SOSYAL FOBİNİN TEDAVİSİNİ BULDUM GİBİ(DENEYİN)

Sosyal fobiyi yenenler..Hastalığı yenme sürecinde yaşadıklarınız..Söylemek istedikleriniz..
sosyalkalıntı

SOSYAL FOBİNİN TEDAVİSİNİ BULDUM GİBİ(DENEYİN)

Mesaj gönderen sosyalkalıntı »

yapmanızı istediğim şey çok basit.her gün 1 yada 2 saatinizi resim kopyalamaya ayırmak.resim kopyalamaktan kastım bakarak resim çizilmesidir.isterseniz kartpostal resimlerinden isterseniz gerçek fotoğraflardan isterseniz çizgiromanlardan beğendiğiniz resimleri elinize temiz bir sayfa kağıt alıp düzenli olarak karakalem şeklinde bakarak çizmenizi istiyorum.1 aydan az olmamak kaydıyle bu şekilde bakarak resim çizmeye devam edin.gölgeleme yapmanıza gerek yok yanlızca dış kontür çizgilerini belli etmeniz çizmeniz yeterli.mesela ağaç çizerken ağacın yan tarafına düşmüş gölgesini çizmenize gerek yok ama çizebildiğiniz kadar bütün ayrıntıları çizgilerle belli edin çizin.ben resme karşı yetenekli olduğum için pek zorlanmıyorum ve yaklaşık 1 aydır devam ediyorum ve şu anda kendimi çok iyi hissetmeye başladım.belki fazla iddialıyım ama denemesi o kadar kolay ve masrafsızki.eğer işe yararsa iyileşeceksiniz.işe yaramazsa yanlızca resim çizmiş olacaksınız.ben daha önce psikoloğa gitmiştim bana şu tedavi yöntemini önermişti;koltuğa yayılın kollarınızı yana salın gözlerinizi kapatın ve düzenli olarak burunuzdan nefes alın verin.nefesin yani havanın gidiş geliş yolunu gözlerinizle içinizden (gözleriniz kapalı olarak) takip edin.bu tedavi konsantrasyonu artırarak sf de etkili oluyormuş.bende sf yle beraber konstrasyon bozukluğu da vardı.yukarda anlatmış olduğum yolu takip etmek birden yeni bir fikir olarak beliriverdi.yani bakarak resim kopyalama yöntemiyle konsantrasyonu artırma çalışması.sf nin temelinde sanırım konsantrasyonla ilgili bozukluk yatıyor.resimdekileri kopyalamaya çalışmak dikkat gerektirdiği için zamanla konsantrasyonunuzun gelişeceğini düşünüyorum.sakın ama bununla kesin iyileşirim düşüncesine kapılmayın.hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.yanlızca deneyin diyorum.her gün 1 yada 2 saat hatta yapabiliyorsanız daha fazla sevdiğiniz resimleri bakarak karakalem kopya edin.ama dikkat edin kağıdı üzerine koyup kopya etmiyeceksiniz resimi karşınıza koyup elinize aldığınız temiz sayfaya o resmi çizmeye çalışacaksınız.herkese acil şifalar diliyorum.kolay gelsin.ve boş yere umut verdimse lütfen beni affedin.
deagolbrandybuck

Mesaj gönderen deagolbrandybuck »

güzel bir öneri sağol bizimle paylaştığın için
Kullanıcı avatarı
athena

Mesaj gönderen athena »

Sanırım dikkat ve enerjimizi iç dünyamızın karamsar zindanlarında tüketmemek adına iyi bir çalışma gibi görünüyor özellikle de resim sevenler için denemeye değer olmalı ;)
insanlar hayal ettiği müddetce yaşar...
saneeem

Mesaj gönderen saneeem »

sosyal fobiyi yenmenin yolu hobilerle uğraşmak sosyal fobiyi unutmak sende hobinle meşkulsun bu bilindik bişey zaten ama iyi bi çözüm yolu
kıstırılıp kaldığım karanlığıma, istediğim sadece bir ışık huzmesiydi. ben güneş olmanı istemedimki...
Kullanıcı avatarı
whatcha

Mesaj gönderen whatcha »

ilgi çekici bişeye benziyo denicem galiba :)
tesekkurler
Kullanıcı avatarı
girebu

Mesaj gönderen girebu »

ARKADAŞIM İNAN KENDİNİ KANDIRIYORSUN BAŞKALARINI BU BOŞ HAYALLERLE UMUTLANDIRMA. BİRAZ GERÇEKÇİ OLALIM. BİZ İNSANCIKLARI GÖZÜMÜZDE O KADAR BÜYÜTMÜŞÜZ Kİ BU YANLIŞ KANAATİMİZİ YIKMADIKTAN SONRA HER ŞEYYYYYYYYYYYY NAFİLEEEEEEEEEEEEEE

:evil: :evil: İNSANCIK :evil: :evil: lara savaş açın bu dünya sadece onların değil. takdiri insancıklardan beklemeyin Allah tan bekleyin. bu şekilde düşündüğünüzde bizim gibi etten kemikten yaratıklar bize gülmüş kimin UMRUNDA :lol: :lol: :lol: :lol:
Av tamamlandı .ceylanlar döndü zayiatsız. vuslat kadısının hükmü büyük saate kaldı. kızıl saçlı çocuk oturmuş mumya dibeğinde yüzyıllarını bekliyor iken bir kavs-i kuzeh gibi sıçradı semender insanlığın gözbebeğine
sweetinci89

Mesaj gönderen sweetinci89 »

girebu yazdı:ARKADAŞIM İNAN KENDİNİ KANDIRIYORSUN BAŞKALARINI BU BOŞ HAYALLERLE UMUTLANDIRMA. BİRAZ GERÇEKÇİ OLALIM. BİZ İNSANCIKLARI GÖZÜMÜZDE O KADAR BÜYÜTMÜŞÜZ Kİ BU YANLIŞ KANAATİMİZİ YIKMADIKTAN SONRA HER ŞEYYYYYYYYYYYY NAFİLEEEEEEEEEEEEEE

:evil: :evil: İNSANCIK :evil: :evil: lara savaş açın bu dünya sadece onların değil. takdiri insancıklardan beklemeyin Allah tan bekleyin. bu şekilde düşündüğünüzde bizim gibi etten kemikten yaratıklar bize gülmüş kimin UMRUNDA :lol: :lol: :lol: :lol:
sfyi yenme konusunda belki cok kesin bir öneri değil. bu yazıyı okuyan herkes bunun tam bir çözüm olmadıgını tahmin ediyor.ki yazıyı yazan arkadasta tahmin ediyor. ama aslında bu sekilde sfyi yenmeye baslıyor farekında olmadan . cunku bi hayale bi inanca inanmıs. karamsar değil. bi seylerden fayda bekliyor. bi amacı bi yolu var. ama bence sen böle bi yazıya bu cvbı vermemelisin. zaten bu isin bi kesn cozumu yok sadece kafada bitiyor.
iyilesecegim
crazy76

Mesaj gönderen crazy76 »

Yazdıkların bana pek inandırıcı gelmedi.BÖyle bize acı çektiren bir şey, bu kadar kolay düzelir mi?
Kullanıcı avatarı
kaşif

Mesaj gönderen kaşif »

bazen yaptığın küçük bir hareket bir çığı, çorap söküğü gibi gelen hadiseler zincirini başlatmaya yetiyor.

sosyalkalıntı çok teşekkürler bu 2 tavsiyeyede hemen başlicam,

boş beyin de boş kuruntular ve korkular filizlenir, insanın sevdiği bir işi sürekli yapması o hiç eser olmayan özgüveni yavaş yavaş tazeler buna inanıyorum
selamsız

Mesaj gönderen selamsız »

eskiden ama çoook eskiden güzel resim yapardım . şimdi her çizgi çizmeye çalıştığımda sinir hastası oluyorum. ertık yapamıyorum. sosyal fobiden kurtulayım diye resim çizmeye çalışırsam anti sosyal olurum heralde
sha_anadolu

önemli olan

Mesaj gönderen sha_anadolu »

arkadaşımızın bu önerisini denemekle hiç kimse bir şey kaybetmez. tamam belki resim çizmeyi sevmeyenler olabilir ama biz sf yi yenmek istiyorsak belki de bunu yenmenin çözüm yolu kendimiz için bu öneri olacaktır.
ayrıca böyle bir önerinin bize ne gibi bir faydası olacağını ilk önce yargılamaktan ziyade onun bize neler kazandırabileceğini düşünmektir. bununla birlikte olumsuz şeyler düşüneceğimize arkadaşımızın önerisinin bize ne gibi bir faydası olacağını düşünmemizin bile bize olumlu bir etkisi olabilir. ki zaten bizim olumlu şeyler düşünemememizin nedeni olumsuz şeyler düşünmekten olumlu şeyler düşünmeye zaman harcayamamamızdır.
kendimizi kötü hissettiğimiz an olumlu şeylere odaklanmakta zorlanırız

bance asıl önemli olanda bizi sf den kurtaracak olan şey resim çizmek değil sf den kurtulmayı istemek için resim çizmektir. ayrıca resim çizmekle bir şey kaybetmeyiz
wiillam

ddd

Mesaj gönderen wiillam »

...ilginç..........hadı hayırlısı olsun
TIPIK BI SF LIDEN SELAMLAR
vakkavakka_ee_ee

Re: SOSYAL FOBİNİN TEDAVİSİNİ BULDUM GİBİ(DENEYİN)

Mesaj gönderen vakkavakka_ee_ee »

dikatimi toplayacağım ve yetenekli olduğum başka bi sanat dalını tercih ederim... hem başrılı olunca güvenim gelir hem de dikkat önemliyse ki ben çok dikkatsizim kelimelerimi bile toparlayamam , (odaklanma sorunum var) denemekten zarar gelmez ama ben resimden anlamam , yapamayınca da moralim bozulur o yüzden başka bi sanat dalı ya da yetenekli olduğum odaklanma gerektiren başka bişi bulurum iyi oldu okuduğum .. bi bakiim
loivart

Mesaj gönderen loivart »

Resim yapmayı seven biri olarak bunu deniycem, biraz da faydası olacağına inanıyorum ben.
Teşekkürler (:
* Utangaçlığın içinde kendini beğenmişlik vardır; görüntümüzün ve tavırlarımızın başkaları için çok önemli olduğunu düşünürüz.
Kullanıcı avatarı
caferali

Mesaj gönderen caferali »

depresyona iyi gelebilir, ama sf ile ne alakası var allahaşkına yaw yapmayın etmeyin gözünüzü seveyim...
de te fabula narratur