sf yi yenmenin en kolay yolu

Sosyal fobiyi yenenler..Hastalığı yenme sürecinde yaşadıklarınız..Söylemek istedikleriniz..
Kullanıcı avatarı
Bornfobik

Mesaj gönderen Bornfobik »

olunutkazan yazdı: 1)nerden biliyosun da kesin konuşuyosun diğer dünya var diye gidip geldin mi yoksa?

2)kedi köpek ve evet ot(yeşillik) bu dünyaya niye geldiyse biz de o yüzden geldik.

3)ben tanrı olsam cennet cehennem ayrımını inanca göre değil tamamen dünyada yaptığın şeylere göre yapardım.inançlı ama katili cehenneme inançsız ama yardımsever birini cennete alırdım.

4)mazlum zalimden hakkını alamayacak çünkü bu kavramlar tamamen insan aklının uydurduğu şeyler.doğada mazlum-zalim iyi kötü yoktur.
neden-sonuç vardır dengeler vardır.
Müthiş tespitler, dehşete düştüm.Kesinlikle herşeyi yeniden gözden geçirmeliyim, beynim yıkıma uğradı..

Tekrar düşündümde;

1- Öteki tarafı görmedim ama inanıyorum.Vefat eden babamın bir hiç uğruna bu dünyaya gelip, şimdide yerin 2m dibinde çürüyerek yok olduğuna inanmıyorum.
Belki sen ailenden henüz kimseyi kaybetmedin ama kendine(vicdanına) bir sor gerçekten herşeyin boş olduğuna inanıyormusun?

2-Kendini kedi-köpekle bir tutan birine cevap yazmaktan insanlık adına utandım :oops: ama bitiricem :|

3-İnanç ile amel (davranış) doğru orantılıdır.İyi inanç-kötü davranış yoktur.

4-Sana ''Doğa - Sakın Sevme Beni'' parçasını armağan etmek istiyorum...
--SF yi yenmeyi bir SONUÇ olarak beklemeyin bu bir SÜREÇ!
ßilqe88

Mesaj gönderen ßilqe88 »

Kendini kedi-köpekle bir tutan birine cevap yazmaktan insanlık adına utandım Embarassed ama bitiricem Neutral
kendini kedi köpekle bir tutmak, insanın biyolojik bir varlık olduğunu kabul etmektir. darwin'e de zamanında maymun benzetmesini yapmışlardı.

Öteki tarafı görmedim ama inanıyorum.
cevap niteliğinde yazdığın cümlede dikkat edilmesi gereken bi nokta var, inanç zaten dogmadır, sorgulamadan inanılır, mantık aranmaz. bu nedenle tartışmak anlamsızdır. ve sanıyorum ki herkes fikirlerini söylemekte özgürdür.
olunutkazan

Mesaj gönderen olunutkazan »

Bornfobik yazdı:
olunutkazan yazdı: 1)nerden biliyosun da kesin konuşuyosun diğer dünya var diye gidip geldin mi yoksa?

2)kedi köpek ve evet ot(yeşillik) bu dünyaya niye geldiyse biz de o yüzden geldik.

3)ben tanrı olsam cennet cehennem ayrımını inanca göre değil tamamen dünyada yaptığın şeylere göre yapardım.inançlı ama katili cehenneme inançsız ama yardımsever birini cennete alırdım.

4)mazlum zalimden hakkını alamayacak çünkü bu kavramlar tamamen insan aklının uydurduğu şeyler.doğada mazlum-zalim iyi kötü yoktur.
neden-sonuç vardır dengeler vardır.
Müthiş tespitler, dehşete düştüm.Kesinlikle herşeyi yeniden gözden geçirmeliyim, beynim yıkıma uğradı..

Tekrar düşündümde;

1- Öteki tarafı görmedim ama inanıyorum.Vefat eden babamın bir hiç uğruna bu dünyaya gelip, şimdide yerin 2m dibinde çürüyerek yok olduğuna inanmıyorum.
Belki sen ailenden henüz kimseyi kaybetmedin ama kendine(vicdanına) bir sor gerçekten herşeyin boş olduğuna inanıyormusun?

2-Kendini kedi-köpekle bir tutan birine cevap yazmaktan insanlık adına utandım :oops: ama bitiricem :|

3-İnanç ile amel (davranış) doğru orantılıdır.İyi inanç-kötü davranış yoktur.

4-Sana ''Doğa - Sakın Sevme Beni'' parçasını armağan etmek istiyorum...
1- ben inanmaya bişey demedim zaten kesin konuşmuş o yüzden sordum.
kendini rahatlatmak için inanabilirsin doğaldır.

2-kedi köpek te canlı insan da canlı bu açıdan yazdım.insanın daha gelişmiş bi canlı olması bişeyi değiştirmiyor.

3-iyi inanç kötü inanç diye bişey olmaz zaten ya inanırsın ya da inanmazsın.
bi daha okursan anlarsın belki yazdığımı.

4- saol
Kullanıcı avatarı
Bornfobik

Mesaj gönderen Bornfobik »

Not:İnsanların okuma ve anlama kabiliyetlerinde ki zaafı geçmişteki eğitim sistemimize havale (EFT) ediyorum :P .

Sevgili 88
-İnsanın biyolojik tarafını inkar eden yok.Beni ya anlamıyorsun yada anlamak istemiyorsun :roll: . Kazan arkadaşım yukarıda 'Ot ile dünyaya geliş amacımız aynı olduğunu söylemiş.Ben ona cevap verdim.'Sebep' yani anladın mı.?

Meraktan soruyorm peki darwin alınmışmıydı buna? Darwin üstadın kemikleri sızlıyodur bu halinizi görünce..(Darwin ile ilgili bişeyler söylemek isterdim ama vaktim kısıtlı.)

Dogma nedir? diye goguldan bi arat istersen.Dogma körükörüne inanmaktır, mutlak doğrudur der ve tartışma götürmez.(aptalları esir altına alan düşünce sistemlerine verilen genel ad :P )

Ben herşeye açığım, herşeyi eleştirme imkanına sahibim.Madem söylediklerinde samimisin, dogma diyerek silip attığın şeyden daha iyisini, daha işe yarar bişey göster anlat bana, bende buraya yazıyorum eski inançlarımdan vazgeçeceğim.Daha iyisi varsa neden eskiye inanayım ki?Çok ciddiyim.

Kendini bilime ve mantığa adamış arkadaşlar ile herzaman bilimsel kanıtlı tartışmalara açığım.
--SF yi yenmeyi bir SONUÇ olarak beklemeyin bu bir SÜREÇ!
Kullanıcı avatarı
otto_rino

Mesaj gönderen otto_rino »

dini inanç, varsayılan gücü öngörülemeyecek ve hiçbir zaman için hiç kimse tarafından kavranamayacak olan 'tanrı kavramı'nı insanın seviyesine indirmektir...bütün dini metinler insan gibi düşünen bir 'tanrı'ya yer verir...bu da mantıklı birinin tanrı tarafından yaratılan insana değil, insan tarafından yaratılan bir tanrının varlığına inanmasını sağlar...bu açıdan kendi yarattığı putlara tapan putperestlerden temelde hiçbir farkı yoktur semavi dinlere inananların...tek fark putperestlerin tanrılarını tahtadan yontarak, semavi dinlere inananların ise kendi beyinlerini yontarak inanç ihtiyaçlarını gidermeye çalışmalarıdır...
Kullanıcı avatarı
cerulean

Mesaj gönderen cerulean »

:roll:
) O (
Kullanıcı avatarı
beyaban85

Mesaj gönderen beyaban85 »

bence bu başlığın kilitlenme zamanı glmiş.dinlere hakaret başlamışki genelde bunların sonu kırıcı oluyor...
Kullanıcı avatarı
caferali

Mesaj gönderen caferali »

beyaban85 yazdı:bence bu başlığın kilitlenme zamanı glmiş.dinlere hakaret başlamışki genelde bunların sonu kırıcı oluyor...
tam tersine inanmayanlara hakaretler var. neyse...
neden bu kadar alıngansınız anlamıyorum. bu alınganlık din ile ilgili konuları tartışılmaz kılıyor. burada dine hiçbir şekilde hakaret yok. birisi inanmadığını söylediğinde ve bunu bir şekilde (doğru veya yanlış) gerekçelendirdiğinde hakaret olarak algılayıp başlığı provake ediyorsunuz. (siz derken kişisel değil; inananların bir ksımı)
de te fabula narratur
Kullanıcı avatarı
beyaban85

Mesaj gönderen beyaban85 »

caferali yazdı:
beyaban85 yazdı:bence bu başlığın kilitlenme zamanı glmiş.dinlere hakaret başlamışki genelde bunların sonu kırıcı oluyor...
tam tersine inanmayanlara hakaretler var. neyse...
neden bu kadar alıngansınız anlamıyorum. bu alınganlık din ile ilgili konuları tartışılmaz kılıyor. burada dine hiçbir şekilde hakaret yok. birisi inanmadığını söylediğinde ve bunu bir şekilde (doğru veya yanlış) gerekçelendirdiğinde hakaret olarak algılayıp başlığı provake ediyorsunuz. (siz derken kişisel değil; inananların bir ksımı)
bana göre dinsizlikte bir din olduğu için genel olarak söyledim.ama birileri bizim Allah'ımaza Peygamberimize(as) fütursuzca hakaret ediyorsa ağzının payını alır.ben dini tartışmayın,tartışmayalım demiyorum,elbette inanmayanda niçin inanmadığını söylesin ama bu diğer inançların "kutsallarına" hakaret boyutuna varmasın.eğer bir müslümanda hakaret ediyorsa o da haksızdır.hakaretle fikir paylaşmanın arasında ince bir çizgi var onu aşmamak lazım,benim söylediğim bu.
Kullanıcı avatarı
caferali

hakaretle fikir paylaşmanın arasında ince bir çizgi var onu aşmamak lazım,benim söylediğim bu.
hayır senin söylediğin şu:
bence bu başlığın kilitlenme zamanı glmiş.dinlere hakaret başlamışki genelde bunların sonu kırıcı oluyor...
şu ana kadar dine hiçbir hakaret yok.

hakaretler başlarsa hakaret içerikli mesajlar silinmeli. başlık neden kilitleniyor?
de te fabula narratur
sessizfırtına

Mesaj gönderen sessizfırtına »

otto_rino yazdı:dini inanç, varsayılan gücü öngörülemeyecek ve hiçbir zaman için hiç kimse tarafından kavranamayacak olan 'tanrı kavramı'nı insanın seviyesine indirmektir...bütün dini metinler insan gibi düşünen bir 'tanrı'ya yer verir...bu da mantıklı birinin tanrı tarafından yaratılan insana değil, insan tarafından yaratılan bir tanrının varlığına inanmasını sağlar...bu açıdan kendi yarattığı putlara tapan putperestlerden temelde hiçbir farkı yoktur semavi dinlere inananların...tek fark putperestlerin tanrılarını tahtadan yontarak, semavi dinlere inananların ise kendi beyinlerini yontarak inanç ihtiyaçlarını gidermeye çalışmalarıdır...
burada bir hakaret olduğunu düşünmüyorum, çook derin düşünmüş ve çok ilginç bir yaklaşımı var ottonun her zamanki gibi :)
Kullanıcı avatarı
caferali

alıngansınız kardeşim kusura bakmayın.

sizin tanrı tasvirinize inanmayan birinden başka ne şekilde bir açıklama bekliyorsunuz ki?

elbette sizin tanrı düşüncenizin gerçekte olmadığını ve kendi kafanızda oluşturduğunuzu söyleyecek.

bunu söylemenin neresi hakaret.

din ile ilgili konuları konuşamamamızın en büyük sebebi bu alınganlık.
de te fabula narratur
Kullanıcı avatarı
caferali

Asıl şunlar hakaret sayılabilir. ama bornfobik arkadaşımızın tarzı bu olduğu için amacının hakaret olmadığını biliyorum.

burda bi ironi yapılmaya çalışılmış. senin yazdıkların 5 para etmeyen değersiz saçma şeyler anlamına gelmiyor mu? bu hakaret olmasa bile uygun değil bence...

yani şimdi bu cümle neye karşı yazılmış? insanın diğer canlılardan hatta diğer tüm varlıklardan farklı bi konumu yoktur, insan da atomlardan oluan bir varlık ve hücrelerden oluşan bir canlıdır diye inanan birisine bunu söylemek onun inancına bir çeşit hakaret değil midir?

sen kendini kedi köpekle bir tutuyorsun diyor. ayrıca insanlık adına utandım diyor. bunlar normal bir tartışmada söylenmesi doğal olan şeylerden mi?

4-Sana ''Doğa - Sakın Sevme Beni'' parçasını armağan etmek istiyorum..
konuyla tamamen ilgisiz ve ben seni takmıyorum, demek olan bu cümle... fikir açıklaması mı?
de te fabula narratur
devrim_

Mesaj gönderen devrim_ »

Ya Bornfobik tavrın gerçekten irite edici. diyorsun din siyaset konuşulmasın ama inanmayan bir üye din ve siyaseti karıştırmasa bile sen ona karşı refleks göstererek savunduğun şeylerin avukatlığına başlıyorsun(diğer üyeleri rencide ederek) egonu biraz törpüle cancağızım..kızmak yok yüzüne söylüyorum ve samimiyim... benim rencide etmek gibi bir derdim yok hatalar düzeltilebilir diye söylüyorum bunu. ayrıca burada dinlere ve inananlara değil inanmayanlara hakaret ediliyor onu bilahare söylemem gerek. otto rino'nun yorumuna da katılıyorum. hadi kilitleyin şimdi..
Karanlıktan korkan bir çocuğu elbet hoşgörebiliriz. yaşamdaki asıl trajedi, yetişkinlerin aydınlıktan korkmasıdır.
devrim_

Mesaj gönderen devrim_ »

Ayrıca burada insanlar inanışlarına göre değil SF'li kategorisinde değerlendirilmeli.. hepimizin yada bir çoğumuzun ortak noktası SF.. ama her seferinde konu istenmeyen konulara geliyor buda bir kutuplaşma yaratıyor bundan rahatsızım.. bunu düzeltmek hepimizin elinde.
Karanlıktan korkan bir çocuğu elbet hoşgörebiliriz. yaşamdaki asıl trajedi, yetişkinlerin aydınlıktan korkmasıdır.
Kilitli