SİZİN DE GEÇECEKTİR :)Emin olun

Sosyal fobiyi yenenler..Hastalığı yenme sürecinde yaşadıklarınız..Söylemek istedikleriniz..
osmangazi

Re: SİZİN DE GEÇECEKTİR :)Emin olun

Mesaj gönderen osmangazi »

Elbette faydası olacaktır. İnsanın ilk öğrendiği beceri süt geciktiğinde hazzı erteleme beceresidir. Egonun ,iradenin güçlenmesi demek beynin de güçlenmesi demek. Bununla alakalı marshmallow deneyi var internetten araştırabilirsiniz. hazzı ertelemeyi bilen çocuklar daha iyi yerlerde oluyor büyüyünce. Bu kadar tekrarı ettikten sonra ilahi bir dokunuş olmasa bile tekrarlardan kaynaklanan irade güçlendirilmesi ile fayda sağlanabilir ama bunu sosyal fobi değil her alanda düşünmek lazım.
Umut güzel şey

Mesaj gönderen Umut güzel şey »

selam kardeşim . Ben de siteye çok zor giriş yaptım şifremi unutmuştum. burdayım kardeşim seni dinliyorum
Saykospikot

Mesaj gönderen Saykospikot »

Mail adresine mesaj attım kardeşim oraya numaramı yazdım daha rahat konuşabilelim diye watsaptan yazarsan sevinirim
Sefer601

Mesaj gönderen Sefer601 »

osmangazi yazdı: 05 Ara 2020, 15:34 Elbette faydası olacaktır. İnsanın ilk öğrendiği beceri süt geciktiğinde hazzı erteleme beceresidir. Egonun ,iradenin güçlenmesi demek beynin de güçlenmesi demek. Bununla alakalı marshmallow deneyi var internetten araştırabilirsiniz. hazzı ertelemeyi bilen çocuklar daha iyi yerlerde oluyor büyüyünce. Bu kadar tekrarı ettikten sonra ilahi bir dokunuş olmasa bile tekrarlardan kaynaklanan irade güçlendirilmesi ile fayda sağlanabilir ama bunu sosyal fobi değil her alanda düşünmek lazım.
Hocam ne güzel yazmıssın ya ^^
osmangazi

Sefer601 yazdı: 10 Ara 2020, 06:31
osmangazi yazdı: 05 Ara 2020, 15:34 Elbette faydası olacaktır. İnsanın ilk öğrendiği beceri süt geciktiğinde hazzı erteleme beceresidir. Egonun ,iradenin güçlenmesi demek beynin de güçlenmesi demek. Bununla alakalı marshmallow deneyi var internetten araştırabilirsiniz. hazzı ertelemeyi bilen çocuklar daha iyi yerlerde oluyor büyüyünce. Bu kadar tekrarı ettikten sonra ilahi bir dokunuş olmasa bile tekrarlardan kaynaklanan irade güçlendirilmesi ile fayda sağlanabilir ama bunu sosyal fobi değil her alanda düşünmek lazım.
Hocam ne güzel yazmıssın ya ^^
Teşekkür ederim. eskiden insanlar kendilerini geçici bir süre çilehanelere kapatırmış. Az yemek az uyumak az içmek az ışık gören bir yerde. 1 ay , 40 gün mesela insanlar kendini kapatıyordu. Şu an günümüz şartlarında bunu yapmanın mümkün olmadığından moda dopamin orucu veya diyeti şeklinde uygulamaları mevcut. İnternetten dopamin orucunu araştırabilirsiniz. Hazzı ertelemek, aynı mantığın dinimizdeki oruç tutmakta da olduğunu düşünüyorum.

Ben 2 satte 5 dakika elektronik sigara içmeye çalışıyorum daha önce normal sigara gibi hemen kesmediğinden gün boyu ağzımdan düşürmüyordum. 1 hafta tam kısıtlama yaptım ve bir çok şeyi kısıtladım sosyal medya, videolar, telefonlardaki bildirimlere bakmak. yağlı tuzlu şekerli tüketmek, hareketli müzik dinlemek, bilgisayar ya da telefondan oyun oynamak, arkadaşlarımla keyifli uzun sohbetler etmek vs. Şu an ise azaltmaya çalışıyorum bunları.

İrade, hazzı erteleme, dikkat, hafıza gibi beyinsel güçler kullanıldıkça kısa vadede azalırken uzun vadede gelişiyor. Mesela dikkat gerektiren kitap okuma faliyetinde 5 dakika sonra dikkatiniz önce dağılmaya başlarken. 1 ay hergün okuduktan sonra 20 dakikadan sonra dağılmaya başlıyor. Ya da sigarayı bırakmak için iradenizi kullanırken aynı zamanda diyet yapmayı da denerseniz en az birinde başarısız olma ihtimaliniz daha yüksek. Burda da hergün tesbih çekmenin kısa vadede iradeyi zayıflattığını ama 6 ay 1 sene bunu sürdürünce toplam iradenin kullanıldıkça geliştiğinden gelişeceğini düşünüyorum.
Hak'an

Mesaj gönderen Hak'an »

Evvela bu şekilde bir yazı yazarak insanları bu şekilde Zikre teşvik etmeniz çok güzel, gerçekten de haklısınız. Ayette de denildiği اَلَّذٖينَ اٰمَنُوا وَتَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُمْ بِذِكْرِ اللّٰهِؕ اَلَا بِذِكْرِ اللّٰهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُؕ Bunlar, iman edenler ve Allah’ı zikrederek gönülleri huzura kavuşanlardır. ama şunu da unutmayalım gönlünüz huzura kavuşur ise bu hastalığı yeneriz. Dilin söylediği kalbin gafil olduğu bir zikrin tek faydası ileride bir gün kalbin de zikretmesi olasılığıdır.
Hayattayım

Mesaj gönderen Hayattayım »

Merhaba. Şu an ne durumdasınız. Ben de başladım bugün. 6 aydan sonra bıraktığımızda tekrar eski haline dönme gibi bı durum olur mu:(
Fobidurbi

Mesaj gönderen Fobidurbi »

Tam olarak neye başladınız,
Ben anlayamadım nedense okudum ama :(
E700em

Mesaj gönderen E700em »

merhaba sadece orda yazdığınız zikri çekerek mi iyilestiniz ekstra bir ilaç yada terapi gibi bişeyde kullandınız mı
esmam.kkara

Mesaj gönderen esmam.kkara »

Bazı şeylere şimdi isim verebiliyorum. Öfkeliyim, üzgünüm,kıskancım,yorgunum. Sanki hayal aleminde gibiyim. Neyim,kimim bilmiyorum. Kendi zihnimden korkar oldum. Ne doğru ne yanlış bilmiyorum. insanın içinde olmak istemediği duyguların, özelliklerin vücut bulmuş hali gibiyim. Ama bir yandan da kendimi acındırmak için dikkat çekmek istediğim için yapıyorum gibi geliyor. Belki de öyledir.
osmangazi

Her insanın içinde iyicil ve kötücül parça var. Kendimiz için iyi bir şey yapmak istiyorsak biz iyiyi beslemeliyiz. Ben şunu yapmaya çalışıyorum. Farklı yerlerde okuduğum kadarıyla;

Vesveselerin gelmesi normaldir. Her insanda bu geliyor. Düşünceyi fark edince hemen Eüzü besmele çekiyorum.
Nefisle mücadele çok zordur ama direnmek için, en güçlü zikir olan kelime tevhid çekiyorum.
Kalp temizliği ve günahlardan tövbe için estağfirullah çekiyorum.
Sıkıntı içinde isem "Hasbünallahü Ve Nimel Vekil" ya da "La Havle Vela Kuvvete İlla Billahil Aliyyil Azim" çekmeye çalışıyorum.
osmangazi

Her insanın içinde iyicil ve kötücül parça var. Kendimiz için iyi bir şey yapmak istiyorsak biz iyiyi beslemeliyiz. Ben şunu yapmaya çalışıyorum. Farklı yerlerde okuduğum kadarıyla;

Vesveselerin gelmesi normaldir. Her insanda bu geliyor. Düşünceyi fark edince hemen Eüzü besmele çekiyorum.
Nefisle mücadele çok zordur ama direnmek için, en güçlü zikir olan kelime tevhid çekiyorum.
Kalp temizliği ve günahlardan tövbe için estağfirullah çekiyorum.
Sıkıntı içinde isem "Hasbünallahü Ve Nimel Vekil" ya da "La Havle Vela Kuvvete İlla Billahil Aliyyil Azim" çekmeye çalışıyorum.