prof.nevzat tarhandan sf tanımı ve çözüm yolu

Sosyal fobiyi yenenler..Hastalığı yenme sürecinde yaşadıklarınız..Söylemek istedikleriniz..
Kullanıcı avatarı
troya2

prof.nevzat tarhandan sf tanımı ve çözüm yolu

Mesaj gönderen troya2 »

bu yazılar benim nevzat tarhanın tv de yaptığı konuşmalardan aldığım notlar

amacım sizinde yararlanmanız : yani bir nevi amme hizmeti :smt116

öncelikle nevzat tarhan sf nin sebebini aşır eleştirici mükemmelliyetçi, çocuğunu yüksek beklentilere bağlayan ,yani öğretmen anne babalar da [-X denen ebeveynlere bağlamaktadır.

başka bir deyişle çocukta bu eleştiri ve mükemmelik beklentisi başarı isteği, çocuk da ya hata yaparsam başarısız olursam kaygısı başlatır. ve sf nin temeli böylece atılır. çocuk heryerde ailedeki gibi yargılanacağım eleştirileceğim düşüncesi ile dolaşmaya başlar ve eleştirilmektense hiçbirşey yapmamayı konuşmamayı vb yani ot :weedman: olmayı tercih eder. çünkü hata yapmıyacağı tek hal bu haldir. nevzat tarhana göre bu yeni başlayan sf halleri hemen tespit edilir se yapılacak şey çocuğu eleştirmeyi azaltıp mükemmelik beklentinizi kısıp daha azına razı olmanızdır çünkü mükemmel diye birşey yoktur. çocuğa hemen yaptığı şeyler için destek verilir sen yaparsın denirse veya yaptığı şeyler davranışlar olumlu olanları takdir edilirse düzelme sağlanır. tabii bu aşama ilkokul veya ortaokul çağları olmalı bence. yılanın başı ufakken ezilir :axe:

bu kişiler hep göz :shock: temasından kaçınırlar çünkü başkalarının da onu ailesi gibi eleştireceğini yargılayacağını düşünür...
Mal sahibi Mülk sahibi hani bunun ilk sahibi ,Malda yalan mülkte yalan gel birazda sen oyalan. ...herkes kendi hayatının kahramanıdır..tırmanmak istediğimiz bi dağ,kurtarmak zorunda olduğumuz bi hayat vardır,bu kendimizinki bile olsa..
Kullanıcı avatarı
troya2

Mesaj gönderen troya2 »

şimdi gelelim çözüm yollarına

nevzat tarhan sf lilerin beyinlerinin sosyal alandan sorumlu kısımları aşırı hassas olmuştur diyor. ve bu hassasiyet ilaçlarla azaltılmalıdır. ve ssr grubu antidepresanlar ve mao inhibitörü(tek bir ilaç var mao grupda zaten) antidepresanlar verildiğini söyledi.

yani öncelikle iyice düşen serotonin seviyeniz ve beyninizin o kısmındaki genel hormon seviyesi düzeltiliyor.

sonracıma bu yeterli değilmiş. ve mutlaka davranışçı tedavi ile desteklenirmiş. bu arada arkadaşlar ailenizde veya çevrenizde sizi eleştiren ebeveyn vb çevresel etkenler de düzeltilmelidir.. bunu da ben ekledim.

davranışçı terapi olarak herzaman dediğim şey yapılıyor .. öncelikle dr a bir liste yapıyorsunuz en çok şundan korkup endişe ediyorum diye bir endişe duyduğunuz şeyleri yazıyorsunuz ve dr ile belli plan çerçevesinde en ufağından başlamak üzere bir eylem planı ev ödevi belirliyorsunuz.

mesela ilk başta hemen koskoca kalabalık yerlere kendinizi atıp kahramanlık yapmak yok .yoksa korkup kaçarsınız. etin budun ne ki zaten

önce ufak adımlar mesela telefonda biryeri aramak daha basit ve güvenli ev ödevidir.. bunun gibi anladığınızı umuyorum her gün her hafta vs kendinizi eylem planına göre hareket ederek tecrübe kazanıyorsunuz.. O:)

yani hepiniz kendi eylem hareket planını kendi yapsın. dr da size bunu kontrol ederek yönlendirme yapacaktır..

yani işin sırrı yüzyüze kalıp o durumlara karşı tecrübe edinip . o hallere duyarsızlaşmakdır.. :smt045

son olarak nevzat tarhan sürekli sosoyal korku üzerine odaklanmamanız gerektiğini sosyal ortamda kendinize ve sosyal kaygınıza düşüp çevreyi yitirmeyin. ne düşünürseniz o sunuz... :yawinkle: sosyal ortamda olumsuza yönelirseniz kendinize aşırı dalarsanız o gerçekleşir.. inanmayanlar sf kısırdöngüsüne baksın
Mal sahibi Mülk sahibi hani bunun ilk sahibi ,Malda yalan mülkte yalan gel birazda sen oyalan. ...herkes kendi hayatının kahramanıdır..tırmanmak istediğimiz bi dağ,kurtarmak zorunda olduğumuz bi hayat vardır,bu kendimizinki bile olsa..
Kullanıcı avatarı
troya2

Mesaj gönderen troya2 »

Kullanıcı avatarı
troya2

Mesaj gönderen troya2 »

Resim
feritbey

TEŞEKKÜRLER

Mesaj gönderen feritbey »

TEŞEKKÜR EDERİZ GÜZEL BİLGİLENDİRMENDEN DOLAYI
TROYA2,,,
Kullanıcı avatarı
troya2

Mesaj gönderen troya2 »

feritbey yazdı:TEŞEKKÜR EDERİZ GÜZEL BİLGİLENDİRMENDEN DOLAYI
TROYA2,,,
eyvallah :P :D

Fobiler çocukalrda bir kaç ayda kaybolurken, yetişkinlerde ortaya çıkan fobilerin %80 i kalıcıdır ve etkin bir şekilde tedavi edilmeden düzelme beklenmez. :shock:
Bu durumun gelişmesini önlemek için bilinen bir yöntem yoktur. Ancak durumunuzun kötüleşmesini engelleyici yollar olabilir: anksiyete durumunda belirtilerin artmasına neden olabilecek uyarıcılardan uzak durun (çay, kahve, sigara, kola, çikolata gibi).
Psikoterapi, gerektiğinde ilaç kullanımı da ilave edilmek şartı ile, tedavinin temelini oluşturur denilebilir. Eğer belirli sosyal fobi merkezleriniz varsa (konerans verme gibi), doktorunuz size propranolol veya atenolol gibi bir beta-blökör reçete edebilir. Daha genel ve süreğen bir sosyal fobiye sahipseniz, doktorunuz :arrow: SSRI grubu bir ilaç önerebilir. SSRI grubu ilaçlar beyindeki serotonin miktarını arttıran ilaçlardır. Bu ilaçlar serotonin miktarını arttırarak ossyal fobi belirtilerini engellemekle kalmaz, sizde sosyal fobiye eşlik edebilecek olan depresyonun tedavisinde de fayda sağlar. SSRI grubu ilaçlar fayda sağlamadı ise, hekiminiz benzodiazepin (anksiyete tedavisi), antikonvülzan tedavi veya MAO inhibitörü bir ilaç kullanmanızı isteyebilir. Bununla birlikte ilaçsız davranış tedavisi de sosyal fobisi olan bir çok kişide etkili olmaktadır, özellikle de bu tedavi grup terapisi şeklinde yürütülürse.

Korkularınız veya sıkıntılarınızın zihinsel huzurunuzu bozduğuna inanıyorsanız veya bunlar nedeni ile kişilerle olan ilişkilerinizde problemler ortaya çıkıyorsa veya ev ve iş hayatınızdaki faaliyetleriniz korkulardan kaynaklanan nedenlere sorunlar içermeye başladı ise vakit geçirmeden bir psikiyatri uzmanına müracaat edin.

Genelde sosyal fobili bir hastada başarılı sonuçlar alınır. Amerikan Ulusal Mental Sağlık Enstitüsüne göre sosyal fobisi olanların %80 i :D :P ilaçla tedaviden, davranışsal tedaviden ve ikisinin kombine kullanımından fayda görmektedir.
Kullanıcı avatarı
jack nicholson

Mesaj gönderen jack nicholson »

:smt023 TESEKKÜRLER TROYA..
Aryık yalnız değilim :)
MY_world

Mesaj gönderen MY_world »

biz geç mi kaldık acaba :(
Kullanıcı avatarı
ismo

Mesaj gönderen ismo »

Bence küçük birşeyle başlamanın faydası olmaz. Demekki herkezin tedavisi farklı oluyor. eskiden telefonda konuşurken zorlanırdım. kendime de derdimki telefonda konuşmakla başlayabilirim. evdeki telefonlere ben çıkmaya başladım ama faydası yok her seferinde telefonda bile konuşmayı beceremiyorum diye daha çok endişeye kapılıyordum. Küçük şeylerle başlamayı çok denedim bir faydasını görmedim. Ama kişiden kişiye değişiyor olabiir onu bilemem ama doktorlar ilaç tedavisiyle birlikte götürdükleri için doğru olabilir. İlacı alıp küçük şeylerden başlanabilir gayet mantıklı. Ben derimki hiç yapamayacağınızı düşündüğünüz birşeyi yapın beyninizi şok edin 1 seferde kurtulun :shock: ilaç kullanarakta yenebilirsiniz ama ben ilaç kullanma taraftarı değilim. Bende kullandım üniversitedeyken. Sınava giriyorum sınav süper geçiyo 90 alırım falan diyorum sonra bi bakıyorum 10 almışım ortalama 0,8 gelince bıraktım ilacı allahtan ilk dönem ortalamam yüksektide geçtim sınıfı. Yani ilacın yaptığı şu; sizi salak yapıyor. Hani kendini süper zanneden insanlar vardır ya espiri yapar herkez güler havaya girer oysa herkez salaklığına gülüyodur. O bunu farkedemez. Böyle olmakta kötü değil mi sizce?
hayat bu sosyallerin yaşadığı hayat bizimkisi gün tüketmek needecen...
faber-castell

şaşı oldum

Mesaj gönderen faber-castell »

yaw bu ne biçim rumuz resmi.

bunları çok mu arıyorsunuz.

resme bakmaktan yazıyı okuyamadım

ne gerek var?
Kullanıcı avatarı
jack nicholson

Mesaj gönderen jack nicholson »

:lol: :lol:
Aryık yalnız değilim :)
vakkavakka_ee_ee

Re: prof.nevzat tarhandan sf tanımı ve çözüm yolu

Mesaj gönderen vakkavakka_ee_ee »

sanırım öyle, benim ailem öğretmen.. babam da hatayı kabullenen biri değil ve fikirlerini empoze etmeye bayılır. yaşarken ölmenin en iyi tanımı da sf dir :(
vakkavakka_ee_ee

Mesaj gönderen vakkavakka_ee_ee »

ama benim babam bana hep sen yaparsın aptal değilsin, hoşsun akıllısın dedi ki .. ama dedi de sorumluluk vermediler ayrıca fikirlerime hiç saygı duyulmadı dışarı çıkınca nerdesin , ne zaman gelecekesin çıkma gitme ,, erken gel bilmem ne oraya gitme buraya gitme insanlr kötü !!! ondan sonra al işte tüm suç bende sanki... tamam bende mükemmelliyetçilik var ama kendi kendime mi mükemmelliyetçi oldum acaba? [smilie=dash2.gif]
Neden??

Mesaj gönderen Neden?? »

bu konu iyi güzel hoş da...asıl önemli olan da bu zaten.tedavi olmak.tedavi bedavaya olmuyo para lazım.para da çalışarak kazanılır.çalışmaya korkan bir sf li ne yapacak?nerden gelecek bu değirmenin suyu? iyi doktorlar,klinikler hep pahalı,devlet hastaneleri desen insana insan gözüyle bile bakmazlar.biz sf liler için devlet hastanelerinde özel bi birim oluşturulsa vallahi orda oturup sıra beklerken bile sfliler kendi aralarında konuşarak biçok şeyi aşabilir,üstüne bide hekimlerin takviyesi süper olurdu ama nerde türkiye gibi bi yerde bu sadece hayal
Kullanıcı avatarı
juanpr

Mesaj gönderen juanpr »

Neden?? yazdı:bu konu iyi güzel hoş da...asıl önemli olan da bu zaten.tedavi olmak.tedavi bedavaya olmuyo para lazım.para da çalışarak kazanılır.çalışmaya korkan bir sf li ne yapacak?nerden gelecek bu değirmenin suyu? iyi doktorlar,klinikler hep pahalı,devlet hastaneleri desen insana insan gözüyle bile bakmazlar.biz sf liler için devlet hastanelerinde özel bi birim oluşturulsa vallahi orda oturup sıra beklerken bile sfliler kendi aralarında konuşarak biçok şeyi aşabilir,üstüne bide hekimlerin takviyesi süper olurdu ama nerde türkiye gibi bi yerde bu sadece hayal
cok haklsın..
Nevzat tarhanı da severim,ama onunda özel bi hastanesi var ve bildigm kadarıyla cok pahalı.
Bence de devlete baglı psikiyatri merkezleri acılması lazım.
Biz bunu düşünürken,ücretsz danışmanlık merkezleri acılsın derken basımızdakiler tam tersi danışmanlık merkezlerini kapatmaya kalkıyolar,
neymiş psikologlar tek baslarına tedavi edemezlermş,
iyi ozaman insanlar en ufak problemde gtsinler psikiyatrste ilaç alıp uyuşsunlar,her nekadar özeller pahalı da olsa bi cok insan danışmanlık alıyo yararlanıyo.
Sınav stresi yasayan birisinin psikiyatrste gidip ilaç alması nekadar mantıklı?
Danışmanlk merkzlernde bu tarz sorunları gayet güzel halledıyolar.
Şu an ne durumda bilmlyorum ama umarım böyle bi aptallık yapmazlar.
Günümüzün en yaygın hastalığı depresyon,stres ve buna baglı baska rahatsızlıklar..
Hep bunu söylerler ama çözüm bulan yok...!
Tahterevallinin diğer ucuna oturarak sayemde yükselen insanlara;
canımın sıkıldığında kalkabileceğimi söyleyin..
[ Neyzen Teyfik ]