Çok uzman bir doktora gittim veeeeeee...

Çözüm önerileriniz..
freezee

Çok uzman bir doktora gittim veeeeeee...

Mesaj gönderen freezee »

Arkadaşlar herkese selamlar,

Bugün tanınmış bir doktora göründüm. Sosyal fobinin tek ve kesin çözüm yolunun üzerine gitmek olduğunu söyledi. Ağlasanda, patlasanda, çatlasanda bayılsanda at kendini dışarı dedi. Kimseye aldırma, ne kadar rahatsız olsanda çık dışarı dedi. Hatta aileme bunu belirli bi saatten önce eve almayın, gerekirse kovun gitsin dışarıda ne yaparsa yapsın dedi :)

Çözüm gerçektende budur, aldığım gazdan sonra çok kalabalık bir caddede kafamı önüme eğmeden yürüdüm. Dolmuşta bi tanıdık gördüm onunla muhabbet ettim. Sıkıntı duydum mu? Evet çok sıkıntı duydum ama tek ve kesin çözüm yolu buymuş.

Sosyal-fobi'nin köpek korkusu gibi olduğunu ve hiç bir zaman yüzleşmeden geçmeyeceğini söyledi. Korka korka alışacaksın dedi. Her şey daha kötüye gitsede çıkacaksın toplum içine dedi.

Bütün bunların yanında paxera + dideral yazdı. Toplantılardan, önemli günlerden önce bi tane dideral atmamı söyledi. Paxera içinse sabah akşam yarım atmamı söyledi. Bana 15 gün boyunca ızdırap çektiren aurorix içinse iyi dayanmışsın dedi.

Sizlerle paylaşmak istedim, herkese selamlar...
SF sanal, dünya gerçek!
Kullanıcı avatarı
dicle

Mesaj gönderen dicle »

Tek sorun bunları başaramamız yani üstüne gidemeeyisimizden kaynaklanan sorunlar biz kaçtıkça sf kovalıyor inşallah başarırsın ve forumda herkes başarır inşallah.
**Doğru bildiklerim yanlış yanlış bildiklerimde doğru olabiliyor yanlışlara odaklanmısken doğrular elimden kayıp gidiyor....**

sahte gülümsemenin arkasında yatan hüzünlü yüz DicL€
sessiz gemi

Mesaj gönderen sessiz gemi »

Bu çok uzman doktorun ismi ve adresi nedir ? PM den de gönderebilirsin Sağol
SFmiyimneyim?

Mesaj gönderen SFmiyimneyim? »

Çok iyi yaa, tutum bu doktoru. Ama dışarı çıkıp napcaz ki, yürücez mi ölee..
n0 5iqnAtur€
leni

Mesaj gönderen leni »

ne kadar üstüne gidersen git farklı bir topluma girdiğinde en başta başlıyo herşey.en azından benim için hep böyle olacak :?
Kullanıcı avatarı
rage_againts

Mesaj gönderen rage_againts »

kesinlikle katılıyorum doktorun söylediklerine. başka çare yok sonuçta hayat boyu ilaç kullanılmaz. bu sorunu % 98 yenmiş biri olarak başka çaresinin olmadığını geçte olsa gördüm.
Kullanıcı avatarı
naribeyza

Mesaj gönderen naribeyza »

leni yazdı:ne kadar üstüne gidersen git farklı bir topluma girdiğinde en başta başlıyo herşey.en azından benim için hep böyle olacak :?
Evet ben de böyle oluyor ama şu forumda geçirdiğim 2 sene zarfında edindiğim bilgilere dayanarak söyleyebilirim ki %95 sflillerde fayda gösteren en önemli tutum ve tedavi yöntemi bu.Sanırım ben %5lik o şanssız kesimdeyim biraz.Bazı ortamlarda böyle yaparak sorunumu bir nebze aşmış olsam da çoğu yerde üstüne gittikçe iyi olamasam da orda bulunmakda inat ettikçe(ki inatçı bir yapım vardır.Bu konuda geçmişde çok inat edip üstüne üstüne gittğim oldu sıkıntılarımın) tam tersi artış gösteren rahatsızlıklarım oldu ve hatta baştan iyiyken daha sonraları oradaki insanların bana karşı tavırları ya da beni rahatsız edecek türde özgüven veya baskın karakterli seni ezmeye ve komik duruma düşürmeye meyilli olduğunu hissettiğim insanların yanında daha kötüye gittiğim de oldu ve hala da oluyo maalesef.Böyle olma potansiyeli olduğunun anladığım insanların yanında bile durmak istemiyorum bana o an için birşey yapmamış olsalar bile onların yanında olmak varlıklarını yanımda bilmek bile endişelerimin tavan yapmasına yetiyor. :( E her ortamda da bu tür insanlardan bir iki tane de olsa mutlaka oluyor.(Şimdi forumda bu yazıyı okuyunca bazılarının ne diyeceğini duyar gibi oluyorum.E sen de takma o zaman.Her yerde varlar işte napalım.Uzak dur falan filan vs..)Keşke yapabilseydim.Hem hangi bir ortamdan uzak durucaksın.Durduk durduk ne oldu.Yapayalnız kaldık sonunda:( Bunların kendimle ilgili olanlarını anlatmanın bana içimi dökmekden başka faydası yok ama yüzde%5lik de olsa benim gibi dertlerden müzdarip olan insanlar da gelip gidiyorsa bu siteye böyle bir şeyin de olduğunu bilsinler istiyorum.Ama ben de sfden öte çekingen kişilik bozukluğu tanılarına birebir uyan rahatsızlıklar var.Şu an bile gerginim mesela.Her hangi hayat içinde yaşadığım bir üzüntü kırgınlık kiriz şeklinde üstüme çöreklenip uzun süre etkisi üstümde kalıyor.Yememden içmemden uykuma kadar beni ve bedensel sağlığımı da derinden etkileyen sorunlar bunlar.Böyle diyince yanlış anlaşılmasın yaşadığım sıkıntıların çok büyük olaylar olduğu zannedilmesin,herhangi bir insanın kolaylıkla unutup kaldırabileceği ya da hiç kafaya takmayacağı şeyler beni bu hale getiren sebepler.NE YAZIK Kİ..Herkese Tanrıdan şifalar diliyorum..Ne diyim..
Suya yazı yazmak gibi birşey zaman ve tutamazsın ömür bir nehir gibi akıp gider avuçlarından...
Naribeyza
AlleinMann

Mesaj gönderen AlleinMann »

bunları bizde bliyoruzda uygulamaya geçeöiyoruz
onat

:

Mesaj gönderen onat »

gerçekten sıkılsanda bunun üzerine gitmeden olmuyo bunları bende denedim sanki hiç sf.deilmişim gibi aile ortamında fln konuşmalara daldım ins. sıkılıyo ama ustüne gittikce açılıdıgını fark ediyosun ama her ortamda olmuyo bu alışmamışız yani en başta yine sıkılıyorum sıkılma napcaklarsana herkes gibi sende katıl konuşmaya çık gez diyorum kendi kendime ve uyguluyorum bu tekniği o an bişi olmuyo ama biraz sonra tekrar bi sıkıntıyla beraber başlıyo

ama allam inş. bunuda atlatıcam diye düşünüyorum hep böyle gidemezya biyerde durucak tabi hiç bişi yapmadan deil çabalarla...

herkese sosyal fobisiz hayatlar.......
Kullanıcı avatarı
(u)mutlu

Re: Çok uzman bir doktora gittim veeeeeee...

Mesaj gönderen (u)mutlu »

Aslında marifet, "korkunun üzerine gitmek"te değil. Marifet, korku ile karşılaştığınızda ona aldırmamayı öğrenmekte...

Yabancılar bu çözüme "distraction" diyor. Türkçe meali; "dikkati başka şeye yöneltme, aldırmama"

Normal insanlar bunu kendi kendine keşfediyor ve daraldıklarında hemen eline aldığı bir kalem-telefon-tespih vs. ile oyalanarak korku fikrinden uzaklaşabiliyorlar. Çünkü korku, sistemi olumsuz bir döngüye sokan bir paradoks haline geliyor.

Olay->ilk korku hissi tetiklenmesi->hormonal tepkilerle stres artışı->stres artışı ile daha da artan korku hissi

İşte ilk korku tetiklenmesi anında dikkatinizi başka şeylere yöneltmeyi başarırsanız, hormonal tepkiyi bloke eder ve korkunun artmasını ve olayın devamı sürecinde yavaş yavaş azalmasını sağlayabilirsiniz.

Tabi bunlar yazıldığı/okunduğu kadar kolay yapılamıyor. Bu seviyeye gelebilmek için belki en az 30-40 deneme yapmanız gerek ki kalıcı olsun.

Kendinize bir kaç dikkat dağıtıcı birşeyler edinin derim...
okan77

Mesaj gönderen okan77 »

(u)mutlu yazdı:Aslında marifet, "korkunun üzerine gitmek"te değil. Marifet, korku ile karşılaştığınızda ona aldırmamayı öğrenmekte...

Yabancılar bu çözüme "distraction" diyor. Türkçe meali; "dikkati başka şeye yöneltme, aldırmama"

Normal insanlar bunu kendi kendine keşfediyor ve daraldıklarında hemen eline aldığı bir kalem-telefon-tespih vs. ile oyalanarak korku fikrinden uzaklaşabiliyorlar. Çünkü korku, sistemi olumsuz bir döngüye sokan bir paradoks haline geliyor.

Olay->ilk korku hissi tetiklenmesi->hormonal tepkilerle stres artışı->stres artışı ile daha da artan korku hissi

İşte ilk korku tetiklenmesi anında dikkatinizi başka şeylere yöneltmeyi başarırsanız, hormonal tepkiyi bloke eder ve korkunun artmasını ve olayın devamı sürecinde yavaş yavaş azalmasını sağlayabilirsiniz.

Tabi bunlar yazıldığı/okunduğu kadar kolay yapılamıyor. Bu seviyeye gelebilmek için belki en az 30-40 deneme yapmanız gerek ki kalıcı olsun.

Kendinize bir kaç dikkat dağıtıcı birşeyler edinin derim...

Dediğin doğru.Bence de dikkati dağıtmak veya düşünceleri başka bir yöne çekmek için bazı şeyler edinilebilir.Ama bu arada oluşturduğumuz yanlış düşüncelerinde farkına armak gerekir.Yani bir taraftan dikkati başka biryana verirken bir taraftanda yanlış düşüncelerin farkına varılmalı diyorum.
Yukarda bahsettiğin şemada olaydan sonra düşünce gelir diye biliyorum.Düşünce bize korkmamız için bahane gönderir ve geri kalan devamını getirir.
Kullanıcı avatarı
(u)mutlu

@okan77

haklısın. Aslında bu tespitler Bilişsel Terapi'nin içinde olan şeyler. Ancak ülkemizde bu terapiden anlayan doktor ben tanımadım...
Varsa yoksa ilaç diyorlar.

İşte bu yüzden bu yoldaki ilerlememize kendi kendimize devam etmek durumundayız. Kendimizi geliştirmek durumundayız. Farkındalık şart...
okan77

Mesaj gönderen okan77 »

bilişsel terapi için bir psikolog önerilmişti.Seansı 200 ytl.Ben düşünüyorum kaç seans sürecek filan.psikiyatrda ilaç verecek ama terapisi yeterli olacakmı diye düşünüyor insan.birde istek lazım oda bende fazla yok yani çekingenliğin üstesinden gelmek ve sosyalleşmek baya motivasyon gerekiyor.yada seni zorlayacak birilerini bulmam lazım yani istemeyerek veya ayıp olmasın diye korkduğum şeyin üstüne gitmek için.
Kullanıcı avatarı
(u)mutlu

Ben para işini de biraz garipsiyorum.
200 TL az bir para değil. Garantili bir terapi mi ki, parayı peşin alıyorsun...

E almasa, hayrına saatlerini harcayacak da değil ama, bence daha ugun bir yol bulunmalı.
Bu konuda NPİstanbul'u araştırmalı, 200 TL belki bunlara verilebilir. Tabi gidip de gören var mı bilmiyorum.
http://www.npistanbul.com
okan77

Mesaj gönderen okan77 »

malesef gelişmiş ülkelerdeki tedavi yöntemlerinden çok gerilerde olduğumuz hala gerçek.tedaviye gelmeden çocukların durumuna bakacak ailevi durumlarını gözlemleyecek bir devlet kurumu yok hala.eskilerden kalma varsa rehberlik ve danışmanlık hocaları vardır belki.oda elinden ne gelirse ve kişi müracat ederse.Gelişmiş ülkelerden nedense bu tip tedavi yöntemleri bulunup bize geliyor.Bilişsel terapi de duyduğuma göre tedavisi kanıtlanmış veya yüksek oranda sf ye iyi geldiği söyleniyor.Peki iyi yer neresi bunu bilmiyorum.Bu npı mıydı orasıda güzel fiyatlar isteyeceğinde hatta daha fazla fiyat çıkacağını sanıyorum.Peki durumu hiç elvermeyen devlet hastanesinden başka gidecek durumu olmayan geçimini zor sağlayan insanlar ne yapacak bilmiyorum.Eminim devlette ne yapacağını bilmiyordur.Veya bilmek istemiyordur.