş gördüğünüzde karşdan karşıya geçirin. yerde yatan ve kimsenin yardım etmediği bir yaralıya yardım edin. çok fakir birine yemek ısmarlayın. herkezin yapmaktan kaçtığı bu gibi şeyleri yapın. gerçekten kendinizi iyi hissedeceksiniz. bir süre kendinizi kötü hissetsenizde sonu çok güzel olacak. hemde bi kere yaptığınızda keyif almaya başlayacaksınız ve inanın hiç sfli olmamışsınız gibi hissedeceksiniz. cennet cehennem kesinlikle hayal ürünü şeyler değildir. bu dünyanın geçici olduğunu bilin. Allah tedavisi olmayan hiçbir hastalık indirmemiştir bu dünyada. hayırlı akşamlar olsun, günleriniz sf siz olsun işallah.
hayat bu sosyallerin yaşadığı hayat bizimkisi gün tüketmek needecen...
burali

Mesaj gönderen burali »

Denemeden yok olmaz denecek bir tavsiye değil.
İyi kötü yuvarlanıp gidiyoruz. Zamanla az çok alışmışlık oluyor. Dışarı çıkacağım. Sıkılganlık yaşayacağımı biliyorum. Utanacağım, belki kızaracağım. Ama eve geldiğimde çok şükür derdim o gün için son bulmuş olacak. Düşünüp üzülsem de yaşadığım derdin bir dozu var. Gene bugün de hergünkü seviyede sıkıntı yaşadım. Dünden belki bir gıdım fazla. Aynı sayılır. Yarın da yaşayacağım. Ama bugünkü kadar, ondan sonraki gün de aynı şekilde....
Kötü durumdayım. Ama sabit bir grafik çiziyorum. Daha kötü hiç olmuyorum. DEğişik birşeyler denesem ne olacak? Gene sıkılacağım. Ama eve geldiğimde gene geçip bitmiş olacak.
Geri adım atmıyorum, aynı konumdayım, çözüm için yaptıklarım yarar sağlamasa da bulunduğum yerimde kalacağım. Bildiğim, önceden defalarca yaşadığım monoton sıkıntılarımı bir kez daha yaşayacağım.
Kaybetmeyeceğime göre, kazanmasam bile denemeye değer...
mirtatli_ceyar

Mesaj gönderen mirtatli_ceyar »

bi nevi üstüne gitmek gibi bişey oluyo yapmaya cesaret edemediğimiz seyleri yaptıktan sonra zaten alısıp gideriz önemli olan üstüne gitmek oluyo herhalll
feritbey

bozulsakta, kızarsakta üstüne gitmek,,

Mesaj gönderen feritbey »

arkadaşlar olay üstüne gitmek ama salakca değil tabi, normal insanların yaptığı gibi, ama yılmadan, kendimizi geliştirmek dahilinde( bilgi, tecrübe yönünden) bir bakmışız kademe kademe toplumla iç içesin,, herkesle konuşuyorsun,,
AlleinMann

Mesaj gönderen AlleinMann »

ne yapayım şimdi yoldan geçen kıza ufff yavrum hepsi senin mi dersem işe yarar mı :)
deagolbrandybuck

Mesaj gönderen deagolbrandybuck »

AlleinMann yazdı:ne yapayım şimdi yoldan geçen kıza ufff yavrum hepsi senin mi dersem işe yarar mı :)
sen şimdi kız olsan sana yada kızkardeşine hiç tanımadığın biri yolda ufff yavrum hepsi senin mi dese hoşuna gidermiydi? eğer hoşuna gitmezdiyse bunu yapma...
derya1906

Mesaj gönderen derya1906 »

hayatta en nefret ettiğim insanlar laf atanlardır....
Kilitli